Рішення
від 13.09.2016 по справі 904/5930/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

07.09.16р. Справа № 904/5930/16 За позовом Публічного акціонерного товариства "ДЕЛЬТА БАНК", м. Київ

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інженерні комунікації", м. Дніпро

про включення кредиторських вимог до проміжного ліквідаційного балансу у розмірі 243 376 315, 27 грн.

Суддя Суховаров А.В.

Представники:

від позивача - ОСОБА_1, довіреність №б/н від 31.08.16р.;

від відповідача - не з'явився;

від третьої особи - не з'явився.

Суть спору :

Публічне акціонерне товариство "ДЕЛЬТА БАНК" (далі - позивач) звернулось до господарського суду з позовом, в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 12.08.16р., просить зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Інженерні комунікації», в особі ліквідаційної комісії, включити в проміжний ліквідаційний баланс кредиторську вимогу Публічного акціонерного товариства «Дельта Банк» в загальному розмірі 243 376 315,27 грн., як визнану.

Ухвалою суду від 21.07.16р. до участі у справі у якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача залучено Товариство з обмеженою відповідальністю "Трансінвест Україна".

Позовні вимоги обґрунтовані посиланнями позивача на порушення Товариством з обмеженою відповідальністю «ТРАНСІНВЕСТ УКРАЇНА» зобов'язань в частині повного та своєчасного повернення кредиту за договором кредитної лінії №ВКЛ-2016495 від 13.08.13р. З огляду на те, що зобов'язання за вказаним кредитним договором забезпечені за Договором застави майнових прав №ВКЛ-2016495/S-6 від 25.02.14р., укладеним між позивачем та відповідачем, а з 11.04.2016 року юридична особа відповідача перебуває в стані припинення підприємницької діяльності, позивач звернувся до суду із позовом про зобов'язання відповідача в особі ліквідаційної комісії включити в проміжний ліквідаційний баланс кредиторську вимогу позивача на загальну суму 243 376 315, 27 грн. як визнану.

Відповідач та третя особа у судове засідання не з'явились, відзив на позов та пояснення по суті спору не надали. В матеріалах справи наявні поштові конверти з ухвалами суду про виклик у судове засідання, які було направлено на вказану у витягу з ЄДРПОУ адреси відповідача та третьої особи, які повернуто до суду у зв'язку закінченням терміну зберігання.

Відповідно до п.3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. №18, особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК України. За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору (п.3.9.2 постанови).

Відповідно до ст. 75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

В порядку ст. 85 ГПК України у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

13.08.2013 року між позивачем (банк) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ТРАНСІНВЕСТ УКРАЇНА» (позичальник) укладено договір кредитної лінії №ВКЛ-2016495 (надалі - Договір), за умовами якого кредитор зобов'язується надавати позичальнику грошові кошти (надалі - кредит) у тимчасове користування на умовах забезпеченості, повернення, строковості, платності та цільового характеру використання (п.1.1 Договору).

Згідно до пп.1.1.1 Договору надання кредиту буде здійснюватися окремими частинами, надалі за текстом кожна частина окремо - 'Транш" , а у сукупності - "Транші" , на умовах, визначених цим Договором, в межах відновлювальної відкличної мультивалютної кредитної лінії з максимальним лімітом заборгованості 320 000 000,00 грн., що змінюється у відповідності до графіку зміни максимального ліміту заборгованості.

За умовами пп.1.1.2 кінцевий термін повернення заборгованості за кредитом - не пізніше 12.08.2016 року.

У разі прострочення кінцевого терміну повернення кредиту, який визначено в пункті 1.1.2 Договору, діюча на такий момент прострочення річна процентна ставка за користування кредитом (траншами) за цим Договором встановлюється в розмірі 25% річних (незалежно від валюти отриманого кредиту (траншів) та починає застосовуватись до взаємовідносин сторін за цим Договором починаючи з дня, наступного за кінцевим терміном (днем) погашення заборгованості за Кредитом по день фактичного погашення заборгованості за цим Договором. При цьому сторони погодили, що встановлення зазначеного розміру процентної ставки є заздалегідь погодженим.

Відповідно до п. 2.8 Договору кредитної лінії, у разі наявності простроченої заборгованості за кредитом та несплачених процентів, неустойки (пені, штрафу) за його використання, погашення заборгованості позичальника за цим Договором здійснюється в наступній черговості:

- прострочена заборгованість за нарахованими процентами;

- прострочена заборгованість за Кредитом;

- строкова заборгованість за нарахованими процентами; Строкова заборгованість за кредитом;

- пеня за порушення строків повернення кредиту та сплати процентів;

- штрафи;

В останню чергу відшкодовуються витрати кредитора, пов'язані з пред'явленням вимоги за цим Договором і звернення стягнення на засоби забезпечення виконання зобов'язань позичальника за договорами забезпечення, вказаними в п. 1.3. цього Договору, а також відшкодування збитків, завданих порушенням позичальником своїх зобов'язань за цим Договором.

Згідно п.4.1 Договору кредитної лінії, у випадку прострочення позичальником строків сплати процентів, комісій, а також прострочення строків повернення Кредиту, визначених цим Договором, позичальник сплачує кредитору пеню з розрахунку подвійної облікової ставки Національного Банку України, що діяла у період прострочення, від несвоєчасно сплаченої суми за кожний день прострочення.

Відповідно до п. 4.2 Договору кредитної лінії, у випадку порушення позичальником вимог, пункту 3.3. цього Договору, позичальник зобов'язаний сплатити кредитору штраф в розмірі 1 % від суми кредиту, визначеного п. 1.1. цього Договору, за кожний випадок порушення.

Відповідно до п.4.3 Договору, у випадку невиконання позичальником зобов'язань, визначених п. 3.3. цього Договору, протягом більше 10 (десяти) календарних днів від дня закінчення строку, встановленого для їх виконання цим Договором, на одинадцятий календарний день строк користування кредитом вважається таким, що закінчився, та, відповідно, позичальник зобов'язаний погасити наявну заборгованість за кредитом, сплатити нараховані проценти, комісії та штрафні санкції. Після повного погашення заборгованості позичальника за цим Договором дія цього Договору припиняється. Виконання позичальником даного обов'язку не потребує від кредитора надіслання жодних попередніх письмових повідомлень та/або вимог до позичальника.

В забезпечення виконання зобов'язань за Кредитним договором між банком (заставодержатель) та відповідачем (заставодавець) укладено договір застави майнових прав № ВКЛ - 2016495/8-6 від 25.02.14р. , відповідно до умов якого, предметом застави є майнові права на отримання у власність грошових коштів на загальну суму 27 000 000,00 дол. США, в тому числі які існують на дату укладання цього договору та/або виникнуть у майбутньому у заставодавця згідно договору купівлі-продажу № Ко12-Е від 12.02.2014, укладеного між компанією РОНВЕЙ ТРЕЙДІНГ ЛІМІТЕД та заставодавцем, та додаткових договорів до нього, які можуть бути укладені в майбутньому заставодавцем згідно Контракту.

Загальна заставна вартість предмету застави за погодженням сторін становить 27 000 000, 00 (двадцять сім мільйонів) доларів США, що за курсом НБУ на момент підписання цього договору становить 244 014 900,00 гривень.

Положеннями ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Відповідно до приписів ст.ст. 525, 526, ч.1 ст. 530 Цивільного кодексу України, цивільні та господарські зобов'язання мають бути виконані належним чином і у встановлений договором строк, а одностороння відмова від виконання зобов'язань не допускається, крім випадків, передбачених законом.

Статтею 610 Цивільного кодексу України передбачено, що порушенням зобов'язання є його не виконання або виконання з порушенням умов, які визначені змістом зобов'язання, а ст. 629 ЦК України передбачає, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно з частиною другою статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Позивач виконав свої зобов'язання за Договором, надаючи Товариству з обмеженою відповідальністю «ТРАНСІНВЕСТ УКРАЇНА» кредит згідно із встановленим лімітом, що підтверджується відповідними меморіальними ордерами (а.с.49-55).

За викладених обставин, кредиторські вимоги за Договором станом на 08.06.2016 року складають 243 376 315,27 грн., а саме:

Сума заборгованості за строковим кредитом 125 654 703, 87 грн. Сума заборгованості за простроченим кредитом 28 214 082, 97 грн. Сума пені за несвоєчасне повернення кредиту 2 070 574, 50 грн. Сума трьох процентів річних від суми простроченого кредиту 157 258, 82 грн. Сума заборгованості за строковими процентами 3 203 843,23 грн. Сума заборгованості за простроченими процентами 36 419 566, 82 грн. Сума пені за несвоєчасне повернення нарахованих процентів 5 300 505, 72 грн. Сума трьох процентів річних від суми прострочених процентів 355 779, 34 грн. Сума штрафу 42 000 000,00 грн. Всього: 243 376 315,27 грн.

З огляду на те, що позивачу стало відомо, що з 11.04.2016 року підприємство відповідача перебуває в стані припинення, 12.07.2016 року позивачем направлено на адресу голови ліквідаційної комісії з припинення або ліквідатору ТОВ „Інженерні комунікаціїВ» ОСОБА_2 щодо визнання грошових вимог на суму 243 376 315, 27 грн. та включення цієї вимоги до реєстру вимог кредиторів до ліквідаційного балансу як визнану.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представника позивача, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.

Згідно ч. 1 ст. 1048 Цивільного кодексу України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.

Частиною 1 ст. 1049 Цивільного кодексу України, передбачено, що позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику у строк та в порядку, що встановлені договором.

Статтею 599 Цивільного кодексу України унормовано, що зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Відповідно до ч. 2 ст. 193 Господарського кодексу України кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Відповідно до ст. 110 Цивільного кодексу України, юридична особа ліквідується, зокрема, за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.

Згідно зі ст. 105 Цивільного кодексу України, після внесення запису про прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців повідомлення про внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи публікується у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації. Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється. Строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня опублікування повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.

Як вже зазначалось, відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Інженерні комунікації" (код ЄДРПОУ 33112381) з 11.04.2016р. перебуває в стані припинення підприємницької діяльності за рішенням засновників.

Відповідно до ч.5 ст. 105 Цивільного кодексу України строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.

Приписами частини 6 статті 105 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна вимога кредитора, зокрема, щодо сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, розглядається ліквідаційною комісією, після чого приймається відповідне рішення, яке надсилається кредитору не пізніше тридцяти днів з дня отримання юридичною особою, що припиняється, відповідної вимоги кредитора.

Відповідно до п.9 ст.111 ЦК України виплата грошових сум кредиторам юридичної особи, що ліквідується, у тому числі за податками, зборами, єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та іншими коштами, що належить сплатити до державного або місцевого бюджету, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, провадиться у порядку черговості, встановленому статтею 112 цього Кодексу.У разі недостатності в юридичної особи, що ліквідується, коштів для задоволення вимог кредиторів ліквідаційна комісія (ліквідатор) організовує реалізацію майна юридичної особи.

Якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа здійснює всі необхідні дії, встановлені законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом (ч.3 ст. 110 ЦК України)

Відповідно до вимог частин 1 і 7 ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів; одностороння відмова від виконання зобов'язань не допускається крім випадків, передбачених законом.

В силу положень ст. 16 Цивільного кодексу України та ст. 20 Господарського кодексу України, держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб'єктів господарювання та споживачів, зокрема, шляхом присудження до виконання обов'язку в натурі.

Викладене є підставою для задоволення уточнених позовних вимог.

Відповідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 4, 32, 33, 36, 44, 49, 75, 82-85, 116-117 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Інженерні комунікації» (49000, АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ 33112381), в особі ліквідаційної комісії, включити в проміжний ліквідаційний баланс кредиторську вимогу Публічного акціонерного товариства «Дельта Банк» (01014, м. Київ, бульвар Дружби Народів, буд. 38; код ЄДРПОУ 34047020) в загальному розмірі 243 376 315,27 грн. (двісті сорок три мільйони триста сімдесят шість тисяч триста п'ятнадцять грн. 27 коп.) , як визнану.

Стягнути з Товариство з обмеженою відповідальністю «Інженерні комунікації» (49000, АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ 33112381) на користь Публічного акціонерного товариства «Дельта Банк» (01133, м. Київ, вул. Щорса, буд. 36-6; код ЄДРПОУ 34047020) суму 1 378,00 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім грн. 00 коп.) витрат по сплаті судового збору.

Накази видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.

Суддя А.В. Суховаров

Повний текст рішення підписаний - 13.09.2016р.

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення13.09.2016
Оприлюднено16.09.2016
Номер документу61251557
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/5930/16

Ухвала від 14.09.2016

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Суховаров Артем Володимирович

Рішення від 13.09.2016

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Суховаров Артем Володимирович

Ухвала від 03.08.2016

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Суховаров Артем Володимирович

Ухвала від 21.07.2016

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Суховаров Артем Володимирович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні