Рішення
від 15.11.2016 по справі 905/2170/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м.Харків, пр.Науки, 5

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

15.11.2016р. Справа №905/2170/16

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Перспектива-про»,

ЄДРПОУ 34821075, м.Київ

до відповідача ОСОБА_1 акціонерного товариства «Старокраматорський машинобудівний

завод», ЄДРПОУ 05763642, м.Краматорськ

про зобов'язання відповідача здійснити обов'язковий викуп простих іменних акцій

Головуючий суддя Левшина Г.В.

Суддя Кучерява О.О.

Суддя Кротінова О.В.

Представники:

від позивача: не з'явився

від відповідача: ОСОБА_2-по дов.

В засіданні суду брали участь:

СУТЬ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Перспектива-про», м.Київ, позивач, звернувся до господарського суду з позовною заявою до відповідача, ОСОБА_1 акціонерного товариства «Старокраматорський машинобудівний завод», м.Краматорськ, про зобов'язання відповідача здійснити обов'язковий викуп належних позивачу простих іменних акцій, емітованих відповідачем у кількості 377 штук в порядку, передбаченому Законом України «Про акціонерні товариства».

В обгрунтування своїх вимог позивач посилається на наявність в нього права вимагати від відповідача викупу емітованих останнім акцій згідно ст.68 Закону України «Про акціонерні товариства».

Відповідач надав відзив на позовну заяву від 09.08.2016р. №08/601, в якому позовні вимоги не визнав, посилаючись на відсутність у позивача права вимагати викупу акцій внаслідок прийняття відповідачем рішення про попереднє схвалення значного правочину.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача та відповідача, господарський суд встановив:

Виходячи зі змісту позовної заяви, 14.04.2016р. були проведені чергові (річні) загальні збори акціонерів ПАТ «Старокраматорський машинобудівний завод».

Під 10 номером порядку денного загальних зборів акціонерів розглядалося наступне питання - «Прийняття рішення щодо укладення договору на поставку колійних машин для потреб ПАТ «Укрзалізниця» та інших правочинів, які можуть вчинятися ПАТ «Старокраматорський машинобудівний завод» протягом одного року з дня проведення загальних зборів акціонерів, вартість яких перевищує 25% вартості активів за даними останньої річної фінансової звітності ПАТ «Старокраматорський машинобудівний завод», за результатами голосування щодо якого було прийняте рішення про укладання перелічених договорів.

Як вказує позивач, він в особі представника за довіреністю від 11.04.2016р. ОСОБА_3, зареєструвався для участі у загальних зборах ПАТ «Старокраматорський машинобудівний завод» та проголосував проти прийняття загальними зборами акціонерів рішення про вчинення значного правочину за десятим питанням порядку денного.

Згідно ст.68 Закону України «Про акціонерні товариства» (в редакції, яка діяла на момент проведення загальних зборів акціонерів ПАТ «Старокраматорський машинобудівний завод») кожний акціонер - власник простих акцій товариства має право вимагати здійснення обов'язкового викупу акціонерним товариством належних йому голосуючих акцій, якщо він зареєструвався для участі у загальних зборах та голосував проти прийняття загальними зборами рішення, зокрема, про вчинення товариством значного правочину. Акціонерне товариство у випадках, передбачених частинами першою та другою цієї статті, зобов'язане викупити належні акціонерові акції.

Листом від 10.05.2016р. №10-5/16 позивач звернувся до ПАТ «Старокраматорський машинобудівний завод» з вимогою надати інформацію про ціну обов'язкового викупу та здійснити обов'язковий викуп належних позивачу акцій ПАТ «Старокраматорський машинобудівний завод» у кількості 377 простих іменних акцій.

У відповідь на вказану письмову вимогу відповідач листом від 30.05.2016р. відмовив у задоволенні вимоги позивача про обов'язковий викуп акцій, посилаючись на ті обставини, що Закон України «Про акціонерні товариства» розмежовує поняття «рішення про вчинення значного правочину» та «рішення про попереднє схвалення значних правочинів», а на загальних зборах акціонерів ПАТ «Старокраматорський машинобудівний завод» 14.04.2016р. приймалося рішення саме про попереднє схвалення значних правочинів, голосування проти прийняття якого не надає права вимагати здійснити обов'язковий викуп акцій.

За таких обставин, позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про зобов'язання здійснити обов'язковий викуп належних позивачу простих іменних акцій, емітованих відповідачем у кількості 377 штук в порядку, передбаченому Законом України «Про акціонерні товариства».

Відповідач позовні вимоги не визнав з підстав, викладених у відзиві на позов від 09.08.2016р. №08/601, письмових поясненнях від 24.10.2016р. №08/901.

Виходячи з принципу повного, всебічного та об'єктивного розгляду всіх обставин справи, суд приймає до уваги заперечення відповідача та вважає позовні вимоги неправомірними, такими, що підлягають залишенню без задоволення, враховуючи наступне:

Порядок створення, діяльності, припинення, виділу акціонерних товариств, їх правовий статус, права та обов'язки акціонерів визначаються Законом України «Про акціонерні товариства».

Згідно із ст.3 Закону України «Про акціонерні товариства» акціонерним товариством є господарське товариство, статутний капітал якого поділено на визначену кількість часток однакової номінальної вартості, корпоративні права за якими посвідчуються акціями.

Виходячи зі змісту статуту ПАТ «Старокраматорський машинобудівний завод» останнє є публічним акціонерним товариством, акціонерами якого є фізичні та юридичні особи - власники акцій товаиства. Статутний капітал товариства у розмірі 59017448,00 грн. поділено на 42155320 простих іменних акцій номінальною вартісю 1,40 грн. кожна, які розміщені в повному обсязі серед акціонерів товариства.

Відповідно до ст.20 Закону України «Про акціонерні товариства» акція товариства посвідчує корпоративні права акціонера щодо цього акціонерного товариства. Усі акції товариства є іменними. Акції товариств існують виключно в бездокументарній формі.

Згідно розділу 4 статуту ПАТ «Старокраматорський машинобудівний завод» цінні папери - грошові документи, що засвідчують право володіння або відносини позики, визначають взаємовідносини між товариством та їх власником і передбачають виплату доходу у вигляді дивідендів або процентів, а також можливість передачі грошових та інших прав, що випливають з цих документів іншим особам. Цінні папери товариства, зокрема, акції, посвідчують корпоративні права акціонера щодо товариства, є неподільною, іменною, існує виключно у бездокументарній формі, проста.

Згідно виписки про стан рахунку в цінних паперах на 30.06.2016р., складеною депозитарною установою - ПАТ «Банк «Кліринговий дім», позивач є власником акцій іменних простих у кількості 377 шт, номінальна вартість 1 цінного паперу - 1,40 грн., загальною номінальною вартістю 527,80 грн., емітованих ПАТ «Старокраматорський машинобудівний завод».

Відповідно до ст.25 Закону України «Про акціонерні товариства» кожною простою акцією акціонерного товариства її власнику - акціонеру надається однакова сукупність прав, включаючи права на: участь в управлінні акціонерним товариством; отримання дивідендів; отримання у разі ліквідації товариства частини його майна або вартості частини майна товариства; отримання інформації про господарську діяльність акціонерного товариства. Одна проста акція товариства надає акціонеру один голос для вирішення кожного питання на загальних зборах, крім випадків проведення кумулятивного голосування. Акціонери-власники простих акцій товариства можуть мати й інші права, передбачені актами законодавства та статутом акціонерного товариства.

Згідно ст.32 Закону України «Про акціонері товариства» загальні збори є вищим органом акціонерного товариства. Акціонерне товариство зобов'язане щороку скликати загальні збори (річні загальні збори). Річні загальні збори товариства проводяться не пізніше 30 квітня наступного за звітним року.

За приписом ст.35 Закону України «Про акціонерні товариства» товариство не пізніше ніж за 30 днів до дати проведення загальних зборів публікує в офіційному друкованому органі повідомлення про проведення загальних зборів.

29.02.2016р. у офіційному виданні Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку бюлетні «Цінні папери України» №37(4325) ПАТ «Старокраматорський машинобудівний завод» було надане оголошення про скликання 14.04.2016р. чергових загальних зборів ПАТ «Старокраматорський машинобудівний завод», які будуть проводитися у приміщенні конференц-залу товариства о 10.00 год., за адресою: м.Краматорськ, вул.Горького, 2. До порядку денного у вказаному оголошенні було включено, зокрема, прийняття рішення щодо укладення договору на поставку колійних машин для потреб ПАТ «Укрзалізниця» та інших правочинів, які можуть вчинятися ПАТ «Старокраматорський машинобудівний завод» протягом 1 року з дня проведення загальних зборів акціонерів, вартість яких перевищує 25% вартості активів за данними останньої річної фінансової звітності ПАТ «Старокраматорський машинобудівний завод». Крім цього, до порядку денного загальних зборів акціонерів було віднесено наступні питання: звіт та висновки ревізійної комісії ПАТ «Старокраматорський машинобудівний завод» за 2015р., звіт наглядової ради ПАТ «Старокраматорський машинобудівний завод» за 2015р., затвердження річного звіту ПАТ «Старокраматорський машинобудівний завод» за 2015р., затвердження порядку розподілу прибутку за 2015р., тощо.

Відповідно до ст.43 Закону України «Про акціонерні товариства» голосування на загальних зборах акціонерного товариства з питань порядку денного може проводитися з використанням бюлетенів для голосування. У товаристві, що здійснило публічне розміщення акцій, голосування з питань порядку денного загальних зборів проводиться тільки з використанням бюлетенів для голосування. При голосуванні з питань, зазначених у статті 68 цього Закону, використання бюлетенів є обов'язковим.

Згідно протоколу загальних зборів акціонерів ПАТ «Старокраматорський машинобудівний завод» від 14.04.2016р. відбулися чергові загальні збори акціонерів товариства, під номером 10 порядку денного якого було зазначене прийняття рішення щодо укладення договору на поставку колійних машин для потреб ПАТ «Укрзалізниця» та інших правочинів, які можуть вчинятися ПАТ «Старокраматорський машинобудівний завод» протягом одного року з дня проведення загальних зборів акціонерів, вартість яких перевищує 25% вартості активів за даними останньої річної фінансової звітності ПАТ «Старокраматорський машинобудівний завод».

Згідно реєстру учасників загальних зборів акціонерів ПАТ «Старокраматорський машинобудівний завод» ПАТ «Старокраматорський машинобудівний завод» у загальних зборах акціонерів 14.04.2016р. приймав участь й позивач.

Як встановлено, на зборах 14.04.2016р. було заслухано члена правління - головного бухгалтера ПАТ «Старокраматорський машинобудівний завод» ОСОБА_4, яка доповіла, що це питання внесено у порядок денний згідно виконання ч.3 ст.70 Закону України «Про акціонерів товариства», тобто, якщо ринкова вартість майна або послуг, що є предметом значного правочину, перевищує 25 відсотків вартості активів за даними останньої річної фінансової звітності акціонерного товариства, рішення про вчинення такого правочину приймається загальними зборами акціонерів. В теперішній час товариством планується підписання договору на виготовлення колійної техніки - RM 80 із значним правочином який перевищує 25% вартості активів, а також в процесі гоподарської діяльності можуть виникнути ще інші договори, не зв'язані з колійною технікою, тому це питання розширене та внесене на розгляд загальних зборів акціонерів.

Як зазначено у протоколі, по десятому питанню порядку денного голосували за - 31629727 голосів, що становить 99,28% від кількості голосів учасників власників голосуючих акцій, які беруть участь у чергових загальних зборах акціонерів; проти - 229327 голосів, що становить 0,72% від кількості голосів учасників власників голосуючих акцій.

Таким чином, загальними зборами акціонерів було вирішено надати право правлінню щодо укладення договору на поставку колійних машин для потреб ПАТ «Укрзалізниця» та інших правочинів, які можуть вчинятися ПАТ «Старокраматорський машинобудівний завод» протягом одного року з дня проведення загальних зборів акціонерів, вартість яких перевищує 25% вартості активів за даними останньої річної фінансової звітності ПАТ «Старокраматорський машинобудівний завод».

Згідно бюлетня для голосування №7 на чергових загальних зборах акціонерів ПАТ «Старокраматорський машинобудівний завод» позивач як акціонер з кількістю голосів 377 голосував проти прийняття рішення про укладення договору на поставку колійних машин для потреб ПАТ «Укрзалізниця» та інших правочинів, які можуть вчинятися ПАТ «Старокраматорський машинобудівний завод» протягом одного року з дня проведення загальних зборів акціонерів, вартість яких перевищує 25% вартості активів за даними останньої річної фінансової звітності ПАТ «Старокраматорський машинобудівний завод».

Відповідно ст.68 Закону України «Про акціонерні товариства» кожний акціонер - власник простих акцій товариства має право вимагати здійснення обов'язкового викупу акціонерним товариством належних йому голосуючих акцій зокрема, якщо він зареєструвався для участі у загальних зборах та голосував проти прийняття загальними зборами рішення про вчинення товариством значного правочину.

Таким чином, внаслідок голосування проти прийняття загальними зборами акціонерів ПАТ «Старокраматорський машинобудівний завод» рішення про вчинення значного правочину, за твердженням позивача, він згідно ст.68 Закону України «Про акціонерні товариства» набув права вимагати здійснення обов'язкового викупу акціонерним товариством належних йому голосуючих акцій.

Виходячи із приписів ст.1 Господарського процесуального кодексу України, ст.ст.15, 16 Цивільного кодексу України можливість задоволення позовних вимог перебуває у залежності від наявності (доведеності) наступної сукупності умов: наявність у позивача певного захищуваного суб'єктивного права або інтересу, порушення такого суб'єктивного права (інтересу) з боку відповідача та належність (передбаченість законодавством та адекватність встановленому порушенню) обраного способу судового захисту. Відсутність (недоведеність) будь-якого з означених елементів унеможливлює задоволення позовних вимог.

Згідно ст.2 Закону України «Про акціонерні товариства» значним правочином є правочин (крім правочину з розміщення товариством власних акцій), учинений акціонерним товариством, якщо ринкова вартість майна (робіт, послуг), що є його предметом, становить 10 і більше відсотків вартості активів товариства, за даними останньої річної фінансової звітності.

За змістом ст.70 Закону України «Про акціонерні товариства» рішення про вчинення значного правочину, якщо ринкова вартість майна або послуг, що є його предметом, становить від 10 до 25 відсотків вартості активів за даними останньої річної фінансової звітності акціонерного товариства, приймається наглядовою радою. Якщо ринкова вартість майна або послуг, що є предметом значного правочину, перевищує 25 відсотків вартості активів за даними останньої річної фінансової звітності акціонерного товариства, рішення про вчинення такого правочину приймається загальними зборами за поданням наглядової ради. Рішення про вчинення значного правочину, якщо ринкова вартість майна або послуг, що є предметом такого правочину, перевищує 25 відсотків, але менша ніж 50 відсотків вартості активів за даними останньої річної фінансової звітності акціонерного товариства, приймається простою більшістю голосів акціонерів, які зареєструвалися для участі у загальних зборах та є власниками голосуючих з цього питання акцій. Рішення про вчинення значного правочину, якщо ринкова вартість майна, робіт або послуг, що є предметом такого правочину, становить 50 і більше відсотків вартості активів за даними останньої річної фінансової звітності акціонерного товариства, приймається більш як 50 відсотками голосів акціонерів від їх загальної кількості.

Таким чином, частини 1-2 ст.70 Закону України «Про акціонерні товариства» встановлюють певну градацію значних правочинів в залежності від співрозмірності ринкової вартості предмету правочину та вартості активів акціонерного товариства.

Як встановлено, виходячи зі змісту протоколу загальних зборів акціонерів ПАТ «Старокраматорський машинобудівний завод» від 14.04.2016р. при розгляді десятого питання порядку денного йшлася мова про укладання договору та інших правочинів, які можуть вчинятися ПАТ «Старокраматорський машинобудівний завод» протягом одного року з дня проведення загальних зборів акціонерів, вартість яких перевищує 25% вартості активів за даними останньої річної фінансової звітності ПАТ «Старокраматорський машинобудівний завод».

При цьому, вказаний протокол не містить у собі відомостей щодо визначення гранічної, максимально допустимої вартості предмету правочину (зокрема, до 50% вартості активів, більше 50% відсотків вартості активів).

Згідно ч.3 ст.70 Закону України «Про акціонерні товариства» якщо на дату проведення загальних зборів неможливо визначити, які значні правочини вчинятимуться акціонерним товариством у ході поточної господарської діяльності, загальні збори можуть прийняти рішення про попереднє схвалення значних правочинів, які можуть вчинятися товариством протягом не більш як одного року з дати прийняття такого рішення, із зазначенням характеру правочинів та їх граничної сукупної вартості. Залежно від граничної сукупної вартості таких правочинів повинні застосовуватися відповідні положення частини другої цієї статті.

Верховний Суд України у постанові від 21.05.2013 у справі №07/5026/796/2012 зазначив, що законодавець розмежовує такі поняття, "рішення про вчинення значного правочину", а також "рішення про попереднє схвалення значних правочинів", при цьому, прийняття загальними зборами рішення про попереднє схвалення значних правочинів у відповідності до ст.68 Закону України "Про акціонерні товариства" не є підставою здійснення обов'язкового викупу акціонерним товариством належних акціонеру голосуючих акцій, який голосував проти прийняття загальними зборами відповідного рішення.

За змістом ст.202 Цивільного кодексу України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Односторонній правочин може створювати обов'язки лише для особи, яка його вчинила. Дво- чи багатостороннім правочином є погоджена дія двох або більше сторін.

У протоколі загальних зборів акціонерів ПАТ «Старокраматорський машинобудівний завод» від 14.04.2016р. зазначено про укладання договору та інших правочинів, які можуть вчинятися ПАТ «Старокраматорський машинобудівний завод». Проте, виходячи зі змісту даного протоколу, відсутні будь-які відомості щодо сторін такого правочину, ціни, інших суттєвих умов цього правочину. Також протокол містить у собі посилання на ч.3 ст.70 Закону України «Про акціонерні товариства», яка, як вказувалось вище, встановлює можливість прийняття загальними зборами акціонерів рішення про попереднє схвалення значного правочину.

Крім цього, судом також прийнято до уваги норми ст.36 Закону України «Про акціонерні товариства», якою встановлено, що, у разі якщо порядок денний загальних зборів передбачає голосування з питань, визначених статтею 68 цього Закону, акціонерне товариство повинно надати акціонерам можливість ознайомитися з проектом договору про викуп товариством акцій відповідно до порядку, передбаченого статтею 69 цього Закону. Умови такого договору (крім кількості і загальної вартості акцій) повинні бути єдиними для всіх акціонерів.

Пунктом 7.1.29 статуту ПАТ «Старокраматорський машинобудівний завод» також встановлено, що якщо порядок денний передбачає голосування з питань, визначених ст.68 Закону України «Про акціонерні товариства», акціонерне товариство надає акціонерам можливість ознайомитись з проектом договору про викуп товариством акцій відповідно до порядку, передбаченого законом. Умови такого договору (крім кількості і загальної вартості акцій) є єдиними для всіх акціонерів.

За поясненнями відповідача, наданими в судовому засіданні 25.10.2016р., які з боку позивача підтверджено, відповідного проекту договору про викуп товариством акцій відповідачем акціонерам ПАТ «Старокраматорський машинобудівний завод» не направлялось.

Відповідно до ст.43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили. Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обгрунтовує свої вимоги або заперечення, для господарського суду не є обов'язковим.

Вищевикладені обставини у сукупності, за висновками суду, свідчать про прийняття відповідачем на загальних зборах акціонерів ПАТ «Старокраматорський машинобудівний завод» 14.04.2016р. саме рішення про попереднє схвалення значного правочину з необхідністю подальшого ухвалення загальними зборами акціонерів іншого рішення про укладання значного правочину з визначенням контрагентів за таким правочином, його істотних умов.

Як наслідок, передбачене ст.68 Закону України «Про акціонерні товариство» право позивача вимагати здійснення обов'язкового викупу акціонерним товариством належних йому голосуючих акцій у кількості 377 штук відсутнє, що, в свою чергу, тягне за собою й неможливість порушення такого права з боку відповідача.

Згідно із ст.15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. За приписом ст.16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Статтями 16 Цивільного кодексу України, ст.20 Господарського кодексу України встановлені способи захисту цивільних прав та інтересів. Зокрема, права та законні інтереси захищаються шляхом: визнання наявності або відсутності прав; визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемлюють права та законні інтереси суб'єкта господарювання або споживачів; визнання недійсними господарських угод з підстав, передбачених законом; відновлення становища, яке існувало до порушення прав та законних інтересів суб'єктів господарювання; припинення дій, що порушують право або створюють загрозу його порушення; присудження до виконання обов'язку в натурі; відшкодування збитків; застосування штрафних санкцій; застосування оперативно-господарських санкцій; застосування адміністративно-господарських санкцій; установлення, зміни і припинення господарських правовідносин; іншими способами, передбаченими законом.

Відповідно до ч.2 ст.16 Цивільного кодексу України суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом. Аналогічний припис містить ч.2 ст.20 Господарського кодексу України про те, що права суб'єктів господарювання захищаються, зокрема, іншими способами, передбаченими законом.

Таким чином, законодавець визначив, що цивільне право або охоронюваний законом інтерес можуть бути захищені судом не будь-яким способом, а тільки тим, що передбачений договором чи законом.

Як вказувалось вище, позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про захист свого порушеного права вимоги на здійснення обов'язкового викупу акціонерним товариством акцій.

При цьому, вказане право, за думкою позивача, має бути захищене саме шляхом зобов'язання відповідача здійснити обов'язковий викуп належних позивачу простих іменних акцій, емітованих відповідачем у кількості 377 штук в порядку, передбаченому Законом України «Про акціонерні товариства».

Відповідно до ст.69 Закону України «Про акціонерні товариства» ціна викупу акцій не може бути меншою, ніж їх ринкова вартість. Ціна викупу акцій розраховується станом на день, що передує дню опублікування в установленому порядку повідомлення про скликання загальних зборів, на яких було прийнято рішення, яке стало підставою для вимоги обов'язкового викупу акцій. Ринкова вартість акцій визначається в порядку, встановленому статтею 8 цього Закону. Договір між акціонерним товариством та акціонером про обов'язковий викуп товариством належних йому акцій укладається в письмовій формі. Протягом 30 днів після прийняття загальними зборами рішення, що стало підставою для вимоги обов'язкового викупу акцій, акціонер, який має намір реалізувати зазначене право, подає товариству письмову вимогу. У вимозі акціонера про обов'язковий викуп акцій мають бути зазначені його прізвище (найменування), місце проживання (місцезнаходження), кількість, тип та/або клас акцій, обов'язкового викупу яких він вимагає. Протягом 30 днів після отримання вимоги акціонера про обов'язковий викуп акцій товариство здійснює оплату вартості акцій за ціною викупу, зазначеною в повідомленні про право вимоги обов'язкового викупу акцій, що належать акціонеру, а відповідний акціонер повинен вчинити усі дії, необхідні для набуття товариством права власності на акції, обов'язкового викупу яких він вимагає. Оплата акцій здійснюється у грошовій формі, якщо сторони в межах строків, установлених у цій статті, не дійшли згоди щодо іншої форми оплати.

Таким чином, Законом України «Про акціонерні товариства» передбачено порядок викупу товариством належних акціонерові акцій саме на підставі договору, укладеного у письмовій формі.

Крім цього, вказаний викуп акцій має бути здійснений товариством за певною ціною, розрахованою станом на день, що передує дню опублікування в установленому порядку повідомлення про скликання загальних зборів, на яких було прийнято рішення, яке стало підставою для вимоги обов'язкового викупу акцій.

При цьому, згідно ст.8 Закону України «Про акціонерні товариства» ринкова вартість емісійних цінних паперів що перебувають в обігу на фондових біржах, визначається як вартість цінних паперів, визначена відповідно до законодавства про цінні папери та фондовий ринок. Наглядова рада або загальні збори акціонерів, якщо утворення наглядової ради не передбачено статутом акціонерного товариства (у процесі створення товариства - установчими зборами), затверджує ринкову вартість майна (включно з цінними паперами), визначену відповідно до частин першої і другої цієї статті. Затверджена вартість майна не може відрізнятися більше ніж на 10 відсотків від вартості, визначеної оцінювачем. Якщо затверджена ринкова вартість майна відрізняється від вартості майна, визначеної відповідно до законодавства про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність, наглядова рада або загальні збори акціонерів, якщо утворення наглядової ради не передбачено статутом акціонерного товариства (у процесі створення товариства - установчими зборами), повинна мотивувати своє рішення.

Тобто, укладанню відповідного договору про викуп акцій передує вчинення товариством певних дій з визначення ринкової вартості цінних паперів, складання відповідного проекту договору про викуп цінних паперів тощо.

Як наслідок, за висновками суду, позовна вимога про зобов'язання відповідача здійснити обов'язковий викуп належних позивачу простих іменних акцій, емітованих відповідачем у кількості 377 штук в порядку, передбаченому Законом України «Про акціонерні товариства», без визначення жодних суттєвих умов такого викупу не зможе належним чином захистити передбачене ст.68 Закону України «Про акціонерні товариство» право позивача у разі його порушення, здійснити реальну реалізацію такого права на підставі умовного судового рішення.

З урахуванням вищевикладеного, відсутність у позивача певного захищуваного суб'єктивного права та, відповідно, порушення такого права відповідачем, неефективність обраного способу судового захисту, є підставою для відмови у задоволенні позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити обов'язковий викуп належних позивачу простих іменних акцій, емітованих відповідачем у кількості 377 штук в порядку, передбаченому Законом України «Про акціонерні товариства».

Судовий збір підлягає віднесенню на позивача повністю.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,

ВИРІШИВ:

Відмовити повністю в задоволенні поовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Перспектива-про», м.Київ до ОСОБА_1 акціонерного товариства «Старокраматорський машинобудівний завод», м.Краматорськ про зобов'язання здійснити обов'язковий викуп належних позивачу простих іменних акцій, емітованих відповідачем у кількості 377 штук в порядку, передбаченому Законом України «Про акціонерні товариства».

В судовому засіданні 15.11.2016р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Повний текст рішення підписано 15.11.2016р.

Головуючий суддя Г.В. Левшина

Суддя О.О. Кучерява

Суддя О.В. Кротінова

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення15.11.2016
Оприлюднено18.11.2016
Номер документу62725008
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —905/2170/16

Рішення від 15.11.2016

Господарське

Господарський суд Донецької області

Г.В. Левшина

Рішення від 15.11.2016

Господарське

Господарський суд Донецької області

Г.В. Левшина

Ухвала від 26.10.2016

Господарське

Господарський суд Донецької області

Г.В. Левшина

Ухвала від 25.10.2016

Господарське

Господарський суд Донецької області

Г.В. Левшина

Ухвала від 21.09.2016

Господарське

Господарський суд Донецької області

Г.В. Левшина

Ухвала від 30.08.2016

Господарське

Господарський суд Донецької області

Г.В. Левшина

Ухвала від 10.08.2016

Господарське

Господарський суд Донецької області

Г.В. Левшина

Ухвала від 26.07.2016

Господарське

Господарський суд Донецької області

Г.В. Левшина

Ухвала від 13.07.2016

Господарське

Господарський суд Донецької області

Г.В. Левшина

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні