Рішення
від 02.09.2016 по справі 923/759/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м. Херсон, вул. Театральна, 18

тел. /0552/ 49-31-78

Веб сторінка : ks.arbitr.gov.ua/sud5024/


Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 вересня 2016 року Справа № 923/759/16

Господарський суд Херсонської області у складі судді Пінтеліної Т.Г. при секретарі Івлевій В.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Капітал-Буд" м.Херсон Новомиколаївське шосе, 7-а, код ЄДРПОУ 33726201

до Відповідача ; Херсонської міської ради, м.Херсон, проспект Ушакова, 37, код ЄДРПОУ 24104230

про визнання договорів оренди земельних ділянок поновленими

за участю представників сторін:

від позивача - ОСОБА_1 дов. № б/н від 20.05.2016

від відповідача - не з'явились

в с т а н о в и в:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Капітал-Буд" (Позивач) звернулось до господарського суду Херсонської області з позовом Херсонської міської ради м.Херсона (Відповідач) та просить суд прийняти рішення, яким визнати договір оренди земельної ділянки від 20.02.2008 р. № 0408713С0060 поновленим на строк до 23.11.2018 року, на тих самих умовах які були передбачені укладеним договором, визнати договір оренди земельної ділянки від 20.02.2008 р. № 040871300061 поновленим на строк до 23.11.2018 року, на тих самих умовах які були передбачені укладеним договором;.

Ухвалою від 18.07.16р. суд прийняв позовну заяву, порушив провадження у справі та призначив справу до розгляду в засіданні господарського суду на 04.08.2016р.

Цією ж ухвалою суд зобов'язав надати: позивача- копії статутних та реєстраційних документів станом на 15.07.2016р., оригінали усіх доданих до позову документів для огляду у судовому засіданні, докази укладення та державної реєстрації додаткових угод до договорів оренди земельних ділянок (на виконання рішення Херсонської міської ради від 24.02.2012р. № 570 та докази оприлюднення зазначеного рішення міської ради), докази направлення міській раді листів від 21.09.2015р., докази використання земельних ділянок за цільовим призначенням з 2008 року. Відповідача - письмовий відзив на позов з документальним обґрунтуванням викладених в ньому обставин, копії статутних та реєстраційних документів.

Сторони належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи, ухвала про призначення засідання направлена сторонам рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Від позивача до суду повернулась копія ухвали з відміткою пошти "за закінченням терміну зберігання".

Представник відповідача до суду не з'явився. До суду повернулось поштове повідомлення з відміткою про отримання копії ухвали відповідачем. Відповідач про причини неявки суд не повідомив.

У судовому засіданні представник позивача пояcнює, що юридична та поштова адреса ТОВ "Будівельна компанія "Капітал-Буд" вказана в позові вірно.

Відповідно до ст. 77 ГПК України господарський суд відкладає розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні. Такими обставинами, зокрема, є нез'явлення в засідання представників сторін, інших учасників судового процесу, неподання витребуваних доказів, необхідність витребування нових доказів.

Стаття 4-3 ГПК України встановлює, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Господарський суд створює сторонам та іншим особам, які беруть участь у справі, необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства.

Принцип змагальності є визначальним принципом судового процесу взагалі та господарського зокрема. Відповідно до ст. 129 Конституції України змагальність віднесено до основних засад судочинства.

Змагальність полягає в тому, що сторони у процесуальній формі доводять перед судом свою правоту, за допомогою доказів переконують суд у правильності власної правової позиції. Спір повинен вирішуватися на користь тієї сторони, яка за допомогою відповідних процесуальних засобів переконала суд в обґрунтованості своїх вимог чи заперечень. Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи обстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі. Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об'єктивного з'ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.

Принцип змагальності передбачає покладання тягаря доказування на сторони, покладання на них відповідальності за доведеність їхніх вимог чи заперечень, звільнення суду від обов'язку збирання доказів.

Принцип змагальності вимагає від сторін ініціативи та активності в реалізації їхніх процесуальних прав, тобто обумовлює мотивацію поведінки сторін під час розгляду справи. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, активно впливають на судову діяльність, оскільки їхні розпорядчі волевиявлення можуть бути обов'язковими для суду.

У разі розгляду справу за відсутності представника позивача, відповідача та третьої особи, суд позбавить їх можливості взяти участь в засіданні, подавати докази, наводити свої доводи і міркування з усіх питань, що виникають у ході судового процесу, заперечувати проти доводів інших учасників судового процесу відповідно до ст.22 ГПК України, чим може порушити принципи змагальності та рівності учасників судового процесу перед законом і судом, що передбачені ст.ст. 4-2 та 4-3 ГПК України

Разом з тим, суд звертає увагу учасників провадження на необхідність добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до усіх учасників провадження, вживати заходів до всебічного, повного та об’єктивного дослідження усіх обставин справи, не спричинювати судову тяганину.

У зв'язку з ненаданням представниками сторін витребуваних документів та неявкою відповідача, суд відкладав розгляд справи ухвалами від 04.08.2016р. та від 15.08.2016р.

В судове засідання представник Відповідача не прибув, надав відзив (а.с.78), яким проти позову заперечує та просить розглядати справу без участі Відповідача. Заперечення Відповідача грунтуються на упевненості, що Позивач вибрав невірний спосіб захисту своїх прав та охоронюваних законом інтересів.

У судовому засіданні 02.09.2016р. представник Позивача підтримав свої позовні вимоги, звернув увагу суду на те, що ним надано усі документи, витребувані судом.

Заслухавши представника Позивача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про обгрунтованість позовних вимог, виходячи з наступного.

20.02.2008р. між Херсонською міською радою (Орендодавець, Відповідач) та ТОВ Будівельна компанія Капітал-Буд (Орендар, Позивач) на підставі рішення міської ради від 23.11.07 № 640 укладено договір оренди земельної ділянки (а.с.9-14), за яким Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення під будівництво багатоповерхового житлового будинку (ділянка № 2), яка знаходиться у м. Херсоні в межах вул. Р.Люксембург - Філатова - Уварова та Миколаївського шосе, із земель запасу.

За договором, в оренду передається земельна ділянка, площею 0,2101 га - відведена під будівництво (будівництво не розпочато) (п.2. договору), нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 127026,46 грн (сто двадцять сім тисяч двадцять шість гривень сорок шість копійок) (п.5 договору).

Згідно п.8 договір укладено на 5 (п'ять) років, строком до 23.11.12 року. Після закінчення строку договору Орендар має переважне право на поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію.

Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі, згідно з рішенням міської ради від 31.01.08 № 717 у розмірі 0,2 % від нормативної грошової оцінки землі, що на поточний рік становить 254,05 грн (двісті п'ятдесят чотири гривні п'ять копійок), після введення об'єкта в експлуатацію розрахунок розміру орендної плати необхідно перерахувати, але не пізніше 23.11.08 р.

Договір належним чином зареєстрований у Херсонській міській філії Державного підприємства "Херсонський регіональний центр державного земельного кадастру", про що в книзі 4АА002457 записів державної реєстрації договорів оренди вчинено запис від 20.03.2008р. № 040871300060.

Також 20.02.2008р. між Херсонською міською радою (Орендодавець, Відповідач) та ТОВ Будівельна компанія Капітал-Буд (Орендар, Позивач) на підставі рішення міської ради від 23.11.07 № 640 укладено інший договір оренди земельної ділянки (а.с.18-23), за яким Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення під будівництво багатоповерхового житлового будинку (ділянка № 1), яка знаходиться у м. Херсоні в межах вул. Р.Люксембург - Філатова - Уварова та Миколаївського шосе, із земель запасу.

Відповідно до п.2. договору, в оренду передається земельна ділянка, площею 0,3917 га - відведені під будівництво (будівництво не розпочато). Нормативна грошова оцінка земельної дічянки становить 236821,82 грн (двісті тридцять шість тисяч вісімсот двадцять одна гривня вісімдесят дві копійки) - п.5 договору. Договір укладено на 5 (п'ять) років, строком до, 23.11.12 року. Після закінчення строку договору Орендар має переважне право на поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію.

Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі, згідно з рішенням міської пади від 31.01.08 № 717 у розмірі 0,2 % від нормативної грошової оцінки землі, що на поточний рік становить 473,64 грн (чотириста сімдесят три гривні шістдесят чотири копійки), після введення об'єкта в експлуатацію розрахунок розміру орендної плати необхідно перерахувати, але не пізніше 23.11.08 р.

Договір належним чином зареєстрований у Херсонській міській філії Державного підприємства "Херсонський регіональний центр державного земельного кадастру", про що в книзі 4АА002457 записів державної реєстрації договорів оренди вчинено запис від 20.03.2008р. № 040871300061.

Отже, з 20.03.2008 року, на підставі Договорів оренди земельних ділянок № 040871300060, 040871300061, Позивач добросовісно користується земельними ділянками (ділянка № 2 площею 0,2101 га., розташованою за адресою: м. Херсон, в межах вулиць ОСОБА_2 та Миколаївське шосе; ділянка № 1 площею 0,3917 га., розташованою за адресою: м. Херсон, в межах вулиць ОСОБА_2 та Миколаївське шосе). Термін дії існуючих договорів оренди земельних ділянок було встановлено на 5 (п'ять) років до 23.11.2012 р.

На підставі рішення XV сесії міської ради VI скликання від 24.02.2012 року № 570 строк дії зазначених договорів було подовжено на 3 роки. Позивач належно виконує обов'язки за умовами договорів, своєчасно та достовірно декларуючи й сплачуючи свої податкові зобов'язання з плати земельного податку на протязі 2008 - 2016 років на підставі наявних договорів оренди земельних ділянок та діючих нормативно-правових актів.

Керуючись п. 8 Договору та ст. 33 Закону України «Про оренду землі» № 161-XIV від 06 жовтня 1998 року, Позивач у встановлений законодавством строк належним чином повідомив Відповідача про намір поновити договори оренди землі на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені укладеними договорами. Проекти додаткових угод про поновлення договорів оренди землі додавався.

Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини третьої статті 140, частини першої статті 144 Конституції України місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи; органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Згідно ч. 5 ст. 33 Закону України «Про оренду землі», орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте Орендодавцем рішення.

Згідно ч. 6 ст. 33 Закону України «Про оренду землі», у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди, то за відсутності письмових заперечень орендодавця протягом одного місяця після закінчення строку договору він підлягає поновленню на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку.

Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.

З моменту подання листів-повідомлень про поновлення договорів оренди землі з проектами додаткових угод пройшло більше 9 (дев'яти) місяців. За весь цей час від Відповідача не надійшло будь-яких заперечень відносно вказаних договорів оренди земельних ділянок та/або зауважень щодо наданих повідомлень. Додаткові угоди на поновлення строку дії договорів оренди землі відповідачем не підписано. Цей факт свідчить про наявне протиправне зволікання в укладенні додаткових угод до договорів оренди землі з боку відповідача.

Згідно із ч.1 ст.2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Згідно зі статтею 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Способи захисту прав на земельні ділянки визначені статтею 152 Земельного кодексу України, положення якої у відповідних правовідносинах підлягають переважному застосуванню перед нормами Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України. Частиною 3 названої статті унормовано, що захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом, способів.

Відповідно до ч.ч.1, 8 ст.93 ЗК України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.

Відповідно до ч.1 ст.116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Згідно із ч.ч.1, 5 ст.6 ЗУ "Про оренду землі" орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі. Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.

Відповідно до ст.ст.13, 14 ЗУ "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.

Відповідно до статті 15 Закону однією з істотних умов договору оренди землі є строк дії договору оренди.

Згідно з частиною першою статтею 19 Закону строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років.

Статтею 31 Закону визначено, що договір оренди землі припиняється в разі закінчення строку, на який його було укладено.

Разом з тим, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі). Таке право орендарю надано статтею 33 Закону, якою визначено порядок та умови поновлення договору оренди землі.

Згідно із ст.33 ЗУ "Про оренду землі" по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі). Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди. При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється. Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення. У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із: власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності); уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності). Керівник органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який уповноважений підписувати додаткову угоду до договору оренди землі щодо земельної ділянки державної або комунальної власності, визначається рішенням цього органу. Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку. Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді. У разі зміни межі або цільового призначення земельної ділянки поновлення договору оренди землі здійснюється у порядку одержання земельної ділянки на праві оренди.

Статтею 631 Цивільного кодексу України визначено, що строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов'язки відповідно до договору.

За правилами ст. 19 Закону України "Про оренду землі" строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років. Наслідками закінчення строку договору оренди землі, згідно ст. 31 Закону України "Про оренду землі", є припинення договору оренди землі.

Стаття 33 Закону України "Про оренду землі" фактично об'єднує два випадки пролонгації договору оренди. Так, у частинах першій-п'ятій ст. 33 цього Закону передбачено переважне право орендаря на укладення договору оренди на новий строк, реалізація якого можлива лише за умови дотримання встановлених цією нормою певної процедури і строків

Частиною шостою ст. 33 Закону України "Про оренду землі" передбачена інша підстава поновлення договору оренди, а саме у тому разі, якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Відповідної правової позиції дотримується Верховний Суд України у своїх постановах від 25.02.2015р. у справах № 6-10цс15, № 6-219цс.

Таким чином, поновлення договору оренди землі внаслідок продовження користування позивачем земельною ділянкою після закінчення строку дії договору оренди можливе за умови дотримання вимог, визначених частинами 1-5 статті 33 Закону України "Про оренду землі".

Отже, виходячи зі змісту наведених норм матеріального права, реалізація орендарем його права саме на поновлення договору оренди земельної ділянки вимагає від нього надіслання про це на адресу листа-повідомлення разом із примірником відповідної додаткової угоди, яка має містити умови про поновлення дії договору на той самий строк та на тих самих умовах.

При цьому суд зазначає, що обов'язковість подання інших документів до листа-повідомлення даною нормою Закону не встановлена.

В матеріалах справи відсутні докази, які б свідчили про надіслання відповідачем на адресу позивача листа-повідомлення про свої заперечення щодо поновлення спірного договору оренди.

Виходячи з положень частини шостої ст. 33 Закону України "Про оренду землі", для поновлення договору оренди землі з підстав, передбачених наведеною нормою, необхідна наявність наступних юридичних фактів: орендар продовжує користування виділеною земельною ділянкою; орендар належно виконує свої обов'язки за договором; відсутнє письмове повідомлення орендодавця про відмову у поновленні договору оренди; сторони укладають додаткову угоду про поновлення договорів оренди.

Такий висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, висловленою у постановах від 25.02.2015р. у справах № 6-10цс15, № 6-219цс.

При цьому, відповідно до частини шостої ст. 33 Закону України "Про оренду землі" прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності) не вимагається.

Відповідно до роз'яснень, які містяться у п.п.2.17 п.2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011р. "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" у вирішенні спорів, пов'язаних з поновленням (пролонгацією) договорів оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, судам слід враховувати положення статті 33 Закону України "Про оренду землі" (в редакції Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", який набрав чинності з 12.03.2011р.).

Частиною шостою зазначеної статті передбачено, що договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором, у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою і за відсутності протягом місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі. Відтак господарським судам у вирішенні відповідних спорів необхідно з'ясовувати, зокрема, чи повідомляв орендар орендодавця у встановленому порядку про намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк та чи заперечував орендодавець у строк, визначений законом, проти поновлення договору.

За таких обставин, оскільки позивач продовжив користуватися спірними земельними ділянками по закінченню строку договорів оренди та не має заборгованості зі сплати орендної плати за землю, враховуючи відсутність листа-повідомлення відповідача про заперечення щодо поновлення договору оренди землі, надісланого у встановлений законом строк, суд дійшов висновку про те, що в силу положень частини шостої ст. 33 Закону України "Про оренду землі" договіри оренди земельної ділянки від 20.02.2008р. вважаються поновленими на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Стаття 15 Цивільного кодексу України передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Захист цивільних прав - це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення. Загальний перелік таких способів захисту цивільних прав та інтересів визначений у ст. 16 Цивільного кодексу України.

Між тим, законодавчі обмеження матеріально-правових способів захисту цивільного права чи інтересу підлягають застосуванню з дотриманням положень ст. ст. 55, 124 Конституції України та ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, відповідно до яких кожна особа має право на ефективний засіб правового захисту, не заборонений законом.

За положеннями частини шостої ст. 33 Закону України "Про оренду землі" поновлення договору оренди землі за наведених в даній нормі умов презюмується.

Таким чином, звернення особи до суду з позовом про визнання договору оренди землі поновленим на підставі частини шостої ст. 33 Закону України "Про оренду землі" не є необхідним, проте такі вимоги можуть розглядатися судом у разі наявності відповідного спору.

На підставі викладеного, враховуючи, що між сторонами існує спір щодо поновлення договорів оренди землі від 20.02.2008р., господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для задоволення позову.

У зв'язку із задоволенням позовних вимог судовий збір за правилами ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладається повністю на відповідача , оскільки саме з його вини спір доведено до вирішення в судовому порядку.

Вступна та резолютивна частини рішення проголошені у судовому засіданні 02.09.2016р.

Суд звертає увагу сторін, що пункти спірних договорів щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок комунальної власності та розмір орендної плати не відповідають вимог ст. 288 Податкового кодексу України і мають бути негайно змінені та приведені у відповідність до ПКУ.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 22, 33, 34, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -

в и р і ш и в:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати договір оренди земельної ділянки від 20.02.2008 р. № 0408713С0060 поновленим на строк до 23.11.2018 року, на тих самих умовах які були передбачені укладеним договором.

3. Визнати договір оренди земельної ділянки від 20.02.2008 р. № 040871300061 поновленим на строк до 23.11.2018 року, на тих самих умовах які були передбачені укладеним договором;

4. Стягнути з Херсонської міської ради (код ЄДРПОУ 24104230 , 73000, м.Херсон, пр.Ушакова, 37 ) на користь Товариство з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Капітал-Буд" (код ЄДРПОУ 33726201, м.Херсон, Новомиколаївське шосе, 7-а) 2756 ( Дві тисячі сімсот п'ятдесят шість грн.) 00 коп. судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення

складено 06.09.2016р.

Суддя Т.Г. Пінтеліна

СудГосподарський суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення02.09.2016
Оприлюднено09.09.2016
Номер документу61080549
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —923/759/16

Ухвала від 23.09.2016

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Сулімовська М. Б.

Ухвала від 23.09.2016

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Сулімовська М. Б.

Рішення від 02.09.2016

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Пінтеліна Т.Г.

Ухвала від 15.08.2016

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Пінтеліна Т.Г.

Ухвала від 04.08.2016

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Пінтеліна Т.Г.

Ухвала від 18.07.2016

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Пінтеліна Т.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні