КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: №359/5666/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Муранова - Лесів І.В.
Суддя-доповідач: Ісаєнко Ю.А.
У Х В А Л А
Іменем України
21 грудня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Ісаєнко Ю.А.;
суддів: Губської Л.В., Федотова І.В.,
за участю секретаря: Левченка А.В,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 07 листопада 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Колективне експериментальне підприємство «НАФТО», про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Бориспільського міськрайонного суду Київської області із адміністративним позовом до Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, в якому просив суд визнати протиправними дії щодо відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком №2; зобов'язати відповідача призначити та виплатити пенсію за віком на пільгових умовах за списком №2 починаючи з 16.11.2015.
Постановою Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 07 листопада 2016 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись із вказаною постановою, позивач подав апеляційну скаргу з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, в якій просить скасувати постанову Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 07 листопада 2016 року та ухвалити нове судове рішення про задоволення позову.
В судовому засіданні представник позивача підтримав вимоги апеляційної скарги та просив їх задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, постанову суду першої інстанції - без змін, з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, позивач 16 листопада 2015 року звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком за Списком №2 відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Проте, рішенням Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 16 лютого 2016 року №4950 відмовлено у призначені пенсії.
Згідно вказаного рішення, для підтвердження роботи в шкідливих умовах праці до заяви позивачем була надана довідка від 18.01.2016 №12 про пільговий характер виконуваних робіт, що видана ТОВ «БФ Завод» з 03.11.2010 по 18.01.2016. Проте, при перевірці підстав видачі довідки від 18.01.2016 №12 встановлено, що за результатами проведеної атестації робочих місць на підприємстві, затверджених наказом №08-097 від 04.06.2010 року, пільгове пенсійне забезпечення за списком №2 не встановлено. Також зазначено, що зарахувати до пільгового стажу період роботи на посаді електрозварника в КЕП «Нафто» з 13.04.1994 по 02.11.2010 на підставі архівних документів неможливо, оскільки довідка про підтвердження пільгового характеру робіт не надана, підприємство знаходиться в стані ліквідації.
Не погоджуючись з діями відповідача щодо відмови у призначенні пенсії, позивач звернувся до суду.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, з яким погоджується колегія суддів, виходив з наступного.
Відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Відповідно до абз. 1 п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до положень пункту 4 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 р. №383 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 1 грудня 2005 р. за №1451/11731) атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років (пункт 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 №442).
Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці набув чинності з 21.08.92. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації (пункт 4.1).
У разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць), до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку (пункт 4.3).
Згідно пункту 4.4 Порядку застосування Списків №1 і №2 якщо атестація була вперше проведена після 21.08.97, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.92, 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
Пунктом 3 вказаного Порядку №383 передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.
Пунктом 10 вказаного Порядку передбачено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 №637.
Також, згідно пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Пунктом 10 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року №442 передбачено, що результати атестації використовуються при встановленні пенсій за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств та організацій, обгрунтуванні пропозицій про внесення змін і доповнень до списків N 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, а також для розробки заходів щодо поліпшення умов праці та оздоровлення працюючих.
Комплексний аналіз зазначених норм дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» є формальна констатація факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку №2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути, зокрема, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, позивач працював на різних підприємствах на посаді електрозварника в зазначені в трудовій книжці періоди: з 24.03.1982 по 29.08.1983 в Київській СПМК-30 треста «КИЇВВОДБУД»; 16.09.1983 по 16.05.1984 в Іванківській ПМК-168 треста «КИЇВВОДБУД»; з 07.06.1984 по 20.08.1984 року у «Строительно-монтажный путь №524 правления строительства «Тюменьстройпуть» Минтрансстрой СССР»; з 31.08.1984 по 05.08.1985 у тресті «Когалымстрой»; з 26.09.1985 по 02.01.1986 року в Київській СПМК-30 треста «КИЇВВОДБУД»; з 27.01.1986 по 24.11.1986 Госпрозрахунковій дільниці малої механізації тресту «Бориспільсільбуд»; з 08.12.1986 по 04.03.1989; з 21.03.1989 по 29.03.1994 у Бориспільській СПМК «Теплицьтехмонтаж».
Також, згідно з даними трудової книжки позивача, останній працював на посаді електрозварювальника в Українському орендному експериментальному підприємстві «НАФТО» (КЕП «НАФТО») в період з 13.04.1994 по 02.11.2010 року, а також в ТОВ «БФ Завод» на посаді електрозварника з 03.11.2010 року по даний час.
При цьому, як вірно зазначено судом першої інстанції, в трудовій книжці позивача відсутні записи про проведену атестацію робочих місць.
Як вбачається з листа Головного експерта з умов праці Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації від 25.10.2016 №02-39/3686, на підприємстві КЕП «Нафто» була проведена атестація робочих місць газорізальника, електрозварника ручного зварювання і електрозварника на автоматичних та на напівавтоматичних машинах; за підсумками атестації по даних робочих місцях атестаційною комісією підприємства право на пільгове пенсійне забезпечення не підтверджено (висновки держекспертизи від 17.07.2002 №62 і від 17.11.2008 №1360).
Також, як зазначено в рішенні Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України від 16.02.2016 року, за результатами проведеної атестації робочих місць на ТОВ «БФ Завод» пільгове пенсійне забезпечення за списком №2 не встановлено.
За таких обставин, враховуючи наведене та те, що позивачем не надано уточнюючої довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції про відсутність у нього права на призначення пенсії на пільгових умовах у зв'язку із відсутністю пільгового стажу.
Тому, суд першої інстанції обґрунтовано відмовив у задоволенні позову.
Відповідно до частини 1 статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права, з повним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, у зв'язку з чим підстави для скасування або зміни постанови суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст.ст. 160, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд апеляційної інстанції, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, постанову Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 07 листопада 2016 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
(Ухвалу у повному обсязі складено 23.12.2016 року)
Головуючий суддя: Ю.А. Ісаєнко
Суддя: Л.В. Губська
Суддя: І.В. Федотов
Головуючий суддя Ісаєнко Ю.А.
Судді: Губська Л.В.
Федотов І.В.
Суд | Київський апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 21.12.2016 |
Оприлюднено | 29.12.2016 |
Номер документу | 63676684 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Київський апеляційний адміністративний суд
Ісаєнко Ю.А.
Адміністративне
Бориспільський міськрайонний суд Київської області
Муранова-Лесів І. В.
Адміністративне
Бориспільський міськрайонний суд Київської області
Муранова-Лесів І. В.
Адміністративне
Бориспільський міськрайонний суд Київської області
Муранова-Лесів І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні