Рішення
від 07.07.2009 по справі 32/170-09
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.07.09р. Справа № 32/170-09

За позовом: Приватного підприємства «Приватне сіль ськогосподарське підприємс тво «Дніпро», с. Каплунівка

До: Приватного підприєм ця ОСОБА_1, м. Дніпропетров ськ

Про: про визнання недійс ним договору

Суддя Васильєв О.Ю .

ПРЕДСТАВНИКИ:

Від позивача: не з' явив ся ;

Від відповідача: ОСОБА_1 ( приватний підприємець )

СУТЬ СПОРУ:

Позивач звернувся з позовом до відповідача про визнання недійсним договору оренди авто техніки від 14.06.07 р., укладеного між сторонами. По зовні вимоги обґрунтовані по силанням позивача на невідпо відність спірного договору в имогам ст.ст.798,799 ЦК України щод о обов' язковості нотаріаль ного посвідчення договорів найму транспортних засобів за участю фізичної особи. А то му ( за твердженням позивача ) спірний договір повинен бути визнаний судом недійсним на підставі приписів ст.220 ЦК Укр аїни.

Відповідач позов не в изнав, посилаючись на безпід ставність вимог позивача, ок рім того надав для залучення до матеріалів справи копії р ішення господарського суду Х арківської області від 14.04.09 р. у справі № 37/228-08 ( про стягнення з П П «Приватне сільськогоспода рське підприємство «Дніпро» на користь ПП ОСОБА_1 забо ргованості за оспорюваним по зивачем у цій справі договор ом ), постанову Харківського а пеляційного господарського суду від 17.06.09 р. у справі № 37/228-08, як ою залишено в силі вищезазна чене судове рішення ) та акт п риймання-передачі техніки ві д 30.10.07 р. ( згідно якого ПП «Прива тне сільськогосподарське пі дприємство «Дніпро»поверну в комбайн ДОН 1500-Б держ. номер НОМЕР_1, а ПП ОСОБА_1 прий няв цей комбайн ).

Заслухавши поясненн я представника відповідача, дослідивши матеріали справи ,

господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

14.06.07 р. між Приватним п ідприємцем ОСОБА_1 ( оренд одавець ) та ПП «Приватне сіль ськогосподарське підприємс тво «Дніпро»( орендар ) було ук ладено оспорюваний позиваче м договір про надання в оренд не користування авто техніки ; відповідно до умов якого оре ндодавець передав, а орендар прийняв у користування комб айн марки «Дон-1500-Б»державний номер АА 04092; та повинен був за к ористування цим комбайном сп латити на користь орендодавц я 60 000,00 грн. орендної плати в стр ок не пізніше 30.10.07 р. Договір укл адений у простій письмовій ф ормі, підписаний сторонами т а скріплений печатками ( а.с.7 ).

На виконання умов ц ього договору 14.06.07 р. Приватний підприємець ОСОБА_1 перед ав, а ПП «Приватне сільського сподарське підприємство «Дн іпро»прийняло вищезазначен ий комбайн, про що сторони скл али відповідний акт ( а.с.34 ).

В подальшому - піс ля закінчення строку дії вищ езазначеного договору оренд и, 30.10.07 р. ПП «Приватне сільськог осподарське підприємство «Д ніпро»( орендар ) після фактич ного користування техніки по вернуло, а ПП ОСОБА_1 ( оренд одавець ) прийняв вищезазнач ений комбайн, про що сторони с клали відповідний акт ( а.с.35 ). Т обто договір припинив свою д ію у зв' язку із закінченням строку, на який його було укла дено.

Рішенням господарськ ого суду Харківської області від 14.04.09 р. у справі № 37/228-08 задовол ено позовні вимоги ПП ОСОБА _1 та стягнуто з ПП «Приватне сільськогосподарське підпр иємство «Дніпро»на користь П П ОСОБА_1 60 000,00 грн. заборгова ності за договором оренди ві д 14.06.07 р. ( а.с.23-27) Постановою Харкі вського апеляційного господ арського суду від 17.06.09 р. вищеза значене судове рішення залиш ено без змін, а апеляційна ска рга ПП «Приватне сільськогос подарське підприємство «Дні про»- без задоволення ( а.с.28-32 ).

Загальні вимоги, доде ржання яких є необхідним для чинності правочину встанов лені ст.203 ЦК України: зміст пра вочину не може суперечити ць ому Кодексу, іншим актам циві льного законодавства, а тако ж моральним засадам суспільс тва. Особа, яка вчиняє правочи н, повинна мати необхідний об сяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника прав очину має бути вільним і відп овідати його внутрішній волі . Правочин має вчинятися у фор мі, встановленій законом. Пра вочин має бути спрямований н а реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним ( ст. 203 ЦК України ). Відповідно д о ст.204 цього Кодексу правочин є правомірним, якщо його неді йсність прямо не встановлена законом або якщо він не визна ний судом недійсним. Загальн і підстави і наслідки недійс ності угод встановлені ст.215 Ц К України Підставою недійсно сті правочину є недодержанн я в момент вчинення правочи ну стороною (сторонами) вимог , які встановлені частинами п ершою - третьою, п'ятою та шост ою статті 203 цього Кодексу. Нед ійсним є правочин, якщо його н едійсність встановлена зако ном (нікчемний правочин). У цьо му разі визнання такого прав очину недійсним судом не вим агається. У випадках, встанов лених цим Кодексом, нікчемни й правочин може бути визнани й судом дійсним. Якщо недійсн ість правочину прямо не вста новлена законом, але одна із с торін або інша заінтересован а особа заперечує його дійсн ість на підставах, встановле них законом, такий правочин м оже бути визнаний судом неді йсним (оспорюваний правочин) . Правило встановлене цією ст аттею, повинно застосовувати сь в усіх випадках, коли угода вчинена з порушенням закону і не підпадає під дію інших но рм, які встановлюють спеціал ьні підстави та наслідки нед ійсності угод, зокрема ст.ст. 2 18-235 ЦК України. Вирішуючи спори про визнання угод недійсним и, суд встановлює наявність т их обставин, з якими закон пов ' язує визнання угод недійсн ими, а саме: відповідність змі сту угод вимогам закону; доде ржання встановленої форми уг оди; правоздатність сторін з а угодою та інші обставини.

Позивач в обґрунтування п озовних вимог посилається на приписи ст.799 ЦК України, відпо відно до яких: договір найму т ранспортного засобу укладає ться у письмовій формі. Догов ір найму транспортного засоб у за участю фізичної особи пі длягає нотаріальному посвід ченню.

Однак, як вбачається із мате ріалів справи, орендодавець за спірним договором виступа є не в якості фізичної особи, а в якості приватного підприє мця. Відповідно ж до приписів ст. 51 ЦК України: до підприємни цької діяльності фізичних ос іб застосовуються нормативн о-правові акти, що регулюють п ідприємницьку діяльність юр идичних осіб, якщо інше не вст ановлено законом або не випл иває із суті відносин. Таким ч ином на Приватного підприємц я ОСОБА_1 під час укладанн я та виконання оспорюваного позивачем договору оренди за стосовуються нормативно-пра вові акти, що регулюють діяль ність юридичних осіб, а не фіз ичних осіб.

Оцінюючи спірний договір з точки зору наявності обстав ин, з якими закон пов' язує ви знання угод недійсними, госп одарський суд дійшов висновк у, що зміст спірного договору відповідає вимогам закону, в имогам форми договору та під писаний правоздатними сторо нами в межах наданих ним повн оважень і в ньому присутні ус і суттєві умови. Договір укла дено у простій письмовій фор мі, як того вимагає Цивільний кодекс України.

За загальним правилом п равочин, визнаний судом нед ійсним, є недійсним з моменту його вчинення ( ст. 236 ЦК Україн и ). Статтею 207 ГК України передб ачено, що господарське зобо в'язання, що не відповідає вимогам закону, або вчинено з метою, яка завідомо суперечи ть інтересам держави і суспі льства, або укладено учасник ами господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції ( спеціальної правосуб'єктнос ті), може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного о ргану державної влади визнан о судом недійсним повністю а бо в частині. Виконання госпо дарського зобов'язання, визн аного судом недійсним повніс тю або в частині, припиняєтьс я повністю або в частині з дня набрання рішенням суду зако нної сили як таке, що вважаєть ся недійсним з моменту його в иникнення. У разі якщо за зміс том зобов'язання воно може бу ти припинено лише на майбутн є, таке зобов'язання визнаєть ся недійсним і припиняється на майбутнє. Виняток з цього правила становлять угоди, зі змісту яких випливає, що во ни можуть бути припинені лиш е на майбутнє, оскільки немож ливо повернути усе одержане за ними, наприклад, вже здійсн ене користування за договоро м майнового найму ( оренди, тим часового користування ), збер ігання за договором схову, то що. У такому випадку одночасн о з визнанням угоди недійсно ю господарський суд повинен зазначити у рішенні, що в она припиняється лише на май бутнє. Враховуючи ж закінчен ня строку дії оспорюваного п озивачем договору оренди, су д із цих підстав позбавлений можливості визнати цей дого вір недійсним на майбутнє

За таких обставин, господар ський суд вважає позовні вим оги безпідставними та такими , що не підлягають задоволенн ю.

Згідно вищевиклад еного, керуючись вимогами ст .ст.49,82-85 ГПК України, господарсь кий суд,-

ВИРІШИВ :

В задоволенні поз овних вимог відмовити, судов і витрати покласти на позива ча.

Суддя Васильєв О.Ю.

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення07.07.2009
Оприлюднено02.02.2011
Номер документу6186268
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —32/170-09

Рішення від 07.07.2009

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Васильєв О.Ю.

Ухвала від 22.06.2009

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Васильєв О.Ю.

Постанова від 29.09.2009

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Бахмат Р.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні