ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
03 листопада 2016 р. Справа № 802/536/16-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Вергелеса Андрія Валерійовича,
за участю:
секретаря судового засідання: Шевченко Романа Вікторовича
представників позивача: Глущенко О.І., Хоменка В.В.
представника відповідача: Гончарука Р.О.
третіх осіб: не з`явились
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: товариства з обмеженою відповідальністю "Погребищенське"
до: Погребищенської районної державної адміністрації Вінницької області, треті особи: товариство з обмеженою відповідальністю "Продовольча компанія "Зоря Поділля", ОСОБА_4, ОСОБА_5
про: визнання протиправними та скасування рішень про державну реєстрацію прав та їх обтяжень
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Погребищенське" до Погребищенської районної державної адміністрації Вінницької області, треті особи: товариство з обмеженою відповідальністю "Продовольча компанія "Зоря Поділля", ОСОБА_4, ОСОБА_5 про визнання протиправними та скасування рішень про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.
Позовні вимоги мотивовано тим, що між позивачем та ОСОБА_4, ОСОБА_5 у 2008 році укладено договори оренди земельних ділянок на 5 років. У 2012 році до договорів оренди внесено зміни, відповідно до яких договори укладено на 15 років. У березні 2016 року позивачу стало відомо, що на ці ж самі земельні ділянки зареєстровано право оренди за ТОВ "Продовольча компанія "Зоря Поділля" на підставі рішень державного реєстратора речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби Чечельницького районного управління юстиції Вінницької області Фаренюка С. А. про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 02.08.2015 р. № 23339189, № 23339191. Позивач вважає зазначені рішення протиправними, в зв'язку з чим звернувся з даним адміністративним позовом до суду, в якому просить їх скасувати.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити з підстав, викладених в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні у вирішенні адміністративної справи поклався на розсуд суду.
Треті особи, представник третьої особи в судове засідання не з`явились. Про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлялись належним чином.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог з огляду на наступне.
Судом встановлено, що 10.01.2008 р. укладено договір оренди землі строком на 5 років, відповідно до якого ОСОБА_4 надає, а ТОВ "Погребищенське" приймає в строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Розкопанської сільської ради Погребищенського району Вінницької області. Договір зареєстрований у Вінницькій регіональній філії центру ДЗК 11.03.2008 р. за № 040884700096.
Шляхом укладення додаткової угоди 04.12.2012 р., до договору оренди землі від 10.01.2008 р., внесено зміни, укладені між ОСОБА_4 та ТОВ "Погребищенське", відповідно до яких договір укладено на 15 років. Вказані зміни зареєстровано у відділі Держкомзему у Погребищенському районі 28.12.2012 р. за № 052748474008787.
Також 10.01.2008 р. укладено договір оренди землі строком на 5 років, відповідно до якого ОСОБА_5 надає, а ТОВ "Погребищенське" приймає в строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Розкопанської сільської ради Погребищенського району Вінницької області. Договір зареєстрований у Вінницькій регіональній філії центру ДЗК 11.03.2008 р. за № 040884700094.
Шляхом укладення додаткової угоди 04.12.2012 р., до договору оренди землі від 10.01.2008 р., внесено зміни, укладені між ОСОБА_5 та ТОВ "Погребищенське", відповідно до яких договір укладено на 15 років. Вказані зміни зареєстровано у відділі Держкомзему у Погребищенському районі 28.12.2012 р. за №052348474008786 .
Права оренди земельних ділянок на території Розкопанської сільської ради Погребищенського району за ТОВ "Погребищенське" зареєстровано належним чином. Також зареєстровано зміни, внесені до договорів оренди, що додатково підтверджується листом відділу Держгеокадастру у Вінницькій області від 15.04.2016 р. 28-28-99.0-798/2-16.
Так, відповідно до вищевказаного листа позивача повідомлено, що згідно земельно-облікових даних відділу станом на 01.01.2013 р. в книзі реєстрації договорів оренди наявні записи щодо проведення державної реєстрації наступних договорів оренди земельних ділянок: земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_5, загальною площею 3, 8075 га, в тому числі ріллі 3,8075 га, яка розташована на території Розкопанської сільської ради Погребищенського району Вінницької області, укладеного з ТОВ "Погребищенське" терміном на 5 років, про що здійснено відповідний запис в книзі реєстрації договорів оренди від 11.03.2008 р. №040884700094; земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_6 загальною площею 3, 7831 га, в тому числі ріллі 3,7831 га, яка розташована на території Розкопанської сільської ради Погребищенського району Вінницької області, укладеного з ТОВ "Погребищенське" терміном на 5 років, про що здійснено відповідний запис в книзі реєстрації договорів оренди від 11.03.2008 р. № 040884700096.
Також проінформовано, що до договору оренди землі реєстраційний запис №040884700094 від 11.03.2008 р. внесені відповідні зміни, які зареєстровані в книзі реєстрації договорів оренди від 28.12.2012 р. № 052348474008786, до договору оренди землі реєстраційний запис № 040884700096 від 11.03.2008 р. внесені відповідні зміни, які зареєстровані в книзі реєстрації договорів оренди від 28.12.2012 р. № 052348474008787.
Разом із тим, як вбачається з матеріалів справи, до закінчення дії строку вище вказаних договорів оренди, державним реєстратором речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби Чечельницького районного управління юстиції Вінницької області Фаренюк С.А. зареєстровано за третьою особою - ТОВ "Продовольча компанія "Зоря Поділля" право оренди землі на ті ж самі земельні ділянки в період чинності договорів оренди землі, укладених між позивачем та ОСОБА_4, ОСОБА_5
Так, державним реєстратором речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби Чечельницького районного управління юстиції Вінницької області Фаренюк С. А прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень: №23339191 від 02 серпня 2015 року щодо державної реєстрації прав та їх обтяжень на земельну ділянку за кадастровим номером НОМЕР_5 на підставі договору оренди землі № б/н від 19.12.2014 р., укладеного між сторонами: орендодавець - ОСОБА_5, орендар - ТОВ "Продовольча компанія "Зоря Поділля"; №23339189 від 02 серпня 2015 року щодо державної реєстрації прав та їх обтяжень на земельну ділянку за кадастровим номером НОМЕР_6 на підставі договору оренди землі № б/н від 19.12.2014 р., укладеного між сторонами: орендодавець - ОСОБА_4, орендар - ТОВ "Продовольча компанія "Зоря Поділля".
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.
Відповідно до ч. 4 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.
Статтею 125 Земельного кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Приписами ч. 3 ст. 640 Цивільного кодексу України встановлено, що договір, який підлягає нотаріальному посвідченню або державній реєстрації, є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення або державної реєстрації, а в разі необхідності і нотаріального посвідчення, і державної реєстрації - з моменту державної реєстрації.
Ст. 654 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Згідно із ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 № 1952-IV (далі - Закон № 1952-IV в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Державний реєстр речових прав на нерухоме майно єдина державна інформаційна система, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об'єкти та суб'єктів цих прав.
В силу вимог приписів ч. 2 ст. 9 Закону № 1952-IV державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом); відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень; відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав.
Статтею 15 Закону № 1952-IV визначено, що державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; внесення записів до Державного реєстру прав; видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Згідно з ч. 4 ст. 15 Закону 1952-IV державній реєстрації підлягають виключно заявлені права та їх обтяження за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.
Відповідно до ст. 24 Закону № 1952-IV у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо: заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону; об'єкт нерухомого майна, розміщений на території іншого органу державної реєстрації прав; із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа; подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують; заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону; заяву про державну реєстрацію обтяжень речових прав на нерухоме майно щодо попереднього правонабувача подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим правонабувачем; заяву про державну реєстрацію речових прав, похідних від права власності, подано за відсутності державної реєстрації права власності, крім випадків, установлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону; під час подання заяви про державну реєстрацію права власності на підприємство як єдиний майновий комплекс, житловий будинок, будівлю, споруду (їх окремі частини), що виникло на підставі документа, за яким правонабувач набуває також право власності на земельну ділянку, не подано заяву про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку; після завершення п'ятиденного строку з дня отримання заявником письмового повідомлення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав не усунено обставин, що були підставою для прийняття такого рішення; заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію; заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка не є державним кадастровим реєстратором або державним виконавцем; заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене право та обтяження такого права вже зареєстровано у Державному реєстрі прав.
Також згідно роз'яснень Державної реєстраційної служби України у листі № 2951/05-15-13 від 06.08.2013 р. "Щодо запобігання випадків подвійної реєстрації прав оренди на земельну ділянку за різними набувачами" зазначено, що з метою недопущення одночасного існування державної реєстрації декількох прав оренди на одну земельну ділянку, у випадку проведення державної реєстрації права оренди на земельну ділянку, сформовану у результаті виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв), державному реєстратору слід запитувати інформацію про наявність або відсутність зареєстрованих договорів у органів, що здійснювали таку реєстрацію до 01.01.2013 року, зокрема виконавчих комітетів сільської, селищної, міської ради за місцем розташування земельної частки (паю).
Разом із тим, в порушення вимог чинного законодавства, орган державної реєстрації прав, при проведенні державної реєстрації речових прав за договорами оренди землі, укладених між ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ТОВ "Продовольча компанія "Зоря Поділля", належним чином не перевірив, чи вже зареєстроване право оренди на дані земельні ділянки, внаслідок чого неправомірно здійснив подвійну реєстрацію договорів оренди одних і тих самих земельних ділянок, що є недопустимим, оскільки зумовлює ситуацію, за якої одну і ту ж земельну ділянку було передано в оренду різним орендарям, адже право оренди в них виникло з моменту реєстрації договорів оренди земельних ділянок.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що реєстрацію права оренди земельної ділянки за договорами укладеними між ОСОБА_4 та ТОВ "Продовольча компанія "Зоря Поділля", ОСОБА_5 та ТОВ "Продовольча компанія "Зоря Поділля", відповідачем проведено без дотримання вимог чинного законодавства, внаслідок чого істотно порушено законні права та інтереси позивача як правомірного орендаря земельних ділянок. Відтак, оскаржувані рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 23339189, № 23339191 від 02.08.2015 р. є протиправними та підлягають скасуванню.
Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права міститься у постанові Верховного Суду України від 29.09.2015 року (справа № 21-760а15).
Згідно з ч. 2 ст. 161 КАС України при виборі і застосуванні правової норми до спірних правовідносин суд враховує висновки Верховного Суду України, викладені у постановах, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстав, передбачених п.1 ч.1 ст. 237 цього Кодексу.
В силу вимог ч. 1 ст. 244-2 КАС України, висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
При ухваленні рішення в даній справі суд також керувався наступним.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 71, 86 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За сукупністю наведених обставин суд дійшов висновку, що заявлений адміністративний позов є обґрунтованим, а тому підлягає до задоволення.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд керується ч. 1 ст. 94 КАС України, в силу якої, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 23339189 від 02 серпня 2015 року, прийняте державним реєстратором речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби Чечельницького районного управління юстиції Вінницької області Фаренюком Сергієм Анатолійовичем.
Визнати протиправним та скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 23339191 від 02 серпня 2015 року, прийняте державним реєстратором речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби Чечельницького районного управління юстиції Вінницької області Фаренюком Сергієм Анатолійовичем.
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Погребищенське" судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2756,00 грн. (дві тисячі сімсот п'ятдесят шість грн. 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Погребищенської районної державної адміністрації Вінницької області.
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Вергелес Андрій Валерійович
Суд | Вінницький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 03.11.2016 |
Оприлюднено | 23.11.2016 |
Номер документу | 62815931 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Вергелес Андрій Валерійович
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Вергелес Андрій Валерійович
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Вергелес Андрій Валерійович
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Вергелес Андрій Валерійович
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Вергелес Андрій Валерійович
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Вергелес Андрій Валерійович
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Вергелес Андрій Валерійович