Рішення
від 17.10.2016 по справі 910/14168/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.10.2016Справа № 910/14168/16

Суддя Плотницька Н.Б., розглянувши справу

за позовомПублічного акціонерного товариства "Холдингова компанія "Київміськбуд" доПублічного акціонерного товариства "Управління спеціальних машин" третя особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Київська міська рада провизнання недійсним рішення Представники: від позивачаМаркова Т.Л. - представник за довіреністю від відповідачаТаран О.М. - представник за довіреністю від третьої особиУланов І.В. - представник за довіреністю

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

02.08.2016 до Господарського суду міста Києва надійшла позовна заява Публічного акціонерного товариства "Холдингова компанія "Київміськбуд" з вимогами до Публічного акціонерного товариства "Управління спеціальних машин" про визнання недійсним рішення.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що останнього було недопущено до участі у загальних зборах акціонерів Публічного акціонерного товариства "Управління спеціальних машин" 20.04.2016.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 05.08.2016 порушено провадження у справі № 910/14168/16, розгляд справи призначено на 05.09.2016.

У судовому засіданні 05.09.2016, у відповідності до статті 77 Господарського процесуального кодексу України, оголошено перерву до 19.09.2016.

08.09.2016 до відділу діловодства Господарського суду міста Києва від відповідача надійшло клопотання про ознайомлення з матеріалами справи.

13.09.2016 до відділу діловодства Господарського суду міста Києва від позивача надійшли документи для долучення до матеріалів справи.

15.09.2016 до відділу діловодства Господарського суду міста Києва від відповідача надійшло клопотання про долучення документів до матеріалів справи та відзив на позовну заяву.

19.09.2016 до відділу діловодства Господарського суду міста Києва від позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

19.09.2016 до відділу діловодства Господарського суду міста Києва від позивача надійшло клопотання про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Київської міської ради.

У судовому засіданні 19.09.2016, у відповідності до статті 77 Господарського процесуального кодексу України, оголошено перерву до 03.10.2016.

20.09.2016 до відділу діловодства Господарського суду міста Києва від позивача та відповідача надійшли клопотання про ознайомлення з матеріалами справи.

30.09.2016 до відділу діловодства Господарського суду міста Києва від відповідача надійшли заперечення на клопотання позивача про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Київської міської ради.

03.10.2016 до відділу діловодства Господарського суду міста Києва від позивача надійшли додаткові пояснення.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 03.10.2016 продовжити строк розгляду справи на п'ятнадцять днів, залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Київську міську раду, відкладено розгляд справи на 17.10.2016.

06.10.2016 до відділу діловодства Господарського суду міста Києва від відповідача надійшло клопотання про ознайомлення з матеріалами справи.

У судове засідання 17.10.2016 з'явились представники сторін та третьої особи, та надали пояснення по суті справи. Представник позивача в повному обсязі підтримав заявлені вимоги та просить суд їх задовольнити.

Представник відповідача заперечує проти заявлених позовних вимог, з підстав викладених у відзиві на позовну заяву,та просить суд відмовити позивачу в задоволенні позову.

Представник від третьої особи надав пояснення відповідно до яких підтримав заявлені позивачем вимоги.

У судовому засіданні 17.10.2016 було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, дослідивши надані суду докази, суд

ВСТАНОВИВ:

Публічному акціонерному товариству "Холдингова компанія "Київміськбуд" належать прості іменні акції Публічного акціонерного товариства "Управління спеціальних машин" в кількості 1 368 336 штук, що ставить 29,743 % статутного капіталу Публічного акціонерного товариства "Управління спеціальних машин".

Як вбачається з матеріалів справи відповідно до протоколу річних загальних зборів акціонерів Публічного акціонерного товариства "Управління спеціальних машин" від 20.04.2016 для участі у Загальних зборах акціонерів зареєструвались 9 акціонерів, що володіють загальної кількістю голосів 3 057 075, що складає 69,064 % голосуючих акцій товариства. Рішенням Загальних зборах акціонерів Публічного акціонерного товариства "Управління спеціальних машин" від 20.04.2016, яке оформлене протоколом, прийнято рішення про припинення діяльності Публічного акціонерного товариства "Управління спеціальних машин" шляхом його ліквідації; про звільнення керівника товариства ОСОБА_5 з моменту рішення про ліквідацію товариства; про затвердження порядку ліквідації товариства.

Позивач звернулися до суду з вимогами про визнання недійсними рішення Загальних зборів акціонерів Публічного акціонерного товариства "Управління спеціальних машин", що оформлені протоколом річних Загальних зборів акціонерів від 20.04.2016, оскільки позивача було недопущено до участі у загальних зборах.

Оцінюючи подані позивачем докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до частини 1 статті 167 Господарського кодексу України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Згідно з частиною 1 статті 140 та частиною 1 статті 143 Цивільного кодексу України товариством з обмеженою відповідальністю є засноване одним або кількома особами товариство, статутний капітал якого поділений на частки, розмір яких встановлюється статутом.

У відповідності до частини 1 статті 32 Закону України "Про акціонерні товариства" про акціонерні товариства" загальні збори є вищим органом акціонерного товариства.

За змістом статті 116 Цивільного кодексу України, яка кореспондується із статті 10 Закону України "Про господарські товариства" учасники господарського товариства мають право у порядку, встановленому установчим документом товариства та законом, серед іншого, брати участь в управлінні товариством.

Відповідно до частини 1, 4 статті 145 Цивільного кодексу України вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є загальні збори його учасників. У товаристві з обмеженою відповідальністю створюється виконавчий орган (колегіальний або одноособовий), який здійснює поточне керівництво його діяльністю і є підзвітним загальним зборам його учасників.

До виключної компетенції загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю належить: 1) визначення основних напрямів діяльності товариства, затвердження його планів і звітів про їх виконання; 2) внесення змін до статуту товариства, зміна розміру його статутного капіталу; 3) створення та відкликання виконавчого органу товариства; 4) визначення форм контролю за діяльністю виконавчого органу, створення та визначення повноважень відповідних контрольних органів; 5) затвердження річних звітів та бухгалтерських балансів, розподіл прибутку та збитків товариства; 6) вирішення питання про придбання товариством частки учасника; 7) виключення учасника із товариства; 8) прийняття рішення про ліквідацію товариства, призначення ліквідаційної комісії, затвердження ліквідаційного балансу.

Статутом товариства і законом до виключної компетенції загальних зборів може бути також віднесене вирішення інших питань. Питання, віднесені до виключної компетенції загальних зборів учасників товариства, не можуть бути передані ними для вирішення виконавчому органу товариства. Черговість та порядок скликання загальних зборів встановлюються статутом товариства і законом.

Також, згідно зі статті 59 Закону України "Про господарські товариства" до компетенції зборів товариства з обмеженою відповідальністю крім питань, зазначених у пунктах "а", "б", "г - ж", "и - й" статті 41 цього Закону, належить: а) встановлення розміру, форми і порядку внесення учасниками додаткових вкладів; б) вирішення питання про придбання товариством частки учасника; в) виключення учасника з товариства; г) визначення форм контролю за діяльністю виконавчого органу, створення та визначення повноважень відповідних контрольних органів. З питань, зазначених у пунктах "а", "б" статті 41 цього Закону, а також при вирішенні питання про виключення учасника з товариства рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосують учасники, що володіють у сукупності більш як 50 відсотками загальної кількості голосів учасників товариства. З решти питань рішення приймається простою більшістю голосів.

Згідно зі статтею 60 Закону України "Про господарські товариства" Загальні збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 60 відсотками голосів.

Частиною 1 статті 45 Закону України "Про акціонерні товариства" за підсумками голосування на загальних зборах акціонерів складається протокол, що підписується всіма членами лічильної комісії акціонерного товариства, які брали участь у підрахунку голосів.

Відповідно до статті 46 Закону України "Про акціонерні товариства" протокол загальних зборів акціонерного товариства складається протягом 10 днів з моменту закриття загальних зборів та підписується головуючим і секретарем загальних зборів.

До протоколу загальних зборів акціонерного товариства заносяться відомості про: дату, час і місце проведення загальних зборів; дату складення переліку акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах; загальну кількість осіб, включених до переліку акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах; загальну кількість голосів акціонерів - власників голосуючих акцій товариства, які зареєструвалися для участі у загальних зборах (якщо певні акції є голосуючими не з усіх питань порядку денного - зазначається кількість голосуючих акцій з кожного питання); кворум загальних зборів (якщо певні акції є голосуючими не з усіх питань порядку денного - зазначається кворум загальних зборів з кожного питання); головуючого та секретаря загальних зборів; склад лічильної комісії; порядок денний загальних зборів; основні тези виступів; порядок голосування на загальних зборах (відкрите, бюлетенями тощо); підсумки голосування із зазначенням результатів голосування з кожного питання порядку денного загальних зборів та рішення, прийняті загальними зборами.

Протокол загальних зборів, підписаний головою та секретарем загальних зборів, підшивається, скріплюється підписом голови виконавчого органу товариства (у разі колегіального виконавчого органу) або одноособового виконавчого органу.

Судом враховано рекомендації, викладені у пункті 2.12. постанови пленуму Вищого господарського суду України, від 25.02.2016 № 4 "Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин", що рішення загальних зборів учасників (акціонерів, членів) та інших органів юридичної особи є актами ненормативного характеру (індивідуальними актами), тобто офіційними письмовими документами, що породжують певні правові наслідки, які спрямовані на регулювання господарських відносин і мають обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.

У зв'язку з цим підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів учасників (акціонерів, членів) юридичної особи можуть бути: невідповідність рішень загальних зборів нормам законодавства; порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів; позбавлення учасника (акціонера, члена) юридичної особи можливості взяти участь у загальних зборах.

Відповідно до частини 4 статті 40 Закону України "Про акціонерні товариства" посадові особи акціонерного товариства зобов'язані забезпечити вільний доступ представників акціонерів (акціонера) та/або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до нагляду за реєстрацією акціонерів, проведенням загальних зборів, голосуванням та підбиттям його підсумків.

Як вбачається з пояснень позивача представники позивача прибули за адресою: м. Київ, вул. Будіндустрії, 6 о 8.20, ніде у приміщеннях за даною адресою реєстрація акціонерів не проводилась. Крім того, як вбачається з акту, складеного за підписами акціонерів Публічного акціонерного товариства "Управління спеціальних машин" ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 та представників Публічного акціонерного товариства "Холдингова компанія "Київміськбуд", станом на 08:55 20.04.2016 реєстрація акціонерів не проводилась, реєстраційна комісія відсутня та збори акціонерів Публічного акціонерного товариства "Управління спеціальних машин" не відбулися. О 9.20 представники Наглядової ради запросили двох акціонерів, які вийшли із натовпу інших осіб, та всіх інших запевнили, що загальні збори акціонерів проводитись не будуть, у зв'язку з чим представники позивача залишили офіс відповідача після 10-00 години. Однак, згідно оприлюдненої інформації емітента (Публічного акціонерного товариства "Управління спеціальних машин"), збори акціонерів відповідача відбулись, рішення про ліквідацію прийнято 100% голосуючих акцій, присутніх на зборах.

Права учасника (акціонера) товариства можуть бути визнані порушеними внаслідок недотримання вимог закону про скликання і проведення загальних зборів, якщо він не зміг взяти участь у загальних зборах, належним чином підготуватися до розгляду питань порядку денного, зареєструватися для участі у загальних зборах тощо (пункт 21 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 N 13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів").

Таким чином, судом встановлено, що Публічне акціонерне товариство "Холдингова компанія "Київміськбуд" як учасника (акціонера, члена) Публічного акціонерного товариства "Управління спеціальних машин" який би міг вплинути на прийняте рішення (з розміром майнового внеску до статутного капіталу в розмірі 29,743 %), було позбавлено можливості взяти участь у загальних зборах, шляхом недопущення до участі.

При цьому недотримання вимог закону та установчих документів господарських товариств під час скликання і проведення їх загальних зборів є порушенням права учасника господарського товариства на участь у роботі цього органу

Крім того, відповідно до пункту 3 постанови про приєднання речових доказів до справи від 12.1.2010 слідчого в особливо важливих справах Генеральної прокуратури України, зокрема, власникам цінних паперів (акцій) Відкритого акціонерного товариства "Управління спеціальних машин" (ідентифікаційний код 04012916) заборонено розпоряджатися (користуватися) корпоративними правами.

Відповідно до частини 1 статті 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Згідно з частиною 1 статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Статтею 34 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Отже, обов'язок доказування та подання доказів, відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України, розподіляється між сторонами виходячи з того, хто посилається на певні юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги та заперечення.

Враховуючи порушення корпоративних прав позивача, які полягають у тому, що його було позбавлено можливості взяти участь у загальних зборах, шляхом недопущення до участі у зборах, рішення яких оскаржуються, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для визнання оскаржуваних рішень Загальних зборів недійсними.

Згідно з частиною 1 статті 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається: у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо господарським судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. 43, ст. 44, ч. 1 ст. 49, ст.ст. 82, 82-1, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати недійсними рішення Загальних зборів акціонерів Публічного акціонерного товариства "Управління спеціальних машин" (01013, м. Київ, вул. Будіндустрії, буд. 6, ідентифікаційний код 04012916), що оформлені протоколом річних Загальних зборів акціонерів від 20.04.2016.

3. Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Управління спеціальних машин" (01013, м. Київ, вул. Будіндустрії, буд. 6, ідентифікаційний код 04012916) та користь Публічного акціонерного товариства "Холдингова компанія "Київміськбуд" (01010, м. Київ, вул. Суворова, буд. 4/6, ідентифікаційний код 23527052) витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 378 (одна тисяча триста сімдесят вісім грн 00 коп.

4. Після набрання рішенням законної сили видати наказ.

Відповідно до частини 5 статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Київського апеляційного господарського суду шляхом подання, протягом 10 днів з дня складання повного рішення, апеляційної скарги через Господарський суд міста Києва.

Повне рішення складено: 21.10.2016

Суддя Н.Б. Плотницька

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення17.10.2016
Оприлюднено27.10.2016
Номер документу62176029
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/14168/16

Постанова від 28.03.2017

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Дідиченко М.А.

Ухвала від 14.11.2016

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Дідиченко М.А.

Рішення від 17.10.2016

Господарське

Господарський суд міста Києва

Плотницька Н.Б.

Ухвала від 03.10.2016

Господарське

Господарський суд міста Києва

Плотницька Н.Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні