Справа№ 620/615/16-а
Номер провадження 2-а/620/31/16
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21.10.2016 року Зачепилівський районний суд Харківської області
у складі : головуючого -судді Яценка Є. І.,
при секретарі -Гагаріній С.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду сел. Зачепилівка Харківської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Зачепилівської селищної ради Зачепилівського району Харківської області про скасування рішення Зачепилівської селищної ради XV сесії VІІ скликання № 223 від 01.09.2016 року,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому вказав, що 04.02.2014 року рішенням Зачепилівської селищної ради Харківської області було вирішено передати йому земельну ділянку для оформлення права користування на умовах оренди, кадастровий номер НОМЕР_1 для здійснення несільськогосподарської підприємницької діяльності, площею 0.0030 га., розташованої в АДРЕСА_1
18.07.2014 року рішенням Зачепилівської селищної ради Харківської області № 881 ОСОБА_1 надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі для встановлення тимчасової споруди малої архітектурної форми.
Позивач стверджує, що 17.10.2014 року між Зачепилівською селищною радою Харківської області в особі селищного голови Кривенка Ю.В. та ним - ФОП ОСОБА_1 було укладено договір оренди вищевказаної земельної ділянки строком на п»ять років, який того ж дня було зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
ОСОБА_1 зазначає, що 01.09.2016 року Зачепилівська селищна рада Харківської області в односторонньому порядку прийняла рішення про розірвання вищевказаного договору оренди землі мотивуючи необхідністю відчуження орендованої земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності. Дане рішення відповідача позивач вважає незаконним та необґрунтованим, так як відповідно до договору оренди землі від 17.10.2016 року не передбачено розірвання договору в односторонньому порядку у зв»язку з відчуженням земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності. Також позивач звертає увагу на те, що спірна земельна ділянка відповідно до Свідоцтва про право власності від 26.02.2016 року відноситься до комунальної власності Зачепилівської селищної ради, а відсудження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності можлива лише у тому випадку, коли земля перебуває у приватній власності.
Позивач просить суд скасувати рішення Зачепилівської селищної ради XV сесії VІІ скликання № 223 від 01.09.2016 року. Стягнути з відповідача судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 1378 грн.
Від позивача надійшла заява про розгляд справи без його участі, від позовних вимог в частині відшкодування судових витрат відмовляється, в іншій частині позов підтримує.
Від селищного голови Зачепилівської селищної ради Харківської області Кривенка Ю.В. надійшла заява про розгляд справи без участі їхнього представника, проти позову ОСОБА_1 заперечує.
Суд, розглянувши заяви сторін про розгляд справи без їх участі, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 необхідно задовольнити, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд відповідно до ст. 86 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному,повному та об'єктивному дослідженні.
Статтею 13 Конституції України встановлено, що земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Частиною 1 ст.З ЗК України встановлено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Статтями 3, 13 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Як встановлено в судовому засіданні рішенням Зачепилівської селищної ради Харківської області від 18.07.2014 року ОСОБА_1 надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки для встановлення тимчасової споруди для встановлення малої архітектурної форми за адресою: АДРЕСА_1 площею 0,0030 га., для обслуговування будівель торгівлі, за рахунок земель житлової та громадської забудови.
17.10.2014 року між Зачепилівською селищною радою Харківської області в особі голови Кривенка Ю.В. з одного боку та орендарем ОСОБА_1 з другого укладено договір оренди земельної ділянки, кадастровий номер НОМЕР_1, загальною площею 0,0030 га. для ведення комерційної діяльності за адресою: АДРЕСА_1, Харківської області. Відповідно до вимог чинного земельного законодавства України 17.10.2014 року реєстраційною службою Зачепилівського РУЮ Харківської області за № 28240155 було зареєстровано вищевказаний договір оренди землі.
Згідно акту приймання-передачі земельної ділянки орендодавець передав, а орендар прийняв об»єкт оренди.
Рішенням XV сесії VІІ скликання Зачепилівської селищної ради Зачепилівського району Харківської області №223 від 01.09.2016 року вищевказаний договір оренди землі від 17.10.2014 року розірвано в односторонньому порядку у зв»язку з відчудженням орендованої земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності.
В силу ст. 93 ЗК України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно до ст. 25 Закону України «Про оренду землі» орендар має право, зокрема самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі. При цьому, орендар зобовязаний, зокрема виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі.
Згідно із ст. 32 Закону України «Про оренду землі» на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Ст. 31 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що договір оренди землі припиняється в разі:
- закінчення строку, на який його було укладено;
- викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;
- поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря;
- смерті фізичної особи-орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у статті 7 цього Закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки;
- ліквідації юридичної особи-орендаря;
- відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем;
- набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці;
- припинення дії договору, укладеного в рамках державно-приватного партнерства (щодо договорів оренди землі, укладених у рамках такого партнерства).
Договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
При цьому, частинами 3, 4 вказаної статті Закону України "Про оренду землі" передбачено, що договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Ст. 32 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Отже, підставою для дострокового розірвання договору оренди землі на вимогу однієї із сторін може бути невиконання обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону, проте, розірвання договору у такому випадку можливе тільки за рішенням суду.
Аналізуючи наведені вище положення нормативних актів, суд приходить до висновку про те, що припинення договору оренди землі в односторонньому порядку здійснюється лише за рішенням суду, яке є підставою для скасування запису про державну реєстрацію припиненого договору оренди.
Судом досліджено договір оренди земельної ділянки від 17.10.2014 та встановлено, що пунктом 37 вказаного Договору визначено, що дія договору припиняється у разі:
- закінчення строку, на який його було укладено;
- поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря;
- викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку встановленому законом;
- смерті фізичної особи-орендаря, засудження його до позбавлення волі;
- ліквідація юридичної особи-орендаря.
Договір також припиняється в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до п. 38 Договору оренди, дія договору припиняється шляхом його розірвання за:
- взаємною згодою сторін;
- рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов»язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження суборендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
Невиконання обов»язків вважається таким, якщо триває протягом трьох місяців.
Отже, аналізуючи вказані норми Закону України "Про оренду землі" та умови Договору оренди земельної ділянки від 17.10.2014 року, суд приходить до висновку, що розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку можливе лише за рішенням суду, у зв"язку з чим оскаржуване рішення Зачепилівської селищної ради Харківської області від 01.09.2016 № 223 прийняте не у спосіб, що визначений чинним законодавством України.
Відповідно до п.10 ст.59 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" рішення органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з мотивів невідповідності нормам законодавства України визнаються незаконними з ініціативи заінтересованих осіб в судовому порядку.
Між тим, згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На виконання цих вимог, відповідач не довів належними та допустимими доказами правомірність своїх дій (рішень).
Враховуючи наведені всі обставини в їх сукупності та виходячи з того, що під час розгляду справи доводи позивача знайшли своє підтвердження, суд дійшов висновку про правомірність заявлених позовних вимог і, відповідно, позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст..ст. 3,93 ЗК України, ст..ст. 3,7,13,25,31,32,34 Закону України «Про оренду землі», ст.ст.7-12,70,71,86,111,159,162,163,171 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Зачепилівської селищної ради Зачепилівського району Харківської області про скасування рішення Зачепилівської селищної ради XV сесії VІІ скликання № 223 від 01.09.2016 року - задовольнити .
Скасувати рішення Зачепилівської селищної ради Харківської області XV сесії VII скликання № 223 від 01.09.2016 року про розірвання договору оренди земельної ділянки від 17.10.2014 року укладеного з ОСОБА_1.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зачепилівський районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий, суддя Є.І. Яценко
Суд | Зачепилівський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 21.10.2016 |
Оприлюднено | 01.11.2016 |
Номер документу | 62227945 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Зачепилівський районний суд Харківської області
Яценко Є. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні