Постанова
від 27.10.2016 по справі 813/1872/16
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 жовтня 2016 року № 813/1872/16

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гулкевич І.З.

секретар судового засідання Іванес Х.О.

за участю : представників позивача Ганущака В.І., Білоус К.В., представника відповідача Чабан О.С.

розглянувши у відкритому судовому з асіданні в залі суду в місті Львові справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮНІВЕРСАЛ КАРГО ТРАНС» до Залізничної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення №0007461302 від 24.05.2016 року,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ЮНІВЕРСАЛ КАРГО ТРАНС» (надалі - ТзОВ «ЮНІВЕРСАЛ КАРГО ТРАНС» звернулось до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Залізничної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області (надалі - Залізнична ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області) про визнання протиправним та скасування рішення №0007461302 від 24 травня 2016 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Позовні вимоги обгрунтовує тим, що рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску винесене в супереч чинному в Україні законодавству, оскільки позивач повністю та своєчасно сплатив єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві, просили позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення адміністративного позову заперечив, посилаючись на те, що позивачем було перераховано суму єдиного соціального внеску своєчасно та у повному обсязі, але замість розрахункового рахунку ДПІ у Франківському районі м.Львова, кошти перераховано на розрахунковий рахунок ДПІ у Галицькому районі м.Львова, у зв'язку з чим, у платника податків виникла заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску на загальну суму 9897,76 грн.

Заслухавши пояснення представників позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та надав їм правову оцінку.

Як встановлено судом, ТзОВ «ЮНІВЕРСАЛ КАРГО ТРАНС» з 17.11.2011 року перебувало на податковому обліку у ДПІ у Галицькому районі м. Львова.

З 01.10.2013 року у зв'язку з передачею функцій з адміністрування єдиного соціального внеску Пенсійним фондом до Міністерства доходів і зборів, позивач сплачував єдиний внесок до бюджету через ДПІ у Галицькому районі м. Львова.

Судом встановлено, що станом на 01.10.2013 р сума переплати ЄСВ, сплаченого через Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова становила 38527,17 грн, що підтверджується витягом по картці особового рахунку платника єдиного внеску за період з 01.01.2013 р по 30.09.2013 р. За період з 04.10.2013 по 11.11.2013 р за вересень-жовтень 2013 року товариством через ДПІ у Галицькому районі м. Львова сплачено ЄСВ до бюджету на загальну суму 95890,04 грн., що підтверджується платіжними дорученнями №278 від 04.10.2013 р, №285 від 07.10.2013 р, №290 від 10.10.2013 р, №299 від 17.10.2013 р, №303 від 18.10.2013 р, №309 від 24.10.2013 р, №320 від 31.10.2013 р, №330 від 05.11.2013 р, №329 від 05.11.2013 р, №324 від 11.11.2013 р.

20 листопада 2013 року товариство отримало відповідь від ДПІ у Франківському районі м. Львова №7329/7/18-0011 від 19.11.2013 про те, що як платник єдиного внеску перебуває на обліку в ДПІ у Франківському районі м. Львова.

Як встановлено з матеріалів справи, 21.11.2013 року ТОВ «ЮНІВЕРСАЛ КАРГО ТРАНС» звернулось до ДПІ в Галицькому районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області та ДПІ у Франківському районі м. Львова (з копіями банківських виписок) про перерахування коштів в сумі 95 890,04 грн (ЄСВ за вересень-жовтень 2013 року) на розрахунковий рахунок №37192201001305 (ДПІ у Франківському районі м. Львова).

ДПІ у Галицькому районі м. Львова ГУ ДФС у Львівській області перераховано вказані кошти на рахунок ДПІ у Франківському районі м. Львова.

Однак відповідач дійшов до висновку, що товариством несвоєчасно сплачено єдиний соціальний внесок та винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0007461302 від 24.05.2016 року.

Не погодившись з вказаними рішеннями, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

При прийнятті рішення суд виходив з наступного.

Відповідно до пункту 1,2 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов»язкове державне соціальне страхування» №2464-VI від 08.07.2010 року (далі -Закон №2464-VI), єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування -консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до ст.4 Закону №2464-VI, платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою-підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

При цьому, відповідно до п.1 ч.2 ст.6 Закону №2464-VI, платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом (ч. 11 ст.9 Закону №2464-VI).

Відповідпо до ч.11 ст.25 Закону №2464-VI, орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Згідно ч.10 статті 25 зазначеного Закону, на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка затверджена Наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 року №449 (далі Інструкція №449) визначені процедура нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування страхувальниками, відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів Державною фіскальною службою України та її територіальними органами.

Відповідно до п. 1 Розділу VI Інструкції №449 передбачено, що до платників, які не виконали визначені Законом обов'язки щодо нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, застосовуються заходи впливу та стягнення.

Відповідно до п. 2 Розділу VI Інструкції №449, у разі виявлення платником своєчасно не нарахованих сум єдиного внеску такі платники зобов'язані самостійно обчислити ці внески, відобразити у звітності, що подається платником до фіскальних органів, та сплатити їх. До такого платника застосовуються штрафні санкції у порядку і розмірах, визначених розділом VІІ цієї Інструкції.

Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом, обчислена фіскальними органами у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою.

Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Відповідно до п.2 Розділу VII Інструкції № 449, передбачено, що відповідно до частини одинадцятої статті 25 Закону до платників, визначених підпунктами 1 - 4 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції у таких розмірах: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції.

В матеріалах справи наявні платіжні доручення, з яких вбачається, що сплата єдиного внеску позивачем здійснена з дотриманням вимог та строків, передбачених Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», але перераховані на розрахунковий рахунок ДПІ у Галицькому районі м. Львова замість ДПІ у Франківському районі м. Львова, а 24.05.2016 року відповідачем застосовані фінансові санкції за несвоєчасну сплату внеску. Отже за період, за який податковим органом нараховані штрафні санкції та пеня, відповідні грошові кошти були сплачені на рахунок ДПІ у Галицькому районі м. Львова та знаходились у розпорядженні податкової інспекції. ДПІ у Галицькому районі м. Львова ГУ ДФС у Львівській області перераховано вказані кошти на рахунок ДПІ у Франківському районі м. Львова

В даному ж випадку, мало місце помилкове зарахування коштів на сплату єдиного соціального внеску на інший, ніж передбачено, рахунок податкової інспекції. При цьому, обидва рахунки знаходяться в ГУ ДКСУ у Львівській області.

Також, слід зазначити, що відповідно до ч. 4 ст.45 Бюджетного кодексу України, податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету зараховуються безпосередньо на єдиний казначейський рахунок і не можуть акумулюватися на рахунках органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

При цьому,частиною 5 ст.45 Бюджетного кодексу України передбачено, що податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.

В контексті наведеного, слід додати, що відповідно до Положення про єдиний казначейський рахунок, затвердженого наказом Державного казначейства України 26.06.2002 р №122 в редакції наказу від 30.11.2010 № 449), єдиний казначейський рахунок (далі - ЄКР) - це консолідований рахунок, відкритий Державному казначейству України в Національному банку України для обліку коштів та здійснення розрахунків у системі електронних платежів Національного банку України.

ЄКР консолідує кошти державного та місцевих бюджетів, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, коштів інших клієнтів, обслуговування яких здійснюється органами Державного казначейства України та регламентується законодавством.

ЄКР, відкритий на балансі Державного казначейства України, об'єднує кошти субрахунків, що відкриті на балансі Головних управлінь Державного казначейства України (далі - субрахунки ЄКР).

На субрахунках ЄКР ведеться аналітичний облік коштів державного та місцевих бюджетів, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, коштів інших клієнтів, обслуговування яких здійснюється органами Державного казначейства України та регламентується законодавством.

Як вбачається з призначення платежу у платіжних дорученнях ТОВ «ЮНІВЕРСАЛ КАРГО ТРАНС» вірно визначено призначення платежу із зазначенням коду бюджетної класифікації, та зазначено саме про сплату єдиного соціального внеску.

При цьому, кошти за зазначеними платіжними дорученнями перераховані через казначейство в рахунок доходів Державного бюджету у визначений Законом строк. Відповідачем під час розгляду справи не спростовано їх незарахування в рахунок доходів Державного бюджету, та не доведено повернення цих коштів з бюджету на рахунок позивача.

Зазначені Залізничною ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області у запереченнях на позовну заяву положення чинного законодавства встановлюють відповідальність за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного соціального внеску, в той же час, ними не встановлено відповідальності за перерахування коштів до бюджету не на той рахунок надходжень доходів Державного бюджету.

Суд вважає, що допущена позивачем помилка виникла не з його вини та не спричинила настання будь-яких негативних наслідків або збитків Державному бюджету України.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про недоведеність з боку Залізничної ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області законності та обґрунтованості оскаржуваного рішення, та вважає, що ТзОВ «ЮНІВЕРСАЛ КАРГО ТРАНС» своєчасно сплачено до Державного бюджету суми єдиного соціального внеску, у зв'язку з чим, позов підлягає задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 159-163, 167, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Залізничної об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області №0007461302 від 24 травня 2016 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Присудити за рахунок бюджетних асигнувань Залізничної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮНІВЕРСАЛ КАРГО» (вул. Героїв УПА, буд.72 корпус 40, м. Львів, ЄДРПОУ 37964548) судовий збір в сумі 1 378,00 грн (одна тисяча триста сімдесят вісім гривень 00 коп).

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена в строк та в порядку, визначеному ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови виготовлено 31 жовтня 2016 року.

Суддя Гулкевич І.З.

СудЛьвівський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення27.10.2016
Оприлюднено03.11.2016
Номер документу62349333
СудочинствоАдміністративне