Справа № 175/2252/16-ц
Провадження № 2/175/905/16
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 грудня 2016 року Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області в складі:
головуючої судді Озерянської Ж.М.
з участю секретаря Рись Н.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у смт. Слобожанське справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки для ведення фермерського господарства,-
В С Т А Н О В И В:
В червні 2016 року позивач звернувся до суду з позовом про визнання права на оренду земельної ділянки площею 59,1898 га, кадастровий номер 1221481000:01:016:0001 для ведення фермерського господарства, яка знаходиться на території Олександрівської сільської ради Дніпропетровського району. В листопаді 2016 року позивач звернувся до суду з заявою про зміну позовних вимог, в якій просив суд постановити рішення яким визнати укладеним з дня набрання даним рішенням законної сили договір оренди земельної ділянки №03/10/2016 від 03.10.2016 року площею 59,1898 га, кадастровий номер 1221481000:01:016:0001 для ведення фермерського господарства, яка знаходиться на території Олександрівської сільської ради Дніпропетровського району у редакції, яка була направлена на адресу відповідача.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач вказав, що 26 вересня 2016 року наказом в.о. начальника ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області №4-6068/15-16-СГ затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства на території Олександрівської сільської ради Дніпропетровського району. Вищевказаним наказом йому, ОСОБА_1 було надано в оренду земельну ділянку площею 59,1898 га, кадастровий номер 1221481000:01:016:0001 для ведення фермерського господарства, яка знаходиться на території Олександрівської сільської ради Дніпропетровського району. 03 жовтня 2016 року на підставі ст. 16 Закону України «Про оренду землі» та на виконання вимог наказу №4-6068/15-16-СГ від 26 вересня 2016 року, ним на адресу відповідача було направлено заяву (пропозицію - оферту) про укладення договору оренди землі та додано проект договору оренди землі. Станом на 14 листопада 2016 року, на момент подачі заяви про зміну позовних вимог, тобто через 42 дні з дня отримання, відповідачем не надано жодних заперечень до отриманого проекту договору оренди землі та не надано протоколу розбіжностей, не запропоновано свій проект договору, а тому позивач звернувся до суду з даним позовом.
Адвокат позивача за договором про надання правової допомоги ОСОБА_3 надав суду заяву про розгляд справи без його участі та участі позивача, позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області за довіреністю ОСОБА_4 у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що підтверджується розпискою (а.с.102). 06 грудня 2016 року по електронній пошті суду, представник відповідача надав заяву в якій просив відкласти судове засідання на іншу дату у зв'язку з неможливістю бути присутнім на судовому засіданні. Однак, суд вважає за необхідне визнати неявку представника відповідача за довіреністю ОСОБА_4 не поважною. Враховуючи конкретні обставини справи, встановлені ст. 157 ЦПК України строки розгляду справи та те, що неявка представника відповідача, належним чином повідомленого про час та місце судового засідання без поважних причин згідно ст. 169 ЦПК України не тягне відкладення розгляду справи, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності представника відповідача на підставі доказів, які маються в матеріалах справи.
Відповідно до статті 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Право кожного на справедливий розгляд його справи упродовж розумного строку судом, встановлений законом, при вирішенні спору щодо його прав та обов'язків цивільного характеру передбачено п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка підлягає застосуванню відповідно до ст. 9 Конституції України та ст. ст. 2, 8 ЦПК України.
Згідно з прецедентною практикою Європейського суду з прав людини для визначення розумного строку розгляду справи враховується період з дня надходження до суду позовної заяви до завершення виконання рішення суду.
Право доступу до суду включає право на виконання судового рішення без надмірних затримок (рішення ЄСПП у справі «ОСОБА_5 проти Італії»). Європейський суд дотримується думки, що неможливість особи домогтися виконання рішення протягом тривалого часу становить втручання у його право на мирне володіння своїм майном у сенсі пункту 1 статті 1 Протоколу №1 до Конвенції. (рішення ЄСПП у справі «Шмалько проти України»). Обов'язок забезпечувати ефективну реалізацію прав, захищених цим документом, має бути результатом позитивних обов'язків держави (зокрема, рішення ЄСПП у справі «X і Y проти Нідерландів»), ці позитивні зобов'язання повинні встановлювати певні засоби, потрібні для захисту права на власність (рішення ЄСПП у справі «Лопез Остра проти Іспанії»).
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод визначено, що кожен, чиї права і свободи, викладені в цій Конвенції, порушуються (для позивача це стаття 1 Першого Протоколу), має право на ефективний засіб правового захисту у відповідному національному органі. На національному рівні має бути гарантований правовий захист задля реального забезпечення прав і свобод, передбачених цією Конвенцією, коли держава має певну свободу розсуду щодо форм засобів захисту, але, у всякому випадку забезпечує їх ефективність як на практиці, так і за законом: можливість розглянути вимогу за суттю і надати захист в сенсі запобігання чи припинення подальшого тривання стверджуваного порушення (зокрема, рішення ЄСПП у справі «Кудла проти Польщі»).
При вирішенні питання про поважність неявки представника відповідача за довіреністю ОСОБА_4 в судове засідання, суд керується наступним. Згідно з ч. 3 ст. 27 ЦПК України особи, які беруть участь у справі, зобов'язані добросовісно здійснювати свої процесуальні права і виконувати процесуальні обов'язки. Відповідно до ст. 157 ЦПК України суд розглядає справи протягом розумного строку, але не більше двох місяців з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках за клопотанням сторони, з урахуванням особливостей розгляду справи, суд ухвалою може подовжити розгляд справи, але не більш як на один місяць.
При цьому вжиття заходів для прискорення процедури розгляду справ є обов'язком не тільки суду, а й осіб які беруть участь у справі.
Суд не зобов'язаний відкладати засідання, якщо представник сторони навіть вперше не з'явився на розгляд і має право ухвалити рішення за наявними у справі матеріалами, про що Вищий Господарський Суд України виклав в своїй постанові від 07 липня 2016 року у справі № 910/21819/15. ВГС України підкреслив, що підставою для відкладення є не відсутність представника сторони, а саме неможливість вирішити спір у судовому засіданні, тобто відкладення справи є правом, а не обов'язком суду. Якщо матеріалів у справі достатньо і суд правильно застосовує при вирішенні спору законодавство, то відсутність представника сторони вже ні на що не впливає. Єдиною умовою в такому випадку для суду, щоб рішення не було скасоване у вищих судових інстанціях, це належне повідомлення сторін та учасників справи про час та місце розгляду справи, зокрема відсутність в матеріалах справи поштових повернень про невручення стороні відповідних повідомлень суду.
ОСОБА_6 та всебічно вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 16 Закону України «Про оренду землі», укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.
Згідно із ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Статтею 188 Господарського суду України встановлено, що сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Крім того, статтею 181 Господарського кодексу України встановлено, що за наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.
Відповідно до ст. 187 Господарського кодексу України, спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.
Згідно з ч. 5 ст. 188 Господарського кодексу України, якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Встановлено, що 26 вересня 2016 року наказом в.о. начальника ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області №4-6068/15-16-СГ затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства на території Олександрівської сільської ради Дніпропетровського району (а.с.90). Вищевказаним наказом №4-6068/15-16-СГ від 26 вересня 2016 року ОСОБА_1 надано в оренду земельну ділянку площею 59,1898 га, кадастровий номер 1221481000:01:016:0001 для ведення фермерського господарства, яка знаходиться на території Олександрівської сільської ради Дніпропетровського району.
03 жовтня 2016 року на підставі ст. 16 Закону України «Про оренду землі» та на виконання вимог наказу №4-6068/15-16-СГ від 26 вересня 2016 року, ОСОБА_1 на адресу ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області направив заяву (пропозицію - оферту) про укладення договору оренди землі (а.с.94). До вказаної заяви позивач додав підписаний ним проект договору оренди землі №03/10/2016 (а.с.95-99). Вказану заяву разом із проектами договорів оренди землі ОСОБА_2 управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області було отримано 04 жовтня 2016 року, що підтверджується відомостями ДП «Укрпошта» (а.с.91,92,93).
На момент розгляду справи, відповідачем не надано жодних заперечень до отриманого проекту договору оренди землі, не надано протоколу розбіжностей та не запропоновано свій проект договору.
Відповідно до ч. 2 ст. 638 ЦК України, загальними правилами укладання договорів встановлено, що договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.
Визначальним фактором питання укладення договорів є наявність згоди ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, як власника відповідної земельної ділянки на укладення договору оренди шляхом прийняття наказу №4-6068/15-16-СГ від 26 вересня 2016 року, на підставі якого має бути укладено договір оренди як документ, що посвідчує надане рішенням право на земельну ділянку. Відмова ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області щодо розгляду проекту договору оренди земельної ділянки та підпису, стала підставою для звернення ОСОБА_1 з позовом до суду.
За приписами ч. 1, 2 ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Конституція України в силу ст. 8 має найвищу юридичну силу, а норми Конституції України є нормами прямої дії, на підставі яких гарантується судовий захист прав і свобод.
Відповідно до ст. 16 ЦК України способами захисту прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення, припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових чи службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
На адресу відповідача було направлено проект договору оренди землі в наступній редакції:
ДОГОВІР ОРЕНДИ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ №03/10/2016
м. Дніпро 03.10.2016 року
Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, (надалі іменується «Орендодавець) в особі в.о. начальника ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області ОСОБА_7, що діє на підставі Положення про Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, затвердженого наказом Держгеокадастру №22 від 03.03.2015 року, з однієї сторони, та ОСОБА_1, (надалі іменується «Орендар») з іншої сторони, (в подальшому разом іменується «Сторони», а кожна окремо - «Сторона») уклали цей Договір оренди (надалі іменується «Договір») про наступне:
1.ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1Цим Договором регулюються правовідносини, пов'язані із передаванням Орендодавцем Орендарю у строкове платне користування земельної ділянки.
1.2Земельна ділянка надається в оренду на підставі наказу ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 26.09.2016 № 4-6068/15-16-СГ «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки в оренду».
2.ПРЕДМЕТ ДОГОВОРУ
2.1 Орендодавець надає, Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення, а саме для ведення фермерського господарства, яка розташована за межами населеного пункту на території Олександрівської сільської ради Дніпропетровського району Дніпропетровської області.
3.ОБ'ЄКТ ОРЕНДИ
3.1В оренду передається земельна ділянка загальною площею: 59,1898 га в т.ч. ріллі - 59,1898 га, яка розташована за межами населеного пункту на території Олександрівської сільської ради Дніпропетровського району Дніпропетровської області.
3.2Кадастровий номер земельної ділянки: 1221481000:01:016:0001.
3.3На земельній ділянці відсутнє нерухоме майно.
3.4Нормативно грошова оцінка з урахуванням коефіцієнту індексації станом на 01.01.2016 становить: одного гектара ріллі = 32 526, 00 грн.;
3.5Нормативно грошова оцінка земельної ділянки всього :59,1898 га х 32 526, 00 грн.=1 925 207 грн. 43 коп. без урахування ПДВ.
3.6Земельна ділянка, яка передається в оренду, не має недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню.
3.7Інших особливостей об'єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини, немає.
4.СТРОК ДІЇ ДОГОВОРУ
4.1. Договір укладено на строк 42 роки.
4.2. Після закінчення строку дії договору Орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніш ніж за один місяць до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
5.ОРЕНДНА ПЛАТА
5.1Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі (в національній валюті України-гривна). Орендна плата на рік встановлюється відповідно до розділу XII Податкового кодексу України (Податок на майно) та становить 3% (три відсотки) від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
5.2Розмір річної орендної плати становить: 1 925 207 грн. 43 коп.?3 % = 57 756 грн. 22 коп. (п'ятдесят тисяч сімсот п'ятдесят шість гривень двадцять дві коп.) в рік, без ПДВ.
5.3Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням цільового призначення земельної ділянки та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.
5.4Спосіб і місце сплати орендної плати. Орендна плата вноситься Орендарем щомісячно по 1/12 частині від загальної річної орендної плати на розрахунковий рахунок Олександрівської сільської ради Дніпропетровського району Дніпропетровської області. Орендна плата вноситься щомісячно протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного місяця.
5.5Орендар земельної ділянки замовляє за власний рахунок проведення нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки не рідше ніж один раз на 5-7 років, відповідно до Закону України «Про оцінку земель» та подає Орендодавцю витяг із затвердженої технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки разом з проектом додаткової угоди щодо внесення змін до договору оренди земельної ділянки в частині зазначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, проведеної відповідно до Закону України «Про оцінку земель», та розміру орендної плати, визначеної на її основі, відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.
5.6Розмір орендної плати переглядається щорічно у разі:
зміни умов господарювання, передбачених договором;
зміні розмірів земельного податку, проведення та затвердження у встановленому порядку нормативної грошової оцінки земель, підвищення цін і тарифів, зміні коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;
погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
в інших випадках, передбачених законом.
Передача продукції та надання послуг в рахунок сплати орендної плати не допускається.
5.7У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення заборгованості.
6УМОВИ ВИКОРИСТАННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
6.1Земельна ділянка передається в оренду із земель сільськогосподарського призначення.
6.2Цільове призначення земельної ділянки за КВЦПЗ:код 01.02 (для ведення фермерського
господарства).
6.3Умови збереження стану об'єкта оренди: виконання умов земельного законодавства.
7УМОВИ Й СТРОКИ ПЕРЕДАЧІ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ В ОРЕНДУ
7.1Передача земельної ділянки в оренду здійснюється на підставі розробленого проекту її відведення.
7.2Інші умови передачі земельної ділянки в оренду - згідно зі ст. 96, 125,126 Земельного кодексу України та іншого чинного законодавства України.
7.3Передача земельної ділянки орендарю здійснюється з моменту державної реєстрації права оренди земельної ділянки в порядку, встановленому чинним законодавством України.
7.4Організація розроблення проекту відведення земельної ділянки і витрати, пов'язані з цим, покладаються на Орендаря.
8УМОВИ ПОВЕРНЕННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
8.1Після припинення дії договору Орендар повертає Орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку.
8.2Здійсненні Орендарем без письмової згоди Орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які не можливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.
8.3Поліпшення стану земельної ділянки, проведені Орендарем за письмовою згодою з Орендодавцем, підлягають відшкодуванню. Умови, обсяги і строки відшкодування Орендарю витрат за проведені ним поліпшення стану земельної ділянки визначаються окремою угодою сторін.
8.4Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання Орендодавцем зобов'язань, передбачених цим договором.
Збитками вважаються:
-фактичні витрати, яких Орендар зазнав у зв'язку невиконанням або неналежним виконанням умов договору Орендодавцем, а також витрати, які Орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права;
-доходи, які Орендар міг би реально отримати в разі належного виконання Орендодавцем умов договору.
8.5Розмір фактичних витрат Орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.
9ОБМЕЖЕННЯ (ОБТЯЖЕННЯ) ЩОДО ВИКОРИСТАННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
9.1На орендованій земельній ділянці відсутні обмеження.
9.2Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень(обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.
10ІНШІ ПРАВА ТА ОБОВ'ЯЗКИ СТОРІН
10.1Права Орендодавця:
Орендодавець має право вимагати від Орендаря:
-використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди;
-дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних стандартів,норм і правил;
-своєчасного внесення орендної плати.
10.2Обов'язки Орендодавця:
-передати Орендарю в користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам договору оренди;
-при передачі земельної ділянки в оренду забезпечувати відповідно до закону реалізацію прав третіх осіб щодо орендованої земельної ділянки;
-не вчиняти дій які б перешкоджали Орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою відповідно до предмету договору;
-відшкодувати Орендарю капітальні витрати, пов'язані з поліпшенням стану об'єкта оренди, яке проводилося Орендарем за згодою Орендодавця;
10.3попередити Орендаря про особливі властивості та недоліки земельної ділянки, які в процесі її використання можуть спричинити екологічно небезпечні наслідки для довкілля або призвести до погіршення стану самого об'єкта оренди.
10.4Права Орендаря:
10.4.1самостійно визначити напрями своєї господарської діяльності відповідно до призначення земельної ділянки та умов договору;
10.4.2використовувати орендовану земельну ділянку на власний розсуд у відповідності до мети, обумовленої у цьому договорі, одержувати продукцію й доходи, самостійно господарювати на землі з дотриманням умов цього договору;
10.4.3за згодою Орендодавця, визначеною в окремій угоді, проводити поліпшення земельної ділянки;
10.4.4передавати в суборенду, без зміни цільового призначення орендовану земельну ділянку, за письмовою згодою Орендодавця.
10.5Обов'язки Орендаря:
10.5.1приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені цим договором;
10.5.2використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням відповідно до мети, визначеної у пункті 2.1. цього договору, дотримуючись при цьому вимог чинного земельного й екологічного законодавства, державних і місцевих стандартів, норм і правил щодо використання землі;
10.5.3своєчасно вносити плату за користування земельною ділянкою;
10.5.4після закінчення дії цього договору повернути Орендодавцю земельну ділянку у стані не гіршому за попередній;
10.5.5відшкодувати Орендодавцю шкоду, заподіяну стану земельної ділянки, підтверджену документально;
10.5.6виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або цим договором;
10.5.7у триденний строк після державної реєстрації права оренди за цим договором надати копію цього договору відповідному органу ДФС України.
11РИЗИК ВИПАДКОВОГО ЗНИЩЕННЯ ОСОБА_8 ОБ'ЄКТА ОРЕНДИ ЧИ ЙОГО ЧАСТИНИ ТА СТРАХУВАННЯ
11.1Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частин несе Орендодавець.
11.2Згідно з цим договором об'єкт оренди не підлягає страхуванню.
12ЗМІНА УМОВ ДОГОВОРУ І ПРИПИНЕННЯ ЙОГО ДІЇ
12.1Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
12.2Дія договору припиняється у разі:
-закінчення строку, на якій його було укладено;
-придбання Орендарем земельної ділянки у власність;
-викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом.
Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
12.3Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:
-взаємною згодою сторін;
-рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
12.4Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається.
12.5Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи не є підставою для зміни умов або розірвання договору.
12.6Після смерті фізичної особи-орендаря, засудження до позбавлення волі або обмеження його дієздатності за рішенням суду право на оренду земельної ділянки переходить до його спадкоємців або до одного з членів його сім'ї, який виявив бажання і може, відповідно до закону, стати орендарем.
13ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СТОРІН ЗА НЕВИКОНАННЯ ОСОБА_9 ВИКОНАННЯ ДОГОВОРУ
13.1У разі невиконання або неналежного виконання зобов'язань за договором оренди землі сторони несуть відповідальність згідно із законом та договором.
13.2Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося- не з її вини.
14УМОВИ ПЕРЕДАЧІ В ЗАСТАВУ ТА ВНЕСЕННЯ ДО СТАТУТНОЕО ФОНДУ ПРАВА ОРЕНДИ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
14.1Право на оренду земельної ділянки державної власності не може бути відчужене Орендарем іншим особам, внесено до статутного фонду, передано у заставу.
15ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ
15.1Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та державної реєстрації речового права оренди.
Цей договір укладено в трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу.
ОРЕНДОДАВЕЦЬ:
Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області
Юридична адреса:
49004 м. Дніпро, пр-т. ОСОБА_6, 2, к.327
ОРЕНДАР:
ОСОБА_1
Паспорт серія АК № 011397 виданий Жовтневим РВ ДМУ УМВС України в Дніпропетровській області 06.01.1998. Ідентифікаційний номер НОМЕР_1
Підписи сторін
ОРЕНДОДАВЕЦЬ:
В.о. начальника ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Дніпропетровської області
ОРЕНДАР:
ОСОБА_1
Вищевказаний проект договору оренди землі № 03/10/2016 від 03 жовтня 2016 року, який було направлено позивачем на адресу ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області відповідає вимогам Закону України «Про оренду землі». Відповідачем у справі не надано до суду результату розгляду отриманої заяви (оферти) позивача, протоколу розбіжностей та проекту договору у своїй редакції, тому суд прийшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Згідно ст. 214 ЦПК України, під час ухвалення рішення суд вирішує питання щодо розподілу між сторонами судових витрат.
Тому, відповідно до вимог ст.ст. 79, 88 ЦПК України з ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області підлягає стягненню на користь ОСОБА_1 551,20 грн. сплаченого про зверненні до суду судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст. 16, 638 ЦК України, ст. 181, 187, 188 ГК України, ст. 116 ЗК України, ст. 16 Закону України «Про оренду землі», ст. 3, 10, 57-61, 79, 88, 209, 212-215 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки для ведення фермерського господарства - задовольнити.
Вважати укладеним з дня набрання даним рішенням законної сили, Договір оренди земельної ділянки №03/10/2016 від 03 жовтня 2016 року, загальною площею 59,1898 га, кадастровий номер 1221481000:01:016:0001, передану для ведення фермерського господарства, яка знаходиться на території Олександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області за межами населеного пункту між ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) та ОСОБА_2 управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 39835428) в редакції, яка підписана ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) та відповідає вимогам Закону України «Про оренду землі»:
ДОГОВІР ОРЕНДИ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ №03/10/2016
м. Дніпро 03.10.2016 року
Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, (надалі іменується «Орендодавець) в особі в.о. начальника ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області ОСОБА_7, що діє на підставі Положення про Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, затвердженого наказом Держгеокадастру №22 від 03.03.2015, з однієї сторони, та ОСОБА_1, (надалі іменується «Орендар») з іншої сторони, (в подальшому разом іменується «Сторони», а кожна окремо - «Сторона») уклали цей Договір оренди (надалі іменується «Договір») про наступне:
1.ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.3Цим Договором регулюються правовідносини, пов'язані із передаванням Орендодавцем Орендарю у строкове платне користування земельної ділянки.
1.4Земельна ділянка надається в оренду на підставі наказу ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 26.09.2016 № 4-6068/15-16-СГ «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки в оренду».
2.ПРЕДМЕТ ДОГОВОРУ
2.1 Орендодавець надає, Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення, а саме для ведення фермерського господарства, яка розташована за межами населеного пункту на території Олександрівської сільської ради Дніпропетровського району Дніпропетровської області.
3.ОБ'ЄКТ ОРЕНДИ
3.1В оренду передається земельна ділянка загальною площею: 59,1898 га в т.ч. ріллі - 59,1898 га, яка розташована за межами населеного пункту на території Олександрівської сільської ради Дніпропетровського району Дніпропетровської області.
3.2Кадастровий номер земельної ділянки: 1221481000:01:016:0001.
3.3На земельній ділянці відсутнє нерухоме майно.
3.4Нормативно грошова оцінка з урахуванням коефіцієнту індексації станом на 01.01.2016 становить: одного гектара ріллі = 32 526, 00 грн.;
3.5Нормативно грошова оцінка земельної ділянки всього :59,1898 га х 32 526, 00 грн.=1 925 207 грн. 43 коп. без урахування ПДВ.
3.6Земельна ділянка, яка передається в оренду, не має недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню.
3.7Інших особливостей об'єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини, немає.
4.СТРОК ДІЇ ДОГОВОРУ
4.1. Договір укладено на строк 42 роки.
4.2.Після закінчення строку дії договору Орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніш ніж за один місяць до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
5.ОРЕНДНА ПЛАТА
5.1Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі (в національній валюті України-гривна). Орендна плата на рік встановлюється відповідно до розділу XII Податкового кодексу України (Податок на майно) та становить 3 % (три відсотки) від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
5.2Розмір річної орендної плати становить: 1 925 207 грн. 43 коп.?3 % = 57 756грн. 22 коп. (п'ятдесят тисяч сімсот п'ятдесят шість гривень двадцять дві коп.) в рік, без ПДВ.
5.3Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням цільового призначення земельної ділянки та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.
5.4Спосіб і місце сплати орендної плати. Орендна плата вноситься Орендарем щомісячно по 1/12 частині від загальної річної орендної плати на розрахунковий рахунок Олександрівської сільської ради Дніпропетровського району Дніпропетровської області. Орендна плата вноситься щомісячно протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного місяця.
5.5Орендар земельної ділянки замовляє за власний рахунок проведення нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки не рідше ніж один раз на 5-7 років, відповідно до Закону України «Про оцінку земель» та подає Орендодавцю витяг із затвердженої технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки разом з проектом додаткової угоди щодо внесення змін до договору оренди земельної ділянки в частині зазначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, проведеної відповідно до Закону України «Про оцінку земель», та розміру орендної плати, визначеної на її основі, відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.
5.6Розмір орендної плати переглядається щорічно у разі:
зміни умов господарювання, передбачених договором;
зміні розмірів земельного податку, проведення та затвердження у встановленому порядку нормативної грошової оцінки земель, підвищення цін і тарифів, зміні коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;
погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
в інших випадках, передбачених законом.
Передача продукції та надання послуг в рахунок сплати орендної плати не допускається.
5.7У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення заборгованості.
6УМОВИ ВИКОРИСТАННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
6.1Земельна ділянка передається в оренду із земель сільськогосподарського призначення.
6.2Цільове призначення земельної ділянки за КВЦПЗ:код 01.02 (для ведення фермерського господарства).
6.3Умови збереження стану об'єкта оренди: виконання умов земельного законодавства.
7УМОВИ Й СТРОКИ ПЕРЕДАЧІ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ В ОРЕНДУ
7.1Передача земельної ділянки в оренду здійснюється на підставі розробленого проекту її відведення.
7.2Інші умови передачі земельної ділянки в оренду - згідно зі ст. 96, 125,126 Земельного кодексу України та іншого чинного законодавства України.
7.3Передача земельної ділянки орендарю здійснюється з моменту державної реєстрації права оренди земельної ділянки в порядку, встановленому чинним законодавством України.
7.4Організація розроблення проекту відведення земельної ділянки і витрати, пов'язані з цим, покладаються на Орендаря.
8УМОВИ ПОВЕРНЕННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
8.1Після припинення дії договору Орендар повертає Орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку.
8.2Здійсненні Орендарем без письмової згоди Орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які не можливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.
8.3Поліпшення стану земельної ділянки, проведені Орендарем за письмовою згодою з Орендодавцем, підлягають відшкодуванню. Умови, обсяги і строки відшкодування Орендарю витрат за проведені ним поліпшення стану земельної ділянки визначаються окремою угодою сторін.
8.4Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання Орендодавцем зобов'язань, передбачених цим договором.
Збитками вважаються:
-фактичні витрати, яких Орендар зазнав у зв'язку невиконанням або неналежним виконанням умов договору Орендодавцем, а також витрати, які Орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права;
-доходи, які Орендар міг би реально отримати в разі належного виконання Орендодавцем умов договору.
8.5Розмір фактичних витрат Орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.
9ОБМЕЖЕННЯ (ОБТЯЖЕННЯ) ЩОДО ВИКОРИСТАННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
9.1На орендованій земельній ділянці відсутні обмеження.
9.2Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень(обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.
10ІНШІ ПРАВА ТА ОБОВ'ЯЗКИ СТОРІН
10.1Права Орендодавця:
Орендодавець має право вимагати від Орендаря:
-використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди;
-дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних стандартів,норм і правил;
-своєчасного внесення орендної плати.
10.2Обов'язки Орендодавця:
-передати Орендарю в користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам договору оренди;
-при передачі земельної ділянки в оренду забезпечувати відповідно до закону реалізацію прав третіх осіб щодо орендованої земельної ділянки;
-не вчиняти дій які б перешкоджали Орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою відповідно до предмету договору;
-відшкодувати Орендарю капітальні витрати, пов'язані з поліпшенням стану об'єкта оренди, яке проводилося Орендарем за згодою Орендодавця;
10.3попередити Орендаря про особливі властивості та недоліки земельної ділянки, які в процесі її використання можуть спричинити екологічно небезпечні наслідки для довкілля або призвести до погіршення стану самого об'єкта оренди.
10.4Права Орендаря:
10.4.1самостійно визначити напрями своєї господарської діяльності відповідно до призначення земельної ділянки та умов договору;
10.4.2використовувати орендовану земельну ділянку на власний розсуд у відповідності до мети, обумовленої у цьому договорі, одержувати продукцію й доходи, самостійно господарювати на землі з дотриманням умов цього договору;
10.4.3за згодою Орендодавця, визначеною в окремій угоді, проводити поліпшення земельної ділянки;
10.4.4передавати в суборенду, без зміни цільового призначення орендовану земельну ділянку, за письмовою згодою Орендодавця.
10.5Обов'язки Орендаря:
10.5.1приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені цим договором;
10.5.2використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням відповідно до мети, визначеної у пункті 2.1. цього договору, дотримуючись при цьому вимог чинного земельного й екологічного законодавства, державних і місцевих стандартів, норм і правил щодо використання землі;
10.5.3своєчасно вносити плату за користування земельною ділянкою;
10.5.4після закінчення дії цього договору повернути Орендодавцю земельну ділянку у стані не гіршому за попередній;
10.5.5відшкодувати Орендодавцю шкоду, заподіяну стану земельної ділянки, підтверджену документально;
10.5.6виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або цим договором;
10.5.7у триденний строк після державної реєстрації права оренди за цим договором надати копію цього договору відповідному органу ДФС України.
11РИЗИК ВИПАДКОВОГО ЗНИЩЕННЯ ОСОБА_8 ОБ'ЄКТА ОРЕНДИ ЧИ ЙОГО ЧАСТИНИ ТА СТРАХУВАННЯ
11.1Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частин несе Орендодавець.
11.2Згідно з цим договором об'єкт оренди не підлягає страхуванню.
12ЗМІНА УМОВ ДОГОВОРУ І ПРИПИНЕННЯ ЙОГО ДІЇ
12.1Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
12.2Дія договору припиняється у разі:
-закінчення строку, на якій його було укладено;
-придбання Орендарем земельної ділянки у власність;
-викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом.
Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
12.3Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:
-взаємною згодою сторін;
-рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
12.4Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається.
12.5Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи не є підставою для зміни умов або розірвання договору.
12.6Після смерті фізичної особи-орендаря, засудження до позбавлення волі або обмеження його дієздатності за рішенням суду право на оренду земельної ділянки переходить до його спадкоємців або до одного з членів його сім'ї, який виявив бажання і може, відповідно до закону, стати орендарем.
13ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СТОРІН ЗА НЕВИКОНАННЯ ОСОБА_9 ВИКОНАННЯ ДОГОВОРУ
13.1У разі невиконання або неналежного виконання зобов'язань за договором оренди землі сторони несуть відповідальність згідно із законом та договором.
13.2Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося- не з її вини.
14УМОВИ ПЕРЕДАЧІ В ЗАСТАВУ ТА ВНЕСЕННЯ ДО СТАТУТНОЕО ФОНДУ ПРАВА ОРЕНДИ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
14.1Право на оренду земельної ділянки державної власності не може бути відчужене Орендарем іншим особам, внесено до статутного фонду, передано у заставу.
15ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ
15.1Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та державної реєстрації речового права оренди.
Цей договір укладено в трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу.
ОРЕНДОДАВЕЦЬ:
Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області
Юридична адреса:
49004 м. Дніпро, пр-т. ОСОБА_6, 2, к.327
ОРЕНДАР:
ОСОБА_1
Паспорт серія АК № 011397 виданий Жовтневим РВ ДМУ УМВС України в Дніпропетровській області 06.01.1998. Ідентифікаційний номер НОМЕР_1
Підписи сторін
ОРЕНДОДАВЕЦЬ:
В.о. начальника ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Дніпропетровської області
ОРЕНДАР:
ОСОБА_1
Стягнути з ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 39835428) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) 551 грн. 20 коп. сплаченого судового збору.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя: Озерянська Ж.М.
Суд | Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 06.12.2016 |
Оприлюднено | 27.12.2016 |
Номер документу | 63615714 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області
Озерянська Ж. М.
Цивільне
Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області
Озерянська Ж. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні