Ухвала
від 19.09.2016 по справі 361/6170/15-ц
ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

19 вересня 2016 року м. Київ

Колегія суддів Судової палати у цивільних справах

Верховного Суду України в складі:

Гуменюка В.І., Охрімчук Л.І., Яреми А.Г.,

розглянувши заяву ОСОБА_4 про перегляд ухвали Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16 травня 2016 року в справі за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_5 про збільшення розміру аліментів,

в с т а н о в и л а :

Броварський міськрайонний суд Київської області рішенням від 4 грудня 2015 року, залишеним без змін ухвалою Апеляційного суду Київської області від 27 січня 2016 року, відмовив у задоволенні позову ОСОБА_4

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ ухвалою від 16 травня 2016 року касаційну скаргу ОСОБА_4 відхилив, рішення Броварського міськрайонного суду Київської області від 4 грудня 2015 року та ухвалу Апеляційного суду Київської області від 27 січня 2016 року залишив без змін.

У серпні 2016 року до Верховного Суду України звернулась ОСОБА_4 із заявою про перегляд ухвали Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16 травня 2016 року з підстави неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, а саме статті 192 СК України, що спричинило ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах, а також з підстави невідповідності судового рішення суду касаційної інстанції викладеному у постанові Верховного Суду України висновку щодо застосування у подібних правовідносинах норм матеріального права.

На обґрунтування своїх вимог заявниця додала ухвалу Верховного Суду України від 2 вересня 2008 року, постановлену ним як судом касаційної інстанції, ухвали Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 18 липня 2013 року, 9 липня 2014 року, 18 червня, 9 вересня і 2 грудня 2015 року, 1 червня 2016 року, а також постанову Верховного Суду України від 5 лютого 2014 року.

Перевіривши доводи заявниці, колегія суддів Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України вважає, що в допуску справи до провадження слід відмовити з таких підстав.

Відповідно до статті 353 ЦПК України Верховний Суд України переглядає судові рішення у цивільних справах виключно з підстав і в порядку, встановлених цим Кодексом.

Згідно з пунктами 1 та 4 частини першої статті 355 ЦПК України підставами для подання заяви про перегляд судових рішень у цивільних справах є: неоднакове застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, що спричинило ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах; невідповідність судового рішення суду касаційної інстанції викладеному у постанові Верховного Суду України висновку щодо застосування у подібних правовідносинах норм матеріального права.

При цьому під застосуванням норм матеріального права у подібних правовідносинах слід розуміти такі правовідносини, де тотожними є предмет спору, підстави позову, зміст позовних вимог та встановлені судом фактичні обставини справи, а також наявне однакове матеріально-правове регулювання спірних правовідносин.

У справі, про перегляд якої подано заяву, суд касаційної інстанції погодився з висновками судів попередніх інстанцій, які відмовили в задоволенні позову ОСОБА_4 При цьому суд зазначив про те, що позивачкою не доведено покращення майнового стану відповідача, а також встановлено, що позивачка працює і отримує заробітну плату, що свідчить про покращення її матеріального стану. Крім того, лише хвороба дитини не є підставою для зміни розміру аліментів згідно зі статтею 192 СК України, а може бути підставою для стягнення з особи, яка сплачує аліменти, додаткових витрат на дитину.

Верховний Суд України, як суд касаційної інстанції, та Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ в ухвалах від 2 вересня 2008 року, 18 липня 2013 року, 18 червня, 9 вересня та 2 грудня 2015 року, наданих заявницею для порівняння, погодились з рішеннями судів попередніх інстанцій про збільшення розміру аліментів. При цьому судами встановлено, що відповідачі є працездатними, можуть оплачувати аліменти у більшому розмірі, розмір аліментів, який стягується на підставі судового рішення, не задовольняє потреб дитини, матеріальне становище позивачок змінилось і вони не в змозі належним чином утримувати дитину, а також, що діти мають проблеми зі здоров'ям, що потребує великих матеріальних затрат.

У судових рішеннях, наданих заявницею на підтвердження підстави для перегляду судового рішення, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 355 ЦПК України, та в судовому рішенні, про перегляд якого подано заяву, наявні різні фактичні обставини справи, що не свідчать про неоднакове застосування судом касаційної інстанції однієї і тієї самої норми матеріального права.

В ухвалі від 1 червня 2016 року Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ погодився з висновками судів попередніх інстанцій, які відмовили у задоволенні позову про зміну розміру аліментів у зв'язку з недоведеністю позивачкою обставин щодо погіршення її матеріального або сімейного стану, а також погіршення стану здоров'я дитини.

У зазначеному судовому рішенні та у судовому рішенні, яке заявниця просить переглянути, суд касаційної інстанції дійшов однакових висновків щодо застосування статті 192 СК України.

Ухвала Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 9 липня 2014 року, додана до заяви, не може слугувати прикладом неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, що спричинило ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах, оскільки у поданій заяві відсутнє посилання на цю ухвалу на підтвердження підстави перегляду судових рішень.

У постанові від 5 лютого 2014 року (справа № 6-143цс13) Верховний Суд України виклав правовий висновок про те, що з огляду на відсутність імперативної заборони змінювати розмір аліментів шляхом зміни способу їх присудження, за положеннями статті 192 СК України зміна розміру аліментів може мати під собою й зміну способу їх присудження (зміна розміру аліментів, стягнутих за рішенням суду у частці від заробітку (доходу) матері, батька дитини на розмір аліментів у певній твердій грошовій сумі та навпаки). При розгляді позовів, заявлених з зазначених підстав, застосуванню підлягає не тільки стаття 192 СК України, але й низка інших норм, присвячених обов'язку батьків утримувати своїх дітей (стаття 182 «Обставини, які враховуються судом при визначенні розміру аліментів», стаття 183 «Визначення розміру аліментів у частці від заробітку (доходу) матері, батька дитини», стаття 184 «Визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі»).

Висновок суду касаційної інстанції в ухвалі, яку просить переглянути заявниця, не суперечить правовому висновку, викладеному у зазначеній постанові Верховного Суду України.

За таких обставин вважати заяву ОСОБА_4 обґрунтованою немає підстав.

Відповідно до статті 360 ЦПК України Верховний Суд України відмовляє в допуску справи до провадження, якщо подана заява є необґрунтованою.

Керуючись статтями 353, 355, 360 ЦПК України, колегія суддів Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України

у х в а л и л а :

У допуску до провадження Верховного Суду України справи за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_5 про збільшення розміру аліментів за заявою ОСОБА_4 про перегляд ухвали Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16 травня 2016 року відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Судді: В.І. Гуменюк

Л.І. Охрімчук

А.Г. Ярема

СудВерховний Суд України
Дата ухвалення рішення19.09.2016
Оприлюднено05.12.2016
Номер документу61460128
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —361/6170/15-ц

Ухвала від 19.09.2016

Цивільне

Верховний Суд України

Гуменюк В.І.

Ухвала від 29.12.2015

Цивільне

Апеляційний суд Київської області

Голуб С. А.

Ухвала від 29.12.2015

Цивільне

Апеляційний суд Київської області

Голуб С. А.

Рішення від 04.12.2015

Цивільне

Броварський міськрайонний суд Київської області

Сердинський В. С.

Ухвала від 31.08.2015

Цивільне

Броварський міськрайонний суд Київської області

Сердинський В. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні