Справа № 755/9180/16-ц
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" листопада 2016 р. м. Київ
Дніпровський районний суд м. Києва у складі:
Головуючого - судді САВЛУК Т.В.
при секретарях Гноілек М.В., Костів Л.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Дніпровського районного суду м. Києва цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «Воскресенська 12Б», ОСОБА_3, треті особи: Відділ державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Дніпровського району реєстраційної служби Головного територіального управління юстиції в місті Києві, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 про визнання незаконними рішення установчих зборів співвласників житлового будинку щодо створення Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «Воскресенська 12Б», визнання недійсним статуту Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «Воскресенська 12Б» та припинення Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «Воскресенська 12Б»,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1, звертаючись з позовом до Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «Воскресенська 12Б» та ОСОБА_3, відповідно до заявлених позовних вимог просив суд: «Винести рішення, яким визнати незаконними рішення установчих зборів співвласників житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, про створення Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «Воскресенська 12Б», оформлене протоколом загальних зборів від 13 лютого 2016 року. Винести рішення, яким визнати недійсним Статут Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «АДРЕСА_1», затверджений протоколом установчих зборів об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 від 13 лютого 2016 року. Винести рішення, яким припинити Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «АДРЕСА_1» (ідентифікаційний код юридичної особи 40313382, місце знаходження: 02125, АДРЕСА_1) та подати дане рішення до Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Дніпровського району реєстраційної служби Головного територіального управління юстиції в місті Києві для проведення реєстрації припинення Об’єднання». (а.с.1-4 т.1)
28 вересня 2016 року представник позивача ОСОБА_7 подала заяву про зміну предмету позову, виходячи зі змісту поданої заяви позивач ОСОБА_1 просив суд: «Винести рішення, яким визнати незаконними рішення Установчих зборів співвласників житлового будинку АДРЕСА_1, що відбулись 13 лютого 2016 року та оформлені Протоколом №1 Установчих зборів об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, датованим 28 лютого 2016 року щодо створення Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «Воскресенська 12Б». Винести рішення, яким визнати недійсним Статут Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «АДРЕСА_1», затверджений Протоколом №1 Установчих зборів об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 від 13 лютого 2016 року. Винести рішення, яким припинити Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «АДРЕСА_1» (ідентифікаційний код юридичної особи 40313382, місце знаходження: 02125, АДРЕСА_1) та подати дане рішення до Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Дніпровського району реєстраційної служби Головного територіального управління юстиції в місті Києві для проведення реєстрації припинення Об’єднання». (а.с.1-2 т.2)
Представник позивача ОСОБА_7 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила позов задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві, пояснила, що позивач є власником квартири АДРЕСА_1. 13 лютого 2016 року ініціативною групою мешканців будинку було організовано та проведено установчі збори для створення в будинку №12-Б об'єднання співвласників багатоквартирного будинку. Позивач вважає, що при проведенні установчих зборів відповідачами - Об’єднанням співвласників багатоквартирного будинку «АДРЕСА_1» та ОСОБА_3 було порушено вимоги ст.6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», оскільки ініціативною групою не було в письмовому вигляді направлено повідомлення про проведення установчих зборів всім власникам будинку, обмежившись оголошенням у вигляді заяви про проведення загальних зборів, яку не всі мешканці будинку мали змогу прочитати, на установчих зборах не було набрано голосів «за» необхідних для створення об'єднання від більш ніж половини всіх співвласників будинку, враховуючи недотримання відповідачами повідомлення про збори, присутність такої кількості співвласників будинку забезпечена не була, крім того, частина мешканців будинку на даний час не є власниками квартир, а користується ними відповідно до умов інвестиційних договорів, укладених із компанією - замовником будівництва та забудовником, тому у сукупності наведених обставин допущені порушення призвели до незаконного створення об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, чим порушено права позивача та третіх осіб ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6, що є підставою звернення з даним позовом в судовому порядку.
Представник відповідача Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «АДРЕСА_1» - ОСОБА_8 в судовому засіданні проти позову заперечував, просив в позові відмовити з підстав, викладених у запереченнях на позов, які приєднано до справи. (а.с.51-54 т.1)
Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, про час та місце слухання справи відповідач повідомлений належним чином, до суду надійшли письмові заперечення на позов разом з клопотанням про розгляд справи у його відсутність, просить в позові відмовити, оскільки факти викладені у позовній заяві не відповідають фактичним обставинам, а позовні вимоги необґрунтовані. (а.с.50 т.2)
Представник третьої особи - Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Дніпровського району реєстраційної служби Головного територіального управління юстиції в місті Києві, в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи третя особа повідомлена належним чином, до суду надійшло письмове клопотання про розгляд справи у відсутності представника третьої особи та ухвалити рішення відповідно до норм чинного законодавства.
Представник третіх осіб ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 - ОСОБА_7 в судовому за засіданні позовні вимоги підтримала, просила позов задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві, та пояснень, які надано представником на захист інтересів позивача в межах даного спору.
Заслухавши пояснення представника позивача та третіх осіб ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 - ОСОБА_7, представника відповідача ОСОБА_8, дослідивши матеріли справи, оцінивши наявні у справі докази, наведені сторонами доводи та заперечення, суд приходить до наступного.
Виходячи з положень статті 385 Цивільного кодексу України власники квартир для забезпечення експлуатації багатоквартирного житлового будинку, користування квартирами та спільним майном житлового будинку можуть створювати об'єднання власників квартир (житла). Таке об'єднання може бути створено також власниками житлових будинків. Об'єднання власників квартир, житлових будинків є юридичною особою, яка створюється та діє відповідно до статуту та закону.
Особливості державної реєстрації Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку регулюється Законом України № 2866-ІІІ «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку».
Згідно з преамбулою цього Закону, цей Закон визначає правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку.
Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - Об’єднання) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна; співвласники багатоквартирного будинку (далі - співвласники) - власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку. ( ст.1 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку»)
Членом об'єднання може бути фізична чи юридична особа, яка є власником квартири (квартир) або приміщення (приміщень) у багатоквартирному будинку. Членство в об'єднанні є добровільним і може набуватися одночасно зі створенням об'єднання при проведенні установчих зборів, а також індивідуально, на основі письмової заяви, в будь-який момент його існування. ( ч.1 та ч.2 ст. 9 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку»)
В одному багатоквартирному будинку може бути створено тільки одне об'єднання. Власники квартир та нежитлових приміщень у двох і більше багатоквартирних будинках, об'єднаних спільною прибудинковою територією, елементами благоустрою, обладнанням, інженерною інфраструктурою, можуть створити одне об'єднання (ч.3 ст.4 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку»).
Створення об'єднання співвласників багатоквартирного будинку та скликання і проведення установчих зборів об'єднання урегульовано статтею 6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», відповідно до ч.ч. 1-3 якої об'єднання може бути створено лише власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (багатоквартирних будинках). Для створення об'єднання скликаються установчі збори. Скликання установчих зборів здійснюється ініціативною групою, яка складається не менш як з трьох власників квартир або нежилих приміщень.
Повідомлення про проведення установчих зборів направляється ініціативною групою не менше ніж за 14 днів до дати проведення установчих зборів. Повідомлення направляється в письмовій формі і вручається кожному співвласнику під розписку або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом). У повідомленні про проведення установчих зборів зазначається, з чиєї ініціативи скликаються збори, місце і час проведення, проект порядку денного.
Установчі збори веде голова зборів, який обирається більшістю голосів присутніх співвласників або їх представників.
Кожний співвласник (його представник) під час голосування має кількість голосів, пропорційну до частки загальної площі квартири або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.
Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості усіх співвласників.
Якщо в результаті проведення установчих зборів для прийняття рішення не набрано кількості голосів "за" або "проти", встановленої частиною дев'ятою цієї статті, проводиться письмове опитування співвласників, які не голосували на установчих зборах. Письмове опитування співвласників проводиться протягом 15 календарних днів з дати проведення установчих зборів. Якщо протягом зазначеного строку необхідну кількість голосів "за" не набрано, рішення вважається неприйнятим.
Письмове опитування під час установчих зборів об'єднання проводиться в порядку, передбаченому Законом України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" .
Рішення приймається шляхом поіменного голосування. Під час підрахунку голосів враховуються і голоси, подані співвласниками під час проведення установчих зборів, і голоси, подані під час письмового опитування. Рішення оформляється особистим підписом кожного, хто проголосував, із зазначенням результату голосування ("за" чи "проти").
Судом встановлено, що з метою створення Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_1 створено ініціативну групу у складі осіб: ОСОБА_9, власник квартири НОМЕР_1, ОСОБА_10, власник квартири НОМЕР_2, ОСОБА_11, власник квартири НОМЕР_3, ОСОБА_3, власник квартири НОМЕР_4, що підтверджується Протоколом №1 створення та засідання ініціативної групи із підготовки, скликання і проведення установчих зборів об'єднання співвласників багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_1 датований від 19 грудня 2015 року . (а.с.55-57 т.1)
На засіданні, згідно порядку денного, прийнято рішення про утворення ініціативної групи зі скликання і проведення установчих зборів об'єднання співвласників багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_1; затверджено план роботи ініціативної групи щодо проведення роботи зі з'ясування складу співвласників багатоквартирного будинку, проведення інформаційно-роз'яснювальної роботи серед співвласників щодо мети та доцільності створення ОСББ та порядку його створення, підготовки установчих зборів ОСББ; затверджено порядок проведення засідань Ініціативної групи.
13 лютого 2016 року ініціативною групою складено Реєстраційний список співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_1, присутніх на установчих зборах по створенню ОСББ 13 лютого 2016 року. (а.с.66-82 т.1)
Згідно ч.ч. 7, 9, 13 ст. 6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», кожний співвласник (його представник) під час голосування має кількість голосів, пропорційну до частки загальної площі квартири або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості усіх співвласників. Установчі збори приймають рішення про створення об'єднання і затверджують його статут.
28 лютого 2016 року було проведено установчі збори співвласників багатоквартирного будинку розташованого за адресою: АДРЕСА_1, які оформлено Протоколом №1 від 28 лютого 2016 року, яке розпочато 13 лютого 2016 року. (а.с.217-221 т.1)
Виходячи зі змісту протоколу №1 від 28 лютого 2016 року, загальна кількість співвласників (власників квартир та нежитлових приміщень) - 198 осіб; загальна площа всіх квартир та нежитлових приміщень - 12689,3 кв.м.; присутні на установчих зборах власники (особисто та/або представники) квартир та/або нежитлових приміщень будинку - 41 особа, яким належать квартири та/або нежитлові приміщення загальною площею 2733,70 кв.м. У письмовому клопотанні взяли участь власники (особисто та/або через представників) квартир та/або нежитлових приміщень будинку - 93 особи, яким належать квартири та/або нежитлові приміщення загальною площею 5905,20 кв.м.
Згідно ч.ч. 10-12 ст.6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», якщо в результаті проведення установчих зборів для прийняття рішення не набрано кількості голосів «за» або «проти», встановленої частиною дев'ятою цієї статті, проводиться письмове опитування співвласників, які не голосували на установчих зборах. Письмове опитування співвласників проводиться протягом 15 календарних днів з дати проведення установчих зборів.
Письмове опитування під час установчих зборів об'єднання проводиться в порядку, передбаченому Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», частиною 1 статті 4 якого визначено суб'єктний склад права власності у багатоквартирному будинку, а саме: власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку можуть бути фізичні та юридичні особи, територіальні громади, держава.
Рішення приймається шляхом поіменного голосування. Під час підрахунку голосів враховуються і голоси, подані співвласниками під час проведення установчих зборів, і голоси, подані під час письмового опитування. Рішення оформляється особистим підписом кожного, хто проголосував, із зазначенням результату голосування («за» чи «проти»).
Додатком № 1 до Протоколу установчих зборів проведених 13 лютого 2016 року є Опитувальні листи (листи голосування) власників квартир будинку АДРЕСА_1 з питань, пов'язаних зі створенням Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, якими письмово висвітлено свою позицію згідно запропонованих («за» чи «проти») щодо питань, розглянутих установчими зборами 28.02.2016 року. (а.с.83-215 т.1)
Як убачається з протоколу установчих зборів від 28 лютого 2016 року, додатків до нього, усі рішення з питань порядку денного прийняті більшістю голосів, а саме: прийнято рішення про створення об'єднання співвласників багатоквартирного будинку та затверджено назву об'єднання «АДРЕСА_1»; затверджено Статут Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «АДРЕСА_1» у підготовленій ініціативною групою редакції, з урахуванням узгоджених присутніми на установчих зборах 13 лютого 2016 року співвласниками пропозицій, які необхідні для визнання Об’єднання неприбутковою організацією; обрано Правління у кількості 5 осіб та ревізійну комісію у кількості 3-х осіб; надано повноваження секретарю Установчих зборів ОСОБА_9 підготувати, підписати та подати протокол установчих зборів Об’єднання, Статуту Об’єднання та інші документи, необхідні для державної реєстрації Об’єднання.
Статтею 7 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» зазначено, що статут об'єднання складається відповідно до типового статуту, який затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства.
У статуті має бути визначено таке: назва і місцезнаходження об'єднання; мета створення, завдання та предмет діяльності об'єднання; статутні органи об'єднання, їхні повноваження та порядок формування; порядок скликання та проведення загальних зборів; періодичність проведення зборів; порядок голосування на зборах та прийняття рішень на них; перелік питань, для вирішення яких потрібна кваліфікована більшість голосів; джерела фінансування, порядок використання майна та коштів об'єднання; порядок прийняття кошторису, створення та використання фондів об'єднання, включаючи резервні, а також порядок оплати спільних витрат; перелік питань, які можуть вирішуватися зборами представників; права і обов'язки співвласників; відповідальність за порушення статуту та рішень статутних органів; порядок внесення змін до статуту; підстави та порядок ліквідації, реорганізації (злиття, поділу) об'єднання і вирішення майнових питань, пов'язаних з цим.
Статут може містити також інші положення, що є істотними для діяльності об'єднання та не суперечать вимогам законодавства. Включення до статуту відомостей про склад співвласників не є обов'язковим.
Згідно Статуту Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «АДРЕСА_1», затвердженого рішенням Установчих зборів Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «АДРЕСА_1» (протокол №1 від 13 лютого 2016 року закритий 28 лютого 2016 року), метою створення Об'єднання є забезпечення і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов'язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та цим Статутом. (а.с.26-36 т.2)
Статутом встановлено, окрім загальних положень, мету, завдання та предмет діяльності ОСББ; визначено статутні органи Об'єднання, їхні повноваження та порядок формування; джерела фінансування, порядок використання майна та коштів Об'єднання; права і обов'язки співвласників; відповідальність за порушення Статуту Об'єднання та рішень статутних органів; порядок внесення змін до Статуту Об'єднання; підстави та порядок ліквідації, реорганізації (злиття, поділу) Об'єднання і вирішення майнових питань, пов'язаних з цим.
Відповідно до ч.ч. 14, 15 ст. 6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», державна реєстрація об'єднання (асоціації) проводиться у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб. Об'єднання (асоціація) вважається утвореним з дня його державної реєстрації.
Установчі документи об'єднання підписує голова установчих зборів або інша уповноважена зборами особа.
Відповідно до пп. 5,7 ч.1 ст.28 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», підставами для відмови у державній реєстрації є: порушення встановленого законом порядку створення юридичної особи, громадського формування, що не мас статусу юридичної особи; документи юридичної особи суперечать вимогам Конституції та законів України.
Згідно з ч.1 ст.10 Закону України «Про юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
02 березня 2016 року Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «АДРЕСА_1» зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що підтверджується Випискою з реєстру від 02.03.2016 р. (а.с. 222-225 т.1)
Таким чином, з наведеного вище аналізу норм спеціального закону та фактичних обставин справи, суд приходить до висновку, що Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «АДРЕСА_1» створене та зареєстроване з дотриманням порядку, передбаченого чинним законодавством України для визнання Об’єднання неприбутковою організацією; обрано правління Об’єднання та ревізійну комісію, затверджено статут Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «АДРЕСА_1», який містить усі необхідні для нього положення, визначені у ст.7 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», реєстрація юридичної особи здійснена у встановленому законом порядку.
Відповідно до ч. 2 ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема, є визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, а також в інших випадках, встановлених законом.
Пунктом 2 ч.1 ст.110 Цивільного кодексу України визначено, що юридична особа ліквідується за рішенням суду про ліквідацію юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, за позовом учасника юридичної особи або відповідального органу державної влади.
Виходячи зі змісту ст. 59 Цивільного процесуального кодексу України, згідно якої обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до ст. 60 Цивільного процесуального кодексу України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених ст. 61 цього Кодексу. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Як роз'яснено у Постанові Пленуму Верховного Суду України від 18 грудня 2009 року за №14 «Про судове рішення у цивільній справі», відповідно до принципу безпосередності судового розгляду рішення може бути обґрунтоване лише доказами, одержаними у визначеному законом порядку та дослідженими в тому судовому засіданні, в якому ухвалюється рішення.
Виходячи з предмет спору та суб'єктивного складу сторін, суд приходить до висновку, що позивачем не доведено наявність обставин, на підставі яких ґрунтуються позовні вимоги, які пред'явлено до відповідача Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «АДРЕСА_1», оскільки посилання позивача на допущені порушення при створенні об'єднання співвласників багатоквартирного будинку спростовуються долученими до справи доказами, які дослідженні судом, в свою чергу позивачем не визначено, які саме цивільні права та інтереси порушені відповідачем у даному випадку та яким чином ці порушення можуть бути відновлені у спосіб зазначений позивачем, враховуючи, що членство в об'єднанні є добровільним і може набуватися одночасно зі створенням об'єднання при проведенні установчих зборів, а також індивідуально, на основі письмової заяви, в будь-який момент його існування, як це передбачено ч.1 та ч.2 ст. 9 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку».
Крім того, в розумінні положень пункту 2 ч.1 ст.110 Цивільного кодексу України, позивач не відноситься до кола осіб, які мають право звернутись до суду з вимогою про припинення юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, цим правом наділено саме учасника юридичної особи або відповідальний орган державної влади.
Позивач - це особа, яка звернулася до суду у встановленому законом порядку та стверджує про порушення, невизнання або оспорювання своїх прав, свобод чи інтересів іншими учасниками цивільних відносин.
Відповідач - це особа, яка має нести установлену договором або законом відповідальність. Позивач на власний розсуд визначає особу, до якої пред'являє вимоги.
Завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (ст.1 ЦПК України).
Виходячи з наведеного, належний суб'єктний склад сторін спору є тоді, коли у сторін спору існує зв'язок із предметом позову, тобто, щодо предмету позову у сторін виникають суб'єктивні права. Від належного суб'єктного складу сторін залежить питання про задоволення позовних вимог з підстав їх законності. Проте, якщо буде установлено, що відповідач є неналежним, у нього не виникає суб'єктивних прав щодо предмету позову, то підстави для задоволення позовних вимог відсутні не залежно від їх відповідності вимогам закону.
Відповідно до положень ч.2 ст.32 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що участь у справі кількох позивачів і (або) відповідачів (процесуальна співучасть) допускається, якщо: предметом спору є спільні права чи обов'язки кількох позивачів або відповідачів; права і обов'язки кількох позивачів чи відповідачів виникли з однієї підстави; предметом спору є однорідні права і обов'язки.
Як роз'яснено у п.15 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 12 червня 2009 року за №2 «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції», що позовні вимоги кількох осіб до одного й того ж відповідача або позивача до кількох відповідачів можуть бути об'єднані в одне провадження, якщо ці вимоги однорідні, зокрема такі, які нерозривно пов'язані між собою, або від вирішення однієї з них залежить вирішення інших. Таке об'єднання не допускається, коли відсутня спільність предмета позову (наприклад, позови кількох осіб про стягнення зарплати чи про поновлення на роботі).
Виходячи з положень ч.2 ст.31 Цивільного процесуального кодексу України, позивач має право протягом усього часу розгляду справи збільшити або зменшити розмір позовних вимог, відмовитись від позову, а також до початку розгляду судом справи по суті позивач має право шляхом подання письмової заяви змінити предмет або підставу позову.
Під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення. Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу.
Відтак зміна предмета позову означає зміну вимоги, з якою позивач звернувся до відповідача, а зміна підстав позову - це зміна обставин, на яких ґрунтується вимога позивача. Одночасна зміна і предмета, і підстав позову не допускається.
Змінити підставу позову за власної ініціативою суд не вправі, оскільки цим самим втручається в диспозитивні права позивачів, які передбачають їх право на вільне розпорядження своїми як матеріальними правами, так і процесуальними засобами їх реалізації.
Виходячи зі змісту позовної заяви та пояснень, які надано представником позивача ОСОБА_7 в судовому засіданні, позивачем не визначено, які саме вимоги пред'явлено до відповідача ОСОБА_3, як фізичної особи, в той же час до початку розгляду справи по суті позивач не скористався процесуальним правом змінити підстави або предмет позову у такій спосіб визначити власне вимоги, які пред'являються до конкретного відповідача, що унеможливлює надати оцінку правовідносинам, які виникли між сторонами спору, та з'ясувати, які права та інтереси позивача порушені внаслідок неправомірних дій (бездіяльності) відповідача ОСОБА_3, характер відносини, які виникли між цими суб'єктами, та спосіб захисту для відновлення порушених прав позивача, що зумовлює звернення з цим позовом до суду.
Стаття 15 ЦК України передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Кожна особа також має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного судочинства.
Відтак зазначена норма визначає об'єктом захисту порушене, невизнане або оспорене право чи цивільний інтерес.
Порушення права пов'язано з позбавленням його володільця можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково.
При оспоренні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, викликана поведінкою іншої особи.
Таким чином, порушення, невизнання або оспорення суб'єктивного права є підставою для звернення особи за захистом свого права із застосуванням відповідного способу захисту.
Відповідно до частини першої статі 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право на звернутись до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
За нормою статті 4 Цивільного процесуального кодексу України визначено, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.
Згідно положень ст. 212 Цивільного процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 до Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «АДРЕСА_1», ОСОБА_3, треті особи: Відділ державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Дніпровського району реєстраційної служби Головного територіального управління юстиції в місті Києві, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 про визнання незаконними рішення установчих зборів співвласників житлового будинку щодо створення Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «АДРЕСА_1», визнання недійсним статуту Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «АДРЕСА_1» та припинення Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «АДРЕСА_1» є необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до положень ст.88 Цивільного процесуального кодексу України, суд не вирішує питання про розподіл судових витрат, у зв'язку з ухваленням судом рішення про відмову у задоволенні позову в повному обсязі.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 15, 16, 110, 385 Цивільного кодексу України, ст.ст. 1, 4, 6, 7, 9 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», ст.ст. 10, 28, 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців», ст. ст.1, 4, 10, 11, 27, 31, 32, 59, 60, 88, 208, 212-215, 218 Цивільного процесуального кодексу України, суд
в и р і ш и в :
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «АДРЕСА_1», ОСОБА_3, треті особи: Відділ державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Дніпровського району реєстраційної служби Головного територіального управління юстиції в місті Києві, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 про визнання незаконними рішення установчих зборів співвласників житлового будинку щодо створення Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «АДРЕСА_1», визнання недійсним статуту Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «АДРЕСА_1» та припинення Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «АДРЕСА_1».
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Апеляційного суду міста Києва, яка подається через Дніпровський районний суд міста Києва, протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
С у д д я
Суд | Дніпровський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 08.11.2016 |
Оприлюднено | 22.11.2016 |
Номер документу | 62714311 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Дніпровський районний суд міста Києва
Савлук Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні