Постанова
від 29.11.2016 по справі 826/6260/16
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/6260/16 Головуючий у 1-й інстанції: Кузьменко В.А.

Суддя-доповідач: Федотов І.В.

ПОСТАНОВА

Іменем України

29 листопада 2016 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - судді Федотова І.В.,

суддів: Ісаєнко Ю.А. та Оксененка О.М.,

за участю секретаря Полякової А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в приміщенні суду, апеляційну скаргу Головного управління ДФС у місті Києві на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 серпня 2016 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Інтерспецгруп" до Головного управління ДФС у місті Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИЛА:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Інтерспецгруп" (далі- позивач, ТОВ "Інтерспецгруп") звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у місті Києві (далі- відповідач, ГУ ДФС) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 01 лютого 2016 року №12615130702.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 серпня 2016 року адміністративний позов було задоволено.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, у зв'язку із порушенням судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити повністю.

В судове засідання сторони не з'явились, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, у зв'язку із чим, колегія суддів, на підставі ч. 6 ст. 12, ч. 1 ст. 41, ч. 4 ст. 196 КАС України розглядає справу за їх відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно з п.3 ч.1 ст. 198, ч.1 ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення, зокрема, є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Як встановлено судом першої інстанції та свідчать матеріали справи,

Відповідно до податкового повідомлення-рішення ГУ ДФС від 01 лютого 2016 року №12615130702 згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54, пункту 123.1 статті 123 Податкового кодексу України, за порушення пункту 185.1 статті 185, пунктів 198.1, 198.3, 198.6 статті 198 Податкового кодексу України ТОВ "Інтерспецгруп" збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на 184 644,00 грн., в тому числі за основним платежем - 147 715,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 36 929,00 грн.

Зазначене податкове повідомлення-рішення прийняте на підставі акта від 19 січня 2016 року №1/26-15-13-07-02-10/37267551 "Про результати документальної позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтерспецгруп" (код 37267551) з питань дотримання вимог податкового законодавства під час проведення фінансово-господарських операцій з ТОВ "Скай-Холдінг ЛТД" (код 39270629) за період з 01.01.2014 по 01.07.2015" (далі по тексту - акт перевірки).

У висновку акта перевірки встановлено порушення позивачем пункту 185.1 статті 185, пунктів 198.1, 198.3, 198.6 статті 198 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на додану вартість за листопад та грудень 2014 року на суму 147 714,49 грн.

Встановлені в акті перевірки порушення мотивовані неправомірним включенням до складу податкового кредиту відповідних сум податку на додану вартість по взаємовідносинам із ТОВ "Скай-Холдінг ЛТД", у зв'язку із наступним: підприємством не надано до перевірки необхідних документів та не повідомлено про причини їх ненадання; ТОВ "Скай-Холдінг ЛТД" здійснювало фіктивну діяльність, спрямовану на здійснення операцій з надання податкової вигоди третім особам, реальність господарських операцій із ТОВ "Інтерспецгруп" не підтверджується, оскільки відповідно до вироку Дніпровського районного суду міста Києва від 04 вересня 2015 року по справі №755/16253/15-к ОСОБА_2, який значився директором ТОВ "Скай-Холдінг ЛТД", визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 2051 Кримінального кодексу України.

Позивач, вважаючи протиправним зазначене податкове повідомлення-рішення, звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам колегія суддів виходить з наступного.

Пунктом 198.1. ст. 198 ПК України визначено, що право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг; б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.

Згідно до п. 198.2. ст. 198 ПК України - датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.

Відповідно до п. 198.3. ст. 198 ПК України - податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1. статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті.

При цьому, право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Згідно з вимогами п. 198.6 ст. 198 ПК України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог ст. 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими п. 201.11 ст. 201 цього Кодексу.

У разі коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» - підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Господарська операція згідно зі ст. 1 названого Закону - це дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства.

Отже, з наведених законодавчих приписів вбачається, що наслідки в податковому обліку створюють лише реально вчинені господарські операції, тобто ті, що пов'язані з рухом активів, зміною зобов'язань чи власного капіталу платника податків. При цьому, господарські операції мають бути відображені в податковому обліку відповідно до їх реального змісту та відповідати господарській меті підприємства.

Відповідно до інформаційного листа Вищого адміністративного суду України № 742/11/13-11 від 02 червня 2011 року з метою встановлення факту здійснення господарської операції, формування витрат для цілей визначення об'єкта оподаткування податком на прибуток або податкового кредиту з податку на додану вартість належить з'ясовувати, зокрема, обставини щодо руху активів у процесі здійснення господарської операції, установлення спеціальної податкової правосуб'єктності учасників господарської операції, установлення зв'язку між фактом придбання товарів (послуг), спорудженням основних фондів, імпортом товарів (послуг), понесенням інших витрат і господарською діяльністю платника податку.

Дослідженню підлягають усі первинні документи, які належить складати залежно від певного виду господарської операції: договори, акти виконаних робіт, документи про перевезення, зберігання товарів тощо.

Наявність формально складених, але недостовірних первинних документів, відповідність яких фактичним обставинам спростована належними доказами, не є безумовним підтвердженням реальності господарської операції (про що також було зазначено в листі Вищого адміністративного суду України від 01 листопада 2011 року № 1936/11/13-11).

Матеріали справи свідчать, що між ТОВ "Інтерспецгруп" (орендатор) ТОВ "Скай-Холдінг ЛТД" (орендодавець, виконавець) укладено договір №03-11-2014 оренди та обслуговування спецтехніки від 01 листопада 2014 року, за умовами якого орендодавець надає в строкове платне користування майно - засобі спеціальні технічні. Згідно з додатком до вказаного договору позивач орендує металодетектор, блокиратори, рацію, бінокулярні окуляри та інше обладнання.

Сторонами складено акт прийому-передачі обладнання від 01 листопада 2014 року, згідно з яким орендодавець передав орендарю обумовлене договором обладнання.

01 листопада 2014 року між ТОВ "Інтерспецгруп" (орендатор) ТОВ "Скай-Холдінг ЛТД" (орендодавець, виконавець) укладено договір оренди блок-контейнерів (тип "Вахта") №02-11-2014, згідно з яким останній передає орендарю в строкове платне володіння майно - блок-контейнери (стандарт) вахтового типу по 1 шт. на наступних об'єктах: свердловина №3 Загорянського родовища Полтавської області, будівельний майданчик "Покровка-2", УКПГ "Краснозаярська", будівельний майданчик ТДПУ "Покровка", свердловина №1 Покровського родовища, родовище "Блажев 2", Пирківське родовище, свердловина №1;

Сторонами складено акти прийому-передачі блоків-контейнерів від 01 листопада 2014 року.

Між вказаними сторонами також укладено договір від 01 листопада 2014 року №01-11-2014, відповідно до якого ТОВ "Скай-Холдінг ЛТД" зобов'язалось надати правову та інформаційно-консультативну допомогу з юридичних питань, пов'язаних з діяльністю підприємства.

Згідно із заявкою позивач просив надати актуальну інформацію щодо форми фізичного застосування при здійсненні охоронної діяльності, взаємодії охоронного підприємства з правоохоронними органами,необхідності створення служби охорони праці та вимоги служби охорони праці в рамках законів України.

01 грудня 2014 року між ТОВ "Інтерспецгруп" (замовник) ТОВ "Скай-Холдінг ЛТД" (виконавець) укладено договір про надання транспортних послуг №01-12-2014, відповідно до якого останній зобов'язався за завданням змовника надати транспортні послуги по перевезенню вантажів та персоналу замовника за наступними маршрутами: Коломия-Львів, Львів-Старий Самбір, Старий Самбір-Коломия; Коломия-Гвіздець, Коломия-Черемхівське-Струбківське, Коломия-Дебеславецька; Загорянська ТДПУ, буровий майданчик свердловини Загорянського родовища, Газопровід, Полтава-ТДПУ "Покровка"; УКПГ Краснозаярське-Зеньків, Зеньків-Полтава, Полтава-ТДПУ "Покровка"-Загорянське родовище-ТДПУ "Покровка"; Полтава-Зеньків-Полтава.

01 грудня 2014 року між ТОВ "Інтерспецгруп" (замовник) ТОВ "Скай-Холдінг ЛТД" (виконавець) укладено договір №02-12-2014 про надання послуг забезпечення загального рівня безпеки, відповідно до якого останній зобов'язався надавати за плату усні та письмові консультаційні послуги щодо забезпечення загального рівня безпеки замовника, а також юридичних, фізичних осіб, об'єктів, матеріальних активів, обслуговування яких здійснює замовник за договірними відносинами, у тому числі проведення заходів з виявлення та припинення негативних тенденцій серед персоналу, які спричиняють страту іміджу компанії; оснащення будівель та приміщень технічними системи безпеки, проведення заходів з перевірки та вивчення кандидатів для роботи в компанії у рамках своєї компетенції, проведення заходів щодо забезпечення економічної безпеки, послуги поліграфа, детективні інформаційно-аналітичні послуги.

Згідно із заявкою від 01 грудня 2014 року позивач просив провести протягом грудня 2014 року постійні заходи по забезпеченню загального рівня безпеки.

01 грудня 2014 року між ТОВ "Інтерспецгруп" (замовник) ТОВ "Скай-Холдінг ЛТД" (виконавець) укладено договір №04-12-2014, за умовами якого виконавець прийняв на себе зобов'язання по веденню бухгалтерського обліку та подання звітності, а саме: систематизація інформації з первинних документів, організація обліку по регістрам бухгалтерського обліку; складання та подання звітності у податкову інспекцію, статистичне управління та відповідні фонди.

01 грудня 2014 року між ТОВ "Інтерспецгруп" (замовник) ТОВ "Скай-Холдінг ЛТД" (виконавець) укладено договір №03-12-2014 про надання послуг забезпечення безпеки автомобільного транспорту, згідно з якими виконавець прийняв на себе зобов'язання за плату надати усні, письмові та інші консультаційні послуги,, щодо забезпечення безпеки автомобільного транспорту замовника, а також юридичних, фізичних осіб, об'єктів, матеріальних активів, обслуговування яких здійснює замовник за договірними відносинами, у тому числі сертифікація місць паркування службових автомобілів, перевірка правил збереження службового автомобільного транспорту, проведення інструктажів з водіями, перевірка маршрутів пересування автомобілів, організація супроводів автотранспорту, надання рекомендацій щодо проходження технічної діагностики автотранспорту.

Відповідно до заявки від 01 грудня 2014 року позивач замовив проведення протягом грудня 2014 року постійні заходи по забезпеченню безпеки автомобільного транспорту замовника.

На підтвердження надання зазначених послуг, позивачем надані рахунки фактури та акти наданих послуг, податкові накладні, виписки банку.

Інших первинних документів, документів бухгалтерського обліку та організаційно-розпорядчого характеру, документів ділової переписки, оформлених на підставі та на виконання спірних договорів, розрахунків (калькуляції) вартості послуг з підтверджуючими документами позивач до суду надано не було.

При цьому, первинні документи були підписані зі сторони ТОВ "Скай-Холдинг ЛТД", директором - ОСОБА_2

В свою чергу, матеріали справи містять копію вироку Дніпровського районного суду м. Києва від 04 вересня 2015 року по кримінальній справі №755/16253/15-к (1-кп/755/939/15), винесеного за наслідками розгляду обвинувального акта у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №32015100040000058 від 27 липня 2015 року, відносно ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 205-1 КК України.

За висновками районного суду ОСОБА_2 вчинив всі необхідні дії щодо державної реєстрації суб'єкта господарської діяльності та відповідно, став засновником і директором юридичної особи ТОВ «Скай-Холдинг ЛТД» (ЄДРПОУ: 39270629) шляхом подачі державному реєстратору документів, в яких містилися завідомо неправдиві відомості та які відповідно до закону подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи.

Дії ОСОБА_2, які полягали у внесенні в документи, що відповідно до закону подавались для проведення державної реєстрації юридичної особи ТОВ «Скай-Холдинг ЛТД», завідомо неправдивих відомостей, призвели до того, що невстановлені слідством особи, набули можливості здійснення документального оформлення, начебто, проведених операцій з купівлі-продажу товарів (надання послуг, виконання робіт) від імені формально призначеного засновника та директора та, як наслідок, можливого незаконного обернення безготівкових коштів в готівкові.

Таким чином, зі змісту вироку суду вбачається встановлення судом фіктивності фінансово-господарської діяльності контрагента позивача - ТОВ «Скай-Холдинг ЛТД», факт створення ТОВ "Скай-Холдинг ЛТД" з метою прикриття незаконної діяльності та те, що від імені цього підприємства діяли особи, які не мали законних повноважень на його представництво.

Нарівні з цим, відсутність у контрагента позивача фізичних, технічних та технологічних можливостей виконати договір (внаслідок відсутності відповідних дозвільних документів, кваліфікованого персоналу, основних фондів) вказує не тільки на відсутність у сторін наміру здійснити господарську операцію, а і про її неможливість вчинення.

Згідно правової позиції Верховного Суду України, викладеної у постанові від 24 травня 2016 року у справі № П/808/58/14, статус фіктивного, нелегального підприємства несумісний з легальною підприємницькою діяльністю. Господарські операції таких підприємств не можуть бути легалізовані навіть за формального підтвердження документами бухгалтерського обліку. Первинні документи, які стали підставою для формування податкового кредиту та валових витрат, виписані контрагентом, фіктивність господарської діяльності якого встановлена вироком суду, не можуть вважатися належно оформленими та підписаними повноважними особами звітними документами, які посвідчують факт придбання товарів, робіт чи послуг, а тому віднесення відображених у них сум ПДВ до податкового кредиту є безпідставними.

Отже, з контексту наведеної правової позицій Верховного Суду України слідує, що первинні документи фіктивних підприємств-постачальників не тягнуть за собою податкових наслідків для їх контрагентів-покупців.

За наведених обставин, в даній справі встановлено, що первинні фінансово-господарські документи, представлені позивачем суду, в дійсності не доказують факту надання послуг з боку ТОВ "Скай-Холдинг ЛТД".

Представлені позивачем документи є неповними і не підтверджують обставин здійснення господарських операцій і, таким чином, не відтворюють реального стану речей, фіксують обставини, які у дійсності не відбувались.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Таким чином, судом першої інстанції були неповно встановлені обставини справи, порушені норми матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи та є підставою для його скасування

Керуючись ст.ст.41, 160, 196, 198, 202, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів,

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у місті Києві задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 серпня 2016 року скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "Інтерспецгруп" до Головного управління ДФС у місті Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя:

Судді:

Повний текст постанови виготовлено 05.12.2016 року.

Головуючий суддя Федотов І.В.

Судді: Оксененко О.М.

СудКиївський апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення29.11.2016
Оприлюднено07.12.2016
Номер документу63188720
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —826/6260/16

Постанова від 07.05.2020

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Олендер І.Я.

Ухвала від 07.05.2020

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Олендер І.Я.

Ухвала від 07.05.2020

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Олендер І.Я.

Ухвала від 21.12.2016

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Юрченко В.П.

Постанова від 29.11.2016

Адміністративне

Київський апеляційний адміністративний суд

Федотов І.В.

Ухвала від 04.11.2016

Адміністративне

Київський апеляційний адміністративний суд

Федотов І.В.

Постанова від 16.08.2016

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Кузьменко В.А.

Ухвала від 20.04.2016

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Кузьменко В.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні