Рішення
від 08.11.2016 по справі 910/17326/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.11.2016Справа №910/17326/16

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробниче підприємство «Побутрембудматеріали»

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «КЕШ ЕНД ГОУ Україна»

про стягнення 166604,26 грн.

Суддя Маринченко Я.В.

Представники сторін:

від позивача - ОСОБА_1 (представник за довіреністю);

від відповідача - не з'явився.

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2016 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Виробниче підприємство «Побутрембудматеріали» звернулось до господарського суду міста Києва з позовом до відповідача, Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «КЕШ ЕНД ГОУ Україна» про стягнення заборгованості за Договором оренди нежитлового приміщення №25/05-15 від 25.05.2015 в розмірі 166604,26 грн.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що всупереч умов укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «Виробниче підприємство «Побутрембудматеріали» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «КЕШ ЕНД ГОУ Україна» Договору оренди нежитлового приміщення №25/05-15 від 25.05.2015, відповідач належним чином не виконав взяті на себе зобов'язання зі сплати орендної плати та відшкодування витрат за надані обслуговуючими підприємствами комунальних послуг за період з червня 2016 по серпень 2016 внаслідок чого за ним утворилась заборгованість в сумі 157565,23 грн.

Крім того, на вказану заборгованість, у зв'язку з простроченням оплати відповідачем орендної плати, позивачем на підставі ст.625 ЦК України та п.14.2 Договору нараховано 3% річних в розмірі 793,40 грн. та пеню в розмірі 8245,63 грн., які позивач просить стягнути.

У судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені вимоги в повному обсязі.

Відповідач уповноваженого представника у судове засідання не направив, відзиву на позовну заяву не подав, хоча про час і місце проведення судового засідання був повідомлений у встановленому законом порядку.

Суд зазначає про те, що відповідач не був обмежений у своїх процесуальних правах надати відзив через канцелярію суду або шляхом їх направлення на адресу суду поштовим відправленням.

Враховуючи вищевикладене, з метою дотримання процесуальних строків вирішення спору, суд дійшов висновку, що наявні у матеріалах справи документи достатні для прийняття повного та обґрунтованого судового рішення у відповідності до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, а неявка представників відповідача не перешкоджає вирішенню справи по суті за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши пояснення представника позивача, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 25.05.2015 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Виробниче підприємство «Побутрембудматеріали» (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «КЕШ ЕНД ГОУ Україна» (орендар), укладено Договір оренди нежитлового приміщення №25/05-15, відповідно до умов якого орендодавець зобов'язується передати орендарю в тимчасове платне користування (оренду) нежиле приміщення, загальною площею 164,4 кв.м, що розташоване на першому поверсі будівлі за адресою: м. Київ, вул. Старонаводницька, буд. 6-Б, прим. №272 (приміщення).

Відповідно до п.2.1 Договору, строк оренди приміщення за цим договором починається з моменту підписання сторонами ОСОБА_1 приймання-передачі приміщення і закінчується 01.06.2016.

Згідно з п.2.2 Договору, орендодавець передає орендарю, а орендар приймає приміщення в оренду у технічно-справному стані, придатному для використання відповідно до мети оренди, передбаченої у цьому договорі, за ОСОБА_1 приймання-передачі, який після підписання уповноваженими представниками сторін є невід'ємною частиною цього договору.

Пунктом 2.4 Договору, визначено, що по закінченні строку оренди орендар зобов'язаний повернути приміщення орендодавцеві за актом приймання-передачі протягом 3-х календарних днів у технічно-справному стані з урахуванням його нормального фізичного зносу.

У відповідності до п.5.1.1 Договору, орендар зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату та будь-які інші платежі, передбачені цим договором. Розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць. У випадку, якщо період оренди не охоплює повний календарний місяць, орендна плата та інші платежі сплачується виходячи із фактичної кількості днів оренди.

Орендар за користування приміщенням щомісячно не пізніше перших 3 (трьох) днів поточного місяця вносить орендодавцю орендну плату за поточний місяць оренди, незалежно від наслідків своєї господарської діяльності за платіжними реквізитами, вказаними у цьому договорі чи у встановленому орендодавцем рахунку або оплачує через касу орендодавця. Сторони щомісячно, в останній день поточного місяця оренди підписують ОСОБА_1 наданих послуг, який є підставою для остаточних розрахунків між сторонами щодо орендних платежів за відповідний період (п.5.2 Договору).

Згідно з п.5.3 Договору, орендна плата за користування приміщенням оплачується орендарем щомісячно у національній грошовій одиниці України - гривні, із рахунку 350 грн. в т.ч. ПДВ - 20%, за 1 (один) квадратний метр, що еквівалентно 16,80 дол. США відповідно до курсу української гривні до долара США, встановленого НБУ у день, що передував дню підписання цього договору.

Розмір орендної плати не включає витрати на комунальні та експлуатаційні послуги, зазначені витрати оплачуються орендарем окремо на підставі виставлених орендодавцем рахунків, відповідно до п.6.1 Договору.

Пунктом 5.3.1 Договору визначено, що для забезпечення виконання орендарем зобов'язань по оплаті оренди, а також інших платежів, передбачених даним договором, орендар вносить гарантійну суму, що дорівнює розміру орендної плати за один місяць, зазначеної у п.5.3 цього договору, одночасно зі здійсненням оплати за перший місяць оренди приміщення. Протягом строку оренди гарантійна сума індексації не підлягає та відсотки на неї не нараховуються. У випадку порушення орендарем даного положення, орендодавець має право розірвати цей договір в односторонньому порядку направивши орендарю відповідне повідомлення. Договір є розірваним з моменту, встановленого у повідомлені орендодавця про розірвання цього договору але не раніше отримання ним такого повідомлення.

Відповідно до п.5.3.2 Договору, у випадку виникнення заборгованості орендаря по орендній платі та іншим платежам, передбаченим умовами цього договору, орендодавець має право утримати цю заборгованість за рахунок гарантійної суми, при цьому письмово повідомивши про це орендаря, а орендар зобов'язується протягом 5 (п'яти) банківських днів з моменту отримання відповідного повідомлення поповнити гарантійну суму до попереднього розміру.

Пунктом 6.1 Договору визначено. що орендар щомісячно здійснює компенсацію орендодавцю витрат у повному розмірі за надані обслуговуючими підприємствами комунальні послуги на підставі рахунку-фактури та підписаного акту наданих послуг протягом 5 (п'яти) робочих днів щ дати отримання рахунку-фактури.

Згідно п.7.1 Договору, всі платежі за цим договором здійснюються в безготівковій формі, шляхом перерахування відповідних грошових коштів на поточний рахунок орендодавця, зазначений в даному договорі або на рахунок орендодавця, що вказаний в рахунках на оплату або через касу підприємства. У разі зміни банківських реквізитів орендодавця, він зобов'язаний протягом 3 (трьох робочих днів сповістити у письмовій формі про таку зміну орендаря, шляхом направлення відповідних рахунків з новими реквізитами.)

Положеннями п.14.2 Договору визначено, що у випадку порушення порядку або строків проведення розрахунків, встановлених цим договором оренди, орендар сплачує на користь орендодавця пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми простроченої заборгованості за кожен день прострочення та 3% річних від суми заборгованості за користування чужими грошовими коштами. Сума заборгованості сплачується з врахуванням індексу інфляції.

Відповідно до п.16.1 Договору, строк дії цього договору починається з моменту його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення підписів печатками сторін та закінчується 01.06.2016, а в частині взаєморозрахунків договір діє до повного та належного їх виконання. Строк оренди за даним договором становить 12 (дванадцять) місяців та починається з моменту підписання сторонами акту приймання-передачі приміщення в оренду. У випадку, якщо за 30 (тридцять) календарних днів до дати закінчення дії договору жодна із сторін не надасть письмового повідомлення про намір припинити дію договору, дія договору автоматично пролонгується на один рік, за умови затвердження сторонами нових умов орендної плати.

Актом приймання-передачі від 02.06.2015 до Договору оренди від 25.05.2015 підтверджується, що позивач передав, а відповідач прийняв у тимчасове платне користування (оренду) нежиле приміщення №272 загальною площею 164,4 кв.м, що розташоване на першому поверсі в будівлі за адресою: м. Київ, вул. Старонаводницька, буд. 6-Б (об'єкт оренди).

В подальшому, Додатковою угодою №1 до Договору оренди нежитлового приміщення №25/05-15 сторони погодили викласти п.1.1 договору у наступній редакції, а саме: Відповідно до умов цього договору орендодавець зобов'язується передати орендарю в тимчасове платне користування (оренду) нежиле приміщення, загальною площею 144,4 кв.м, що розташоване на першому поверсі в будівлі за адресою м. Київ, вул. Старонаводницька, буд. 6-Б, прим. №272.

На підтвердження факту користування відповідачем орендованим майном, позивачем долучено до матеріалів справи ОСОБА_1 надання послуг №179 від 30.06.2016, №280 від 31.07.2016, №318 від 31.08.2016, зазначені акти підписано уповноваженими представниками обох сторін та скріплено відповідними печатками підприємств.

Разом з тим, на підтвердження надання обслуговуючими підприємствами комунальних послуг позивачем долучено до матеріалів справи ОСОБА_1 надання послуг №244 від 30.06.2016, №300 від 31.07.2016, №312 від 12.08.2016, №317 від 31.08.2016, №319 від 31.08.2016, №268 від 13.07.2016, №269 від 13.07.2016, №270 від 13.07.2016, №271 від 13.07.2016, №272 від 13.07.2016.

Проте відповідач свої зобов'язання зі своєчасної сплати за оренду належним чином не виконав, у зв'язку з чим у останнього утворилась заборгованість з орендної плати в розмірі 151620 грн. та заборгованість з відшкодування витрат за надані обслуговуючими підприємствами комунальних послуг в сумі 5945,23 грн.

Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору.

Виходячи із вимог ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Статтею 759 Цивільного кодексу України визначено, що за договором оренди наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

За приписами ч.1 ст. 762 Цивільного кодексу України, за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Статтею 797 Цивільного кодексу України визначено, що плата, яка справляється з наймача будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини), складається з плати за користування нею і плати за користування земельною ділянкою.

Відповідно до ч.1 ст. 286 Господарського кодексу України орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що відповідачем було порушено умови Договору оренди від 25.05.2015 в частині своєчасного виконання зобов'язання по сплаті обумовлених наведеним договором платежів.

За таких обставин суд приходить до висновку щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог в цій частині та стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати в розмірі 151620 грн. та заборгованості з відшкодування витрат за надані обслуговуючими підприємствами комунальних послуг в сумі 5945,23 грн.

Відповідно до ст.610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки (ч.1 ст.611 Цивільного кодексу України).

За приписами ст.625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Згідно з положеннями ст. 546 Цивільного кодексу України, виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.

Частиною 1 ст. 547 Цивільного кодексу України визначено, що правочин щодо забезпечення виконання зобов'язання вчиняється у письмовій формі.

Крім того, п.14.2 Договору визначено, що у випадку порушення порядку або строків проведення розрахунків, встановлених цим договором оренди, орендар сплачує на користь орендодавця пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми простроченої заборгованості за кожен день прострочення та 3% річних від суми заборгованості за користування чужими грошовими коштами. Сума заборгованості сплачується з врахуванням індексу інфляції.

Враховуючи порушення відповідачем строків оплати орендних платежів, позивачем, нараховано 793,40 грн. 3% річних та 8245,63 грн. пені за період з червня 2016 по серпень 2016.

Перевіривши наданий позивачем розрахунок заборгованості, суд дійшов висновку щодо необхідності його зменшення.

Так відповідно до проведеного судом розрахунку сум пені та трьох відсотків річних за період з червня 2016 по серпень 2016 з відповідача підлягають стягненню на користь позивача пеня в розмірі 8223,11 грн. та 3% річних в сумі 793,40 грн.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині стягнення пені та 3% річних підлягають частковому задоволенню.

Згідно зі статтею 33 Господарського процесуального кодексу України, обов'язок доказування тих обставин, на які посилається сторона, як на підставу своїх вимог і заперечень, покладається на цю сторону.

Відповідно до ст. 34 Господарського процесуального кодексу України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

За приписами ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Відповідачем не надано суду жодних доказів на спростування обставин, викладених у позовній заяві.

Разом з тим, щодо розподілу судового збору, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Згідно з положеннями ч.1 ст.4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

За приписами ст.4 Закону України «Про судовий збір» за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру справляється судовий збір у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 150 розмірів мінімальної заробітної плати.

Відповідно до ст.8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» мінімальна заробітна плата з 01.01.2016 становить 1378 грн.

Таким чином, за подання до суду даної позовної заяви, позивачем мав бути сплачений судовий збір в розмірі 2499,06 грн.

На підставі викладеного, враховуючи положення ст.49 Господарського процесуального кодексу України, витрати зі сплати судового збору в сумі 2499,06 грн. покладаються на сторони пропорційно задоволеним вимогам.

Разом з тим, суд вважає за необхідне звернути увагу позивача, що пунктом 1 ч. 1, ч. 2 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом. У випадках, установлених п. 1 ч. 1 цієї статті, судовий збір повертається в розмірі переплаченої суми.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 33, 34, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «КЕШ ЕНД ГОУ Україна» (01015, м. Київ, вул. Старонаводницька, буд. 6-Б; ідентифікаційний код 36303070) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробниче підприємство «Побутрембудматеріали» (09221, Київська обл., Кагарлицький р-н, с. Леонівка, 62 км. автодороги «Київ-Знам'янка»; ідентифікаційний код 24888504) 151620 (сто п'ятдесят одна тисяча шістсот двадцять) грн. заборгованості по орендній платі, 5945 (п'ять тисяч дев'ятсот сорок п'ять) грн. 23 коп. витрат за надані обслуговуючими підприємствами комунальні послуги, 793 (сімсот дев'яносто три) грн. 40 коп. 3% річних, 8223 (вісім тисяч двісті двадцять три) грн. 11 коп. пені та 2498 (двi тисячi чотириста дев'яносто вісім) грн. 72 коп. витрат зі сплати судового збору.

В іншій частині позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повний текст рішення підписано 10.11.2016

Суддя Я.В. Маринченко

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення08.11.2016
Оприлюднено15.11.2016
Номер документу62608569
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/17326/16

Постанова від 09.03.2017

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Андрієнко В.В.

Ухвала від 13.01.2017

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Андрієнко В.В.

Рішення від 08.11.2016

Господарське

Господарський суд міста Києва

Маринченко Я.В.

Ухвала від 20.10.2016

Господарське

Господарський суд міста Києва

Маринченко Я.В.

Ухвала від 26.09.2016

Господарське

Господарський суд міста Києва

Маринченко Я.В.

Ухвала від 22.09.2016

Господарське

Господарський суд міста Києва

Маринченко Я.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні