У Х В А Л А
19 вересня 2016 року м. Київ
Колегія суддів Судової палати у цивільних справах
Верховного Суду України в складі:
Гуменюка В.І., Охрімчук Л.І., Яреми А.Г.,
розглянувши заяву ОСОБА_4 про перегляд ухвали Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16 травня 2016 року в справі за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_5 про збільшення розміру аліментів,
в с т а н о в и л а :
Броварський міськрайонний суд Київської області рішенням від 4 грудня 2015 року, залишеним без змін ухвалою Апеляційного суду Київської області від 27 січня 2016 року, відмовив у задоволенні позову ОСОБА_4
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ ухвалою від 16 травня 2016 року касаційну скаргу ОСОБА_4 відхилив, рішення Броварського міськрайонного суду Київської області від 4 грудня 2015 року та ухвалу Апеляційного суду Київської області від 27 січня 2016 року залишив без змін.
У серпні 2016 року до Верховного Суду України звернулась ОСОБА_4 із заявою про перегляд ухвали Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16 травня 2016 року з підстави неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, а саме статті 192 СК України, що спричинило ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах, а також з підстави невідповідності судового рішення суду касаційної інстанції викладеному у постанові Верховного Суду України висновку щодо застосування у подібних правовідносинах норм матеріального права.
На обґрунтування своїх вимог заявниця додала ухвалу Верховного Суду України від 2 вересня 2008 року, постановлену ним як судом касаційної інстанції, ухвали Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 18 липня 2013 року, 9 липня 2014 року, 18 червня, 9 вересня і 2 грудня 2015 року, 1 червня 2016 року, а також постанову Верховного Суду України від 5 лютого 2014 року.
Перевіривши доводи заявниці, колегія суддів Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України вважає, що в допуску справи до провадження слід відмовити з таких підстав.
Відповідно до статті 353 ЦПК України Верховний Суд України переглядає судові рішення у цивільних справах виключно з підстав і в порядку, встановлених цим Кодексом.
Згідно з пунктами 1 та 4 частини першої статті 355 ЦПК України підставами для подання заяви про перегляд судових рішень у цивільних справах є: неоднакове застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, що спричинило ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах; невідповідність судового рішення суду касаційної інстанції викладеному у постанові Верховного Суду України висновку щодо застосування у подібних правовідносинах норм матеріального права.
При цьому під застосуванням норм матеріального права у подібних правовідносинах слід розуміти такі правовідносини, де тотожними є предмет спору, підстави позову, зміст позовних вимог та встановлені судом фактичні обставини справи, а також наявне однакове матеріально-правове регулювання спірних правовідносин.
У справі, про перегляд якої подано заяву, суд касаційної інстанції погодився з висновками судів попередніх інстанцій, які відмовили в задоволенні позову ОСОБА_4 При цьому суд зазначив про те, що позивачкою не доведено покращення майнового стану відповідача, а також встановлено, що позивачка працює і отримує заробітну плату, що свідчить про покращення її матеріального стану. Крім того, лише хвороба дитини не є підставою для зміни розміру аліментів згідно зі статтею 192 СК України, а може бути підставою для стягнення з особи, яка сплачує аліменти, додаткових витрат на дитину.
Верховний Суд України, як суд касаційної інстанції, та Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ в ухвалах від 2 вересня 2008 року, 18 липня 2013 року, 18 червня, 9 вересня та 2 грудня 2015 року, наданих заявницею для порівняння, погодились з рішеннями судів попередніх інстанцій про збільшення розміру аліментів. При цьому судами встановлено, що відповідачі є працездатними, можуть оплачувати аліменти у більшому розмірі, розмір аліментів, який стягується на підставі судового рішення, не задовольняє потреб дитини, матеріальне становище позивачок змінилось і вони не в змозі належним чином утримувати дитину, а також, що діти мають проблеми зі здоров'ям, що потребує великих матеріальних затрат.
У судових рішеннях, наданих заявницею на підтвердження підстави для перегляду судового рішення, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 355 ЦПК України, та в судовому рішенні, про перегляд якого подано заяву, наявні різні фактичні обставини справи, що не свідчать про неоднакове застосування судом касаційної інстанції однієї і тієї самої норми матеріального права.
В ухвалі від 1 червня 2016 року Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ погодився з висновками судів попередніх інстанцій, які відмовили у задоволенні позову про зміну розміру аліментів у зв'язку з недоведеністю позивачкою обставин щодо погіршення її матеріального або сімейного стану, а також погіршення стану здоров'я дитини.
У зазначеному судовому рішенні та у судовому рішенні, яке заявниця просить переглянути, суд касаційної інстанції дійшов однакових висновків щодо застосування статті 192 СК України.
Ухвала Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 9 липня 2014 року, додана до заяви, не може слугувати прикладом неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, що спричинило ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах, оскільки у поданій заяві відсутнє посилання на цю ухвалу на підтвердження підстави перегляду судових рішень.
У постанові від 5 лютого 2014 року (справа № 6-143цс13) Верховний Суд України виклав правовий висновок про те, що з огляду на відсутність імперативної заборони змінювати розмір аліментів шляхом зміни способу їх присудження, за положеннями статті 192 СК України зміна розміру аліментів може мати під собою й зміну способу їх присудження (зміна розміру аліментів, стягнутих за рішенням суду у частці від заробітку (доходу) матері, батька дитини на розмір аліментів у певній твердій грошовій сумі та навпаки). При розгляді позовів, заявлених з зазначених підстав, застосуванню підлягає не тільки стаття 192 СК України, але й низка інших норм, присвячених обов'язку батьків утримувати своїх дітей (стаття 182 «Обставини, які враховуються судом при визначенні розміру аліментів», стаття 183 «Визначення розміру аліментів у частці від заробітку (доходу) матері, батька дитини», стаття 184 «Визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі»).
Висновок суду касаційної інстанції в ухвалі, яку просить переглянути заявниця, не суперечить правовому висновку, викладеному у зазначеній постанові Верховного Суду України.
За таких обставин вважати заяву ОСОБА_4 обґрунтованою немає підстав.
Відповідно до статті 360 ЦПК України Верховний Суд України відмовляє в допуску справи до провадження, якщо подана заява є необґрунтованою.
Керуючись статтями 353, 355, 360 ЦПК України, колегія суддів Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України
у х в а л и л а :
У допуску до провадження Верховного Суду України справи за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_5 про збільшення розміру аліментів за заявою ОСОБА_4 про перегляд ухвали Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16 травня 2016 року відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Судді: В.І. Гуменюк
Л.І. Охрімчук
А.Г. Ярема
Суд | Верховний Суд України |
Дата ухвалення рішення | 19.09.2016 |
Оприлюднено | 05.12.2016 |
Номер документу | 61460128 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Верховний Суд України
Гуменюк В.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні