Рішення
від 29.09.2016 по справі 369/1736/16-ц
КИЄВО-СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 369/1736/16

Провадження № 2/369/1403/16

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

Іменем України

29.09.2016 року Києво-Святошинський районний суд Київської області в складі:

головуючої судді Пінкевич Н.С.

при секретарі Дуплій Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Шпитьківської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, треті особи товариство з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Зодіак», управління Держгеокадастру в Києво-Святошинському районі Київської області про визнання права власності в порядку спадкування, -

в с т а н о в и в :

В лютому 2016 року позивачі звернулись до суду з даним позовом. Свої вимоги мотивувала тим, що після смерті їхньої матері ОСОБА_4 відкрилась спадщина на нерухоме майно: на земельну ділянку. У встановлений законом термін вони звернулась до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, але нотаріус їм відмовив через відсутність правоустановчого документа на земельну ділянку. Оскільки спадкодавець набув право власності на спадкове майно у встановленому законом порядку, інші спадкоємці відсутні, вони спадщину прийняли, але не можуть отримати свідоцтва про право на спадщину, тому вважають своє право порушеним.

Просили суд визнати за ними право власності на спадкове майно: земельну ділянку площею 0,2106 га в частині багаторічних насаджень, розташованої на території Шпитьківської сільської Києво-Святошинського району, Київської області.

При розгляді справи, позивачі уточнили позовні вимоги, та просили суд визнати за ними право на завершення процедури приватизації земельної ділянки площею 0,2106 га для ведення особистого селянського господарства розташованої на території Шпитьківської сільської Києво-Святошинського району, Київської області.

У судове засідання представник позивачів і позивачі не з'явились. Про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Надали суду клопотання про розгляд справи у їх відсутність, позовні вимоги підтримали. Просили суд задоволити позов.

У судове засідання представник Шпитьківської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області не з'явився. Про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надходило.

У судове засідання представник Відділу Держгеокадастру у Києво-Святошинському районі Київської області не з'явився. Про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надходило.

За таких обставин та за відсутності заперечень позивача, суд ухвалив провести заочний розгляд справи.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст.. 60 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених ст. 61 цього кодексу.

При розгляді справи судом встановлено, що 02 квітня 2008 року померла ОСОБА_4, що підтверджується свідоцтвом про смерть серія 1-ОК №111228 від 03 квітня 2008 року.

Позивачі звернулися до Першої Київської обласної державної нотаріальної контори із заявами про прийняття спадщини після смерті матері, ОСОБА_4.

З матеріалів справи встановлено, що за життя ОСОБА_4 розпочала процедуру приватизації земельної ділянки розміром 0,2106 га кадастровий номер 3222488200:06:002:0478, розташованої в межах Шпитьківської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області.

Дана обставина підтверджується довідкою № 379 від 08.08.2016 року, виданою Шпитьківської сільською радою Києво-Святошинському районі Київської області, про наявність у власності ОСОБА_4 земельної ділянки, яка нею не була зареєстрована.

А також стверджується сертифікатом на право на земельну частку (пай) виданого КСП «Шпитьківське» Шпитьківської сільської ради Києво-Сятошинського районну Київської області , від 05 травня 2000 року зареєстрованого за № 206.

Доказом отримання спадщини позивачами після смерті ОСОБА_4 є свідоцтва про право на спадщину за законом, виданої Першою Київською обласною державною нотаріальною конторою на земельну ділянку кадастровим номером 3222488200:07:001:0051 на ім'я відповідачів по 1/3 частині кожному.

За життя померла ОСОБА_4 державний акт на право власності на земельну ділянку не отримав, тобто не завершив процедуру приватизації земельної ділянки.

Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять всі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті.

За ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

За ст. 125 ЗК України, в редакції чинної на час відкриття спадщини, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

У видачі свідоцтва про право на спадщину відповідачам на земельну ділянку розміром 0,2106 га кадастровий номер 3222488200:06:002:0478, розташованої в межах Шпитьківської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 відмовлено, що підтверджується постановами про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 04 серпня 2015 року №1191/02-31, 04 серпня 2015 року №1192/02-31, 31 липня 2015 року №1178/02-31.

За ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку встановленого ст.1270 ЦК України він не заявив відмову від неї.

Ст. 1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

Згідно ст.1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом отримують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього кодексу.

Позивач спадкове майно прийняв так як, протягом шестимісячного строку подав в нотаріальну контору заяви про прийняття спадщини. Отримати свідоцтво про право на спадщину за законом на земельні ділянки позивач не може через не отриманням померлою державного акту на право на земельну ділянку та не завершення процедури приватизації.

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ листом від 16 травня 2013 року «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» роз'яснив, що в разі, якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно ст. 125 ЗК України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям в процедурі приватизації, то спадкоємці мають право звертатись до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акту про право власності на землю на ім'я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.

Відповідно до Закону України «Про державний земельний кадастр» та Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» з 01 січня 2013 року державні акти на право власності на земельну ділянку не видаються.

Ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що свідоцтво про право власності на нерухоме майно, що підтверджує виникнення права власності при здійсненні державної реєстрації прав на нерухоме майно, видається фізичним та юридичним особам у разі безоплатної передачі їм земельної ділянки із земель державної чи комунальної власності за рішеннями органів державної влади, ради міністрів АРК, органів місцевого самоврядування.

За ст. 3 ЦПК України кожна особа має право звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

За таких обставин суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню, а саме за ОСОБА_5 необхідно визнати право на завершення процедури приватизації та оформлення права власності на земельні ділянки.

Таким чином, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, дослідивши всебічно, повно, безпосередньо та об'єктивно наявні у справі докази, оцінив їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв'язок у сукупності, з'ясувавши усі обставини справи, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог і заперечень, з урахуванням того, що відповідно до ст.1 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичної особи, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 1223, 1268, 1269, 1270, 1223, 1261-1265 ЦК України та ст.ст. 208, 213-215 ЦПК України, -

в и р і ш и в :

Позов ОСОБА_1, ОСОБА_6, ОСОБА_3 задоволити.

Визнати за ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 право на завершення процедури приватизації, отримання право установчого документи, проведення державної реєстрації права власності на земельну ділянку розміром 0,2106 га, кадастровий номер 3222488200:06:002:0478, з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Шпитьківської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області.

Копію заочного рішення негайно направити відповідачу.

Заочне рішення може бути переглянуто Києво-Святошинським судом Київської області за письмовою заявою відповідачів протягом 10 днів з моменту отримання копії рішення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя Н.С. Пінкевич

СудКиєво-Святошинський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення29.09.2016
Оприлюднено04.11.2016
Номер документу62374265
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —369/1736/16-ц

Ухвала від 10.11.2017

Цивільне

Києво-Святошинський районний суд Київської області

Пінкевич Н. С.

Рішення від 29.09.2016

Цивільне

Києво-Святошинський районний суд Київської області

Пінкевич Н. С.

Ухвала від 27.07.2016

Цивільне

Києво-Святошинський районний суд Київської області

Пінкевич Н. С.

Ухвала від 01.06.2016

Цивільне

Києво-Святошинський районний суд Київської області

Пінкевич Н. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні