Постанова
від 27.12.2016 по справі 823/1611/16
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 823/1611/16 Головуючий у 1-й інстанції: Бабич А.М.

Суддя-доповідач: Оксененко О.М.

ПОСТАНОВА

Іменем України

27 грудня 2016 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - судді Оксененка О.М.,

суддів - Губської Л.В., Федотова І.В.,

при секретарі - Пономаренко О.В.,

за участю представника позивача -Пересунько О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного територіального управління юстиції у Черкаській області на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 17 листопада 2016 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Газета «Зоря» до Головного територіального управління юстиції у Черкаській області про визнання протиправним та скасування рішення,

В С Т А Н О В И Л А:

ТОВ «Газета «Зоря» звернулося до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного територіального управління юстиції у Черкаській області про визнання протиправним та скасування наказу про відмову в перереєстрації друкованого засобу масової інформації газети «Зоря».

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 17 листопада 2016 року позов задоволено повністю.

Не погоджуючись з прийнятою постановою, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, як таку, що ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Заслухавши доповідь судді, пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи та дослідивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 26.07.2016 позивач подав відповідачу заяву (вх.№6479/3.3) про перереєстрацію друкованого засобу масової інформації газети «Зоря», зареєстрованого згідно зі свідоцтвом серії ЧС №211 та засновниками якого є Монастирищенська районна рада народних депутатів, Монастирищенська райдержадміністрація, районна рада сільськогосподарських підприємств, трудовий колектив редакції районної газети «Зоря».

До вказаної заяви позивач додав: довіреність за підписом редактора газети щодо уповноваження представника на подання документів для перереєстрації; договір від 28.04.2016 між трудовим колективом КП «Монастирищенська редакція районної газети «Зоря» та ТОВ «Ойл Американ Груп»; протокол від 13.07.2016 загальних зборів учасників ТОВ «Зоря»; копії статуту позивача та виписки з ЄДРПОУ про його реєстрацію; копію наказу від 13.07.2016 №1-2016 про призначення директора; копію свідоцтва від 02.06.1998 №ЧС2011 про державну реєстрацію друкованого засобу; копію виписки з ЄДРПОУ про реєстрацію Монастирищенької редакції районної газети «Зоря».

Наказом від 19.08.2016 №172/05 відповідач розгляд вищевказаної заяви зупинив у зв'язку з невідповідністю поданих документів вимогам закону: недоліки заяви - не містить відомостей про пов'язану особу, не зазначено мову видання, не чітко визначено сферу розповсюдження та обсяг видання,не містить банківських реквізитів засновника, не чітко визначено вид видання за цільовим призначенням,- а також не подано договір між органами державної влади, що є засновниками (співзасновниками), та правонаступниками (у т.ч. трудовим колективом редакції).

З метою усунення недоліків поданих документів позивач 12.09.2016 подав для перереєстрації газети «Зоря» документи: заяву (вх.№6479/3.3) про перереєстрацію друкованого засобу масової інформації газети «Зоря»; договір від 28.04.2016 між трудовим колективом КП «Монастирищенська редакція районної газети «Зоря» та ТОВ «Ойл Американ Груп»; копії статуту позивача та виписки з ЄДРПОУ про його реєстрацію; копію наказу від 13.07.2016 №1-2016 про призначення директора; копію свідоцтва від 02.06.1998 №ЧС2011 про державну реєстрацію друкованого засобу.

Проте, наказом від 29.09.2016 №194/05 відповідач відмовив у перереєстрації друкованого засобу масової інформації газети «Зоря», підставою чого став правовий висновок відповідача від 29.09.2016 щодо неусунення позивачем підстав для зупинення розгляду вищевказаної заяви: не повністю усунені недоліки в складанні та оформленні заяви; не надано договору між органами державної влади, іншими державними органами, що є засновниками (співзасновниками), та правонаступниками (у т.ч. трудовим колективом редакції) вказаного друкованого засобу масової інформації. Наданий договір від 28.04.2016 між трудовим колективом КП «Монастирищенська редакція районної газети «Зоря» та ТОВ «Ойл Американ Груп» свідчить, що інші співзасновники в його укладанні участі не брали.

Вважаючи вказане рішення відповідача протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції прийшов до висновку, що наказ відповідача про відмову в перереєстрації газети «Зоря»прийнятий безпідставно.

Проте, колегія суддів не погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні», в цьому Законі під друкованими засобами масової інформації (пресою) в Україні розуміються періодичні і такі, що продовжуються, видання, які виходять під постійною назвою, з періодичністю один і більше номерів (випусків) протягом року на підставі свідоцтва про державну реєстрацію.

За змістом ст. 11 вказаного Закону, друкований засіб масової інформації може видаватися після його державної реєстрації.

Державній реєстрації підлягають всі друковані засоби масової інформації, що видаються на території України, незалежно від сфери розповсюдження, тиражу і способу його виготовлення.

Заяви про державну реєстрацію друкованих засобів масової інформації подаються засновником (співзасновниками) до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації друкованих засобів масової інформації.

Згідно з п.п. 3.1 Положення про державну реєстрацію друкованих засобів масової інформації, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 12/5 від 21 лютого 2006 року (далі - Положення) перереєстрація друкованого ЗМІ здійснюється реєструючим органом у порядку, установленому для його реєстрації, у разі зміни: 1) засновника (складу співзасновників), у тому числі зміни найменування засновника; 2) назви видання; 3) мови видання; 4) сфери розповсюдження видання.

Як вбачається з матеріалів справи рішенням Монастирищенської районної ради від 22.04.2016 №6-10/VІІ Монастирищенська районна рада вийшла зі складу засновників комунального підприємства «Монастирищенська редакція районної газети «Зоря».

Відповідно до п.п. 3.2 Положення до реєструючого органу подається заява із зазначенням підстав перереєстрації. До заяви додаються згадані в пункті 2.4 Положення документи, угода між засновником і правонаступником (у разі перереєстрації друкованого ЗМІ у зв'язку зі зміною засновника) та копія попереднього свідоцтва про державну реєстрацію друкованого ЗМІ.

Зміна засновника (складу співзасновників) повинна оформлятися угодою між засновником (співзасновниками) і його правонаступником, укладеною відповідно до вимог Цивільного та Господарського кодексів, інших актів законодавства України.

Згідно зі ст. 12 Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні», у заяві про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації повинні бути вказані: 1) засновник (співзасновники) видання; 1-1) пов'язана особа - юридична або фізична особа, яка здійснює контроль за засновником (співзасновниками), власником (співвласниками) друкованого засобу масової інформації, а також юридична особа, за якою засновник, власник (співвласник) здійснює відповідний контроль. У разі якщо одним із співзасновників (співвласників) друкованого засобу масової інформації є фізична особа, пов'язаними з нею особами вважаються також члени її сім'ї (чоловік, дружина, діти та батьки, мачуха та вітчим, рідні брати, сестри та їхні діти, чоловіки (дружини), спільно з якими вона здійснює контроль за друкованим засобом масової інформації; 2) вид видання; 3) назва видання; 4) мова видання; 5) сфера розповсюдження (місцева, регіональна, загальнодержавна, зарубіжна) та категорії читачів; 6) програмні цілі (основні принципи) або тематична спрямованість; 7) передбачувані періодичність випуску, обсяг і формат видання; 8) юридична адреса засновника, кожного із співзасновників та його (їх) банківські реквізити; 9) місцезнаходження редакції.

Реєструючий орган має право зажадати від засновника (співзасновників) подання документів, якими підтверджується його (їх) цивільна правоздатність та цивільна дієздатність (паспорт громадянина України, статут, договір між співзасновниками, договір з правонаступником, довіреність тощо).

При проведенні державної реєстрації забороняється вимагати від засновника (співзасновників) подання інших відомостей і документів.

Відповідно до ст. 13 вказаного Закону, реєструючий орган зобов'язаний в місячний строк розглянути заяву про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації і письмово повідомити засновника (співзасновників) про результат розгляду.

В межах цього строку реєструючий орган приймає рішення про: а) державну реєстрацію видання; б) відмову у державній реєстрації; в) зупинення строку розгляду заяви про реєстрацію.

Зупинення цього строку здійснюється реєструючим органом, якщо: 1) засновник (співзасновники) не подав документи, якими підтверджується його (їх) цивільна правоздатність та цивільна дієздатність; 2) між співзасновниками не укладено установчий договір, передбачений статтею 9 цього Закону; 3) виникли обставини, за яких з незалежних від реєструючого органу причин своєчасне проведення державної реєстрації неможливе.

Зупинений строк розгляду заяви про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації поновлюється з дня, коли заявник письмово повідомить про усунення причин, що перешкоджали державній реєстрації видання.

При цьому, згідно з п.п. 2.1, 2.2 Положення для державної реєстрації друкованих ЗМІ подається заява.

Заява про державну реєстрацію друкованих ЗМІ, додатків до них у вигляді видань газетного та журнального типу подається до реєструвального органу засновником (співзасновниками) на кожне видання окремо в друкованому вигляді державною мовою. Про державну реєстрацію друкованого видання, випуск якого передбачено кількома мовами одночасно (паралельними випусками), подається одна заява.

У заяві про державну реєстрацію друкованого ЗМІ (далі - заява) мають бути вказані: 1) засновник (співзасновники) видання (якщо засновником є юридична особа - зазначаються її повне найменування, місцезнаходження, ідентифікаційний код юридичної особи; якщо засновником є фізична особа - зазначаються прізвище, ім'я (по батькові - за наявності), громадянство, адреса реєстрації місця проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків. Для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган, зазначаються серія та номер паспорта; пов'язана особа (особи): якщо пов'язаною особою є юридична особа, засновник наводить її повне найменування, ідентифікаційний код юридичної особи; якщо пов'язаною особою є фізична особа, зокрема: чоловік, дружина, діти та батьки, мачуха та вітчим, рідні брати, сестри та їхні діти, чоловіки (дружини), спільно з якими засновник здійснює контроль за друкованим засобом масової інформації, засновник наводить прізвище, ім'я, по батькові цієї особи, її громадянство та родинний зв'язок із засновником, її реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності). Для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган, зазначаються серія та номер паспорта; 2) вид видання (газета, журнал, збірник, бюлетень, альманах, календар, дайджест тощо); 3) назва видання (мовою/мовами, якою/якими виходитиме у світ): назва видання іноземною мовою або мовою національних меншин повинна відповідати назві державною мовою; якщо назву видання викладено тільки іноземною мовою або тільки мовою національних меншин, поряд вказується переклад назви на державну мову, за винятком випадку, коли у назві використовується зареєстрований знак для товарів та послуг; якщо друкований засіб масової інформації є додатком до іншого зареєстрованого видання, поряд з його назвою вказується назва основного видання; 4) мова/мови видання (одномовне, кількома мовами одночасно (паралельними випусками), змішаними мовами (декількома мовами в одному випуску); 5) сфера розповсюдження (місцева - у межах Автономної Республіки Крим, однієї області, обласного центру, одного міста, району, окремих населених пунктів, а також підприємств, установ, організацій; регіональна - дві та більше областей, міста Київ або Севастополь і область, Автономна Республіка Крим і область; загальнодержавна - у межах України; зарубіжна - за межами України); 6) програмні цілі (основні принципи) або тематична спрямованість (їх стисла характеристика: розвиток освіти, підвищення рівня духовності, розвиток дозвілля, інформування населення з певних питань та ін.), а також категорія читачів (верстви населення, на які розраховане видання: усе населення, дорослі, молодь, діти, чоловіки, жінки, інваліди, студенти, працівники певної галузі, науковці, педагоги тощо); 7) передбачувані періодичність випуску, обсяг (в умовних друкарських аркушах) і формат видання; 8) юридична адреса засновника, кожного із співзасновників та його (їх) банківські реквізити (для фізичних осіб - у разі наявності); 9) місцезнаходження редакції.

У заяві також указуються відомості, які вносяться до свідоцтва про державну реєстрацію друкованого ЗМІ: 1) статус видання (вітчизняне - друкований ЗМІ, у якого засновником виступають українська/і/ юридична/і/ та/або фізична/і/ особа/и/; спільне - друкований засіб масової інформації, створений за участю іноземної/их/ юридичної/их/ та/або фізичної/их/ особи /осіб/); 2) вид видання за цільовим призначенням (загальнополітичне, з питань економіки і бізнесу, виробничо-практичне, наукове, науково-виробниче, науково-популярне, навчальне, довідкове, літературно-художнє, з питань мистецтва, спортивне, юридичне, еротичне, для дозвілля, медичне, релігійне, уфологічне, екологічне, туристичне, рекламне /понад 40 відсотків обсягу одного номера - реклама/, інформаційне, для дітей тощо).

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції прийшов до висновку, що позивач не дотримався вимог щодо переліку та оформлення документів, необхідних для здійснення перереєстрації друкованого засобу масової інформації. Проте, оскаржуваний наказ не містить підстав для відмови в державній реєстрації друкованого засобу масової інформації, передбачених в ст.15 Закону, а тому відповідач при прийнятті спірного рішення не діяв у порядку, визначеному законом.

Протею колегія суддів не погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 15 Закону відмова в державній реєстрації друкованого засобу масової інформації можлива тільки з таких підстав:

1) якщо назва друкованого засобу масової інформації, його програмні цілі (основні принципи) або тематична спрямованість суперечать статтям 3 і 4 цього Закону;

2) якщо реєструючим органом уже раніше видано свідоцтво друкованому засобу масової інформації з тією ж назвою, за винятком видань, що виходять різними мовами;

3) якщо заяву подано до закінчення року з дня набрання законної сили рішенням про припинення діяльності друкованого засобу масової інформації;

4) якщо засновником (співзасновниками) порушено вимоги статті 10 цього Закону;

5) якщо засновниками (співзасновниками) друкованого засобу масової інформації виступають органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування.

Листом Монастирищенської районної ради Черкаської області від 01.08.2016 № 285/01-20 Головне територіальне управління юстиції у Черкаській області повідомлено про призупинення дії рішення районної ради від 22.04.2016 № 6-10Л/И «Про вихід зі складу засновників редакції газети «Зоря».

Крім того, 01.01.2016 набрав чинності Закон України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації». Зазначений закон визначає механізм реформування друкованих засобів масової інформації, заснованих органами державної влади, іншими державними органами та органами місцевого самоврядування.

Статтею 7 зазначеного Закону передбачено, що вихід органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування із складу засновників (співзасновників) друкованого засобу масової інформації та редакції у разі відсутності у майні редакції державного (комунального) майна оформляється договором, що укладається між органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, що є засновниками (співзасновниками), та правонаступниками (у тому числі трудовим колективом редакції) відповідно до вимог цивільного законодавства. Зазначений договір, який обов'язково має містити умови забезпечення функціонування друкованого засобу масової інформації, збереження його назви, цільового призначення, мови видання і тематичної спрямованості, є підставою для подання правонаступниками заяви про перереєстрацій) друкованого засобу масової інформації в порядку, визначеному Законом України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні».

Згідно даних Державного реєстру друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств, як суб'єктів інформаційної діяльності та матеріалів реєстраційної справи співзасновниками газети «Зоря» є Монастирищенська районна Рада народних депутатів, трудовий колектив редакції районної газети «Зоря», районна рада колективних сільськогосподарських підприємств та Монастирищенська районна державна адміністрація.

Таким чином, враховуючи, що співзасновниками газети «Зоря» є органи державної влади, відповідно до частини 1 статті 7 Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» їх вихід із складу засновників оформляється договором, що укладається між органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, що є засновниками (співзасновниками), та правонаступниками (у тому числі трудовим колективом редакції).

Проте, для перереєстрації друкованого засобу масової інформації газети «Зоря» разом із заявою подано договір між Трудовим колективом КП «Монастирищенська редакція районної газети «Зоря» та TOB «Ойл Америкаи Груп», а не договір між органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, що є засновниками (співзасновниками) та правонаступниками (у тому числі трудовим колективом редакції), який відповідно до законодавства є підставою для подання правонаступниками заяви про перереєстрацію друкованого засобу масової інформації в порядку, визначеному Законом України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні».

Отже, з огляду на викладене, у зв'язку з тим, що співзасновниками друкованого засобу масової інформації газети «Зоря» є органи державної влади, органи місцевого самоврядування та трудовий колектив редакції, а також враховуючи, що заявником не усунуто підстави для зупинення розгляду документів, поданих для перереєстрації газети «Зоря», зокрема, не подано договір між органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, що є засновниками (співзасновниками) та правонаступниками (у тому числі трудовим колективом редакції), відповідно до пункту 5 статті 15 Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні» відповідачем правомірно відмовлено в перереєстрації друкованого засобу масової інформації газети «Зоря».

За таких обставин, колегія суддів вважає, що спірний наказ є правомірним, а позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню.

Підставою для скасування судового рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення, відповідно пункту 4 статті 202 КАС України, є порушення норм матеріального права.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції при ухваленні постанови порушено норми матеріального права, в зв'язку з чим апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції - скасуванню з ухваленням нової постанови про відмову у задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 160, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Головного територіального управління юстиції у Черкаській області - задовольнити.

Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 17 листопада 2016 року - скасувати та ухвалити нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю «Газета «Зоря» до Головного територіального управління юстиції у Черкаській області про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя:

Судді:

Постанову в повному тексті виготовлено 27 грудня 2016 року.

Головуючий суддя Оксененко О.М.

Судді: Губська Л.В.

Федотов І.В.

СудКиївський апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення27.12.2016
Оприлюднено30.12.2016
Номер документу63718679
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —823/1611/16

Постанова від 15.04.2020

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Данилевич Н.А.

Ухвала від 14.04.2020

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Данилевич Н.А.

Ухвала від 20.01.2017

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Швець В.В.

Постанова від 27.12.2016

Адміністративне

Київський апеляційний адміністративний суд

Оксененко О.М.

Постанова від 17.11.2016

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

А.М. Бабич

Ухвала від 17.11.2016

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

А.М. Бабич

Ухвала від 01.11.2016

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

А.М. Бабич

Ухвала від 01.11.2016

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

А.М. Бабич

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні