Справа № 369/13826/15-ц
Провадження № 2/369/446/16
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
Іменем України
16.11.2016 року Києво-Святошинський районний суд Київської області в складі:
головуючої судді Пінкевич Н.С.,
за участі секретаря Дуплій Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за позовом Крюківщинської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області до відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Києво-Святшинського районного управління юстиції Київської області, управління Держгеокадастру у Києво-Святошинському районі Київської області, ОСОБА_1, ОСОБА_2, третя особа Київська обласна державна адміністрація Управлння культури і туризму про повернення майна з чужого незаконного володіння, -
в с т а н о в и в :
У грудні 2015 року позивач звернувся до суду з даним позовом. Свої вимоги мотивував тим, що рішенням ради ОСОБА_1 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 1,9га в межах с. Крюківщина. На замовлення був розроблений проект землеустрою щодо відведення даних земельних ділянок. При цьому було уточнено площу земельних ділянок: 0,1353 га (кадастровий номер 3222484001:01:007:5005), 0,7477га (кадастровий номер 3222484001:01:007:5007), 0.3424 га (кадастровий номер 3222484001:01:006:5004), 0.6419га (кадастровий номер 3222484001:01:007:5006). Проект землеустрою пройшов погодження в органах державної влади, крім земельної ділянки площею 0.6419га (кадастровий номер 3222484001:01:007:5006), по якій не було надано позитивного висновку управління культури та туризму Київської обласної державної адміністрації. У подальшому сільською радою затверджено проект земельної ділянки площею 1,2254га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства. Тобто без земельної ділянки площею 0.6419га (кадастровий номер 3222484001:01:007:5006).
Натомість відповідачі здійснили дії щодо оформлення права власності на земельну ділянку та на час звернення дана інформація міститься в публічній кадастровій карті. Вказали, що відповідач ОСОБА_1 у порушення вимог закону, без рішення сільської ради, отримав свідоцтво про право власності на земельну ділянку та наступного дня відчужив її на користь ОСОБА_2 Оскільки передача земельної ділянки відбулось з грубим порушенням закону, тому державна реєстрація права власності має бути скасована.
Просив суд скасувати державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно - земельну ділянку загальною площею 0.6419га (кадастровий номер 3222484001:01:007:5006), для ведення особистого селянського господарства, яка розташована в межах с. Крюківщина Києво-Святошинського району Київської області за ОСОБА_1 та ОСОБА_2; скасувати державну реєстрацію земельної ділянки загальною площею 0.6419га (кадастровий номер 3222484001:01:007:5006) для ведення особистого селянського господарства, яка розташована в межах с. Крюківщина Києво-Святошинського району Київської області за ОСОБА_1 та ОСОБА_2; судові витрати покласти на відповідачів.
У судове засідання представник позивача не з'явився. Направив до суду клопотання про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримує у повному обсязі. Проти заочного розгляду справи не заперечує.
У судове засідання відповідач не з'явився. Про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Причини неявки суду не повідомив. Клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надходило.
У зв'язку з чим суд з урахуванням заяви представника позивача вважає за можливе розглянути справу у відсутності відповідача та відповідно до положень ст. 169 ч. 4, ст. 224 ЦПК України ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
Відповідно ч. 2 ст. 197 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі чи в разі якщо розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, виконавши всі вимоги цивільного процесуального законодавства й всебічно перевіривши обставини справи, розглянувши справу у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи із наступного.
Згідно ст. 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Статтею 129 Конституції України встановлено, що основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст.60 Цивільного процесуального кодексу України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір.
Відповідно до ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень,
визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом. Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання. Надання у користування земельної ділянки, що перебуває у власності або у користуванні, провадиться лише після вилучення (викупу) її в порядку, передбаченому цим Кодексом.
За ст. 118 ЗК України, в редакції чинної на час прийняття оспорюваних рішень, громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки. Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву про вибір місця розташування земельної ділянки до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. До заяви додаються матеріали, передбачені частиною п'ятою статті 151 цього Кодексу, а також висновки конкурсної комісії (у разі відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства). Вибір місця розташування земельної ділянки та надання дозволу і вимог на розроблення проекту її відведення здійснюються у порядку, встановленому статтею 151 цього Кодексу. Проект відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян організаціями, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін. Проект відведення земельної ділянки погоджується з органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури і охорони культурної спадщини та подається на розгляд відповідних місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування. Районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у місячний строк розглядає проект відведення та приймає рішення про передачу земельної ділянки у власність. У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.
При розгляді справи судом встановлено, що рішенням Крюківщинської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області №10/25 від 11 травня 2012 року надано дозвіл ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства загальною орієнтовною площею 1.9га в межах с. Крюківщина Крюківщинської сільської ради.
При розробленні проекту ОСОБА_1 отримав висновок Управління культури та туризму Київської обласної державної адміністрації від 13 вересня 2012 року про погодження проекту земельних ділянок загальною площею 1,2254га: 0,1353 га (кадастровий номер 3222484001:01:007:5005), 0,7477га (кадастровий номер 3222484001:01:007:5007), 0.3424 га (кадастровий номер 3222484001:01:006:5004).
Рішенням Крюківщинської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області №4\13 від 04 жовтня 2012 року затверджений проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 у власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства загальною орієнтовною площею 1,2254га в межах с. Крюківщина Крюківщинської сільської ради.
Також судом встановлено, що 04 грудня 2015 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки площею 0.6419га (кадастровий номер 3222484001:01:007:5006), що знаходиться в с. Крюківщина Києво-Святошинського району Київської області.
Дана земельна ділянка належала ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно №48970002 від 03 грудня 2015 року, виданого реєстраційною службою Києво-Святошинського районного управління юстиції Київської області та зареєстровано право власності за №793822332224 на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу 26687973 від 02 грудня 2015 року).
Відповідно свідоцтво видане на підставі рішення Крюківщинської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області №4/14 від 04 жовтня 2012 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства загальною площею 0,6419га в межах с. Крюківщина Крюківщинської сільської ради.
Позивачем на підтвердження доводів позову подано суду рішення Крюківщинської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області №4\14 від 04 жовтня 2012 року. Даним рішенням затверджена технічна документація із землеустрою щодо складання документу, що посвідчує право власності на земельну ділянку ОСОБА_3 Дана обставина підтверджується і витягом з протоколу сесії №19 сільської ради від 04 жовтня 2012 року.
При розгляді справи судом було проведено судову експертизу.
Відповідно до висновку експертів за результатами проведення судово-почеркознавчої експертизи №5910/5911/16-32 від 28 вересня 2016 року: підпис від імені ОСОБА_4, що міститься між друкованими записами «Сільський голова», «А.П. Кріпак» у рішенні №4/14 від 04 жовтня 2012 року Крюківщинської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області «Про затвердження проекту землеустрою та передачу у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1М.», виконаний рукописним способом, без попередньої технічної підготовки та технічних засобів; виконаний - не ОСОБА_4, а іншою особою з наслідуванням підпису ОСОБА_4
Відповідно до висновку експертів за результатами проведення судово-почеркознавчої експертизи №5912/16-33 від 29 липня 2016 року: відтиск гербової печатки від імені Крюківщинської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, який міститься у рішенні №4/14 від 04 жовтня 2012 року Крюківщинської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області «Про затвердження проекту землеустрою та передачу у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1М.», нанесений не гербовою печаткою Крюківщинської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, вільні й експериментальні зразки відтисків якої надані для порівняльного дослідження, а іншою печаткою.
У п. 10 постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 16 квітня 2004 року «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» вказано, що згідно зі статтею 118 ЗК України питання про безоплатну приватизацію земельної ділянки в межах норм за заявою громадянина із зазначенням бажаного розміру та мети одержання землі вирішується районною, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями щодо земель державної власності, а стосовно земель комунальної власності - сільською, селищною, міською радою.
Оскільки Крюківщинською сільською радою Києво-Святошинського району Київської області рішення про передачу у власність ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0.6419га (кадастровий номер 3222484001:01:007:5006) не приймалось, тому внесення відомостей в реєстри речових прав та реєстрація права власності на неї за ОСОБА_1 і подальшим відчуженням на користь ОСОБА_2, суд вважає неправомірним. За таких обставин внесені записи підлягають скасуванню в судовому порядку.
Таким чином, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, дослідивши всебічно, повно, безпосередньо та об'єктивно наявні у справі докази, оцінив їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв'язок у сукупності, з'ясувавши усі обставини справи, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог і заперечень, з урахуванням того, що відповідно до ст.1 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичної особи, суд дійшов висновку про задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 57-64, 208-223 ЦПК України, -
в и р і ш и в :
Позов Крюківщинської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області до відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Києво-Святшинського районного управління юстиції Київської області, управління Держгеокадастру у Києво-Святошинському районі Київської області, ОСОБА_1, ОСОБА_2, третя особа Київська обласна державна адміністрація Управлння культури і туризму про повернення майна з чужого незаконного володіння - задоволити.
Скасувати державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно - земельну ділянку загальною площею 0.6419га (кадастровий номер 3222484001:01:007:5006), для ведення особистого селянського господарства, яка розташована в межах с. Крюківщина Києво-Святошинського району Київської області, за ОСОБА_1 та ОСОБА_2.
Скасувати державну реєстрацію земельної ділянки загальною площею 0.6419га (кадастровий номер 3222484001:01:007:5006) для ведення особистого селянського господарства, яка розташована в межах с. Крюківщина Києво-Святошинського району Київської області, за ОСОБА_1 та ОСОБА_2.
Копію заочного рішення негайно направити відповідачу.
Заява про перегляд заочного рішення може бути подано відповідачем протягом десяти днів з дня отримання його копії до Києво-Святошинського районного суду Київської області.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Апеляційного суду Київської області протягом 10 днів з дня його проголошення через Києво-Святошинський районний суд Київської області. У разі якщо особи, які беруть участь у справі не були присутні під час ухвалення рішення, апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом десяти днів з моменту його отримання.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на його апеляційне оскарження.
Суддя Н.С.Пінкевич
Суд | Києво-Святошинський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 16.11.2016 |
Оприлюднено | 19.12.2016 |
Номер документу | 63409611 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Києво-Святошинський районний суд Київської області
Пінкевич Н. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні