Постанова
від 18.10.2016 по справі 925/84/13-г
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

cpg1251

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 жовтня 2016 року Справа № 925/84/13-г

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Плюшка І.А. - головуючого,

Барицька Т.Л.,

Самусенко С.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну

скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробнича фірма "Енергопласт"

на постанову Київського апеляційного господарського суду від 30 травня 2016 року

та на рішення господарського суду Черкаської області від 18 січня 2016 року

у справі № 925/84/13-г

господарського суду Черкаської області

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробнича фірма "Енергопласт"

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Уманьбуденерго"

треті особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні

відповідача 1) Відкрите акціонерне товариство "Трест "Уманьпромжитлобуд"

2) Дочірнє підприємство "Житлово-експлуатаційне управління "ВАТ "Трест "Уманьпромжитлобуд"

про визнання рішення загальних зборів недійсним

за участю представників

позивача - Куценко М.А.

відповідача - не з'явився

третіх осіб - 1. не з'явився

2. не з'явився

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Науково-виробнича фірма "Енергопласт" звернулось до господарського суду Черкаської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Уманьбуденерго" за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Відкритого акціонерного товариства "Трест "Уманьпромжитлобуд" та Дочірнього підприємства "Житлово-експлуатаційне управління "ВАТ "Трест "Уманьпромжитлобуд" про визнання рішення загальних зборів недійсним.

Справа розглядалася неодноразово.

Рішенням господарського суду Черкаської області від 18 січня 2016 року (судді Єфіменко В.В., Васянович А.В., Грачова В.М.) залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 15 травня 2016 року (судді Дідиченко М.А., Андрієнко В.В., Пономаренко Є.Ю.) у справі № 925/84/13-г позов задоволено частково. Визнано недійсним рішення загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Уманьбуденерго", оформлене протоколом № 1 від 10 грудня 2012 року в частині надання дозволу генеральному директору залучати спеціалістів за необхідністю з окладом у розмірі 2500,00 грн. та на таких же умовах, що і директору. В іншій частині позову відмовлено.

Не погодившись з прийнятими у справі процесуальними документами Товариство з обмеженою відповідальністю "Науково-виробнича фірма "Енергопласт" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою в якій просить скасувати рішення господарського суду Черкаської області від 18 січня 2016 року та постанову Київського апеляційного господарського суду від 15 травня 2016 року та справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.

В обґрунтування зазначених вимог заявник касаційної скарги посилається на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм маиеріального та процесуального права.

Колегія суддів, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши матеріали справи, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування господарським судом апеляційної інстанції норм процесуального права, вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Уманьбуденерго" створено шляхом об'єднання майна засновників для їх підприємницької діяльності на підставі Закону України "Про господарські товариства" від 19 вересня 1991 р.

Засновниками є юридичні особи, які підписали Засновницький договір:

- відкрите акціонерне товариство - "ТРЕСТ"Уманьпромжитлобуд", зареєстроване в Уманському міськвиконкомі 22 жовтня 1998 року, реєстраційне свідоцтво №01271020;

- дочірнє підприємство "Житлово-експлуатаційне управління" відкритого акціонерного товариства "ТРЕСТ"Уманьпромжитлобуд", зареєстроване в Уманському міськвиконкомі 26 серпня 1999 року, реєстраційне свідоцтво №05505437;

- дочірнє підприємство "Будівельно-монтажне управління "Спецбуд" відкритого акціонерного товариства "ТРЕСТ Уманьпромжитлобуд", зареєстроване в Уманському міськвиконкомі 12 жовтня 1999 року, реєстраційне свідоцтво №01271190;

- дочірнє підприємство "Управління виробничо-технологічної комплектації"" відкритого акціонерного товариства "ТРЕСТ"Уманьпромжитлобуд", зареєстроване в Уманському міськвиконкомі 15 липня 1999 року, реєстраційне свідоцтво №01275360;

- товариство з обмеженою відповідальністю "Науково-виробнича фірма "Енергопласт" (далі НВФ "Енергопласт"), зареєстроване у виконкомі Черкаської міської Ради народних депутатів 21 лютого 1995 року, реєстраційне свідоцтво №22793863.

Товариство згідно Установчого договору має статутний фонд у розмірі 233300 грн. При цьому внески засновників (учасників) складають:

- ВАТ "ТРЕСТ"Уманьпромжитлобуд" - 33400 грн.

- ДП "ЖЕУ" - 55000 грн.

- ДП "Спецбуд" - 137800 грн.

- ДП "УВТК" - 6100 грн.

- НВФ "Енергопласт" - 1000 грн.

31 січня 2003 року ТОВ "Уманьбуденерго" зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Відповідно до п. 4.1 Статуту ТОВ "Уманьбуденерго" вищим органом управління товариства є збори учасників, які складаються з всіх учасників чи призначених ними представників.

Із установчих документів відповідача вбачається, що на момент створення ТОВ "Уманьбуденерго" учасниками товариства були:

- ТОВ "НВФ "Енергопласт" з часткою 0,43% статутного капіталу,

- ВАТ "Трест "Уманьпромжитлобуд" з часткою 14,32% статутного капіталу,

- ДП "ЖЕУ ВАТ "Трест "Уманьпромжитлобуд" з часткою 23,57% статутного капіталу,

- ДП "УВТК ВАТ "Трест "Уманьпромжитлобуд" з часткою 2,61% статутного капіталу,

- ДП "БМУ "Спецбуд" ВАТ "Трест "Уманьпромжитлобуд" з часткою 59,07% статутного капіталу. Такий розподіл часток закріплено в діючій редакції статуту відповідача, зареєстрованому виконавчим комітетом Черкаської міської ради 30 січня 2003 року.

Судами попередніх інстанцій з витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, що містяться в матеріалах справи, встановлено, що Дочірнє підприємство "Управління виробничо-технічної комплектації" Відкритого акціонерного товариства "Трест "Уманьжитлобуд" та Дочірнє підприємство "Будівельно-монтажне управління "Спецбуд" Відкритого акціонерного товариства "Трест "Уманьжитлобуд" були ліквідовані 27 листопада 2008 року та 07 березня 2008 року відповідно.

Дочірнє підприємство "Житлово-експлуатаційне управління" відкритого акціонерного товариства "ТРЕСТ "Уманьпромжитлобуд", що є власником 23,57 % частки статутного фонду (голосів) ТОВ "Уманьбуденерго" у відповідності до розділу 4 Статуту, ст. 61 ЗУ "Про господарські товариства" повідомило про скликання загальних зборів учасників ТОВ "Уманьбуденерго" за адресою: м. Черкаси, проспект Хіміків. 57. 3-й поверх " 10" грудня 2012 року о " 10" годині " 00" хвилин.

Повідомлення містило наступний порядок денний:

1. Обрання голови та секретаря загальних зборів.

2. Заслуховування та аналіз звіту генерального директора про діяльність за 2009, 2010, 2011, 2012 роки та розподіл прибутків та затрат Товариства.

3. Розподіл часток ліквідованих учасників ТОВ " Уманьбуденерго", а саме УВТК ВАТ "Трест Уманьпромжитлобуд" та ДП "БМУ "Спецбуд" ВАГ "Трест "Уманьпромжитлобуд", пропорційно серед учасників товариства.

4. Відкликання та обрання генерального директора.

5. Визначення умов оплати праці генерального директора.

6. Внесення змін до статуту у зв'язку з розподілом часток товариства, обранням нового генерального директора, приведенням статуту товариства у відповідність до норм Законів України, шляхом викладення Статуту Товариства у новій редакції.

7. Розподіл прибутків та покриття збитків Товариства за результатами діяльності у 2009, 2010, 2011, 2012 роках.

10 грудня 2011 року були проведені загальні збори учасників ТОВ "Уманьбуденерго", на яких було прийняте рішення про розподіл часток у статуному фонді товариства і обрано нового директора товарситва. Рішення зазначених зборів оформлене протоколом № 1 від 10 грудня 2012 року.

Звертаючись до суду першої інстанції позивач зазначив, що зазначене рішення було прийнято за відсутності кворуму для проведення загальних зборів, оскільки на зборах були присутні учасники товариства, загальна кількість голосів яких складає 38, 32% голосів.

Відповідно до п. 4.4 статуту ТОВ "Уманьбуденерго" збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники або їх представники, що володіють у сукупності більш як 60% голосів, а з питань, які потребують одностайності, - всі учасники.

За приписами ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації.

Ч. 1 ст. 33 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" визначено, що юридична особа припиняється зокрема в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням державних органів, прийнятим у випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 26 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (чинний на час здійснення ліквідаційних заходів) визначено, що усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що корпоративні права підприємств - банкрутів, що були учасниками ТОВ "Уманьбуденерго" всупереч ст.26 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" не увійшли до складу ліквідаційної маси.

Водночас, судові рішення про затвердження звіту ліквідаторів та ліквідаційних балансів на даний час є чинні, і в установленому законом порядку не скасовані.

Відповідно до ст. 55 Закону України "Про господарські товариства" під час реорганізації юридичної особи, учасника товариства, або у зв'язку із смертю громадянина, учасника товариства, правонаступники (спадкоємці) мають переважне право вступу до цього товариства.

Однак, колегією суддів встановлена відсутність правонаступників вищезазначених ліквідованих товариств.

Також, колегія суддів приходить до висновку, що відсутні докази того, що станом на 10 грудня 2012 року частки, належні учасникам товариства: Дочірньому підприємству "Управління виробничо-технічної комплектації" Відкритого акціонерного товариства "Трест "Уманьжитлобуд" у розмірі 2,61% статутного капіталу та Дочірнього підприємства "Будівельно-монтажне управління "Спецбуд" Відкритого акціонерного товариства "Трест "Уманьжитлобуд" у розмірі 59,07% статутного капіталу, були продані останніми та придбані учасниками товариства або іншими особами.

При цьому, за приписами ст. ст. 41, 42, ст.59 Закону України "Про господарські товариства" до виключної компетенції загальних зборів товариства належить внесення змін до статуту товариства.

Відповідно до п. 4.3 статуту ТОВ "Уманьбуденерго" до компетенції зборів відносяться, зокрема: внесення змін до статуту, рішення про придбання товариством частки учасника, рішення про передачу частки учасника, придбаної товариством.

З огляду на викладене суди попередніх інстанцій дійшли вірного висновку, що питання про перерозподіл часток учасників, винесене на загальні збори, базується на нормах Закону України "Про господарські товариства" і передбачено п.4.3 Статуту ТОВ "Уманьбуденерго".

Вірним є висновок судів попередніх інстанцій про те, що оскільки рішення загальних зборів товариства від 10 грудня 2012 року, в січні 2013 року було оскаржене позивачем до господарського суду, то в річний строк, встановлений ст.53 Закону України "Про господарські товариства", реалізація часток ліквідованих учасників іншим особам не відбулася.

Вищевикладений факт сторонами визнається та підтверджується відсутністю доказів про державну реєстрацію внесення змін до статуту, пов'язаних зі зміною розміру статутного капіталу і зокрема, часток учасників.

Голоси, які припадають на частку померлого (ліквідованого) учасника, не враховуються під час голосування з питання про прийняття спадкоємця або правонаступника до товариства, під час визначення правомочності загальних зборів для прийняття рішення про прийняття спадкоємця або правонаступника учасника товариства до цього товариства, а також під час вирішення інших питань.

З огляду на зазначене для встановлення легітимності загальних зборів учасників ТОВ (ТДВ) та наявності кворуму для проведення цих зборів слід враховувати голоси інших учасників товариства, які без голосів, що припадають на частку померлого (ліквідованого) учасника, становлять у сукупності 100 % голосів, що мають враховуватися під час визначення кворуму (п. 4.8 Постанови Пленуму Вищого господарського суду Україн, від 25 лютого 2016 року № 4 "Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин").

Як зазначалося вище, на момент створення Товариства з обмеженою відповідальністю "Уманьбуденерго" (відповідач) учасниками товариства були: відкрите акціонерне товариство "Трест "Уманьпромжитлобуд" з часткою 14,32 % статутного капіталу, дочірнє підприємство "ЖЕУ ВАТ "Трест "Уманьпромжитлобуд" з часткою 23,57% статутного капіталу, товариство з обмеженою відповідальністю "НВФ "Енергопласт" з часткою 0,43 % статутного капіталу, дочірнє підприємство "УВТК ВАТ "Трест "Уманьпромжитлобуд" з часткою 2,61 % статутного капіталу та дочірнє підприємство "БМУ "Спецбуд" ВАТ "Трест "Уманьпромжитлобуд" з часткою 59,07 % статутного капіталу. Такий розподіл часток закріплено в діючій редакції статуту відповідача, зареєстрованого виконавчим комітетом Черкаської міської ради 30 січня 2003 року реєстраційний № 9725.

За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців зареєстровано припинення ДП "УВТК ВАТ "Трест "Уманьпромжитлобуд" та ДП "БМУ "Спецбуд" ВАТ "Трест "Уманьпромжитлобуд" відповідно 27 листопада 2008 року та 07 березня 2008 року, що підтверджується відповідними витягами, які наявні в матеріалах справи.

Відтак, оскільки двоє з учасників були ліквідовані, то залишилося троє учасників, представники яких і були присутні на загальних зборах 10 грудня 2012 року:

- товариство з обмеженою відповідальністю "Науково-виробнича фірма "Енергопласт" з часткою 0,43 % статутного капіталу;

- відкрите акціонерне товариство "Трест "Уманьпромжитлобуд" з часткою 14,32 % статутного капіталу;

- дочірнє підприємство "ЖЕУ ВАТ "Трест "Уманьпромжитлобуд" з часткою 23,57 % статутного капіталу.

Зазначені учасники, враховуючи загальний розмір статутного фонду (враховуючи і частки ліквідованих учасників) у сукупності володіють часткою 38,32 % статутного капіталу, про що і було зазначено у оскаржуваному протоколі.

З огляду на викладене суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку, що 10 грудня 2012 року на загальних зборах учасників ТОВ "Уманьбуденерго" були присутні 100% дійсних учасників товариства, тобто рішення на спірних загальних зборах були прийнятті за наявності кворуму.

Щодо тверджень позивача, що на спірних загальних зборах були прийнятті рішення з питань, які не були зазначені в порядку денному зборів, то судами встановлено наступне.

Із протоколу загальних зборів учасників ТОВ "Уманьбуденерго" від 10 грудня 2012 року № 1 вбачається, що до порядку денного були включенні наступні питання:

1. Обрання голови та секретаря загальних зборів.

2. Заслуховування та аналіз звіту генерального директора про діяльність за 2009, 2010, 2011, 2012 роки та розподіл прибутків та затрат Товариства.

3. Розподіл часток ліквідованих учасників ТОВ "Уманьбуденерго", а саме УВТК ВАТ "Трест Уманьпромжитлобуд" та ДП "БМУ "Спецбуд" ВАТ "Трест "Уманьпромжитлобуд", пропорційно серед учасників товариства.

4. Відкликання та обрання генерального директора.

5. Визначення умов оплати праці генерального директора.

6. Внесення змін до статуту у зв'язку з розподілом часток товариства, обранням нового генерального директора, приведенням статуту товариства у відповідність до норм Законів України, шляхом викладення Статуту Товариства у новій редакції.

7. Розподіл прибутків та покриття збитків Товариства за результатами діяльності у 2009,2010, 2011,2012 роках.

З п'ятого питання порядку денного було прийнято рішення про встановлення посадового окладу генерального директора товариства у розмірі 3000,00 грн. і 10% від вартості повернутої дебіторської заборгованості, а також інших активів, які можуть бути повернуті і 10% від чистого прибутку підприємства. Дозволено генеральному директору залучати спеціалістів за необхідністю з окладом в розмірі 2500,00 грн. та на таких самих умовах, що і директору.

Судами попередніх інстанцій викладеного в протоколі № 1 від 10 грудня 2012 року порядку денного, встановлено, що п.4. Відкликання та обрання генерального директора, п.5. Визначення умов оплати праці генерального директора". Тобто, на загальних зборах 10 грудня 2012 року повинні були розглядатись питання, ставитись на голосування та прийматись рішення лише щодо визначення та обрання особи нового генерального директора та встановлення розміру його заробітної плати.

Однак, під час проведення загальних зборів 10 грудня 2012 року під час розгляду п.5 порядку денного було винесено рішення, яке вийшло за межі заявленого в порядку денному питання, зокрема, збори наділили нового генерального директора додатковими повноваженнями, а саме: "Дозволено генеральному директору залучати спеціалістів по необхідності з окладом в розмірі 2500,00грн. та на таких же умовах, що і директору".

Відповідно до ст. 61 Закону України "Про господарські товариства", з питань, не включених до порядку денного, рішення можуть прийматися тільки за згодою всіх учасників, присутніх на зборах.

Судами попередніх інстанцій встановлено та з матеріалів справи вбачається, що ТОВ "НВФ "Енергопласт" своєї згоди на розгляд питання щодо надання новому генеральному директору додаткових повноважень не надавало.

Колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що суди першої та апеляційної інстанцій обґрунтовано визнали недійсним рішення загальних зборів учасників ТОВ "Уманьбуденерго", оформлене протоколом № 1 від 10 грудня 2012 року в частині надання дозволу генеральному директору залучати спеціалістів за необхідності з окладом у розмірі 2500 грн. та на таких самих умовах, що і директору.

Відповідно до статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу, а господарський суд приймає лише ті докази, які мають значення для справи, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Таким чином, доводи заявника касаційної скарги про порушення і неправильне застосування судом першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права під час прийняття оскаржуваних процесуальних документів не знайшли свого підтвердження, у зв'язку з чим підстав для зміни чи скасування законного та обґрунтованого судового рішення колегія суддів Вищого господарського суду України не вбачає.

З огляду на зазначене. Вищий господарський суд України дійшов висновку, що постанову суду апеляційної інстанції слід залишити без змін, а касаційну скаргу - без задоволення.

Керуючись ст. ст. 111 5 , 111 7 , 111 9 , 111 10 , 111 11 Господарського процесуального кодексу України Вищий господарський суд України, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Касаційну скаргу Товариство з обмеженою відповідальністю "Науково-виробнича фірма "Енергопласт" залишити без задоволення.

2. Постанову Київського апеляційного господарського суду від 18 травня 2016 року у справі № 925/84/13-г залишити без змін.

Головуючий суддя І. А. Плюшко

Судді Т. Л. Барицька

С. С. Самусенко

СудВищий господарський суд України
Дата ухвалення рішення18.10.2016
Оприлюднено25.10.2016
Номер документу62160980
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —925/84/13-г

Постанова від 18.10.2016

Господарське

Вищий господарський суд України

Плюшко І.А.

Ухвала від 29.09.2016

Господарське

Вищий господарський суд України

Плюшко І.А.

Ухвала від 12.01.2016

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Єфіменко В.В.

Ухвала від 28.10.2015

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Єфіменко В.В.

Ухвала від 19.10.2015

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Єфіменко В.В.

Ухвала від 01.10.2015

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Єфіменко В.В.

Ухвала від 29.09.2015

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Єфіменко В.В.

Ухвала від 16.09.2015

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Єфіменко В.В.

Ухвала від 19.08.2015

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Єфіменко В.В.

Ухвала від 13.08.2015

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Єфіменко В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні