Справа № 369/7754/16-ц
Провадження № 2/369/3488/16
РІШЕННЯ
Іменем України
15.11.2016 року Києво - Святошинський районний суд Київської області в складі:
головуючого судді Волчка А.Я.
за участю секретаря Ведмеденко Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Києві справу за позовом ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «СОФІС» до ОСОБА_2 про усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою , -
В С Т А Н О В И В:
У серпні 2016 року позивач ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «СОФІС» звернулося з позовом до відповідача ОСОБА_2 про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою.
Свої вимоги позивач обгрунтував тим, що ТОВ «СОФІС» є власником земельної ділянки, яка розташована в адміністративних межах Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області (автомобільний шлях міжнародного значення Київ-Чоп). Цільове призначення земельної ділянки: для будівництва торгівельно-офісного центру та складських приміщень. Кадастровий номер - 3222482000:12:002:0035. Право власності підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯП №342298, зареєстровано в земельній книзі 09 червня 2011 року за реєстровим номером 3222482000120020035:3:002.
Починаючи з липня 2015 року, на суміжній земельній ділянці з кадастровим номером - 3222482000:12:002:0040, відбуваються земельні та будівельні роботи в зв'язку із будівництвом АЗК. Власником вказаної ділянки та замовником будівництва АЗК є ОСОБА_2.
Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його права, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою.
В 2015 році, Відповідачем на належній їм земельній ділянці, незаконно провелись земельні та будівельні роботи, що зокрема полягають у перенесенні кабелів електрозв'язку на їхню земельну ділянку у зв'язку з будівництвом АЗК вздовж автодороги Київ-Чоп в адміністративних межах Гореницької сільської ради, Києво- Святошинського району, Київської області.
Відповідач протиправно та незаконно переніс кабелі на їхню земельну ділянку без погоджених з Позивачем такого перенесення та без погодження із відповідними операторами технічних умов, що є обов'язковим при здійсненні таких робіт відповідно до вимог чинного законодавства.
Відповідно до правил охорони ліній електрозв'язку затверджених постановою КМ України від 29.01.1996, № 135 "Про затвердження Правил охорони ліній електрозв'язку" (п. 6) у межах охоронних зон ліній електрозв'язку і навколо випромінюючих споруд електрозв'язку без письмової згоди операторів телекомунікацій, а також без присутності їх представника забороняється:
Виконувати різного виду будівельні, монтажні, вибухові і земляні роботи, а також розрівнювати ґрунт за допомогою бульдозера, екскаватора, скрепера, грейдера та іншої землерийної техніки;
Проводити сільськогосподарські земляні роботи на глибині більш як 0,3 метра; Облаштовувати проїзди та стоянки автотранспорту, тракторів та інших механізмів;
Також варто зазначити, що перед проведенням робіт щодо перенесення кабелів електрозв'язку відповідної організацією складаються технічні умови, в яких однією із вимог для початку проведення робіт є отримання довідок від землевласників про відсутність претензій до будівельної організації.
ТОВ «СОФІС» жодних погоджень на проведення робіт на належній нам земельній ділянці не надавало.
З приводу порушених їхніх прав їхнє підприємство ТОВ «СОФІС» неодноразово зверталося до операторів зв'язку з проханням усунути перешкоди в користуванні земельною ділянкою а саме: перенести кабелі з нашої земельної ділянки які були самостійно перенесені Відповідачем та притягнути до адміністративної відповідальності власника будівництва АЗК ОСОБА_2. На всі їхні звернення телеоператорами не було здійснено жодних дій щодо усунення порушень чинного законодавства та наших прав і інтересів, проте у листі від 15.01.2016 року Київська філія ПАТ «Укртелеком» повідомило їхнє підприємство, що замовник будівництва АЗК ОСОБА_2 довірив отримання ТУ своєму підряднику ТОВ «Телекомплекс», якому ви зазначили свої вимоги щодо перенесення кабелів, проте такі вимоги ТОВ «Телекомплекс» не виконав та переніс кабелі самостійно, без технічного нагляду представника експлуатації ПАТ «Укртелеком» та без отримання відповідного дозволу від ТОВ «СОФІС», як власника земельної ділянки на яку перенесено кабелі.
Зазначена відповідь ПАТ «Укртелеком» також підтверджує, що Відповідачем здійснювались протизаконні дії щодо перенесення кабелів, що в свою чергу створює перешкоди у здійсненні ТОВ «Софіс» права користування належною їм земельною ділянкою.
Також їхнє підприємство зверталося з відповідною заявою до Відповідача про припинення порушення правил добросусідства на усунення перешкод в користуванні належною їм земельною ділянкою, про відповіді на направлену заяву ними отримано так і не було.
Вважають, що ОСОБА_2 (Харківська область, Чугуївський район, смт. Новопокровка, вул. Миру, буд. 13), який є власником сусідньої земельної ділянці з кадастровим номером - 3222482000:12:002:0040, здійснює протизаконні та злочинні дії, які полягають у самовільному зайнятті та використанні належної ТОВ «Софіс» частини земельної ділянки. На належній їм земельній ділянці, незаконно провелись земельні та будівельні роботи, що зокрема полягають в упорядкуванні та перенесенні кабелів електрозв'язку, будівництво кабельної каналізації та інше. Всі роботи, які провелись на їхній земельній ділянці щодо перенесенні кабелів електрозв'язку та будівництво кабельної каналізації виконувались без відповідного дозволу та погодження з ТОВ «СОФІС», що є грубим порушенням чинного законодавства, їхніх прав та інтересів, а відповідно право ТОВ «Софіс» на використання належної їм земельної ділянки повинно бути відновлене.
Будівництво та введення в експлуатацію АЗК на земельній ділянці з кадастровим номером - 3222482000:12:002:0040, яка межує із земельною ділянкою, яка належить їхній компанії (кадастровий номер - 3222482000:12:002:0035), без погодження такого будівництва із їхньою компанією, порушує їхнє право вільно розпоряджатися своїм майном та використовувати земельну ділянку за її цільовим призначенням, а саме для будівництва торгівельно-офісного центру та складських приміщень, оскільки АЗС є об'єктом підвищеної небезпеки, до якого встановлюються дуже жорсткі вимоги передбачені чинним законодавством, зокрема заборона на стоянку автомобілів в певних місцях, заборона на будівництво у певних межах від комплексу АЗС та інші вимоги.
Крім того, у зв'язку із порушенням їхніх законних прав та інтересів ТОВ «Софіс» була змушена звертатися в різні організації в тому числі і до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України (Департамент) стосовно дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності під час виконання будівельних робіт з будівництва АЗК гр. ОСОБА_2 в адміністративних межах Гореницької сільської ради, Києво-Святошинського району, Київської області.
У відповідь на їхнє звернення листом від 24.02.2016 року в Департаменті нам повідомили, що посадовими особами Департаменту здійснено виїзд на місце та виявлено, що на земельній ділянці де відбувається будівництво АЗК влаштовано споруду монолітної залізобетонної підпірної стіни довжиною 98 метрів та виконано вертикальне планування будівельного майданчика шляхом підсипки грунтом. Провести перевірку Департамент так
і не зміг, оскільки забудовник ігнорує усі листи Департаменту і перешкоджає у складанні відповідних документів про порушення чинного законодавства.
Враховуючи вище наведене, ОСОБА_2, грубо порушує норми чинного законодавства щодо правил добросусідства, а саме здійснює будівництво АЗК таким чином, що можливе розтікання пролитого палива як на території АЗК, так і за її межами, на ділянку ТОВ «СОФІС», оскільки вона знаходиться значно нижче ніж земельна ділянка Відповідача. Дії ОСОБА_2 унеможливлюють використання ТОВ «Софіс» належної їм земельної ділянки відповідно до її цільового призначення.
Відповідно до положень ГБН В.2.2-34620942-002:2015 ЛІНІЙНО-КАБЕЛЬНІ СПОРУДИ ТЕЛЕКОМУНІКАЦІЇ (вступ в законну силу 01.08.2015 р.), підземні Кабелі ліній зв'язку і проводового мовлення повинні знаходитись на мінімальній відстані 13 метрів від споруд АЗС. Підвісні на опорах повітряних ліній зв'язку та проводового мовлення, не менше ніж півтори висоти опори, але не ближче за 13 метрів. При виборі траси прокладання кабелю ЛЗ і ПМ мінімальні відстані до споруд АЗС слід визначати від найближчого з вибухонебезпечних пристроїв і джерел забруднення споруд АЗС (стін наземних резервуарів для зберігання палива, корпусів паливороздавальних колонок, технологічних колодязів, дихальних пристроїв підземних резервуарів ВИТЯЖНИХ вентиляційних шахт аварійних резервуарів та очисних споруд, вузла зливу палива в резервуари). Колодязі кабельної каналізації, з'єднувальні муфти підземного та підвісного кабелів мають міститися не ближче ніж за 30 м від зазначених раніше вибухонебезпечних пристроїв. Траса кабелю має бути за територією (огорожею) АЗС не ближче ніж за 10 м від заземлювача блискавковідводу, при питомому опорі ґрунту до 1000 Ом»м, і не ближче ніж за 25 м, при питомому опорі більше ніж 1000 Ом*м.
Отже, ОСОБА_2 при будівництві АЗК на земельній ділянці, яка межує із земельною ділянкою, яка належить ТОВ «СОФІС», без попереднього погодження із їхньою компанією та операторами, яким належать перенесені кабелі електрозв'язку, виконав роботи щодо перенесення кабелів електрозв'язку на належну їм земельну ділянку чим грубо порушує їхні права передбачені чинним законодавством України та унеможливлює використання належної їм земельної ділянки відповідно до її цільового призначення.
Просили суд зобов'язати ОСОБА_2 (Харківська область, Чугуївський район, смт. Новопокровка, вул. Миру, буд. 13) усунути перешкоди в користуванні належної ТОВ «СОФІС» земельної ділянки, яка розташована в адміністративних межах Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області (кадастровий номер - 3222482000:12:002:0035) шляхом відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, а саме, шляхом демонтажу кабелів електрозв'язку з належної нам земельної ділянки.
У жовтні 2016 року ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю ТОВ «СОФІС» було подано заяву про зміну предмету позовних вимог в якій зазначили, що ТОВ «СОФІС» є власником земельної ділянки, яка розташована в адміністративних межах Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області (автомобільний шлях міжнародного значення Київ-Чоп). Цільове призначення земельної ділянки: для будівництва торгівельно-офісного центру та складських приміщень. Кадастровий номер - 3222482000:12:002:0035. Право власності підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯП №342298, зареєстровано в земельній книзі 09 червня 2011 року за реєстровим номером 3222482000120020035:3:002.
Починаючи з липня 2015 року, на суміжній земельній ділянці з кадастровим номером - 3222482000:12:002:0040, відбуваються земельні та будівельні роботи в зв'язку із будівництвом АЗК. Власником вказаної ділянки та замовником будівництва АЗК є ОСОБА_2.
Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його права, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою.
В 2015 році, Відповідачем на належній їм земельній ділянці, незаконно провелись земельні та будівельні роботи, що зокрема полягають у перенесенні телекомунікаційних мереж (кабелів електрозв'язку) та самочинного будівництва кабельної каналізації на їхню земельну ділянку у зв'язку з будівництвом АЗК вздовж автодороги Київ-Чоп на землях Гореницької сільської ради, Києво-Святошинського району, Київської області.
Відповідач протиправно та незаконно переніс кабелі електрозв'язку на їхню земельну ділянку, а також збудував кабельну каналізацію, без погодження з Позивачем такого перенесення та без погодження із відповідними операторами технічних умов, що є обов'язковим при здійсненні таких робіт відповідно до вимог чинного законодавства.
Також варто зазначити, що перед проведенням робіт щодо перенесення кабелів електрозв'язку відповідної організацією складаються технічні умови, в яких однією із вимог для початку проведення робіт є отримання довідок від землевласників про відсутність претензій до будівельної організації.
ТОВ «СОФІС» жодних погоджень Відповідачу на проведення будівельних та земельних робіт, а саме будівництво кабельної каналізації та перенесення кабелів на належну їм земельну ділянку не надавало.
З приводу порушених прав їхнє підприємство ТОВ «СОФІС» неодноразово зверталося до операторів зв'язку з проханням усунути перешкоди в користуванні земельною ділянкою а саме: перенести кабелі з нашої земельної ділянки які були самостійно перенесені Відповідачем та притягнути до адміністративної відповідальності власника будівництва АЗК ОСОБА_2. На наші звернення телеоператорами не було здійснено жодних дій щодо усунення порушень чинного законодавства та наших прав і інтересів, проте у листі від 15.01.2016 року Київська філія ПАТ «Укртелеком» повідомило наше підприємство, що замовник будівництва АЗК ОСОБА_2 довірив отримання ТУ своєму підряднику ТОВ «Телекомплекс», якому ви зазначили свої вимоги щодо перенесення кабелів, проте такі вимоги ТОВ «Телекомплекс» не виконав та переніс кабелі самостійно, без технічного нагляду представника експлуатації ПАТ «Укртелеком» та без отримання відповідного дозволу від ТОВ «СОФІС», як власника земельної ділянки на яку перенесено кабелі.
Зазначена відповідь ПАТ «Укртелеком» також підтверджує, що Відповідачем здійснювались протизаконні дії щодо перенесення кабелів, що в свою чергу створює перешкоди у здійсненні ТОВ «Софіс» права користування належною нам земельною ділянкою.
Також їхнє підприємство зверталося з відповідною заявою до Відповідача про припинення порушення правил добросусідства на усунення перешкод в користуванні належною нам земельною ділянкою, про відповіді на направлену заяву ними отримано так і не було.
Вважають, що ОСОБА_2 (Харківська область, Чугуївський район, смт. Новопокровка, вул. Миру, буд. 13), який є власником сусідньої земельної ділянці з кадастровим номером - 3222482000:12:002:0040, здійснив протизаконні дії, які полягають у самовільному зайнятті та використанні належної ТОВ «Софіс» частини земельної ділянки, що є порушенням права власності. На належній їм земельній ділянці, незаконно провелись земельні та будівельні роботи, що зокрема полягають в упорядкуванні та перенесенні кабелів електрозв'язку, будівництво кабельної каналізації та інше. Всі роботи, які провелись на їхній земельній ділянці щодо перенесенні кабелів електрозв'язку та будівництво кабельної каналізації виконувались без відповідного дозволу та погодження з ТОВ «СОФІС», що є грубим порушенням чинного законодавства, наших прав та інтересів, а відповідно право ТОВ «Софіс» на використання належної їм земельної ділянки повинно бути відновлене.
Будівництво та введення в експлуатацію АЗК на земельній ділянці з кадастровим номером - 3222482000:12:002:0040, яка межує із земельною ділянкою, яка належить їхній компанії (кадастровий номер - 3222482000:12:002:0035), без погодження такого будівництва із їхньою компанією, порушує їхнє право вільно розпоряджатися своїм майном та використовувати земельну ділянку за її цільовим призначенням, а саме для будівництва торгівельно-офісного центру та складських приміщень, оскільки АЗС є об'єктом підвищеної небезпеки, до якого встановлюються дуже жорсткі вимоги передбачені чинним законодавством, зокрема заборона на стоянку автомобілів в певних місцях, заборона на будівництво у певних межах від комплексу АЗС та інші вимоги.
Крім того, у зв'язку із порушенням їхніх законних прав та інтересів ТОВ «Софіс» була змушена звертатися в різні організації в тому числі і до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України (Департамент) стосовно дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності під час виконання будівельних робіт з будівництва АЗК гр. ОСОБА_2 в адміністративних межах Гореницької сільської ради
Києво-Святошинського району, Київської області.
У відповідь на їхнє звернення листом від 24.02.2016 року в Департаменті їм повідомили, що посадовими особами Департаменту здійснено виїзд на місце на виявлено, що на земельній ділянці де відбувається будівництво АЗК влаштовано споруду монолітної залізобетонної підпірної стіни довжиною 98 метрів та виконано вертикальне планування будівельного майданчика шляхом підсипки ґрунтом. Провести перевірку Департамент так і не зміг, оскільки забудовник ігнорує усі листи Департаменту і перешкоджає у складанні відповідних документів про порушення чинного законодавства.
Враховуючи вище наведене, ОСОБА_2, грубо порушує норми чинного законодавства щодо правил добросусідства. Дії ОСОБА_2 унеможливлюють використання ТОВ «Софіс» належної їм земельної ділянки відповідно до її цільового призначення.
Отже, ОСОБА_2 при будівництві АЗК, через свого підрядника, на земельній ділянці, яка межує із земельною ділянкою, яка належить ТОВ «СОФІС», без попереднього погодження із їхньою компанією та операторами, яким належать перенесені кабелі електрозв'язку, виконав будівельні та земельні роботи щодо перенесення кабелів електрозв'язку на належну їм земельну ділянку чим грубо порушує наші права передбачені чинним законодавством України та унеможливлює використання належної нам земельної ділянки відповідно до її цільового призначення.
Таким чином, з метою, захисту своїх прав та законних інтересів, позивач вважав за необхідне змінити предмет позову (уточнити позовні вимоги), внаслідок чого, просив суд зобов'язати ОСОБА_2 (Харківська область, Чугуївський район, смт. Новопокровка, вул. Миру, буд. 13) усунути перешкоди в користуванні належної ТОВ «СОФІС» земельної ділянки, яка розташована в адміністративних межах Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області (кадастровий номер - 3222482000:12:002:0035) та демонтувати з належної їм земельної ділянки кабелі електрозв'язку та кабельну каналізації та відновити стан земельної ділянки, який існував до порушення їхніх прав.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав з підстав, у ньому зазначених, просив позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача до суду з»явився, позов не визнав, просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Суд, заслухавши учасників процесу, дослідивши докази у справі в їх сукупності, суд дійшов до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, виходячи з наступних, встановлених в ході розгляду справи обставин та відповідних їм правовідносин.
Так, судом встановлено, що позивач ТОВ «СОФІС» є власником земельної ділянки, яка розташована в адміністративних межах Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області (автомобільний шлях міжнародного значення Київ-Чоп). Цільове призначення земельної ділянки: для будівництва торгівельно-офісного центру та складських приміщень. Кадастровий номер - 3222482000:12:002:0035. Право власності підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯП №342298, зареєстровано в земельній книзі 09 червня 2011 року за реєстровим номером 3222482000120020035:3:002.
Починаючи з липня 2015 року, на суміжній земельній ділянці з кадастровим номером - 3222482000:12:002:0040, відбуваються земельні та будівельні роботи в зв'язку із будівництвом АЗК. Власником вказаної ділянки та замовником будівництва АЗК є ОСОБА_2.
Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його права, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою.
В 2015 році, Відповідачем на належній їм земельній ділянці, незаконно провелись земельні та будівельні роботи, що зокрема полягають у перенесенні телекомунікаційних мереж (кабелів електрозв'язку) та самочинного будівництва кабельної каналізації на їхню земельну ділянку у зв'язку з будівництвом АЗК вздовж автодороги Київ-Чоп на землях Гореницької сільської ради, Києво-Святошинського району, Київської області.
Відповідач протиправно та незаконно переніс кабелі електрозв'язку на їхню земельну ділянку, а також збудував кабельну каналізацію, без погодження з Позивачем такого перенесення та без погодження із відповідними операторами технічних умов, що є обов'язковим при здійсненні таких робіт відповідно до вимог чинного законодавства.
Також варто зазначити, що перед проведенням робіт щодо перенесення кабелів електрозв'язку відповідної організацією складаються технічні умови, в яких однією із вимог для початку проведення робіт є отримання довідок від землевласників про відсутність претензій до будівельної організації.
ТОВ «СОФІС» жодних погоджень Відповідачу на проведення будівельних та земельних робіт, а саме будівництво кабельної каналізації та перенесення кабелів на належну їм земельну ділянку не надавало.
З приводу порушених прав їхнє підприємство ТОВ «СОФІС» неодноразово зверталося до операторів зв'язку з проханням усунути перешкоди в користуванні земельною ділянкою а саме: перенести кабелі з нашої земельної ділянки які були самостійно перенесені Відповідачем та притягнути до адміністративної відповідальності власника будівництва АЗК ОСОБА_2. На наші звернення телеоператорами не було здійснено жодних дій щодо усунення порушень чинного законодавства та наших прав і інтересів, проте у листі від 15.01.2016 року Київська філія ПАТ «Укртелеком» повідомило наше підприємство, що замовник будівництва АЗК ОСОБА_2 довірив отримання ТУ своєму підряднику ТОВ «Телекомплекс», якому ви зазначили свої вимоги щодо перенесення кабелів, проте такі вимоги ТОВ «Телекомплекс» не виконав та переніс кабелі самостійно, без технічного нагляду представника експлуатації ПАТ «Укртелеком» та без отримання відповідного дозволу від ТОВ «СОФІС», як власника земельної ділянки на яку перенесено кабелі.
Зазначена відповідь ПАТ «Укртелеком» також підтверджує, що Відповідачем здійснювались протизаконні дії щодо перенесення кабелів, що в свою чергу створює перешкоди у здійсненні ТОВ «Софіс» права користування належною нам земельною ділянкою.
Також їхнє підприємство зверталося з відповідною заявою до Відповідача про припинення порушення правил добросусідства на усунення перешкод в користуванні належною нам земельною ділянкою, про відповіді на направлену заяву ними отримано так і не було.
Вважають, що ОСОБА_2 (Харківська область, Чугуївський район, смт. Новопокровка, вул. Миру, буд. 13), який є власником сусідньої земельної ділянці з кадастровим номером - 3222482000:12:002:0040, здійснив протизаконні дії, які полягають у самовільному зайнятті та використанні належної ТОВ «Софіс» частини земельної ділянки, що є порушенням права власності. На належній їм земельній ділянці, незаконно провелись земельні та будівельні роботи, що зокрема полягають в упорядкуванні та перенесенні кабелів електрозв'язку, будівництво кабельної каналізації та інше. Всі роботи, які провелись на їхній земельній ділянці щодо перенесенні кабелів електрозв'язку та будівництво кабельної каналізації виконувались без відповідного дозволу та погодження з ТОВ «СОФІС», що є грубим порушенням чинного законодавства, наших прав та інтересів, а відповідно право ТОВ «Софіс» на використання належної їм земельної ділянки повинно бути відновлене.
Будівництво та введення в експлуатацію АЗК на земельній ділянці з кадастровим номером - 3222482000:12:002:0040, яка межує із земельною ділянкою, яка належить їхній компанії (кадастровий номер - 3222482000:12:002:0035), без погодження такого будівництва із їхньою компанією, порушує їхнє право вільно розпоряджатися своїм майном та використовувати земельну ділянку за її цільовим призначенням, а саме для будівництва торгівельно-офісного центру та складських приміщень, оскільки АЗС є об'єктом підвищеної небезпеки, до якого встановлюються дуже жорсткі вимоги передбачені чинним законодавством, зокрема заборона на стоянку автомобілів в певних місцях, заборона на будівництво у певних межах від комплексу АЗС та інші вимоги.
Крім того, у зв'язку із порушенням їхніх законних прав та інтересів ТОВ «Софіс» була змушена звертатися в різні організації в тому числі і до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України (Департамент) стосовно дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності під час виконання будівельних робіт з будівництва АЗК гр. ОСОБА_2 в адміністративних межах Гореницької сільської ради
Києво-Святошинського району, Київської області.
У відповідь на їхнє звернення листом від 24.02.2016 року в Департаменті їм повідомили, що посадовими особами Департаменту здійснено виїзд на місце на виявлено, що на земельній ділянці де відбувається будівництво АЗК влаштовано споруду монолітної залізобетонної підпірної стіни довжиною 98 метрів та виконано вертикальне планування будівельного майданчика шляхом підсипки ґрунтом. Провести перевірку Департамент так і не зміг, оскільки забудовник ігнорує усі листи Департаменту і перешкоджає у складанні відповідних документів про порушення чинного законодавства.
Враховуючи вище наведене, ОСОБА_2, грубо порушує норми чинного законодавства щодо правил добросусідства. Дії ОСОБА_2 унеможливлюють використання ТОВ «Софіс» належної їм земельної ділянки відповідно до її цільового призначення.
Отже, ОСОБА_2 при будівництві АЗК, через свого підрядника, на земельній ділянці, яка межує із земельною ділянкою, яка належить ТОВ «СОФІС», без попереднього погодження із їхньою компанією та операторами, яким належать перенесені кабелі електрозв'язку, виконав будівельні та земельні роботи щодо перенесення кабелів електрозв'язку на належну їм земельну ділянку чим грубо порушує наші права передбачені чинним законодавством України та унеможливлює використання належної нам земельної ділянки відповідно до її цільового призначення.
При розгляді позову про усунення порушення права власності на земельну ділянку зобов'язати відповідачів відновити межі, та стягнути понесені витрати, суд повинен встановити факти, які підлягають доказуванню в справі та мають суттєве значення для правильного вирішення спору, а саме: час та підстави набуття позивачем прав на земельну ділянку, порядок користування нею з моменту набуття прав на земельну ділянку, розмір спірної земельної ділянки, дотримання відповідними органами вимог законодавства під час передачі, як позивачу, так і відповідачам у власність земельних ділянок, що перебували у користуванні позивачів, наявність правовстановлюючих документів, що підтверджують право власності на земельні ділянки, перевірити належним чином доводи позивача щодо набуття ним права власності на земельну ділянку та порушення права власності на земельну ділянку і при виявленні порушення зобов»язати відповідачів відновити межі та стягнути з них понесені позивачем збитки.
Відповідно до частини першої статті 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави, яка полягає в забезпеченні раціонального використання земельних ресурсів, збереженні й відтворенні родючості ґрунтів, захисті їх від псування і забруднення, реалізації громадянами, юридичними особами та державою їхніх прав власності та землекористування відповідно до закону.
Відповідно до ст.22 ЗК України , чинною на момент прийняття сільською радою рішення про передачу позивачу земельної ділянки, право власності на землю або право користування наданою земельною ділянкою виникає після встановлення землевпорядними організаціями меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує це право.
Приступати до використання земельної ділянки, в тому числі на умовах оренди, до встановлення меж цієї ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує право власності або право користування землею, забороняється.
Відповідно до вимог ст.116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача (ч. 2 ст. 120 ЗК України ).
Така ж правова позиція викладена і в постанові Верховного Суду України від 20 серпня 2013 року у справі № 3-15гс13, відповідно до котрої, виходячи із наведених норм законодавства, у разі переходу права власності на об'єкт нерухомого майна до набувача цього майна відбувається перехід тих прав на відповідну земельну ділянку, на яких вона належала відчужувачу, - права власності або права користування.
Відповідно до роз'яснень Постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 р. № 7 (Із змінами, внесеними згідно з постановою Пленуму Верховного Суду України від 19 березня 2010 року № 2 ) «Про практику застосування судами земельного законодавства» при розгляді цивільних справ суди повинні враховувати, що з 1 січня 2002 р. відповідно до статті 125 ЗК право користування земельною ділянкою виникало після одержання її власником або землекористувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування або укладення договору оренди, їх державної реєстрації та встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), а з 2 травня 2009 р. у відповідності із Законом України від 5 березня 2009 р. № 1066-VI право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Згідно з роз'ясненнями, викладеними в пункті 21 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року N 7 "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ" , порядок користування спільною земельною ділянкою, у тому числі тією, на якій розташовані належні співвласникам жилий будинок, господарські будівлі та споруди, визначається насамперед їхньою угодою залежно від розміру їхніх часток у спільній власності на будинок, тому відповідно до статті 88 ЗК України слід брати до уваги цю угоду при вирішенні спорів як між ними самими, так і за участю осіб, котрі пізніше придбали відповідну частку в спільній власності на землю або на жилий будинок і для яких зазначена угода також є обов'язковою.
Згідно ст. 1 ЦПК України метою цивільного судочинства є захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб.
Згідно ст. 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою.
Стаття 106 Земельного Кодексу України , нормами якої позивач обґрунтував свої вимоги, передбачає що власник земельної ділянки має право вимагати від власника сусідньої земельної ділянки сприяння встановленню твердих меж, а також відновленню межових знаків у випадках, коли вони зникли, перемістились або стали невиразними.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Як роз'яснив у п.4 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 16.04.2004 року «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» , згідно зі статтею 158 ЗК України суди розглядають справи за спорами про межі земельних ділянок, що перебувають у власності чи користуванні громадян-заявників, які не погоджуються з рішенням органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Аналіз зазначених норм свідчить про те, що захисту в судовому порядку підлягають права та законні інтереси фізичної особи, яка на законних підставах володіє та користується земельною ділянкою, тобто є власником або користувачем земельної ділянки при наявності відповідних документів на підтвердження права на земельну ділянку.
Згідно ст. 10 ЦПК , цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Згідно з вимогами ст.ст.57-60 ЦПК України засобами доказування в цивільній справі є пояснення сторін і третіх осіб, показання свідків, письмові докази, речові докази і висновки експертів. Суд приймає до розгляду лише ті докази, які мають значення для справи. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування. Кожна сторона має довести ті обставини, на які посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень.
Статтею 391 ЦК України встановлено, що власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.
Оцінюючи всі перевірені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд приходить до переконання про недоведеність позовних вимог ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю ТОВ «СОФІС» оскільки останнім не представлено належних доказів порушення його права власності на земельну ділянку та створення відповідачем перешкод у користуванні земельною ділянкою.
Оскільки у задоволенні позову суд відмовляє, вимоги позивача щодо стягнення на його користь судових витрат задоволенню також не підлягають.
Керуючись ст. ст. 10 ,11, 60 , 88, 209 , 212 , 215 ЦПК України , ст.ст. 125 , 126 , 152 ЗК України суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «СОФІС» до ОСОБА_2 усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Київської області через Києво-Святошинський районний суд Київської області шляхом подання в 10-денний строк з дня проголошення рішення суду апеляційної скарги.
Суддя А.Я. Волчко
Суд | Києво-Святошинський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 15.11.2016 |
Оприлюднено | 28.11.2016 |
Номер документу | 62898712 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Києво-Святошинський районний суд Київської області
Волчко А. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні