Постанова
від 31.10.2016 по справі 922/1786/16
ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"31" жовтня 2016 р. Справа № 922/1786/16

Колегія суддів у складі:

головуючий суддя Камишева Л.М., суддя Медуниця О.Є. , суддя Пелипенко Н.М.

при секретарі Пляс Л.Ф.

за участю:

позивача - ОСОБА_1 (особисто), ОСОБА_2, за договором про надання правової допомоги б/н від 11 березня 2016 року,

відповідача - не з'явився;

1-ї третьої особи - ОСОБА_3, за довіреністю №1214 від 14 червня 2016 року,

2-ї третьої особи - ОСОБА_4, за довіреністю №308 від 06 квітня 2016 року,

3-ї третьої особи - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу позивача (вх.№2242Х/1) на рішення Господарського суду Харківської області від 02 серпня 2016 року у справі №922/1786/16

за позовом ОСОБА_1, м.Харків,

до Товариства з обмеженою відповідальністю В«Науково-виробничого підприємства В«МеталокомплектВ» , м.Харків,

треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: 1. ОСОБА_5, м.Харків,

2. Департамент реєстрації Харківської міської ради, м.Харків,

3. ОСОБА_6, м.Харків,

про визнання недійсним рішення загальних зборів

ВСТАНОВИЛА:

Рішенням Господарського суду Харківської області від 02 серпня 2016 року у справі №922/1786/16 (суддя Прохоров С.А.) у задоволені позову в частині визнання недійсними рішення загальних зборів учасників ТОВ В«Науково-виробниче підприємство В«МеталокомплектВ» , оформлених протоколом №2 загальних зборів учасників від 04.11.2013 року у частині відчуження належної позивачу частки у статутному капіталі у розмірі 15% та перерозподілу часток, а також у частині викладення та затвердження статуту товариства у новій редакції, відмовлено.

Провадження по справі в частині позовних вимог щодо визнання недійсними рішення загальних зборів учасників ТОВ В«Науково-виробниче підприємство В«МеталокомплектВ» , оформлених протоколом №4 загальних зборів учасників від 04.08.2014 року, припинено на підставі пункту 1 частини першої статті 80 ГПК України.

Позивач із вказаним рішенням суду першої інстанції не погодився та звернувся до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення місцевим господарським судом при прийнятті рішення норм матеріального та процесуального права, на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, а також на невідповідність висновків суду обставинам справи, просить скасувати рішення господарського суду Харківської області від 02 серпня 2016 року та прийняти нове судове рішення, яким позов задовольнити в повному обсязі. Також апелянт просить суд стягнути з відповідача на свою користь понесені судові витрати на оплату судового збору.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт зазначає, що суд першої інстанції не дослідив наявні в матеріалах справи документи, зокрема, не надав оцінку тій обставині, що ОСОБА_1 не був належним чином повідомлений про загальні збори учасників товариства. На думку скаржника, місцевим господарським судом не надана правова оцінка обставинам, які були покладені в основу та стали підставою для виключення ОСОБА_1 зі складу товариства.

Крім того, апелянт вказує, що висновок про те, що спірні збори учасників товариства проведено у відповідності до вимог чинного законодавства та статуту є невірним, оскільки суд неправильно визначився із характером спірних правовідносин, не застосував норми права, які підлягають застосуванню.

Відповідач у відзиві на апеляційну скаргу (вх. 8468 від 30.08.2016р.) вважає рішення Господарського суду Харківської області від 02 серпня 2016 року у справі №922/1786/16 законним та обґрунтованим, прийнятим при об'єктивному та повному дослідженні всіх обставин справи, без порушення матеріального чи процесуального права, у зв'язку з чим просить оскаржуване рішення залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

В обґрунтування своєї правової позиції посилається, зокрема, на те, що підставою для прийняття рішення про виключення позивача було систематичне невиконання ним своїх обов'язків та перешкоджання досягненню цілей товариства.

Вказує на те, що 03 вересня 2013 року позивачу було усно повідомлено про проведення зборів, про що свідчить доповідна записка, а також 02 жовтня 2013 року на його поштову адресу направлено повідомлення про проведення загальних зборів учасників товариства 04 листопада 2013 року. Вважає, що товариством прийняті усі можливі дії для того, щоб повідомити позивача про проведення загальних зборів

Третя особа - ОСОБА_6, представник третьої особи - ОСОБА_5 також надали відзиви на апеляційну скаргу (вх.№8466, вх.№8467 від 30.08.2016р.), які є тотожними за своїм змістом з відзивом відповідача. Вважають рішення Господарського суду Харківської області від 02 серпня 2016 року у справі №922/1786/16 законним та обґрунтованим, просять оскаржуване рішення залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Від третьої особи - Департаменту реєстрації Харківської міської ради, надійшли заперечення на апеляційну скаргу (вх.№9989 від 04.10.2016р.), в яких зазначено, що органи державної реєстрації не здійснюють нагляд за порядком скликання, повідомлення учасників, формування порядку денного та проведення загальних зборів учасників товариства. Вказує на те, що документи, подані заявником для проведення державної реєстрації змін до установчих документів ТОВ В«Науково-виробничого підприємства В«МеталокомплектВ» відповідали вимогам діючого законодавства. Просить рішення господарського суду Харківської області від 02 серпня 2016 року по справі №922/1786/16 залишити без змін, а апеляційну скаргу ОСОБА_1 - без задоволення.

Ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 22 серпня 2016 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 прийнято до провадження та призначено до розгляду.

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 04 жовтня 2016 року, у зв'язку із відпусткою судді Ільїна О.В., для розгляду справи №922/1786/16 сформовано колегію суддів у складі: головуючий суддя Хачатрян В.С., суддя Камишева Л.М., суддя Медуниця О.Є.

Ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 05 жовтня 2016 року розгляд справи відкладено на 31.10.2016р.

У письмових поясненнях представник третьої особи - ОСОБА_5, посилаючись на те, що 03 вересня 2013 року позивачу було усно повідомлено про проведення зборів, 24 вересня 2013 року на адресу позивача рекомендованим листом направлено повідомлення про проведення загальних зборів учасників товариства 04 листопада 2013 року, 02 жовтня 2013 року потворно на адресу позивача направлено вказане повідомлення, вважає, що товариством були прийняті усі можливі дії щодо повідомлення позивача про проведення загальних зборів 04.11.2013р. (вх. №10416 від 13.10.2016р.)

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 31 жовтня 2016 року, у зв'язку із тимчасовою непрацездатністю судді Хачатрян С.В., для розгляду даної справи визначено інший склад колегії суддів: головуючий суддя Камишева Л.М., суддя Медуниця О.Є., суддя Пелипенко Н.М.

Копії ухвали суду від 05 жовтня 2016 року, направлені на адресу відповідача - ТОВ В«Науково-виробничого підприємства В«МеталокомплектВ» та першої третьої особи - ОСОБА_6, були повернуті суду відділенням поштового зв'язку з відміткою "за закінченням терміну зберігання".

Згідно пункту 3.9.1. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26 грудня 2011 року "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 Господарського процесуального кодексу України.

Зокрема, відповідно до статті 64 Господарського процесуального кодексу України, у разі якщо ухвалу було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеному в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

Враховуючи достатність у матеріалах справи доказів для розгляду апеляційної скарги, керуючись приписами пункту 3.9.2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26 грудня 2011 року "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", судова колегія дійшла висновку, що учасникам судового процесу створені належні умови для реалізації їх процесуальних прав та вважає за можливе розглядати апеляційну скаргу за відсутності представника відповідача та першої третьої особи.

У судовому засіданні представник позивача підтримав вимоги апеляційної скарги та просив апеляційну скаргу задовольнити, рішення Господарського суду Харківської області від 02 серпня 2016 року у справі №922/1786/16 скасувати та прийняти нове судове рішення, яким позов задовольнити в повному обсязі.

Представники ОСОБА_5 та Департаменту реєстрації Харківської міської ради заперечили проти вимог апеляційної скарги та просили рішення місцевого господарського суду залишити без змін, апеляційну скаргу - без задоволення.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши доводи апеляційної скарги в межах вимог, передбачених статтею 101 Господарського процесуального кодексу України, заслухавши у судовому засіданні пояснення учасників процесу, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції обставин справи та доказів на їх підтвердження, а також правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів встановила наступне.

Позивач - ОСОБА_1, звернувся до господарського суду Харківської області з позовом про визнання недійсними рішення загальних зборів учасників ТОВ В«НВП В«МеталокомплектВ» , оформлених протоколом №2 загальних зборів учасників від 04.11.2013р., у частині відчуження належної позивачу частки у статутному капіталі у розмірі 15% та перерозподілу часток, а також у частині викладення та затвердження статуту товариства у новій редакції; визнання недійсними рішення загальних зборів учасників ТОВ В«НВП В«МеталокомплектВ» , оформлених протоколом №4 загальних зборів учасників від 04.08.2014р.(з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог б/н від 29.06.2016р., прийнятою ухвалою Господарського суду Харківської області від 30.06.2016р.).

В обґрунтування позовних вимог, позивач посилається на те, що його як учасника не було повідомлено в установлений статутом спосіб про проведення спірних загальних зборів, а на самих зборах позивача було неправомірно виключено зі складу учасників на підставі ст. 64 Закону України "Про господарські товариства" та позбавлення належної йому частки у статутному капіталі Товариства.

Як убачається із матеріалів справи, 09 серпня 2011 року на загальних зборах засновників (учасників) було вирішено ввести до складу учасників Товариства ОСОБА_1; вивести зі складу учасників Товариства ОСОБА_7 та передати 50% його частки у Статутному фонді ОСОБА_6 та ОСОБА_1; звільнити ОСОБА_7 з посади директора Товариства та прийняти ОСОБА_6 на посаду директора Товариства з 09 серпня 2011 року з окладом згідно штатного розкладу; внести відповідні зміни в установчі документи Товариства, статут Товариства викласти в новій редакції. Статутний фонд розподіляється серед учасників Товариства в такий спосіб: ОСОБА_6 - 85 % - 183693,50грн. та ОСОБА_1 - 15 % - 32416,50грн. (т. 1 а.с. 20)

12 серпня 2011 року, номер запису №14801050015002324, виконавчим комітетом Харківської міської ради зареєстровано Статут ТОВ В«НВП В«МеталокомплектВ» (Товариство) в новій редакції, відповідно до якої засновниками (учасниками) Товариства є ОСОБА_6 та ОСОБА_1 (т. 1 а.с 15-18).

15 березня 2013 року, номер запису 14801050025002324, виконавчим комітетом Харківської міської ради зареєстровано Статут ТОВ В«НВП В«МеталокомплектВ» (нова редакція), затверджений загальними зборами учасників від 12 березня 2013 року (т. 1, а.с. 193-210).

Відповідно до вказаної редакції Статуту учасниками Товариства є ОСОБА_6 - 183 693,50грн., що складає 85% статутного капіталу Товариства; ОСОБА_1 - 32 416,50грн., що складає 15% статутного капіталу.

Згідно протоколу № 2 від 04 листопада 2013 року були проведені загальні збори учасників ТОВ В«НВП В«МеталокомплектВ» , присутнім був ОСОБА_6 - 85% статутного капіталу (т. 1, а. с. 51-52).

До порядку денного яких були включені питання:

1. Виключення учасника. Перерозподіл часток у статутному капіталі Товариства.

2. Про затвердження статуту Товариства у новій редакції.

За результатами розгляду вказаних питань були прийняті наступні рішення:

1. Затвердити виключення ОСОБА_1 зі складу учасників Товариства. Належну йому частку у статутному капіталі, частину прибутку та вартість частини майна, згідно ст. 54 Закону України В«Про господарські товаристваВ» , пропорційну його частині у статутному капіталі виплатити грошовими коштами протягом року з дня затвердження річного балансу.

ОСОБА_6 довнести частку виключеного учасника за рахунок власних коштів. Частки у статутному капіталі Товариства перерозподілити наступним чином - ОСОБА_6 - 216 110,00грн., що складає 100% статутного капіталу Товариства.

2. Викласти та затвердити статут Товариства у новій редакції.

26 лютого 2014 року загальними зборами затверджено нову редакцію Статуту, відповідно до якої учасниками товариства є ОСОБА_6 - 21 611,00грн. (10% капіталу) та ОСОБА_5 - 194 499,00грн. (90%)

Згідно з протоколом №4 від 04 серпня 2014 року були проведені загальні збори учасників ТОВ В«НВП В«МеталокомплектВ» . Присутні на зборах були ОСОБА_6 - 10% статутного капіталу, ОСОБА_5 - 90% статутного капіталу (т. 1, а. с. 62-64).

На загальних зборах учасників товариства від 04 серпня 2014 року прийняті наступні рішення:

1. Затвердити створення Товариства з обмеженою відповідальністю В«Торгівельний дім В«МеталокомплектВ» шляхом виділу. Передати новостворюваному Товариству частку статутного капіталу, що належить ОСОБА_5, до статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю В«Торгівельний дім В«МеталокомплектВ» та частину майна, прав та обов'язків згідно акту та розподільчого балансу.

2. Затвердити передавальний акт та розподільчий баланс ТОВ В«НВП В«МеталокомплектВ» .

3. Сформувати статутний капітал Товариства з обмеженою відповідальністю В«Торгівельний дім В«МеталокомплектВ» у розмірі 335 000,00грн. за рахунок майна, переданого згідно розподільчого балансу. Затвердити склад учасників та розподілити частки наступним чином: ОСОБА_5 - 335 000,00грн., що становить 100% статутного капіталу Товариства.

4. Зменшити статутний капітал ТОВ В«НВП В«МеталокомплектВ» до 21 611,00грн. та виключити ОСОБА_5 зі складу учасників ТОВ В«НВП В«МеталокомплектВ» . Частки у статутному капіталі перерозподілити наступним чином: ОСОБА_6 - 21 611,00грн., що становить 100% статного капіталу Товариства.

5. Викласти та затвердити статут ТОВ В«НВП В«МеталокомплектВ» у новій редакції.

Відмовляючи у задоволені позову в частині визнання недійсним рішення загальних зборів від 04.11.2013р., суд першої інстанції, керуючись приписами ст. 41, 54, 59, 61, 64 Закону України "Про господарські товариства", виходив з того, що товариством вчинено усі дії щодо належного повідомлення ОСОБА_1 про час та місце проведення загальних зборів. Враховуючи, що рішенням загальних зборів від 04.11.2013р. виключено ОСОБА_1 з учасників товариства, суд першої інстанції припинив провадження в частині позовних вимог щодо визнання недійсним рішення загальних зборів від 04.08.2014р., посилаючись на те, що спір не підлягає вирішенню в господарських судах України (пункт 1 частини 1 статті 80 Господарського процесуального кодексу України).

Проте колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до статті 113 Цивільного кодексу України господарським товариством є юридична особа, статутний (складений) капітал якої поділений на частки між учасниками.

Згідно з ч. 1 ст. 50 Закону України "Про господарські товариства" товариством з обмеженою відповідальністю визнається товариство, що має статутний капітал, розділений на частки, розмір яких визначається установчими документами.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач на момент проведення спірних загальних зборів 04.11.2013р. мав частку у статутному капіталі ТОВ В«НВП В«МеталокомплектВ» у розмірі 15% .

Частиною 1 ст. 167 ГК України визначено, що корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до вимог закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Відповідно до ст. 10 Закону України "Про господарські товариства" учасники товариства, зокрема, мають право брати участь в управлінні справами товариства в порядку, визначеному в установчих документах, за винятком випадків, передбачених цим Законом; брати участь у розподілі прибутку товариства та одержувати його частку (дивіденди); одержувати інформацію про діяльність товариства.

Відповідно до ч. 1 ст. 58 Закону України "Про господарські товариства" вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є загальні збори учасників. Вони складаються з учасників товариства або призначених ними представників.

Вищим органом Управління ТОВ В«НВП В«МеталокомплектВ» є загальні Збори учасників Товариства (у подальшому - збори), до виключної компетенції яких належить розгляд та прийняття рішень, зокрема, щодо внесення змін до статуту Товариства, в тому числі прийняття рішень про зміну розміру статутного капіталу, вихід учасника з товариства та вступ нових учасників, а також відступлення учасником своєї частки у майні товариства, перерозподіл часток учасників, вирішення питання про прийняття Товариством частки учасника, виключення учасника з товариства, розпорядження майном товариства на суму, що становить 50% або більше відсотків вартості майна товариства (пункту 12.1, 12.3 Статуту).

Про проведення загальних зборів товариства учасники повідомляються передбаченим статутом способом з зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного (частина 5 статті 61 Закону України "Про господарські товариства").

Згідно з пунктом 11.1 Статуту учасник Товариства, який систематично не виконує чи неналежним чином виконує обов'язки або перешкоджає своїми діями іншим учасникам та товариству у досягненні цілей товариства, може бути виключений з товариства за рішенням інших учасників товариства. Виключення учасника можливо тільки після його попереднього повідомлення про його виключення не менш ніж за два місяці. У товариства повинні бути докази про таке повідомлення.

Згідно з положеннями пункту 12.8 Статуту ТОВ В«НВП В«МеталокомплектВ» в редакції, чинній на момент проведення спірних загальних зборів, про проведення Зборів Учасники інформуються Директором Товариства шляхом надсилання письмового повідомлення, де вказується час та місце проведення Зборів.

Відповідно до п. 21 Постанови Пленуму Верховного суду України № 13 від 24 жовтня 2008 року "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" рішення загальних зборів господарського товариства можуть бути визнаними недійсними в судовому порядку у випадку недотримання процедури їх скликання, встановленої ст.ст. 43, 61 Закону України "Про господарські товариства". Права учасника (акціонера) товариства можуть бути визнані порушеними внаслідок недотримання вимог закону про скликання і проведення загальних зборів, якщо він не зміг взяти участь у загальних зборах, належним чином підготуватися до розгляду питань порядку денного, зареєструватися для участі у загальних зборах тощо. При вирішенні спорів про визнання недійсними рішень загальних зборів господарського товариства з підстав недопущення до участі в них акціонерів (учасників) товариства судам необхідно з'ясувати, чи могла їх відсутність (або наявність) істотно вплинути на прийняття рішення, яке оскаржується.

Отже, неповідомлення учасника товариства про проведення загальних зборів в установленому статутом порядку є грубим порушенням його прав, що може бути підставою для визнання рішень загальних зборів господарського товариства недійсними. Неповідомлення учасника товариства про скликання й проведення загальних зборів, на яких його виключили з учасників товариства, є безумовним порушенням прав, передбачених ст. 10 Закону України "Про господарські товариства" (така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 02.09.2014 у справі № 5017/1221/2012).

Колегія суддів зазначає, що проведенню зборів учасників ТОВ В«НВП В«МеталокомплектВ» 04.11.2013р., на яких прийнято рішення про виключення ОСОБА_1 з учасників товариства, мало передувати повідомлення позивача про його виключення не менше ніж за 2 місяці.

Відповідач у відзиві зазначає, що при свідках 03 вересня 2013 року позивача було усно повідомлено про проведення зборів 04 листопада 2013 року з порядком денним про виключення учасника та затвердження нової редакції Статуту, однак він відмовився від отримання вказаного повідомлення. (т. 1 а.с. 185-187)

В підтвердження своїх доводів посилається на доповідну записку начальника відділу постачання ОСОБА_8 (т. 1 а.с. 188).

Разом з тим, вказана обставина не є належним та допустимим доказом у розумінні ст. 34 ГПК України, яка свідчить про своєчасне повідомлення позивача про час та місце проведення загальних зборів 04.11.2013р. відповідно до пункту 11.1 Статуту, виходячи з наступного.

В доповідній записці, на яку посилається відповідач, відсутні відомості про осіб, які підтверджували б факт повідомлення позивача про проведення загальних зборів щодо виключення його зі складу учасників та відмови позивача від отримання такого повідомлення.

Відповідно до положень Статуту виконавчим органом товариства є Директор, який діє від імені товариства та представляє його інтереси (пункт 12.12, 12.13). Про проведення зборів учасники інформуються Директором (пункт 12.8). Отже, повідомити позивача про виключення його зі складу учасників цього Товариства повинен Директор,

Разом з тим, як вбачається з доповідної записки від 03.09.2013р. таке повідомлення було здійснено начальником відділу постачання ОСОБА_8, яка відповідно до положень Статуту не наділена повноваженнями діяти від імені товариства.

Також відповідач посилається на те, що 24 вересня 2013 року та 02 жовтня 2013 року на поштову адресу позивача направлено повідомлення про проведення загальних зборів учасників товариства 04 листопада 2013 року. В підтвердження зазначеного надав копії фіскальних чеків про надання послуг органом зв'язку, копію поштового повідомлення та копію конверта, в якому надіслано поштове відправлення за кодом 6106804060949, що повернувся «за закінченням терміну зберігання» (довідка «Укрпошти») (т. 3 а.с. 19-26).

Але такі доводи відповідача також не свідчать про належне повідомлення про проведення загальних зборів 04.11.2013р., оскільки повідомлення від 24 вересня 2013 року та 02 жовтня 2013 року взагалі направлені за межами визначеного Статутом 2-х місячного терміну.

Таким чином, відповідачем не надано доказів, які б беззаперечно свідчили про вжиття ТОВ В«НВП В«МеталокомплектВ» заходів для забезпечення можливості ОСОБА_1 реалізувати своє право на участь у загальних зборах учасників Товариства, на яких вирішувалось питання про його виключення зі складу учасників.

При цьому, колегія суддів зазначає, що хоча належна позивачу частка у статутному капіталі ТОВ В«НВП В«МеталокомплектВ» суттєво не вплинула б на результат голосування, однак присутність ОСОБА_1 на загальних зборах учасників Товариства 04.11.2013р. та надання йому можливості подати відповідні пояснення та докази з приводу питань порядку денного могла б фактично вплинути на рішення стосовно виключення її зі складу учасників Товариства.

Суд першої інстанції наведеного вище не врахував, у зв'язку з чим дійшов помилкових висновків, що збори 04 листопада 2013 року було проведено у відповідності до вимог чинного законодавства та статуту товариства.

Крім того, як вже було зазначено вище, підставою для виключення позивача зі складу учасників ТОВ В«НВП В«МеталокомплектВ» було грубе порушення останнім обов'язків учасника товариства.

Відповідно до ст. 64 Закону України "Про господарські товариства" учасника товариства з обмеженою відповідальністю, який систематично не виконує або неналежним чином виконує обов'язки, або перешкоджає своїми діями досягненню цілей товариства, може бути виключено з товариства на основі рішення, за яке проголосували учасники, що володіють у сукупності більш як 50 відсотками загальної кількості голосів учасників товариства. При цьому цей учасник (його представник) у голосуванні участі не бере.

Згідно з п. 29 Постанови Пленуму Верховного суду України № 13 від 24 жовтня 2008 року "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" при вирішені спорів, пов'язаних з виключенням учасника з товариства, господарські суди повинні дослідити всі обставини, пов'язані з виключенням учасника з товариства, дати оцінку його поведінці, встановити наявність негативних для товариства наслідків у зв'язку з діями (бездіяльністю) учасника. Якщо негативні наслідки ще не настали, потрібно правильно визначити вірогідність їх настання. Необхідно встановити причинний зв'язок між діями (бездіяльністю) учасника товариства та негативними наслідками для товариства, а також дослідити мотиви поведінки учасника, форму вини тощо.

Вирішуючи питання про наявність факту перешкоджання учасником своїми діями досягненню цілей товариства, необхідно встановити, що поведінка учасника суттєво ускладнює діяльність товариства чи робить її практично неможливою.

Разом з тим, рішення загальних зборів від 04.11.2013р. про виключення учасника з господарського товариства не обґрунтовано причинами такого виключення і не зазначено, які саме факти невиконання статутних обов'язків стали підставою виключення учасника з товариства, в чому полягає систематичність невиконання учасником товариства його обов'язків, якими саме діями (бездіяльністю) учасник перешкоджає досягненню цілей товариства.

Відсутність відповідних відомостей у рішенні про виключення учасника з товариства може бути підставою визнання такого рішення недійсним за позовом даного учасника.

Відповідно пункту 4.1 Статуту метою ТОВ В«НВП В«МеталокомплектВ» є одержання прибутку.

Згідно з пунктом 9.4 Статуту учасники товариства зобов'язані: додержуватися Статуту Товариства, виконувати рішення зборів учасників; виконувати свої обов'язки перед Товариством, у тому числі пов'язані з майновою участю а також робити внески у розмірі, порядку та засобами, передбаченими Статутом та відповідними рішеннями Зборів учасників; не розголошувати комерційну таємницю та зберігати конфіденційність інформації про діяльність товариства; брати участь у роботі вищого органу управління безпосередньо або через представника; сумлінно виконувати прийняті на себе ку встановленому порядку обов'язки щодо товариства.

Як вбачається з протоколу загальних зборів учасників №2 від 04.11.2013р., ОСОБА_6 повідомив, що учасник товариства ОСОБА_1 систематично не виконує обов'язки, зокрема, обов'язки з прийняттям участі в роботі вищого органу управління Товариства, у зв'язку з чим запропонував виключити ОСОБА_1 зі складу учасників Товариства на підставі ст. 64 Закону України "Про господарські товариства".

Також, відповідач у своїх запереченнях зазначає, що позивач постійно відмовлявся приймати участь у додатковому фінансуванні діяльності товариства для розширення виробництва та збільшення прибутку, водночас, не надавав згоду на збільшення статутного капіталу іншим учасникам. Крім того вказує на те, що позивач, передав технологічну та конструкторську документацію Відповідача іншим підприємствам, фактично створивши конкурентів підприємству Відповідача та в підтвердження надав копії листів.

Судова колегія зазначає, що рішення суду не може ґрунтуватись на припущеннях, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається.

Натомість, ні протоколом №2 від 04.11.2013р., ні матеріалами справи не підтверджується існування обставин, які б свідчили про те, що позивач своїми діями перешкоджав досягненню цілей ТОВ В«НВП В«МеталокомплектВ» , систематично не виконував передбачені статутом обов'язки, створював перешкоди господарській діяльності ТОВ В«НВП В«МеталокомплектВ» .

Також, не містять матеріали справи і доказів спричинення учасником ОСОБА_1 негативних наслідків діяльності товариства, а також доказів того, що зменшення обігових коштів та доходів товариства сталося внаслідок саме неправомірних дій (бездіяльності) позивача. Тобто, відповідач не довів існування причинного зв'язку між діями (бездіяльністю) та негативними наслідками (збитками), спричиненими товариству такими діями позивача.

З огляду на викладене, колегія суддів зазначає, що на момент проведення 04 листопада 2013 року загальних зборів були відсутні правові підстави для виключення позивача з числа учасників товариства на підставі ст. 64 Закону України "Про господарські товариства".

Враховуючи, що колегія суддів дійшла висновку про порушення прав позивача під час проведення загальних зборів, що вплинуло на прийняття зазначених вище у цій постанові рішень, оформлених протоклом №2 від 04.112013р., то вимоги позивача щодо визнання недійсними рішення загальних зборів учасників ТОВ В«НВП В«МеталокомплектВ» , оформлених протоколом №2 загальних зборів учасників від 04.11.2013р., у частині відчуження належної позивачу частки у статутному капіталі у розмірі 15% та перерозподілу часток, а також у частині викладення та затвердження статуту товариства у новій редакції, підлягають задоволенню.

Крім того, аналогічних порушень щодо повідомлення позивача про проведення зборів відповідач припустився і при скликанні зборів, рішення яких оформлені протоколом № 4 від 04 серпня 2014 року.

Оскільки виключення ОСОБА_1 зі складу учасників товариства було неправомірним, то останній залишався учасником товариства та повинен був бути повідомлений про проведення зборів у встановленому законом та статутом товариства порядку та мав право участі при прийнятті зборами рішень про припинення діяльності ТОВ В«НВП В«МеталокомплектВ» , що стосується його корпоративних прав на участь в товаристві. А тому позовні вимоги щодо визнання недійсними рішення загальних зборів учасників ТОВ В«НВП В«МеталокомплектВ» , оформлених протоколом №4 загальних зборів учасників від 04.08.2014р., також підлягають задоволенню.

З огляду на викладене, суд першої інстанції дійшов неправомірного висновку щодо відсутності підстав для визнання оскаржуваних рішень загальних зборів учасників ТОВ В«НВП В«МеталокомплектВ» , оформлених протоколом № 2 від 04.11.2013р та №4 від 04.08.2014р., оскільки вони прийняті без належного повідомлення позивача про проведення загальних зборів учасників товариства та суттєво порушують його корпоративні права на участь в товаристві, що є безумовною підставою для визнання спірних рішень загальних зборів товариства недійсними.

Колегія суддів вважає твердження позивача, викладені ним в апеляційній скарзі, ґрунтуються на положеннях чинного законодавства, доведені належними доказами, тоді як господарським судом першої інстанції не в повній мірі з'ясовані та правильно оцінені обставини у справі, а тому прийняте ним рішення підлягає скасуванню, з прийняттям нового рішення про відмову у задоволенні позову.

Відповідно до статті 105 Господарського процесуального кодексу України в постанові мають бути зазначені, зокрема, новий розподіл судових витрат у разі скасування чи зміни рішення.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України стороні, на користь якої відбулось рішення, господарський суд відшкодовує мито за рахунок другої сторони і в тому разі, коли друга сторона звільнена від сплати судового збору.

Враховуючи задоволення позовних вимог у повному обсязі, то з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір за подання позову у розмірі 2756,00 грн. та за апеляційну скаргу у сумі 3031,60 грн.

Керуючись статтями 99, 101, пунктом 2 статті 103, пунктами 1, 4 частини першої статті 104, статтею 105 Господарського процесуального кодексу України, судова колегія

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу позивача задовольнити.

Рішення Господарського суду Харківської області від 02 серпня 2016 року у справі №922/1786/16 скасувати.

Прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.

Визнати недійсними рішення загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю В«Науково-виробничого підприємства В«МеталокомплектВ» , оформлених протоколом №2 загальних зборів учасників від 04.11.2013р., у частині відчуження належної позивачу частки у статутному капіталі у розмірі 15% та перерозподілу часток, а також у частині викладення та затвердження статуту товариства у новій редакції.

Визнати недійсними рішення загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю В«Науково-виробничого підприємства В«МеталокомплектВ» , оформлених протоколом №4 загальних зборів учасників від 04.08.2014р.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю В«Науково-виробничого підприємства В«МеталокомплектВ» (61030, м. Харків, вул. Греківська, буд. 81-А, код ЄДРПОУ 32135806) на користь ОСОБА_1 судовий збір за подання позову у сумі 2756,00 грн. та за апеляційну скаргу у розмірі 3031,60 грн.

Доручити Господарському суду Харківської області видати відповідний наказ.

Постанова набирає законної сили з дня прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України протягом двадцятиденного строку.

Повна постанова складена 04.11.2016р.

Головуючий суддя Камишева Л.М.

Суддя Медуниця О.Є.

Суддя Пелипенко Н.М.

СудХарківський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення31.10.2016
Оприлюднено08.11.2016
Номер документу62460801
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —922/1786/16

Ухвала від 15.06.2017

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Лакіза В.В.

Ухвала від 06.06.2017

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Лакіза В.В.

Постанова від 16.05.2017

Господарське

Вищий господарський суд України

Владимиренко C.B.

Ухвала від 18.04.2017

Господарське

Вищий господарський суд України

Владимиренко C.B.

Постанова від 02.03.2017

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Слободін М.М.

Ухвала від 13.02.2017

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Слободін М.М.

Ухвала від 10.01.2017

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Слободін М.М.

Постанова від 20.12.2016

Господарське

Вищий господарський суд України

Владимиренко C.B.

Ухвала від 05.12.2016

Господарське

Вищий господарський суд України

Владимиренко C.B.

Ухвала від 28.11.2016

Господарське

Господарський суд Харківської області

Прохоров С.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні