Тростянецький районний суд Сумської області
м. Тростянець, вул. Миру, 9, 42600, (05458) 5-11-72
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 липня 2010 року м.Тростянець
Тростянецький районний суд Сумської області у складі: головуючого судді Линник О.С., при секретарі судового засідання Лободі Т.С., з участю позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі Сумської області про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до Управління Пенсійного Фонду України в Тростянецькому районі про зобов'язання провести перерахунок та стягнення недоплаченої пенсії, в якій зазначає, що вона одержує державну пенсію за віком, призначену їй Управлінням Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі. Після призначення пенсії вона продовжувала працювати, та, маючи 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії, у серпні місяці 2009 року написала заяву на перерахунок пенсії, відповідно до ст. 42 ЗУ В«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхуванняВ» та подала всі необхідні документи в Управління Пенсійного фонду України в Тростянецькому району.
При здійсненні їй перерахунку пенсії, за базу для перерахунку було взято 2007 рік, а не 2008 рік, що суперечить ст. 42 Законі України В«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхуванняВ» , яка зазначає, що для перерахунку пенсії застосовується показник середньої зарплати по Україні за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії. Позивач зверталась 09.02.2010 р. із листом до відповідача про здійснення їй перерахунку пенсії відповідно до вимог законодавства, однак отримала відповідь, що перерахунок пенсії був проведений вірно, згідно Постанови КМУ від 28.05.08 року № 530 В«Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадянВ» і правильно застосований показник середньої заробітної плати за 2007 рік у розмірі 1197,91 грн. Позивач вважає, що відповідач неправомірно здійснив їй перерахунок пенсії, тому просить зобов'язати УПФ України в Тростянецькому районі провести перерахунок і виплату їй пенсії з урахуванням ст.42 ЗУ В«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхуванняВ» .
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.
Представник відповідача позов не визнав, надав до суду письмові заперечення проти позову, в яких зазначив, що згідно з нормами чинного законодавства на перерахунок розміру пенсії має право застрахована особа, яка після призначення пенсії продовжувала працювати. При цьому за наявності не менше ніж 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього розрахунку) пенсії перерахунок проводиться з урахуванням страхового стажу із заробітної плати за 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу підряд, починаючи з 01.07.2000 року.
Частиною 4 ст.42 ЗУ В«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхуванняВ» ( зі змінами, внесеними Законом України В«про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів УкраїниВ» ) було передбачено проведення перерахунків з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року розрахунку пенсії, що визначався згідно ст. 40 Закону.
Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року зміни, що були внесені до ст. 40, 42 Закону України В«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхуванняВ» в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалося.
У зв'язку з цим перерахунки проводились відповідно до підпункту третього пункту 11 Постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 В«Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадянВ» .
До законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної платив середньому на одну особу вцілому по Україні, з якої сплачено страхові внески. перерахунки пенсії у 2009 році відповідно до підпункту третього Постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 проводяться із застосування показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.).
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши заперечення відповідача, докази у справі суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на наступне.
ОСОБА_1 є пенсіонером, що підтверджується копією пенсійного посвідчення, виданого 05.09.2007 р. (а.с.7).
Як вбачається із трудової книжки позивач на даний час перебуває у трудових відносинах із ЗАТ В«Крафт Фудз УкраїнаВ» а.с.10-13).
09.02.2010 року ОСОБА_1 зверталась до начальника УПФ України в Тростянецькому районі із заявою про надання їй письмової відповіді щодо перерахунку її пенсії, як особі, що відпрацювала два роки після призначення пенсії (а.с.14).
На вказану заяву відповідачем була надана позивачці відповідь про те, що пенсія перерахована у відповідності із чинним законодавством, і до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому о Україні, з якої сплачені страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до п.п.3 п.11 Постанови КМУ від 28.05.2008 р. №530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.) (а.с.8).
Порядок перерахунку пенсії застрахованій особі що продовжувала працювати після призначення пенсії передбачений частиною 4 ст. 42 Закону України В«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхуванняВ» від 09 липня 2003 року № 1058-ІУ. Вказана частина четверта цієї статті була викладена у новій редакції у відповідності до п.п. 10 пункту 35 розділу ІІ ЗУ № 107 -УІ від 28.12.07 р. В«Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів УкраїниВ» , яка набрала чинності 01.01.08 р. та повинна була діяти по 31.12.2008 р.
Однак рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року, зміни, які були внесені згідно підпунктів 8-12 пункту 35 розділу ІІ Закону України № 107-УІ від 28.12.07 р. до ст.ст. 40, 42 Закону України В«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхуванняВ» були визнані такими, що не відповідають Конституції України.
Згідно частини 5 і 6 Рішення Конституційного Суду України від 22.05.08 р. зазначено, що положення Закону України В«Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів УкраїниВ» , визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, та вказане рішення має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України В«Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів УкраїниВ» , визнаних неконституційними.
Згідно ч.ч.2,3 ст.22 Конституції України конституційні права й свободи гарантуються, і не можуть бути скасовані при прийнятті нових законів, або внесення змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Отже, суд вважає, що відповідач повинен був застосовувати норму статті 42 Закону України В«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхуванняВ» у редакції до 01.01.2008 р., якою зазначено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії, перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 ст. 40 цього Закону.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 В«Про деякі питання соціального захисту окремих громадянВ» п.п.3 пунктом 11 установлено, що перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 ст. 40 Закону України № 1058-ІУ, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівника у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону № 1058-ІУ враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
На момент звернення ОСОБА_1 до УПФ України в Тростянецькому районі Сумської області - станом на серпень 2009 року відповідачеві був відомий показник заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсій за 2008 рік і тому, відповідач неправомірно перерахував пенсію позивачці, застосувавши такий показник за 2007 ріку у розмірі 1197,91 грн. Так, у 2009 року показник заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсій за 2008 рік був встановлений у розмірі 1573,99 грн., УПФ в Тростянецькому районі повинен був здійснити перерахунок пенсії позивачці у відповідності саме до цього показника (1573,99 грн.) та провести відповідні виплати.
Таким чином, суд вважає, що відповідач під час здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1, як особі, що продовжувала працювати і мала 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії вперше, неправомірно застосував показник заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсій за 2007 рік у розмірі 1197,91 грн., і безпідставно не застосував такий показник за 2008 рік у розмірі 1573,99 грн.
За таких обставин позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню у повному обсязі.
Позивач просила судові витрати залишити за нею.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 209, 212, 214-215 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі Сумської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 29 липня 2009 року, відповідно до ст. 42 Закону України В«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхуванняВ» з урахуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2008 рік та повести відповідні виплати.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Сумської області через Тростянецький районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.4 ст. 295 ЦПК України.
Суддя
Суд | Тростянецький районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 14.07.2010 |
Оприлюднено | 10.10.2016 |
Номер документу | 61777071 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Тростянецький районний суд Сумської області
Линник О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні