Рішення
від 13.01.2017 по справі 607/10983/16-ц
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13.01.2017 Справа №607/10983/16-ц

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:

головуючого - судді Сливки Л.М.

за участі секретаря судового засідання Зарічної О.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Тернополі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа - Тернопільська районна державна нотаріальна контора про визнання права власності на спадкове майно,

ВСТАНОВИВ:

Позивачка ОСОБА_1 пред'явила до суду позов до відповідача ОСОБА_2, третя особа - Тернопільська районна державна нотаріальна контора, в якому просить визнати за нею право власності на ? частину земельної ділянки для ведення сільського господарства площею 2, 05 га, кадастровий номер НОМЕР_1, що знаходиться на території Малоходачківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, в порядку спадкування за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її матір ОСОБА_3, після смерті якої відкрилась спадщина, що складається із земельної ділянки для ведення сільського господарства площею 2, 05 га, яка розташована на території Малоходачківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області та майновий пай в пайовому фонді майна колективного сільськогосподарського підприємства СГТ ОВ "Малоходачківське" с. Малий Ходачків Тернопільського району Тернопільської області, із частки 718 гривень, або 0, 03 відсотки згідно свідоцтва про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майнового сертифікату) серія НОМЕР_2 виданого 14 серпня 2003 року Малоходачківською сільською радою Тернопільського району Тернопільської області. Вона (ОСОБА_1) є пенсіонером довічно та непрацездатною дочкою померлої, яка має право на обов'язкову частку, що становить ? частину спадкового майна, однак, при зверненні до Тернопільської районної державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, постановою державного нотаріуса Тернопільської районної державної нотаріальної контори, їй (ОСОБА_1) відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, у зв'язку із відсутністю оригінала правовстановлюючого документа на земельну ділянку. З цих підстав позивачка позбавлена можливості реалізувати свої спадкові права в нотаріальному порядку, тому просить суд визнати за нею право власності на ? частину земельної ділянки для ведення сільського господарства площею 2,05 га, кадастровий номер НОМЕР_1, що знаходиться на території Малоходачківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області.

Позивачка ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилася, подавши заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просять їх задовольнити.

Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з'явився, однак подав заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги визнає.

Від третьої особи - Тернопільської районної державної нотаріальної контори надійшла заява про розгляд справи за відсутності їх представника.

За вказаних обставин, з урахуванням вимог ст. 169 ЦПК України, суд вважає за можливе вирішити справу на підставі наявних у ній доказів, за відсутності сторін.

Як установлено судом, ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3, про що Малоходачківською сільською радою Тернопільського району Тернопільської області видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_3, актовий запис №16.

Після її смерті відкрилась спадщина, що складається із земельної ділянки для ведення сільського господарства площею 2,05 га, яка розташована на території Малоходачківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області та майновий пай в пайовому фонді майна колективного сільськогосподарського підприємства СГТ ОВ "Малоходачківське" с. Малий Ходачків Тернопільського району Тернопільської області, із частки 718 гривень, або 0, 03 відсотки згідно свідоцтва про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майнового сертифікату) серія НОМЕР_2 виданого 14 серпня 2003 року Малоходачківською сільською радою Тернопільського району Тернопільської області.

Згідно заповіту, посвідченого секретарем виконкому Малоходачківської сільської ради ОСОБА_4 27 січня 2010 року і зареєстрованого в реєстрі за № НОМЕР_4, ОСОБА_3 заповіла все належне їй на день смерті майно ОСОБА_2.

Позивачка ОСОБА_1 є дочкою ОСОБА_3, що стверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_5 виданого повторно 25 грудня 1961 року у с.Більче-Золоте Борщівського району Тернопільської області, з якого вбачається, що ОСОБА_5 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Більче-Золоте Тернопільського району Тернопільської області, про що зроблено актовий запис №18. Батьками ОСОБА_5 у вказаному свідоцтві зазначені ОСОБА_6 та ОСОБА_3.

15 квітня 1975 року ОСОБА_5 зареєструвала шлюб із ОСОБА_7, про що зроблено актовий запис №381. Після реєстрації шлюбу дружині присвоєно прізвище "ОСОБА_7".

Рішенням Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 30 березня 2016 року задоволено позов ОСОБА_2 до ОСОБА_1,третя особа - Тернопільська районна державна нотаріальна контора про визнання права власності на спадкове майно та визнано за ОСОБА_2 право власності на спадкове майно - ? частини земельної ділянки площею 2, 05 га розташованої на території Малоходачківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, цільове призначення якої для ведення сільського господарства, кадастровий номер НОМЕР_1 в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1.

Також вказаним рішенням суду стверджується, що ОСОБА_1 є пенсіонером за віком при повному стажі з 19 квітня 2008 року довічно.

Таким чином, ОСОБА_1 є непрацездатною дочкою померлої та має право на обов'язкову частку, що становить 1/4 частину .

Додатковим рішенням Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 19 серпня 2016 року відмовлено у визнанні права власності за ОСОБА_1 на ? частини земельної ділянки площею 2,05 га розташованої на території Малоходачківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, цільове призначення якої для ведення сільського господарства, кадастровий номер НОМЕР_1 в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1, оскільки ОСОБА_1 у справі перебуває в процесуальному статусі відповідача, а її тому вимога про визнання за нею права власності, в порядку спадкування після смерті матері, на частку у спірній ділянці мала б вирішуватися судом за її зустрічною позовною заявою або самостійним позовом, поданим в загальному порядку.

Згідно викладених у позові обставин, позивачка ОСОБА_1 у встановлений законом строк звернулася до Тернопільської районної державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини.

Постановою державного нотаріуса Тернопільської районної державної нотаріальної контори №4024/02-16 від 02 вересня 2016 року ОСОБА_1 відмовлено у вчиненні нотаріальної дії - видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, у зв'язку із відсутністю оригінала правовстановлюючого документа на земельну ділянку.

Відповідно до копії Державного акту на право приватної власності на землю серія НОМЕР_6 від 25 січня 2000 року, земельна ділянка площею 2,05 га, розташована на території Малоходачківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, цільове призначення якої для ведення сільського господарства належить на праві приватної власності ОСОБА_3 на підставі рішення Малоходачківської сільської ради №36 від 23 листопада 1999 року.

Також, згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НОМЕР_7 від 22 травня 2014 року, земельна ділянка площею 2,0537 га, розташована на території Малоходачківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, цільове призначення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер НОМЕР_1 належить на праві приватної власності ОСОБА_3

Дослідивши та оцінивши докази по справі, суд приходить до переконання , що заявлені позовні вимоги підлягають до задоволення, оскільки :

Відповідно до ст. 1216 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

В силу ч.1 ст.1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

Статтею 1217 ЦК України визначено, що спадкування здійснюється за заповітом та за законом.

Згідно зі ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок смерті.

Частиною 3 статті 1235 ЦК України імперативно встановлено, що заповідач не може позбавити права на спадкування осіб, які мають право на обов'язкову частку у спадщині. Чинність заповіту щодо осіб, які мають право на обов'язкову частку у спадщині, встановлюється на час відкриття спадщини.

Згідно ст.1241 ЦК України передбачено, що малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов'язкова частка). Розмір обов'язкової частки у спадщині може бути зменшений судом з урахуванням відносин між цими спадкоємцями та спадкодавцем, а також інших обставин, які мають істотне значення.

Спадкодавець ОСОБА_3 залишила заповіт, яким все своє майно заповідала ОСОБА_2 Проте, дана обставина не позбавляє права позивачки ОСОБА_1, яка є непрацездатною дочкою спадкодавця на отримання у свою власність обов'язкової частки у спадщині.

Згідно п.19. Постанови Пленуму ВСУ від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування" перелік осіб, які мають право на обов'язкову частку, що визначений статтею 1241 ЦК, є вичерпним і розширеного тлумачення не потребує.

Зі змісту ст. 321 ЦК України вбачається, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Відповідно до ч. 1 ст. 1225 ЦК України передбачено, що право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Згідно ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Таким чином, у зв'язку із відсутністю оригінала правовстановлюючого документа на вказану земельну ділянку позивачка ОСОБА_1 позбавлена можливості реалізувати свої спадкові права шляхом отримання у нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину.

Аналізуючи в сукупності досліджені докази, встановлені ними обставини та визначені відповідно до них правовідносини сторін, враховуючи вимоги закону, які до них застосовуються, а також визнання позову відповідачем, беручи до уваги те, що судом було достовірно встановлено, наявність права у ОСОБА_1 на обов'язкову частку у спадщині після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3, суд вважає, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 1216, 1217, 1218-1223, 1241, 1268, ЦК України ст.ст. 10, 11, 60, 61, 209, 212, 214-215, 218, 224-228, 233 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на ? частину земельної ділянки площею 2,05 га розташованої на території Малоходачківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, цільове призначення якої для ведення сільського господарства, кадастровий номер НОМЕР_1, в порядку спадкування за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного суду Тернопільської області через Тернопільський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Головуючий суддяЛ. М. Сливка

СудТернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення13.01.2017
Оприлюднено24.01.2017
Номер документу64139439
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —607/10983/16-ц

Ухвала від 21.02.2017

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Сливка Л. М.

Рішення від 13.01.2017

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Сливка Л. М.

Ухвала від 30.09.2016

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Сливка Л. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні