Постанова
від 18.01.2017 по справі 825/2286/16
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 січня 2017 року Чернігів Справа № 825/2286/16

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Житняк Л.О.,

за участі секретаря Мхитаряна В.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Фермерського господарства "Нива" до Приватного нотаріуса Кропивницького міського нотаріального округу ОСОБА_1, треті особи на стороні відповідача - Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Дружба Нова", ОСОБА_2 про скасування державної реєстрації права оренди земельної ділянки та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

14.12.2016 Фермерське господарство "Нива" (далі - ФГ "Нива") звернулося до суду з адміністративним позовом до Приватного нотаріуса Кропивницького міського нотаріального округу ОСОБА_1 (далі - нотаріус ОСОБА_1), треті особи на стороні відповідача - Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Дружба Нова" (далі - СТОВ "Дружба Нова"), ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2), в якому просить скасувати державну реєстрацію права оренди за Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Дружба Нова" земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 на підставі договору з третьою особою ОСОБА_2, здійснену Приватним нотаріусом Кропивницького міського нотаріального округу ОСОБА_1 та зобов'язати Приватного нотаріуса Кропивницького міського нотаріального округу ОСОБА_1 скасувати реєстраційний запис в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права оренди за Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Дружба Нова" земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 протягом 5-ти днів з моменту набрання чинності постановою суду.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що у грудні місяці 2016 року, звернувшись до державного реєстратора за реєстрацією на підставі додаткової угоди права оренди земельної ділянки (паю) з кадастровим номером НОМЕР_1 з третьою особою ОСОБА_2, що успадкувала цю ділянку від ОСОБА_3, з яким договір оренди зазначеної ділянки було укладено й зареєстровано в 2007 році строком на 10 років, державним реєстратором у вчиненні реєстраційної дії було відмовлено, оскільки раніше приватним нотаріусом Кропивницького міського нотаріального округу ОСОБА_1 було зареєстровано право оренди цієї ж ділянки за СТОВ "Дружба Нова". Оскільки, такі дії відповідача є незаконними, позивач вважає реєстрацію такою, що підлягає скасуванню.

Представник позивача в судове засідання не з'явився. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. При цьому, через канцелярію суду надав заяву, в якій розгляд справи просив провести без його участі.

Відповідач в судове засідання також не з'явився. Поштовим зв'язком надав суду клопотання, в якому повідомив про отримання повістки про виклик на судове засідання та у зв'язку з віддаленістю, просив суд слухати справи без його участі.

Представник СТОВ "Дружба Нова" до суду не з'явився. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Електронним зв'язком надав суду свої письмові пояснення, в яких серед іншого вказав, що предметом дослідження у цій справі є виключно відповідність дій приватного нотаріуса вимогам закону щодо процедури реєстрації, цей позов не може вважатися обґрунтованим.

Третя особа ОСОБА_2 до суду також не з'явилась, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином. До суду повернуто конверт з повісткою, що направлялась, із довідкою поштового відділення "за зазначеною адресою не проживає".

За таких обставин, враховуючи ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути спір по суті на підставі наявних у справі доказів без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

В 2007 році між позивачем та громадянином ОСОБА_3 було укладено договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 строком на 10 років (а.с. 36-38).

Вказана земельна ділянка була передана громадянину ОСОБА_3 згідно акту приймання передачі, визначення та перенесення меж земельної ділянки в натурі (а.с.39), та складено Державний акт на право власності на земельну ділянку (а.с.10), який було зареєстровано в поземельній книзі 05.09.2012.

В подальшому, укладений між позивачем та ОСОБА_3 договір, було зареєстровано, що підтверджується листом Відділу Держгеокадастру у Борзнянському районі Чернігівській області від 25.11.2016 №27-28-99.1-3719/2-16 (а.с.13), з якого вбачається, що відповідно до книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі між громадянами - власниками земельних ділянок (паїв) та фермерським господарством "Нива" в 2006-2007 роках зареєстровані договори оренди земельної ділянки, в тому числі з кадастровим номером НОМЕР_1.

Звернувшись у грудні 2016 року до державного реєстратора за реєстрацією на підставі додаткової угоди права оренди земельної ділянки (паю) з кадастровим номером НОМЕР_1 з третьою особою ОСОБА_2, що успадкувала цю ділянку від ОСОБА_3, державним реєстратором у вчиненні реєстраційної дії було відмовлено, оскільки раніше приватним нотаріусом Кропивницького міського нотаріального округу ОСОБА_1 було зареєстровано право оренди земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 за СТОВ "Дружба Нова", що підтверджується рішенням про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 07.12.2016 №32765592 та копією Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна.

Вважаючи дії відповідача щодо проведення реєстрації права оренди земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 за СТОВ "Дружба Нова" такими, що прямо порушують права позивача, він звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.

Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначає правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації за цим Законом, та їх обтяжень і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Як встановлено ст. 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (далі - Закон) права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до набрання чинності Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої Законом, за умов якщо реєстрація прав та їх обтяжень була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав та їх обтяжень діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав та їх обтяжень.

Так, згідно п.2 ч.1 ст.10 Закону України "Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державними реєстраторами прав на нерухоме майно, в тому числі й на земельні ділянки є нотаріуси.

При цьому суд враховує, що для нормативного регулювання нотаріальної діяльності Законом України від 04.07.2012 № 5037-IV Закон України "Про нотаріат" було доповнено ст.46-1 та визначено, що нотаріус є спеціальним суб'єктом, на якого покладаються функції державного реєстратора прав на нерухоме майно відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" і який має печатку такого реєстратора. Під час вчинення нотаріальних дій з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва нотаріус має доступ та користується Державним реєстром речових прав на нерухоме майно. Також зміни були внесені і до окремих положень Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5.

Отже, в спірних правовідносинах приватний нотаріус Кропивницького міського нотаріального округу ОСОБА_1 діяла саме як державний реєстратор.

Згідно ст.18 Закону України "Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація речових прав на нерухоме майно проводиться на підставі заяви правоволодільця (правонабувача), сторін (сторони) правочину, за яким виникло речове право, або уповноважених ними (нею) осіб. Державна реєстрація обмеження права на нерухоме майно проводиться на підставі заяви особи, на користь якої встановлено обмеження, якщо інше не передбачено договором або законом. У разі подання заяви про державну реєстрацію прав фізична особа повинна пред'явити документ, що посвідчує особу, а в разі подання заяви представником фізичної чи юридичної особи - документ, що підтверджує його повноваження діяти від імені цих осіб. За ст.19 Закону підставою для державної реєстрації прав, що посвідчують виникнення, перехід, припинення речових прав на нерухоме майно, обмежень цих прав, є, в тому числі договори про оренду.

У відповідності до ст 20 Закону документи, що встановлюють виникнення, припинення, перехід прав на нерухоме майно і подаються для державної реєстрації прав на нерухоме майно, повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом, Цивільним кодексом України та іншими нормативно-правовими актами.

Тексти документів, що подаються для державної реєстрації прав, мають бути написані розбірливо, найменування юридичних осіб - без скорочення та із зазначенням їх місцезнаходження. Такі ж вимоги містяться і в Порядку ведення Поземельної книги, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України №1021 від 01.09.09. (п.13-3).

Законом України "Про оренду землі" встановлено, що договір оренди землі підлягає державній реєстрації, а право оренди виникає з моменту такої реєстрації (ст.20). Стаття 18 цього Закону встановлює, що договір оренди набирає чинності з моменту державної реєстрації.

Особливості внесення записів та виключення таких до/з Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі було врегульовано до 2009 року Інструкцією про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею та договорів оренди землі, затвердженої наказом Держкомзему України від 04.05.1999 №43, зареєстрованим Міністерством юстиції України 04.06.1999 за № 354/3647 з наступними змінами, а з 2009 року - Порядком ведення Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 09.09.2009 №1021, який діяв до 2013 року.

Так, п.10 Порядку №1021 передбачалося, що записи до розділів Книги записів вносяться при видачі документа, що посвідчує право на земельну ділянку, якими є державний акт на право власності на земельну ділянку, державний акт на право постійного користування земельною ділянкою, договір оренди землі, договір суборенди землі та договір про внесення змін до договорів оренди землі та суборенди землі.

Як було встановлено судом, право оренди земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 було зареєстровано у встановленому на той час порядку, що підтверджується листом Відділу Держгеокадастру у Борзнянському районі Чернігівській області від 25.11.2016 №27-28-99.1-3719/2-16.

Тобто, відповідачем проведено реєстрацію договорів всупереч тому, що в 2007 році дана земельна ділянка вже була передана позивачу в оренду та зареєстрована у відповідності до закону.

При цьому слід звернути увагу, що алгоритм взаємодії органів державної реєстрації прав та органів, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру закріплені у положеннях Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та Закону України "Про Державний земельний кадастр".

На виконання ст. 30 Закону України "Про Державний земельний кадастр" та ст. 28-1 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про інформаційну взаємодію органу, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, та органу державної реєстрації прав" від 22.02.2012 № 118.

Зазначеною постановою затверджено Порядок надання інформації про зареєстровані земельні ділянки органу державної реєстрації прав та про зареєстровані речові права на земельні ділянки органу, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, та Порядок надання органом, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, органу державної реєстрації прав доступу до перегляду кадастрових карт (планів).

З аналізу вищевикладеного вбачається, що на державного реєстратора з метою недопущення існування державної реєстрації декількох прав оренди на одну земельну ділянку, у випадку проведення державної реєстрації права оренди на земельну ділянку та уникнення подвійної реєстрації по покладено обов'язок запитувати інформацію про наявність або відсутність зареєстрованих договорів у органів, що здійснювали таку реєстрацію до 01.01.2013

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд України у постанові від 22.09.2015 (справа №21-760а15)

Відтак, ст. 24 Закону України "Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обмежень" встановлено, що у державній реєстрації права може бути відмовлено в разі, якщо: заявлене право не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону; нерухоме майно або більша за площею його частина перебуває в іншому реєстраційному (кадастровому) окрузі; із заявою про державну реєстрацію звернулася особа, яка відповідно до цього Закону не може бути суб'єктом права власності на даний об'єкт нерухомого майна або представником такого суб'єкта; подані документи не відповідають вимогам, установленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, або не дають змоги установити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують; заяву про державну реєстрацію права власності відповідно до правочину про відчуження нерухомого майна було подано після державної реєстрації обмежень, вчинених щодо цього майна; заявлене право власності або інше речове право вже зареєстроване.

Аналогічні підстави відмови містить і п.13-4 Порядку ведення Поземельної книги.

Отже, відповідачем при проведенні державної реєстрації речового права за договором оренди землі, укладеним між СТОВ "Дружба Нова" та власником земельної ділянки, належним чином не перевірено наявність реєстрації права оренди на цю земельну ділянку, внаслідок чого здійснено повторну реєстрацію договору оренди однієї і тієї ж земельної ділянки, що суперечить приписам ст.24 Закону, оскільки в такій реєстрації повинно бути відмовлено.

Тобто дії відповідача щодо державної реєстрації прав оренди за договором з іншою юридичною особою та власникам земельної ділянки є незаконними, а державна реєстрація цих прав підлягає скасуванню, оскільки зумовлює ситуацію використання однієї і тієї ж земельної ділянки різними юридичними особами за різними договором оренди.

Враховуючи все вищевикладене суд дійшов висновку, що позовні вимоги про скасування державної реєстрації права оренди за Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Дружба Нова" земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 на підставі договору з третьою особою ОСОБА_2, здійснену Приватним нотаріусом Кропивницького міського нотаріального округу ОСОБА_1 належить задовольнити.

Щодо позовних вимог про зобов'язання Приватного нотаріуса Кропивницького міського нотаріального округу ОСОБА_1 скасувати реєстраційний запис в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права оренди за Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Дружба Нова" земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 протягом 5-ти днів з моменту набрання чинності постановою суду, суд зазначає наступне.

У відповідності до вимог ст.26 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень записи до Державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень. У разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.

Згідно абз.1 та абз.3 п.41 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1141, державний реєстратор вносить записи до Державного реєстру прав про скасування державної реєстрації прав у разі скасування на підставі рішення суду рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень. Внесення записів про скасування державної реєстрації прав здійснюється державним реєстратором за заявою, форму та вимоги до заповнення якої встановлює Міністерство юстиції України (Наказ Міністерства юстиції України від 21.11.2016 №3276/5, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 21.11.2016 за №1504/29634).

З аналізу вказаних норм вбачається, що внесення до Державного реєстру прав запису про скасування державної реєстрації прав та скасування запису Державного реєстру прав здійснюється за заявою заінтересованої особи у випадку прийняття судом рішення про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.

При цьому, із системного аналізу положень Кодексу адміністративного судочинства України суд вбачає, що метою та завданнями адміністративного судочинства, зокрема, є захист та поновлення порушених прав, свобод та охоронюваних законом інтересів особи, яка звернулась з відповідним позовом до суду. Тобто, захисту підлягає лише порушене право, порушення яких встановлено під час розгляду конкретної справи. Вирішуючи правові спори у справах цієї категорії, суд повинен досліджувати правомірність дій на момент їх вчинення та не може обґрунтовувати юридичну правильність (правомірність) таких дій із урахуванням подій, які можуть статися у майбутньому. Рішення суду не може ґрунтуватися на припущеннях, а також тих фактичних обставинах, які на момент його ухвалення хронологічно ще не відбулися, проте ймовірно можуть мати місце у майбутньому.

Тобто, на думку суду, позовні вимоги про зобов'язання Приватного нотаріуса Кропивницького міського нотаріального округу ОСОБА_1 скасувати реєстраційний запис в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права оренди за Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Дружба Нова" земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 протягом 5-ти днів з моменту набрання чинності постановою суду, є передчасними та не підлягають задоволенню, оскільки лише після подання позивачем заяви встановленої форми та рішення суду про скасування рішення державного реєстратора, що набрало законної сили, держреєстратором буде прийнято рішення у межах дискреційних повноважень щодо внесення чи не внесення запису про скасування державної реєстрації прав та скасування запису, а у позивача виникне право на оскарження можливих протиправних дій та рішень останнього і вимагання від суду захисту своїх прав.

Стосовно вимоги про зобов'язання відповідача надати до суду звіт про виконання рішення, то зазначена вимога залишається судом без задоволення, оскільки за змістом ст.256 Кодексу адміністративного судочинства, встановлення судового контролю - це право суду, а не його обов'язок. Тобто, вимога про зобов'язання подати звіт не відноситься до переліку повноважень суду при вирішенні справи, визначених ч.2 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України. Крім цього, підстав для встановлення судового контролю, суд не вбачає.

Враховуючи вищевикладене, позов Фермерського господарства "Нива" до Приватного нотаріуса Кропивницького міського нотаріального округу ОСОБА_1, треті особи на стороні відповідача - Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Дружба Нова", ОСОБА_2 належить задовольнити частково.

Судові витрати по справі згідно ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають стягненню з відповідача відповідно до частини задоволених вимог.

Керуючись ст.ст. 41, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити частково.

Скасувати державну реєстрацію права оренди за Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Дружба Нова" земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 на підставі договору з ОСОБА_2, здійснену Приватним нотаріусом Кропивницького міського нотаріального округу ОСОБА_1 (реєстраційний запис про інше речове право №15822768 від 09.08.2016).

В іншій частині позову відмовити.

Стягнути з Приватного нотаріуса Кропивницького міського нотаріального округу ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 25006, свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю від 14.03.1994 НОМЕР_2) на користь Фермерського господарства "Нива" (проспект Перемоги, 114, кв.3, м.Чернігів, 14013, код 21403386) 1 378,00 грн (одна тисяча триста сімдесят вісім гривень) судових витрат, відповідно до частини задоволених вимог.

Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Суддя Л.О. Житняк

СудЧернігівський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення18.01.2017
Оприлюднено25.01.2017
Номер документу64199567
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —825/2286/16

Ухвала від 28.02.2017

Адміністративне

Київський апеляційний адміністративний суд

Бужак Н.П.

Ухвала від 15.02.2017

Адміністративне

Київський апеляційний адміністративний суд

Бужак Н.П.

Ухвала від 15.02.2017

Адміністративне

Київський апеляційний адміністративний суд

Бужак Н.П.

Постанова від 18.01.2017

Адміністративне

Чернігівський окружний адміністративний суд

Житняк Л.О.

Постанова від 18.01.2017

Адміністративне

Чернігівський окружний адміністративний суд

Житняк Л.О.

Ухвала від 22.12.2016

Адміністративне

Чернігівський окружний адміністративний суд

Житняк Л.О.

Ухвала від 15.12.2016

Адміністративне

Чернігівський окружний адміністративний суд

Житняк Л.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні