ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 жовтня 2016 року м. ПолтаваСправа № 816/1401/16
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Ясиновського І.Г.,
за участю секретаря судового засідання - Петренко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у м. Полтаві Головного управління ДФС у Полтавській області до Приватного підприємства "Укрставінвест" про надання дозволу на погашення суми податкового боргу,
В С Т А Н О В И В:
29 серпня 2016 року Державна податкова інспекція у м. Полтаві Головного управління ДФС у Полтавській області звернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Приватного підприємства "Укрставінвест" про надання дозволу на погашення суми податкового боргу у розмірі 13553,74 грн за рахунок майна платника, що перебуває у податковій заставі.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що за відповідачем рахується податковий борг у розмірі 13 553,74 грн, а саме: податковий борг зі сплати податку на додану вартість у розмірі 12 713,74 та податковий борг зі сплати податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 840 грн. В той же час, позивач зазначив, що на рахунках відповідача недостатньо коштів, необхідних для погашення вказаної суми боргу, внаслідок чого просив надати дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, у відповідності із вимогами статті 95 Податкового кодексу України.
Сторони у судове засідання не з'явились, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, доходить таких висновків.
Судом встановлено, що ПП "Укрставінвест" (ідентифікаційний код юридичної особи 34825326) 29.12.2006 зареєстроване як юридична особа /а. с. 8-9/.
Як платник податків ПП "Укрставінвест" взяте на облік у ДПІ у м. Полтаві 10.01.2007 за №4049 /а. с. 10/.
Згідно позовної заяви за ПП "Укрставінвест" рахується податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 12 713,74 грн та податковий борг з податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 840 грн.
Податковий борг виник на підставі наступного.
Податковим органом проведено ряд перевірок ПП "Укрставінвест", за результатами яких складені акти /а. с. 35, 37, 39, 41, 43, 45/. На підставі актів перевірок податковим органом винесено податкові повідомлення-рішення: № НОМЕР_1 від 05.02.2014 року, яким відповідачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 3060 грн; № НОМЕР_2 від 05.02.2014 року, яким відповідачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 170 грн; № НОМЕР_3 від 07.07.2014 року, яким відповідачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 4080 грн; № НОМЕР_4 від 15.07.2014 року, яким до відповідача застосовано штраф у розмірі 1323,74 грн за платежем "податок на додану вартість"; № НОМЕР_5 від 04.08.2014 року, яким відповідачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 4080 грн; № НОМЕР_6 від 23.06.2014, яким до відповідача застосовано штрафні санкції у розмірі 840 грн у зв'язку з порушенням граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств.
Відповідно до підпункту 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України передбачено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно з пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
За правилом пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Відповідно до пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з пунктом 59.3 статті 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Податковим органом вручена відповідачу податкова вимога № 1084 від 27.11.2012 року /а. с. 12/.
Відповідно до пункту 59.5 статті 59 Податкового кодексу України, у разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
З метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу (пункт 88.1 статті 88 Податкового кодексу України).
Позивачем у позовній заяві зазначено, що у зв'язку з несплатою відповідачем податкового боргу в добровільному порядку, начальником ДПІ у м. Полтаві ОСОБА_1 було прийнято рішення про опис майна у податкову заставу № 527/10/192-19 від 19.01.2013. Актом опису майна № 3 від 18.01.2013 здійснено опис майна відповідача (матрица 480/122х8,0х0,85/85 вартістю 19 583,33 грн) у податкову заставу, акт зареєстрований у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна (реєстраційний номер запису 13492536 від 24.01.2013). Актом опису майна № 38 від 10.04.2013 здійснено опис майна відповідача (шнек Ш-200 (привод ЗМПМ-31, 5-180-115-110-13)5 вартістю 13 750 грн) у податкову заставу, акт зареєстрований у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна (реєстраційний номер запису 13630293 від 12.04.2013). /а. с. 14-15/.
Відповідно до підпунктів 20.1.19 та 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України; звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
В силу пункту 95.1 Податкового кодексу України Контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до пункту 95.3 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику.
Отже, законодавець в чіткій послідовності визначив процедуру стягнення податкового боргу за рахунок майна, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення податкового боргу шляхом продажу майна такого платника податків може здійснюватись лише у разі недостатності коштів, які перебувають у його власності.
З аналізу наведених норм суд приходить до висновку про те, що стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок майна, що належить такому платнику податків, здійснюється контролюючим органом виключно на підставі рішення суду, яке передує процедурі продажу майна такого платника, включеного до податкової застави.
Позивач в позовній заяві зазначив, що ним було ініційовано звернення до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом щодо стягнення коштів за податковим боргом з ПП "Укрставінвест", постановою від 24.03.2013 у справі № 816/1703/13-а позовні вимоги про стягнення з відповідача коштів у розмірі 21601 грн задоволено. Позивач зазначив, що для виконання вказаного рішення суду, в порядку ст. 95 Податкового кодексу України, позивачем виставлено інкасові доручення, які повернуті позивачу без виконання.
В той же час суд зауважує, що з наданої позивачем до суду копії рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 24.04.2013 у справі № 816/1703/13-а за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у м. Полтаві Полтавської області Державної податкової служби до Приватного підприємства "Укрставінвест" про стягнення коштів з розрахункових рахунків платника податків за податковим боргом вбачається, що судовим рішенням стягнуто заборгованість з відповідача з податку на прибуток в сумі 11842,00 грн та по податку на додану вартість в сумі 13685,83 грн. З вказаного судового рішення вбачається, що заборгованість по податку на додану вартість в сумі 13685,83 грн виникла внаслідок поданням відповідачем до ДПІ у м. Полтаві податкових декларацій з податку на додану вартість, в яких самостійно обчислено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість, а саме:
- декларації з ПДВ від 20.11.2012 (вх. №9073216449) на суму 5771,00 грн;
- декларації з ПДВ від 19.12.2012 (вх. №9080221160) на суму 2619,00 грн;
- декларації з ПДВ від 21.01.2013 (вх. №9085531746) на суму 1820,00 грн;
- декларації з ПДВ від 19.02.2013 (вх. №9008304459) на суму 3747,00 грн.
- уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку із виправленням самостійно виявлених помилок від 11.12.2012 (вх. №9077780888), в якому платником самостійно нараховано штраф у сумі 7,00 грн. Отже заборгованість позивача, згідно судового рішення у справі № 816/1703/13-а з податку на прибуток в сумі 11842,00 грн та по податку на додану вартість в сумі 13685,83 грн, виникла на підставі самостійно узгоджених сум, визначених платником податків у деклараціях з податку на додану вартість.
Натомість, як вбачається з матеріалів даної справи, заборгованість позивача у розмірі 13553,74 грн, з якою позивач пов'язує необхідність надання дозволу на погашення вказаного боргу за рахунок майна відповідача, що перебуває в податковій заставі, виникла у зв'язку з несплатою податкового боргу, нарахованого позивачем на підставі податкових повідомлень-рішень № НОМЕР_1 від 05.02.2014, № НОМЕР_2 від 05.02.2014, № НОМЕР_3 від 07.07.2014, № НОМЕР_4 від 15.07.2014, № НОМЕР_5 від 04.08.2014, № НОМЕР_6 від 23.06.2014, тобто з інших підстав, ніж визначено в постанові Полтавського окружного адміністративного суду від 24.04.2013 у справі № 816/1703/13-а. Однак, жодного судового рішення про стягнення коштів платника податків на підставі вказаних вище податкових повідомлень-рішень, як це визначено п. 95.1 статті 95 Податкового кодексу України, позивачем до суду не надано.
Отже, на думку суду, контролюючим органом не дотримано загальний порядок здійснення таким органом заходів з погашення податкового боргу. В даному випадку чітко передбачена черговість вчинення дій контролюючим органом з погашення податкового боргу: стягнення коштів, які перебувають у власності платника податків, у розмірі податкового боргу, що виник за певний період, і тільки в разі їх недостатності - продаж майна, яке перебуває у податковій заставі.
При цьому, за приписами п. 87.1 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти юридичної особи.
За вищевикладених обставин, суд дійшов висновку, що звернення стягнення на майно ПП "Укрстаінвест" може бути вчинено лише після дотримання процедури погашення податкового боргу, спочатку шляхом стягнення коштів, які перебувають у власності платника податків, у розмірі податкового боргу, що виник за певний період, і тільки в разі їх недостатності шляхом продажу майна, яке перебуває у податковій заставі.
А тому, приймаючи до уваги встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими врегульовано спірні відносини, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову Державної податкової інспекції у м. Полтаві Головного управління ДФС у Полтавській області повністю.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Державної податкової інспекції у м. Полтаві Головного управління ДФС у Полтавській області до Приватного підприємства "Укрставінвест" про надання дозволу на погашення суми податкового боргу відмовити.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд.
Повний текст постанови виготовлено 18 жовтня 2016 року.
Суддя І.Г. Ясиновський
Суд | Полтавський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 17.10.2016 |
Оприлюднено | 20.10.2016 |
Номер документу | 62025378 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Полтавський окружний адміністративний суд
І.Г. Ясиновський
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні