Рішення
від 15.11.2016 по справі 190/1876/16-ц
П'ЯТИХАТСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 190/1876/16-ц

Провадження №2/190/751/16

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 листопада 2016 року м. П'ятихатки

П'ятихатський районний суд Дніпропетровської області у складі головуючого - судді Семенникова О.Ю., секретарі Москалець А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.П'ятихатки Дніпропетровської області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до П'ятихатської міської ради Дніпропетровської області, П'ятихатської районної державної адміністрації Дніпропетровської області, ОСОБА_2, ОСОБА_3, про визнання права власності в порядку спадкування,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до П'ятихатського районного суду Дніпропетровської області з позовом до П'ятихатської міської ради Дніпропетровської області, П'ятихатської районної державної адміністрації Дніпропетровської області, ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання в порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 її чоловіка ОСОБА_4 права власності на будинок АДРЕСА_1 загальною площею 56,8 кв.м з господарчим будівлями та на земельну ділянку площею 5,4818га (кадастровий номер НОМЕР_1), розташованої на території КСП Дружба Грушуватської сільської ради П'ятихатського району Дніпропетровської області.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що після смерті чоловіка позивача ОСОБА_4 відкрилася спадщина, до складу якої окрім іншого входить житловий будинок з будівлями та спорудами господарського призначення, що розташовані за адресою АДРЕСА_1 та земельна ділянка площею 5,4818га в межах згідно з планом, що надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та розташована на території КСП Дружба пай НОМЕР_6 (кадастровий номер НОМЕР_1), які належали померлому. Для оформлення свідоцтва про право на вищевказану спадщину позивач звернулася до П'ятихатської державної нотаріальної контори, проте у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом їй відмовлено, оскільки житловий будинок на ім'я померлого та правовстановлюючий документ на земельну ділянку не зареєстровані в органах, які на той час проводили державну реєстрацію нерухомого майна. Через відмову державного нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину на вищевказане майно померлого, позивач звернулася до суду із позовною заявою про визнання за нею права власності в порядку спадкування за законом.

Позивач в судове засідання не з'явилася, 01.11.2016 року надала до суду заяву про проведення судового розгляду без її участі, заявлені позовні вимоги підтримала та просила задовольнити в повному обсязі.

Представник П'ятихатської міської ради Дніпропетровської області в судове засідання не з'явився, до суду 31.10.2016 року в.о. голови ради Крутенко Л.В. подано заяву про розгляд справи за відсутності представника ради, проти позовних вимог відповідач не заперечив.

Представник П'ятихатської РДА Дніпропетровської області в судове засіданні не з'явився, до суду надано заяву в.о.голови адміністрації про проведення судового розгляду без участі представника адміністрації, заперечень щодо позову не надано.

Відповідачі ОСОБА_2, ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилися, до суду 01.11.2016 року кожним з них окремо подано заяви про розгляд справи за їх відсутності, заявлені вимоги останніми визнанні у повному обсязі.

З урахуванням заяв осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Згідно з свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2, виданого 17.02.2016 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану П'ятихатського районного управління юстиції у Дніпропетровській області, ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в м.П'ятихатки Дніпропетровської області.

Свідоцтвом про одруження серії НОМЕР_3, виданим П'ятихатським райбюро ЗАГС Дніпропетровської області, посвідчено, що 24.04.1971 року укладено шлюб між ОСОБА_4 та ОСОБА_1

Відповідно до рішення виконкому П'ятихатської міської ради депутатів трудящих від 13.05.1971 року №64 ОСОБА_4 надано право індивідуального будівництва житлового будинку на вищевказаній земельній ділянці площею 500кв.м за адресою АДРЕСА_1, на якій ОСОБА_4 зобов'язався побудувати житловий будинок з господарськими спорудами.

За відповідним актом від 18.05.1971 року, укладеного між виконкомом міської ради та ОСОБА_4 останньому передано земельну ділянку для забудови, того ж дня укладено договір про надання йому даної земельної ділянки у безстрокове користування. Вказаний договір посвідчений нотаріусом П'ятихатської нотаріальної контори Дніпропетровської області, зареєстрований в реєстрі за №960.

Жовтоводським бюро технічної інвентаризації 10.10.1982 року виготовлено технічний паспорт на житловий будинок АДРЕСА_1, відповідно до якого житловий будинок з господарськими спорудами зареєстрований за ОСОБА_4

Згідно з копією експлікації приміщень до плану будинку АДРЕСА_1 загальна площа будинку становить 56,8 кв.м.

Висновком звіту про оцінку вказаного житлового будинку з господарчими будівлями встановлено, що оціночна вартість об'єкта станом на 06.10.2016 року складає 87 231грн.

Відповідно до свідоцтво про право на спадщину за законом, виданого 09.09.2011 року, ОСОБА_4 в порядку спадкування після померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 сестри ОСОБА_6 отримав у власність земельну ділянку площею 5,4818га (кадастровий номер НОМЕР_1), розташованої на території КСП Дружба Грушуватської сільської ради П'ятихатського району Дніпропетровської області (пай НОМЕР_6) та переданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Згідно з матеріалами спадкової справи №71/2016, відкритої після смерті ОСОБА_4, 11.03.2016 року позивач звернулась із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом, але постановою державного нотаріуса П'ятихатської державної нотаріальної контори Дніпропетровської області Шкуренко В.В. від 25.09.2016 року у видачі свідоцтва відмовлено, оскільки ОСОБА_1 не надано правовстановлюючих документів про належність спадкового майна - житлового будинку з господарськими спорудами по АДРЕСА_1 та вищезазначеної земельної ділянки спадкодавцеві, оскільки право власності померлого не було зареєстровано у відповідних реєстрах.

Свідоцтвом про право на спадщину за законом, виданого державним нотаріусом П'ятихатської державної нотаріальної контори Дніпропетровської області Шкуренко В.В. 23.09.2016 року, позивач ОСОБА_1 отримала у спадщину після смерті ОСОБА_4. в порядку спадкування за законом земельну ділянку площею 0,0516га за адресою АДРЕСА_1 для обслуговування житлового будинку, яка належала померлому на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку від 05.05.2000 року.

Листом Управління Держгеокадастру у П'ятихатському районі Дніпропетровської області №34-409-0.4-2680/2-16 від 30.09.2016 року посвідчено, що середня грошова оцінка 1 га ріллі по Дніпропетровській області станом на 01.01.2016 року становить 32525,99грн..

Відповідно до інформаційних довідок з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру права власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотека, Єдиного реєстру заборон відчудження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна НОМЕР_4, НОМЕР_5 від 10.11.2016 року у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відомості щодо власника та обтяжень вищевказаних житлового будинку та земельної ділянки відсутні.

В судовому розгляді встановлено, що саме позивач звернулася із заявою до державного нотаріуса щодо отримання спадщини після померлого чоловіка ОСОБА_4, інші спадкоємці за законом першої черги - відповідачі ОСОБА_2, ОСОБА_3 звернулися до нотаріуса із заявами про відмову від прийняття спадщини після померлого батька на користь їх матері - позивача ОСОБА_1

За правилами ст.ст.1216,1217,1218 ЦК України спадкування є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Положеннями ст.1261 ЦК України передбачено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народженні після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину згідно положень ч.3 ст.1296 ЦК України.

Згідно з ст.392 ЦК України власник може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Крім того суд зазначає, що згідно роз'яснень ВССУ від 16.05.2013 року при вирішенні спорів щодо спадкування права власності на нерухоме майно судам слід звертати увагу на зміну редакції ч. 4 ст. 331 і ч. 4 ст. 334 ЦК України та інших норм цивільного законодавства і застосовувати редакцію закону, яка діяла на час виникнення права у самого спадкодавця та на час відкриття спадщини.

Позивачем у зазначених спорах у порядку правонаступництва може виступати спадкоємець, який прийняв спадщину відповідно до вимог статей 1268 - 1270 ЦК.

Належність правовстановлюючих документів встановлюється судом відповідно до законодавства, яке було чинним на час набуття права власності на житловий будинок, споруду, зокрема, відповідно до Переліку правовстановлюючих документів, на підставі яких провадиться реєстрація будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, затвердженого Міністерством комунального господарства УРСР 31 січня 1966 року та погодженого з Верховним Судом УРСР 15 січня 1966 року, який втратив чинність згідно знаказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 13 грудня 1995 року, та інших нормативно-правових актів.

Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об'єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.

Згідно абз.3 ч.2 ст.331 ЦК України якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

Відповідно до ч.4 ст. 3 Закону України від 1 липня 2004 року "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" зазначеного Закону права на нерухоме майно, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав.

Відтак, при вирішенні спору про визнання права власності на спадкове майно слід керуватися законодавством, яке регулювало виникнення права власності у спадкодавця на момент закінчення будівництва будинків, зокрема положеннями ЦК УРСР 1963 року,Законом України "Про власність", Законом України від 7 грудня 1990 року № 533-XII "Про місцеві Ради народних депутатів та місцеве і регіональне самоврядування", Законом України від 25 грудня 1974 року "Про державний нотаріат", постановою Ради Міністрів Української РСР від 11 березня 1985 року № 105 "Про порядок обліку житлового фонду в Українській РСР", Вказівками по веденню погосподарського обліку в сільських Радах народних депутатів, затвердженими Центральним статистичним управлінням СРСР 13 квітня 1979 року за № 112/5, Вказівками по веденню погосподарського обліку в сільських Радах народних депутатів, затвердженими Центральним статистичним управлінням СРСР 12 травня 1985 року № 5-24-26,Інструкцією про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР від 31 січня 1966 року, Інструкцією про порядок вчинення нотаріальних дій державними нотаріальними конторами Української РСР, затвердженою наказом Міністра юстиції Української РСР від 31 жовтня 1975 року № 45/5, Інструкцією про порядок вчинення нотаріальних дій виконавчими комітетами міських, селищних, сільських Рад депутатів трудящих, затвердженою наказом Міністра юстиції УРСР від 19 січня 1976 року № 1/5, та іншими нормативними актами.

За змістом зазначених нормативних актів виникнення права власності на житлові будинки, споруди не залежало від державної реєстрації цього права.

Суд зазначає, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (частина п'ята статті 1268 ЦК), проте право власності на нерухоме майно у разі прийняття спадщини виникає у спадкоємця з моменту державної реєстрації речового права на нерухоме майно (стаття 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень"). Разом із тим, якщо право власності спадкодавця не було зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, правовстановлюючими є документи, що підтверджують підставу для переходу права власності в порядку правонаступництва, а також документи спадкодавця, що підтверджують виникнення у нього права власності на нерухоме майно (стаття 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень").

З урахуванням вищевикладеного, оскільки право власності на вищевказаний будинок з господарськими побудовами та на земельну ділянку померлий ОСОБА_4 набув в установленому порядку, що підтверджується дослідженими в сукупності доказами, проте право власності на майно за життя померлий не зареєстрував, а позивач як дружина померлого є спадкоємцем за законом першої черги, інші спадкоємці першої черги відмовилися від прийняття спадщини на користь позивача та проти заявлених вимог не заперечували, проте нотаріальною конторою у видачі позивачу свідоцтва про право на спадщину відмовлено, приймаючи до уваги визнання відповідачами позову у повному обсязі при викладених у ньому обставинах, суд вважає заявлені позовні вимоги про визнання за ОСОБА_1 права власності на будинок з господарськими побудовами та земельну ділянку в порядку спадкування за законом обґрунтованими, підтвердженими наданими до суду доказами та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.ст.10,60,209,212-215 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до П'ятихатської міської ради Дніпропетровської області, П'ятихатської районної державної адміністрації Дніпропетровської області, ОСОБА_2, ОСОБА_3, про визнання права власності в порядку спадкування задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженкою с.Боголюби Луцького району Волинської області) в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4, померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 в м.П'ятихатки Дніпропетровської області, право власності на житловий будинок з господарчими будівлями, що розташовані за адресою АДРЕСА_1 на земельній ділянці площею 0,0516га, та на земельну ділянку площею 5,4818га в межах згідно з планом (кадастровий номер НОМЕР_1), розташованої на території КСП Дружба (пай НОМЕР_6) та переданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка належала померлому на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 09.09.2011 року.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана через П'ятихатський районний суд Дніпропетровської області до апеляційного суду Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня отримання рішення

Суддя О.Ю.Семенников

СудП'ятихатський районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення15.11.2016
Оприлюднено23.11.2016
Номер документу62734484
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —190/1876/16-ц

Рішення від 15.11.2016

Цивільне

П'ятихатський районний суд Дніпропетровської області

Семенников О. Ю.

Ухвала від 01.11.2016

Цивільне

П'ятихатський районний суд Дніпропетровської області

Семенников О. Ю.

Ухвала від 26.10.2016

Цивільне

П'ятихатський районний суд Дніпропетровської області

Семенников О. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні