Справа № 2/359/1825/16
359/5175/16-ц
РІШЕННЯ
Іменем України
27 жовтня 2016 року Бориспільський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого судді - Журавського В.В.
при секретарі - Алфімовій І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Бориспіль цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Сеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області, Бориспільської районної державної адміністрації Київської області, треті особи: ОСОБА_3, ОСОБА_4, Головне управління Держземагенства у Київській області про визнання права постійного користування майном в порядку спадкування за законом,-
ВСТАНОВИВ:
В червні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом, в якому просить визнати за ним право на постійне користування земельною ділянкою в порядку спадкування, що розташована на території Сеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області, площею 16,24 га. Позов обґрунтовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача - ОСОБА_5 Спадкоємцями за законом після його смерті є його діти: позивач ОСОБА_1, ОСОБА_4, за яким рішенням Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 10 лютого 2016 року визнано право на постійне користування ? частини земельної ділянки в порядку спадкування за законом, розміром 16,24 га на території Сеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області, та дружина ОСОБА_3, яка відмовилася від своєї частини спадщини на користь дітей. Після смерті ОСОБА_5 відкрилась спадщина у вигляді фермерського господарства «ОСОБА_5» і права на постійне користування земельною ділянкою площею 32,4800 га, наданої для ведення (селянського) фермерського господарства, що розташована на території Сеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області. Згідно державного акту земельна ділянка була надана у розмірі 50,0 га, проте 17,52 га вищезазначеної земельної ділянки було переоформлено членами фермерського господарства «ОСОБА_5» у приватну власність та відповідно видано державні акти на право власності на земельні ділянки. 16,24 га земельної ділянки успадкував брат позивача ОСОБА_4, тому земельна ділянка, яку за законом може успадкувати позивач залишилась загальною площею 16,24 га. У встановлений законом строк позивач звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини та видачі свідоцтва про право на спадщину, проте нотаріусом було відмовлено, оскільки ним не було надано державного акта на земельну ділянку, витягу з Державного земельного кадастру та витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки. У зв'язку з цим, позивач змушений звернутися до суду за захистом своїх спадкових прав.
У судовому засіданні позивач та його представник ОСОБА_6 позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили їх задовольнити.
Представник відповідача Сеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області у судовому засіданні проти позову заперечував та просив суд відмовити у задоволенні позову.
Представник Бориспільської районної державної адміністрації Київської області в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, проте направив до суду заяву, в якій просив розгляд справи проводити у його відсутність, при розгляді справи покладається на думку суду.
Третя особа ОСОБА_4 позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити пред'явлений позов.
Третя особа ОСОБА_3 надала до суду заяву, якою просила проводити розгляд справи за її відсутності та при вирішенні даного спору поклалась на розсуд суду.
Представник третьої особи Головного управління Держземагенства у Київській області в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суду не повідомив. Заяв чи клопотань до суду не направив.
Заслухавши пояснення учасників цивільного процесу, дослідивши матеріали цивільної справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача - ОСОБА_5, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1, виданим відділом реєстрації смерті у м. Києві ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.10).
На випадок своєї смерті заповіт ОСОБА_5 не складав.
Після смерті спадкодавця ОСОБА_5 відкрилась спадщина, в тому числі у вигляді фермерського господарства «ОСОБА_5» і права на постійне користування земельною ділянкою площею 32,4800 га, наданої для ведення (селянського) фермерського господарства, що розташована на території Сеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області.
Спадкоємцями першої черги за законом після смерті ОСОБА_5 є його дружина ОСОБА_3, та їхні діти: ОСОБА_4 та ОСОБА_1, що підтверджуєтсья копією свідоцтва про одруження (а.с.47а) та копіями свідоцтв про народження, виданих на ім'я ОСОБА_4 та ОСОБА_1 (а.с.47,48)
Відповідно до ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
З дослідженої у судовому засідання належним чином завіреної копії спадкової справи №840, відкритої після смерті ОСОБА_5, вбачається, що 30 серпня 2008 року позивачем ОСОБА_1 подано заяву нотаріусу про прийняття спадщини після смерті батька. Мати позивача ОСОБА_3 17 липня 2008 року подала до нотаріуса заяву про відмову від належної їй частки спадщини на користь дітей (а.с.44а,43а).
Таким чином, позивач разом з братом прийняли спадщину у встановлений законодавством строк, тобто у відповідності до ст.1270 ЦК України.
24 грудня 2009 року позивач ОСОБА_1 та його брат ОСОБА_4 отримали свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, що знаходиться в АДРЕСА_1, земельну ділянку, площею 0,30 га, що розташована на території Сеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області, земельну ділянку, площею 4,3800 га, що розташована на території Сеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області, прості іменні акції ВАТ «ЕЛЕКОН» та ВАТ «Готельний комплекс «Русь», грошові вклади з відповідними відсотками та компенсаціями в рівних частинах по ? частці (а.с.62-67).
Проте, постановою про відмову у вчиненні нотаріальних дій від 24 вересня 2014 року за №1707/02-31 у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку площею 50,0 га, наданої для ведення (селянського) фермерського господарства, що розташована на території Сеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області, нотаріус відмовив у зв'язку з відсутністю державного акта на земельну ділянку, витягу з Державного земельного кадастру та витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (а.с.27).
Судом встановлено, що рішенням сесії Сеньківської сільської ради від 30 грудня 1999 року погоджено та виділено ОСОБА_5 земельну ділянку розміром 50 га для ведення підсобного фермерського господарства (а.с.11).
Рішенням Бориспільської районної ради від 29 лютого 2000 року №194-12-ХХІІІ ОСОБА_5 надано у постійне користування земельну ділянку площею 50 га для організації селянського (фермерського) господарства за рахунок земель запасу Сеньківської сільської ради (а.с.12).
Відповідно до довідки Бориспільського районного відділу земельних ресурсів за №814 від 25 вересня 2000 року, згідно акта від 03 вересня 2000 року ОСОБА_5 здійснено перенесення в натурі меж земельної ділянки наданої для ведення селянського (фермерського) господарства згідно рішення Бориспільської районної ради від 29 лютого 2000 року №194-12-ХХІІІ, загальною площею 50,0 га, з них: ріллі 44,3 га, сіножатей 4,7 га, пасовищ 1,0 га, в адміністративних межах Сеньківської сільської ради за межами населених пунктів (а.с.13).
Згідно розпорядження Бориспільської РДА від 18 серпня 2004 року №679 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення фермерського господарства громадянам-членам ФГ «ОСОБА_5» в адмінмежах Сеньківської сільської ради, передано громадянам-членам ФГ «ОСОБА_5» земельні ділянки по 4,38 га кожному у власність для ведення фермерського господарства (а.с.14).
Відповідно до Статуту селянського (фермерського) господарства «ОСОБА_5» його членами є ОСОБА_3, ОСОБА_1, ОСОБА_4 (а.с.16-19).
З державного акту на право постійного користування землею серії НОМЕР_2 вбачається, що ОСОБА_5 надана у постійне користування земельна ділянка площею 50,0 га, що розташована на території Сеньківської сільської ради для ведення селянського (фермерського) господарства (а.с.21).
Згідно державного акту серії НОМЕР_3 від 12 жовтня 2004 року ОСОБА_5, на підставі розпорядження Бориспільської РДА від 18 серпня 2004 року №679, є власником земельної ділянки площею 4,3800 га, яка розташована на території Сеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області, з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства, на зворотній сторінці нотаріусом здійснено відмітку про перехід права власності до ОСОБА_1 та ОСОБА_4 (а.с.22).
Відповідно до Державного акту серії НОМЕР_4 від 11 листопада 2004 року ОСОБА_1, на підставі розпорядження Бориспільської РДА від 18 серпня 2004 року за №679, є власником земельної ділянки площею 4,3800 га, яка розташована на території Сеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області, з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства (а.с.23).
Відповідно до державного акту серії НОМЕР_5 від 09 листопада 2004 року ОСОБА_4, на підставі розпорядження Бориспільської РДА від 18 серпня 2004 року №679, є власником земельної ділянки площею 4,3800 га, яка розташована на території Сеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області, з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства (а.с.24).
Згідно державного акту серії НОМЕР_6 від 11 листопада 2004 року ОСОБА_3, на підставі розпорядження Бориспільської РДА від 18 серпня 2004 року №679, є власником земельної ділянки площею 4,3800 га, яка розташована на території Сеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області, з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства (а.с.25).
Згідно ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщина) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
До складу спадщини, відповідно до ст.1218 ЦК України, входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ч.1 ст.1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
В п.10 Постанови Пленуму ВСУ №7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» відповідно до статті 1225 ЦК зазначається, що право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом. У порядку спадкування можуть передаватися також право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), право користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), право користування чужим майном (сервітут).
Згідно листа Вищого Спеціалізованого Суду з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16 травня 2013 року №24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ по спадкуванню» спори про визнання права власності на земельну ділянку та права на земельну частку (пай) в порядку спадкування, зокрема у випадках, якщо відсутній отриманий спадкодавцем державний акт про право власності на земельну ділянку, зареєстрований належним чином, якщо спадкодавцем не був отриманий державний акт про право власності на земельну ділянку, або в державному акті є неточності, які підлягають виправленню, розглядаються судами з урахуванням вимог закону та роз'яснень, викладених в пунктах 10, 11 ППВСУ від 30 травня 2008 року №7 про те, що відповідно до статті 1225 ЦК право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом. У порядку спадкування можуть передаватися також право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), право користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), право користування чужим майном (сервітут).
Відповідно до положень Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, що затверджена Наказом Державного Комітету України по земельних ресурсах від 04 травня 1999 року за №43, а також згідно ч.7 ст.16 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав проводиться на підставі заяви правонабувача, сторін (сторони) правочину, за яким виникло право, або уповноважених ними (нею) осіб. Відповідно до положень ч.10 даної норми під час подання заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень фізична особа повинна пред'явити документ, що посвідчує її особу, а у разі подання заяви представником фізичної особи чи юридичної особи - документ, що підтверджує його повноваження діяти від імені таких осіб.
Враховуючи те, що ОСОБА_5 помер, виконання вищезазначених приписів закону щодо подання особисто заяви про державну реєстрацію прав та документу на підтвердження особи є неможливим. Так само неможливо подати позивачем доручення від імені померлого, оскільки за життя таких доручень у встановленому законом порядку на ім'я ОСОБА_1 він не оформлював.
На підставі наведеного, суд дійшов до висновку, що позивач, який прийняв спадщину після смерті ОСОБА_1, в тому числі право на користування земельною ділянкою для ведення фермерського господарства, набув право в порядку спадкування за законом з моменту відкриття спадщини.
Підсумовуючи вищевикладене, суд вважає за можливе визнати за позивачем право на постійне користування земельною ділянкою в порядку спадкування за законом, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5, розміром 16,24 га на території Сеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області за межами населеного пункту, що є об'єктом спадщини, оскільки відсутність правовстановлюючого документу позбавляє ОСОБА_1 можливості оформити спадкові права щодо вказаної земельної ділянки у встановленому законом порядку.
На підставі викладеного та керуючись Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженої Наказом Державного Комітету України по земельних ресурсах від 04 травня 1999 року за №43, ст.1218, ч.1 ст.1225, ст.1261, ст.1270 ЦК України, ст.ст.8, 10, 57, 60, 209, 212-215, 218 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право постійного користування 1/2 частиною земельної ділянки в порядку спадкування за законом, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5, розміром 16,24 га на території Сеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області за межами населеного пункту.
Рішення суду може бути оскаржене до апеляційного суду Київської області через Бориспільський міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду протягом 10-ти днів з дня його проголошення, а особами, які не були присутні під час оголошення рішення, на протязі 10-ти днів з дня отримання його копії.
Суддя: підпис
З оригіналом згідно:
Суддя Бориспільського міськрайонного суду В.В. Журавський
Суд | Бориспільський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 27.10.2016 |
Оприлюднено | 21.11.2016 |
Номер документу | 62706910 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Дем’яносов Микола Власович
Цивільне
Бориспільський міськрайонний суд Київської області
Журавський В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні