ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.12.2016Справа №910/13046/16 За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Бізнес-Альянс"
до відповідача Приватного акціонерного товариства "Європейський страховий альянс"
про стягнення 14450,00 грн.
Суддя Усатенко І.В.
Представники сторін:
від позивача Рухадзе Р.П. (за дов.)
від відповідача не з'явились
В судовому засіданні 14.12.2016 на підставі ст. 85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частину рішення суду.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 10.10.2016 справу № 910/13046/16 передано за підсудністю до Господарського суду м. Києва.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 20.10.2016, справу № 910/13046/16/16 розподілено до розгляду суддею Усатенко І.В.
До суду звернулось з позовом Товариство з обмеженою відповідальністю "Бізнес-Альянс" до Приватного акціонерного товариства "Європейський страховий альянс" про відшкодування шкоди заподіяної внаслідок дорожньо-транспортної пригоди в сумі 14450,00 грн.
15.07.2013 в м. Сімферополь по проспекту Вернадського, відбулась дорожньо-транспортна пригода за участю транспортного засобу ВАЗ д.р.н. НОМЕР_1, під керуванням ОСОБА_3 та транспортного засобу Skoda, д.р.н. НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_4, що належить ТОВ "Бізнес-Альянс".
Цивільно-правова відповідальність ОСОБА_3 застрахована, згідно полісу № АС0367526 у ПрАТ "Європейський страховий альянс".
На замовлення позивача було проведено огляд транспортного засобу Skoda, д.р.н. НОМЕР_2 та визначено, що вартість відновлювального ремонту становить 14264,14 грн. За ремонт пошкодженого автомобіля власник сплатив суму 13950,00 грн. Крім того, за проведення товарознавчого дослідження позивач сплатив 500,00 грн.
Позивач звернувся до відповідача із заявою про відшкодування йому понесених витрат у розмірі 14450,00 грн. Відповідач відповіді на заяву не надав, суму вимоги не сплатив.
Ухвалою суду від 21.10.2016 справу № 910/13046/16 прийнято до провадження, розгляд останньої призначено на 28.11.2016.
Через загальний відділ діловодства суду 22.11.2016 від відповідача надійшов відзив, в якому він проти позову заперечував, посилаючись на те, що вина водія застрахованого транспортного засобу не встановлена в судовому порядку, а тому відсутні підстави для стягнення з відповідача суми збитків.
Сторонами подано документи на виконання вимог ухвали суду.
У судовому засіданні 28.11.2016 оголошено перерву до 14.12.2016
Відповідач в судове засідання 14.12.2016 не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, про дату та час судового розгляду був повідомлений належним чином.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд м. Києва, -
ВСТАНОВИВ:
16.07.2013 в м. Сімферополі, по проспекту Вернадського, відбулась дорожньо-транспортна пригода за участю транспортного засобу ВАЗ д.р.н. НОМЕР_1, під керуванням ОСОБА_3 та транспортного засобу Skoda, д.р.н. НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_4, що належить ТОВ "Бізнес-Альянс", транспортного засобу Chevrolet д.р.н НОМЕР_3 під керуванням ОСОБА_5 Довідка про ДТП № 9231786.
Позивач (як потерпіла особа) повідомив відповідача про подію з транспортним засобом 24.07.2013 № 948/14.
Згідно висновку № 015 експертного товарознавчого дослідження по визначенню вартості матеріального збитку, завданого автомобілю Skoda, д.р.н. НОМЕР_2 від 26.08.2014, вартість матеріального збитку, завданого ТОВ "Бізнес-Альянс" як власнику автомобіля Skoda, д.р.н. НОМЕР_2 становить 14264,14 грн. До матеріалів справи надано копію квитанції до прибуткового касового ордеру № 015 від 01.10.2014, що підтверджує оплату ОСОБА_6 вартості обстеження пошкодженого транспортного засобу та складення відповідного висновку у розмірі 500,00 грн.
Позивач надав до матеріалів справи акт виконаних робіт, складений ФОП Погребним на суму відновлювального ремонту транспортного засобу Skoda, д.р.н. НОМЕР_2 у розмірі 13950,00 грн. Як доказ оплати здійсненого ремонту до матеріалів справи надано платіжні доручення: № 106 від 28.07.2014 на суму 9360,00 грн.; № 148 від 25.09.2014 на суму 4590,00 грн. Загальна сума сплачена позивачем становить 13950,00 грн., що також підтверджується копіями банківських виписок.
Позивач звернувся до відповідача з претензією, в якій просив відшкодувати йому витрати на проведення огляду транспортного засобу у розмірі 500,00 грн. та витрати з відновлювального ремонту пошкодженого транспортного засобу у розмірі 13950,00 грн. (вхідний № 4626 від 08.12.2015).
15.12.2015 відповідач надав відповідь № 2284/13 на претензію позивача, в якій повідомив про необхідність надання постанови суду про визнання ОСОБА_3 винним у спричиненні ДТП для виплати страхового відшкодування.
До матеріалів справи надано запит відповідача до Голови Сімферопольського районного суду від 10.02.2014 № 1837 з проханням надати постанову суду щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_3, у зв'язку з ДТП, що сталась 16.07.2013 на пр.. Вернадського у м. Сімферополі.
Відповіді на вказаний запит надано не було, постанова суду відповідачу не направлена.
Відповідно до ст.ст.8, 9 Закону України "Про страхування" страховий випадок - подія, передбачена договором страхування або законодавством, яка відбулася і з настанням якої виникає обов'язок страховика здійснити виплату страхової суми (страхового відшкодування) страхувальнику, застрахованій або іншій третій особі. Страхова сума - грошова сума, в межах якої страховик відповідно до умов страхування зобов'язаний провести виплату при
настанні страхового випадку. Страхова виплата - грошова сума, яка виплачується страховиком відповідно до умов договору страхування при настанні страхового випадку. Розмір страхової суми та (або) розміри страхових виплат визначаються за домовленістю між страховиком та страхувальником під час укладання договору страхування або внесення змін до договору страхування, або у випадках, передбачених чинним
законодавством. Страхове відшкодування - страхова виплата, яка здійснюється страховиком у межах страхової суми за договорами майнового страхування і страхування відповідальності при настанні страхового випадку.
Здійснення страхових виплат і виплата страхового відшкодування проводиться страховиком згідно з договором страхування на підставі заяви страхувальника (його правонаступника або третіх осіб, визначених умовами страхування) і страхового акта (аварійного сертифіката), який складається страховиком або уповноваженою ним особою (аварійним комісаром) у формі, що визначається страховиком (ст.25 Закону України "Про страхування").
Згідно із Законом України "Про обов'язкове страхування цивільної відповідальності власників наземних транспортних засобів" (ст.ст.9, 22, 28, 29) страхова сума - це грошова сума, у межах якої страховик зобов'язаний здійснити виплату страхового відшкодування відповідно до умов договору страхування. У разі настання страхового випадку страховик у межах страхових сум, зазначених у страховому полісі, відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, заподіяну внаслідок дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров'ю, майну третьої особи. Шкода, заподіяна в результаті дорожньо-транспортної пригоди майну потерпілого, - це шкода, пов'язана: з пошкодженням чи фізичним знищенням транспортного засобу. У зв'язку з пошкодженням транспортного засобу відшкодовуються витрати, пов'язані з відновлювальним ремонтом транспортного засобу з урахуванням зносу, розрахованого у порядку, встановленому законодавством, включаючи витрати на усунення пошкоджень, зроблених навмисно з метою порятунку потерпілих внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, з евакуацією транспортного засобу з місця дорожньо-транспортної пригоди до місця проживання того
власника чи законного користувача транспортного засобу, який керував транспортним засобом у момент дорожньо-транспортної пригоди, чи до місця здійснення ремонту на території України. Якщо транспортний засіб необхідно, з поважних причин, помістити на стоянку, до розміру шкоди додаються також витрати на евакуацію транспортного засобу до стоянки та плата за послуги стоянки.
Статтею 6 Закону визначено, що страховим випадком є дорожньо-транспортна пригода, що сталася за участю забезпеченого транспортного засобу, внаслідок якої настає цивільно-правова відповідальність особи, відповідальність якої застрахована, за шкоду, заподіяну життю, здоров'ю та/або майну потерпілого.
Ст. 36 зазначеного Закону передбачений порядок виплати страхового відшкодування. Страховик (у випадках, передбачених статтею 41 цього Закону, - МТСБУ), керуючись нормами цього Закону, приймає вмотивоване рішення про здійснення страхового відшкодування (регламентної виплати) або про відмову у здійсненні страхового відшкодування (регламентної виплати). Рішення про здійснення
страхового відшкодування (регламентної виплати) приймається у
зв'язку з визнанням майнових вимог заявника тощо. У разі визнання вимог заявника обґрунтованими страховик зобов'язаний прийняти рішення про здійснення страхового відшкодування та виплатити його. Якщо відшкодування витрат на проведення відновлювального ремонту пошкодженого майна (транспортного засобу) з урахуванням зносу здійснюється безпосередньо на рахунок потерпілої особи (її представника), сума, що відповідає розміру оціненої шкоди, зменшується на суму визначеного відповідно до законодавства податку на додану вартість. При цьому доплата в розмірі, що не перевищує суми податку, здійснюється за умови отримання страховиком (у випадках, передбачених статтею 41 цього Закону, - МТСБУ) документального підтвердження факту оплати проведеного ремонту. Якщо у зв'язку з відсутністю документів, що підтверджують розмір заявленої шкоди, страховик не може оцінити її загальний розмір, виплата страхового відшкодування (регламентна виплата) здійснюється у розмірі шкоди, оціненої страховиком. Страховик має право здійснювати виплати без проведення експертизи (у тому числі шляхом перерахування коштів особам, які надають послуги з ремонту пошкодженого майна), якщо за результатами проведеного ним огляду пошкодженого майна страховик і потерпілий досягли згоди про розмір та спосіб здійснення страхового відшкодування і не наполягають на проведенні оцінки, експертизи пошкодженого майна. Виплата страхового відшкодування здійснюється безпосередньо потерпілому (іншій особі, яка має право на отримання відшкодування) або погодженим з ним особам, які надають послуги з ремонту пошкодженого майна, сплатили страхове відшкодування за договором майнового страхування та інші послуги, пов'язані з відшкодуванням збитків. Виплата страхового відшкодування здійснюється шляхом безготівкового розрахунку.
Відповідальність ОСОБА_3 на момент ДТП була застрахована ПрАТ "Європейський страховий альянс", що підтверджується полісом № АС/0367526, долученим до матеріалів справи.
Частинами 1, 2 ст. 1187 Цивільного кодексу України передбачено, що джерелом підвищеної небезпеки є діяльність, пов'язана з використанням, зберіганням або утриманням транспортних засобів, механізмів та обладнання, використанням, зберіганням хімічних, радіоактивних, вибухо - і вогненебезпечних та інших речовин, утриманням диких звірів, службових собак та собак бійцівських порід тощо, що створює підвищену небезпеку для особи, яка цю діяльність здійснює, та інших осіб. Шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об'єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.
Відповідно до п.п. 1, 3 ч. 1 ст. 1188 Цивільного кодексу України шкода, завдана внаслідок взаємодії кількох джерел підвищеної небезпеки, відшкодовується на загальних підставах, а саме шкода, завдана одній особі з вини іншої особи, відшкодовується винною особою , а за наявності вини всіх осіб, діяльністю яких було завдано шкоди, розмір відшкодування визначається у відповідній частці залежно від обставин, що мають істотне значення.
Таким чином, за змістом вказаних норм, у відносинах між кількома володільцями джерел підвищеної небезпеки відповідальність будується на загальному принципі вини.
Тобто підставою для визнання ДТП страховим випадком та прийняття рішення про здійснення виплати страхового відшкодування відповідачем, як страхувальником цивільно-правової відповідальності, є встановлення факту наявності вини у спричиненні ДТП водієм автомобіля ВАЗ д.р.н. НОМЕР_1 ОСОБА_3
Доказів встановлення вини ОСОБА_3, що керував автомобілем ВАЗ д.р.н. НОМЕР_1, в спричиненні збитків позивачу, як власнику автомобіля Skoda, д.р.н. НОМЕР_2 в судовому порядку суду не надано.
Позивач не довів факт того, що шкоду транспортному засобу марки Skoda, д.р.н. НОМЕР_2, було завдано внаслідок неправомірних дій та з вини ОСОБА_3, що керував автомобілем ВАЗ д.р.н. НОМЕР_1, відповідальність якого була застрахована відповідачем.
Таким чином, позовні вимоги позивача визнаються судом не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 44 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору, сум, що підлягають сплаті за проведення судової експертизи, призначеної господарським судом, витрат, пов'язаних з оглядом та дослідженням речових доказів у місці їх знаходження, оплати послуг перекладача, адвоката та інших витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 32, 33, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд міста Києва,
ВИРІШИВ:
1.У позові відмовити повністю.
Відповідно до частини 5 статті 85 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 85 Господарського процесуального кодексу України. Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст. 93 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено 15.12.2016
Суддя І.В.Усатенко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 14.12.2016 |
Оприлюднено | 19.12.2016 |
Номер документу | 63434512 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Усатенко І.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні