Постанова
від 07.11.2016 по справі 359/5666/16-а
БОРИСПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

дата документу :

Справа № 359/5666/16-а

Провадження № 2-а/359/217/2016

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2016 року о 15 годині 40 хвилин Бориспільський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючого судді - Муранової-Лесів І.В.,

при секретарі - Шляхетко Ю.В.,Пустовіт Т.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Борисполі Київської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про призначення пільгової пенсії -

В С Т А Н О В И В:

14.07.2016 року ОСОБА_1 звернувся до Бориспільського міськрайонного суду з даним адміністративним, в якому просив: визнати протиправною відмову Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області в призначенні йому пенсії на пільгових умовах за списком №2 та зобов'язати відповідача призначити та виплатити йому пенсію за віком на пільгових умовах за списком №2, починаючи з 16.11.2015.

Свої вимоги позивач обґрунтовує наступним. Він з 13 квітня 1994 року по 02.11.2010 року працював в Колективному підприємстві «Нафто» електрозварювальником та має загальний трудовий стаж електрозварника 16 років 06 місяців 20 днів, а тому згідно ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» має право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку. 16.11.2015 року він звернувся до відповідача із заявою про призначення пільгової пенсії за віком по Списку №2 та надав усі необхідні документи для призначення пільгової пенсії. Він також звертає увагу, що відповідно до ч.2 п.4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №442 , відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації, а такому не проведення атестації не може позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питання надання пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Про відмову у призначенні йому пенсії, позивач дізнався, отримавши листа відповідача від 16.02.2016 року та вважає, що йому має бути виплачена пенсія з моменту його звернення за призначенням пенсії в силу вимог ст.87 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

В судовому засіданні представник позивача повністю підтримала позовні вимоги, просила їх задовольнити.

Представник Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та підтримав подані до суду письмові заперечення (а.с.76-77), відповідно до яких відповідач вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню. Відповідач зазначає, що для підтвердження роботи в шкідливих умовах праці до заяви позивачем була надана довідка №12 від 18.01.2016 про пільговий характер виконуваних робіт, видана ТОВ «БФ Завод» за період з 03.11.2010 по 18.01.2016, при перевірці підстав видачі якої встановлено, що за результатами проведеної атестації робочих місць на підприємстві, затверджених наказом №08-097 від 04.06.2010 року, пільгове пенсійне забезпечення за списком №2 не встановлено, також зазначено, що зарахувати до пільгового стажу період роботи на посаді електрозварника в КЕП «Нафто» з 13.04.1994 по 02.11.2010 на підставі архівних документів неможливо, оскільки довідка про підтвердження пільгового характеру робіт не надана, підприємство знаходиться в стані ліквідації, довідка уточнюючого характеру праці з інших підприємств, де працював відповідач та про надання яких було його повідомлено, управлінню не надавалось.

Представник третьої особи КЕП «Нафто» в судове засідання не з'явився, ліквідатором КЕП «Нафто» направлено до суду клопотання, відповідно до якого документи особового складу підприємства за 1946-2-13 роки передано до Комунальної установи Бориспільської районної ради «Бориспільський районний трудовий архів» (а.с.92-95)

Заслухавши пояснення осіб що беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи суд прийшов до висновку, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

З дослідженого в судовому засіданні рішення Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської №4950 від 16.02.2016 (а.с.18-19) встановлено, що позивач ОСОБА_1, 16.11.2015 року звернувся до відповідача Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області із заявою про призначення йому пенсії за віком за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, і у призначенні пенсії йому було відмовлено, при цьому зазначено, що відповідно до наданих позивачем документів страховий стаж становить 36 років 9 місяців 12 днів, право на пенсію за віком набуде у 60 років (а.с.18-19).

При цьому також зазначено, що для підтвердження роботи в шкідливих умовах праці до заяви позивачем була надана довідка №12 від 18.01.2016 про пільговий характер виконуваних робіт, видана ТОВ «БФ Завод» з 03.11.2010 по 18.01.2016, при перевірці підстав видачі якої встановлено, що за результатами проведеної атестації робочих місць на підприємстві, затверджених наказом №08-097 від 04.06.2010 року, пільгове пенсійне забезпечення за списком №2 не встановлено, також зазначено, що зарахувати до пільгового стажу період роботи на посаді електрозварника в КЕП «Нафто» з 13.04.1994 по 02.11.2010 на підставі архівних документів неможливо, оскільки довідка про підтвердження пільгового характеру робіт не надана, підприємство знаходиться в стані ліквідації (а.с.19).

На момент звернення, ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, виповнилось 54 роки 11 місяців 2 дні, що підтверджується даними його паспорта (а.с.8).

Згідно з дослідженою в судовому засіданні трудовою книжкою позивача він має загальний трудовий стаж понад 36 років (а.с.12-16), про що також зазначено відповідачем в оскаржуваному рішенні №4950 від 16.02.2016 року та наданих суду письмових запереченнях, а саме, що загальний трудовий стаж позивача становить 36 років 9 місяців 12 днів (а.с.18,19, 76-77).

Дослідивши копію трудової книжки, також зібрані позивачем письмові докази, що підтверджують період його роботи на посаді електрозварювальника (електрозварника) та прийшов до висновку, що наявний у позивача стаж не надає йому право на призначення пенсії на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку з 55 років, як стверджує позивач, виходячи з наступного.

Так, згідно з підпунктом „б" частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», в редакції закону, що діяла на момент звернення позивача за призначенням пенсії, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до частини 4 статті 13 Закону Порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше, визначається статтею 100 даного Закону, відповідно до п. «б» ч.1 якої особам, які працювали до введення в дію цього Закону а роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, та які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

Відповідно до абз. 1 п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів СРСР «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад та показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення» від 26 січня 1991 року №10 було затверджено Списки №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад та показників на підземних роботах, на роботах з особо шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість на яких дає право на пенсію за віком (по старості) на пільгових умовах. Пунктом 2 вказаної постанови встановлено, що застосування Списків №1 та №2 проводиться з урахуванням атестації робочих місць.

Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці було затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 року № 442. Відповідно до пункту 2 вказаної Постанови встановлено, що відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії за віком на пільгових умовах за списками №1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, призначаються за результатами атестації робочих місць.

Атестації робочих місць до введення в дію вказаної постанови, з 21.08.1992 року, діючим пенсійним законодавством передбачена не була.

Посада електрозварника (електрозварювальника) була внесена до Списку № 2 виробництв, цехів, професій і посад с тяжкими умовами праці, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затвердженого Постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 року №1173, а також до Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад та показників на підземних роботах, на роботах з особо шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість на яких дає право на пенсію за віком (по старості) на пільгових умовах, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів СРСР «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад та показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення» від 26 січня 1991 року №10, та Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року №36.

Так, в судовому засіданні встановлено, що згідно із записами в трудовій книжці (а.с.12-16) позивач ОСОБА_1 працював на різних підприємствах на посаді електрозварника в зазначені в трудовій книжці періоди: з 24.03.1982 року по 29.08.1983 року в Київській СПМК-30 треста «КИЇВВОДБУД»; 16.09.1983 року по 16.05.1984 року в Іванківській ПМК-168 треста «КИЇВВОДБУД»; з 07.06.1984 року по 20.08.1984 року у «Строительно-монтажный путь №524 правления строительства «Тюменьстройпуть» Минтрансстрой СССР»; з 31.08.1984 року по 05.08.1985 року у тресті «Когалымстрой»; з 26.09.1985 року по 02.01.1986 року в Київській СПМК-30 треста «КИЇВВОДБУД»; 27.01.1986 року по 24.11.1986 року Госпрозрахунковій дільниці малої механізації тресту «Бориспільсільбуд»;з 08.12.1986 року по 04.03.1989 року; з 21.03.1989 року по 29.03.1994 року у Бориспільській СПМК «Теплицьтехмонтаж».

Крім того, згідно з даними трудової книжки позивача він працював на посаді електрозварювальника в Українському орендному експериментальному підприємстві «НАФТО» (КЕП «НАФТО») в період з 13.04.1994 року по 02.11.2010 року, а також в ТОВ «БФ Завод» на посаді електрозварника з 03.11.2010 року поданий час.

В тому числі ці обставини підтверджуються архівними довідками Комунальної установи Бориспільської районної ради «Бориспільський районний трудовий архів» (а.с.21-26,40), копією особової картки (а.с.27), копіями наказів УОЕП «НАФТО» (а.с.28-32), копіями розрахункових листків (а.с.33-35), копіями наказів «Бориспільсільбуд» (ГДММ) (а.с.41-42), довідками ТОВ «БФ Завод» (а.с.44,45).

Пунктом 3 «Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», затвердженого наказом Міністерств праці та соціальної політики України № 383 від 18 листопада 2005 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 р. за №1451/11731, передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.

Відповідно до пункту 10 зазначеного Порядку для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637.

Згідно з пунктом 4 «Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 року № 442, періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.

Відповідно до пункту 8 та 9 «Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» відомості про результати атестації робочих місць заносяться до картки умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.

Як встановлено дослідженням трудової книжки позивача ОСОБА_1, копія якої долучена до матеріалів справи (а.с.12-16), записи про проведену атестацію робочих місць в трудовій книжці відсутні.

Згідно відповіддю головного експерта з умов праці Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації (а.с.104) на підприємстві КЕП «Нафто», ЄДРПОУ 03481307 проведена атестація робочих місць газорізальника, електрозварника ручного зварювання і електрозварника на автоматичних та на напівавтоматичних машинах (накази №133 від 11.07.2002 і від 29.12.2007 №229, за підсумками атестації по даних робочих місцях атестаційною комісією підприємства право на пільгове пенсійне забезпечення не підтверджено (висновки держекспертизи від 17.07.2002 №62 і від 17.11.2008 №1360)..

Ця обставина позивачем та його представником не заперечується, та не спростована.

Я зазначено в рішенні Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України від 16.02.2016 року, за результатами проведеної атестації робочих місць на підприємстві (ТОВ «БФ Завод»), затверджених наказом №08-097 від 04.06.2010 року, пільгове пенсійне забезпечення за списком №2 не встановлено (а.с.19).

Дана обставина позивачем також не оспорюється.

Таким чином, до пільгового стажу позивача згідно в трудовій книжці позивача мав бути включений увесь період його роботи на посаді електрозварника до 21.08.1992 року, проте в сукупності такий стаж складає менш ніж 10 років.

Одночасно встановлено, що підстави для зарахування періоду роботи позивача в КЕП «Нафто» та ТОВ «БФ Завод» до пільгового стажу відсутні, оскільки право позивача на пільгове пенсійне забезпечення проведеними на підприємствах атестаціями робочих місць не підтверджено.

Відповідно до абзацу четвертого підпункту «б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.

Так, відповідно до ч.1 ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення» передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Отже з урахуванням вищенаведених положень ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ст.26 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення» позивач не набув право на пенсію за віком, оскільки наявний у нього стаж із шкідливими і важкими умовами праці не надає йому право на призначення пенсії з 55 років відповідно до п.«б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Строк звернення із позовом до суду позивачем не порушений.Відповідно до вимог ст.94 КАС України понесені позивачем витрати по сплаті судового збору (а.с.1) відшкодуванню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 11, 69, 71, 86, 99,102, 158-163,167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про призначення пільгової пенсії - відмовити повністю.

На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Київського апеляційного адміністративного суду через Бориспільський міськрайонний суд Київської області протягом десяти днів з дня її проголошення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження і є остаточною, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку.

Суддя І.В. Муранова-Лесів

СудБориспільський міськрайонний суд Київської області
Дата ухвалення рішення07.11.2016
Оприлюднено22.11.2016
Номер документу62771476
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —359/5666/16-а

Ухвала від 21.12.2016

Адміністративне

Київський апеляційний адміністративний суд

Ісаєнко Ю.А.

Ухвала від 12.12.2016

Адміністративне

Київський апеляційний адміністративний суд

Ісаєнко Ю.А.

Постанова від 07.11.2016

Адміністративне

Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Муранова-Лесів І. В.

Ухвала від 18.07.2016

Адміністративне

Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Муранова-Лесів І. В.

Ухвала від 26.07.2016

Адміністративне

Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Муранова-Лесів І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні