Олевський районний суд Житомирської області
Справа № 287/426/16-ц
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 вересня 2016 року м. Олевськ
Олевський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого-судді Волощука В.В.
секретаря Кострицької Т.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі судових засідань Олевського районного суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Руднє-Бистрянської сільської ради Олевського району Житомирської області, третя особа: Комунальне підприємство «Коростенське міжміське бюро технічної інвентаризації» Житомирської обласної ради про визнання права власності на спадщину в порядку спадкування за законом, -
В С Т А Н О В И В :
18 серпня 2016 року до суду з позовом (якого у процесі відкриття провадження уточнила), звернулася позивачка, в якому просить суд, визнати за нею право власності на спадкове майно, що залишилося після померлого 26.01.2016 року рідного брата ОСОБА_2, а саме на житловий будинок без надвірних будівель і споруд, що розташований по вул.Калініна, 17 в с.Варварівка Олевського району Житомирської області та земельну ділянку кадастровий № 1824486202:05:003:0034 на якій розміщений даний будинок та яка знаходяться по вул.Калініна, 17 в с.Варварівка Олевського району Житомирської області, як спадкоємцю другої черги за законом, мотивуючи свої вимоги тим, що рідний брат ОСОБА_2, мав у власності зазначений житловий будинок, та за життя отримав у порядку приватизації земельну ділянку, яку на підставі рішення органу місцевого самоврядування від 09.12.2013 року вніс до державного земельного кадастру, однак внаслідок смерті не встиг зареєструвати право власності в реєстрі речових праві, врезультаті чого не набув права власності. За таких обставин позивачці було відмовлено в оформленні спадщини на будинок та вказану земельну ділянку у зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів.
Позивачка заявлені позовні вимоги підтримала із підстав, які наведено у позовній заяві та просить суд задовольнити її позовні вимоги повністю, подавши до суду письмову заяву щодо розгляду справи у її відсутності.
Представник відповідача - Руднє-Бистрянської сільської ради Олевського району Житомирської області в судове засідання явки свого представника не забезпечив, однак подав до суду заяву, в якій просить розгляд справи проводити у їхній відсутності та проти задоволення позову не заперечує.
Третя особа - Комунальне підприємство «Коростенське міжміське бюро технічної інвентаризації» Житомирської обласної ради в судове засідання явки свого представника не забезпечив будучи належним чином повідомленим про день, час та місце розгляду справи. Заяви щодо розгляду справи у його відсутності, чи відкладення розгляду справи до суду не подав.
Відповідно до ч.2 ст.158 ЦПК України, з якої слідує, що особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Згідно до ч.2 ст.197 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Судом установлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Так відповідно до довідки Руднє-Бистрянської сільської ради Олевського району Житомирської області № 301 від 09.08.2016 року слідує, що згідно запису в погосподарській книзі № 1 особовий рахунок № 17 за 1961-1963 роки житловий будинок № 17 по вул.Л.Українки (Калініна) в с.Варварівка Олевського району Житомирської області рахувався за ОСОБА_3, батьком позивачки ОСОБА_1, під забудову виділялася земельна ділянка, площею 0.05 га., по вул.Л.Українки (Калініна), 17 в с.Варварівка Олевського району Житомирської області, який був побудований і зданий в експлуатацію в 1959 році. Останнім господарем зазначеного двору був син ОСОБА_3 - ОСОБА_2, (а.с.10).
Крім того, відповідно до рішення 28-ї сесії VІ-го скликання, № 285 від 09.12.2013 року Руднє-Бистрянської сільської ради Олевського району Житомирської області «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для безоплатної передачі у власність земельних ділянок для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд» ОСОБА_2 було передано у власність земельну ділянку, площею 0.2315 га., кадастровий № 1824486202:05:003:0034 на якій розміщений житловий будинок ОСОБА_2 Зазначена земельна ділянка знаходяться по вул.Л.Українки (Калініна), 17 в с.Варварівка Олевського району Житомирської області, (а.с.11-13). Однак за життя спадкодавцем не було належним чином оформлено зазначене спадкове майно.
Відповідно до копії свідоцтва про смерть, ОСОБА_2, помер 26.01.2016 року.(а.с.6).
Позивачка є рідною сестрою померлого ОСОБА_2, і на час відкриття спадщини, в шестимісячний строк подала заяву до Олевської державної нотаріальної контори про прийняття спадщини після померлого брата ОСОБА_2, (а.с.7,8,14).
Крім позивачки ОСОБА_1 інші спадкоємці першої та другої черги на спадщину в порядку спадкування за законом після померлого спадкодавця ОСОБА_2, в силу ст.ст.1261, 1262 ЦК України відсутні, (а.с.15-17).
При зверненні до Олевської державної нотаріальної контори Житомирської області щодо видачі свідоцтва про право на спадщину в порядку спадкування за законом, як спадкоємцю другої черги, після смерті ОСОБА_2, позивачці було відмовлено із-за відсутності правовстановлюючих документів, які б доводили належність майна померлому спадкодавцю, що стверджується відповідними постановами державного нотаріуса Олевської державної нотаріальної контори, від 03.08.2016 року.(а.с.19,20).
Дослідивши та оцінивши докази по справі, суд прийшов до висновку, що між сторонами виникли правовідносини, які врегульовані ст.ст.25,346,328,331 ЦК України, з яких слідує, що у випадку смерті фізичної особи її цивільна правоздатність та право власності припиняється. Первинна державна реєстрація права власності на нерухоме майно щодо якого реєстрація не була проведена і правовстановлюючий документ відсутній, за особою яка померла не можлива. Питання визначення належності цього майна власнику вирішується у судовому порядку. Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності на новостворене нерухоме майно виникає з моменту створення майна.
Крім того, у статтях 1220, 1221, 1223, 1258, 1268 ЦК України зазначено, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою. Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини. Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу. Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Статтею 1262 ЦК України передбачено, що у другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брат та сестра спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.
У статтях 1268 та 1269 ЦК України зазначено також, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Разом з тим, відповідно до статті 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Відповідно до п.9 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 04.10.1991 року «Про практику застосування судами законодавства, що регулює право власності громадян на жилий будинок», слідує, що право власності на жилий будинок, збудований громадянином на відведеній йому в установленому порядку земельній ділянці і прийнятий в експлуатацію, виникає з часу його реєстрації у виконкомі місцевої ради.
Враховуючи те, що позивачка є спадкоємцем другої черги за законом та фактично вступила в управління і володіння спадковим майном, а саме: житловим будинком № 17 по вул.Л.Українки (Калініна) в с.Варварівка Олевського району Житомирської області, без відповідних надвірних будівель і споруд та земельною ділянкою, яка знаходяться по вул.Л.Українки (Калініна) 17 в с.Варварівка Олевського району Житомирської області, площею 0.2315 га., кадастровий № 1824486202:05:003:0034, а право власності на спадкове майно належне померлому ОСОБА_2 повністю підтверджене, однак позивачці було відмовлено у видачі свідоцтв про право на спадщину за законом у зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів, які б доводили належність зазначеного вище спадкового майна померлому ОСОБА_2, суд вважає, що позовні вимоги позивачки обґрунтовані та підлягають задоволенню, так як під час судового розгляду справи було встановлено, що позивачка є рідною сестрою померлого ОСОБА_2, який своє майно не заповідав і у зв'язку з чим позивачка має право на спадщину за законом, як спадкоємець другої черги, оскільки інші спадкоємці не заявляли про своє право на зазначену у позові спадщину.
Так відповідно до ст.11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненнями фізичних осіб, поданими відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
На підставі викладеного та керуючись: ст.ст.25, 328, 346, 1216, 1218, 1220, 1221, 1223, 1225, 1258, 1262, 1268,1269, 1270 ЦК України, ст.ст.3, 10, 11, 11-1, 15, 57, 60, 88, 212-215, 217 ЦПК України, п.9 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 04.10.1991 року «Про практику застосування судами законодавства, що регулює право власності громадян на жилий будинок», суд -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до Руднє-Бистрянської сільської ради Олевського району Житомирської області, третя особа: Комунальне підприємство «Коростенське міжміське бюро технічної інвентаризації» Житомирської обласної ради про визнання права власності на спадщину в порядку спадкування за законом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН: НОМЕР_1, право власності на спадщину за законом, як спадкоємця другої черги після померлого 26 січня 2016 року рідного брата - ОСОБА_2, яка складається із житлового будинку без надвірних будівель і споруд, що розташований по вул.Л.Українки, 17 (сімнадцять) в с.Варварівка Олевського району Житомирської області.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН: НОМЕР_1, право власності на спадщину за законом, як спадкоємця другої черги після померлого 26 січня 2016 року рідного брата - ОСОБА_2, яка складається із земельної ділянки, площею 0.2315 га., кадастровий номер 1824486202:05:003:0034, розташованої по вул.Л.Українки, 17 (сімнадцять) в с.Варварівка Олевського району Житомирської області.
Рішення може бути оскарженим до Апеляційного суду Житомирської області через Олевський районний суд Житомирської області протягом 10 днів з дня його проголошення. А особами, які брали участь у справі, але не були присутніми у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: ОСОБА_4
Суд | Олевський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 21.09.2016 |
Оприлюднено | 28.09.2016 |
Номер документу | 61482993 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Олевський районний суд Житомирської області
Волощук В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні