Рішення
від 26.01.2017 по справі 905/3342/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м.Харків, пр.Науки, 5

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

26.01.2017 Справа № 905/3342/16

Господарський суд Донецької області у складі судді Мальцева М.Ю., при помічнику судді Романцової О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії «ОСОБА_1 залізниця» , м. Дніпро

до відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю Промислова фінансова компанія Укразовметсплав , м. Маріуполь, Донецька область

про стягнення 66955,00грн

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_2 за довіреністю;

від відповідача: не з'явився

СУТЬ СПОРУ

Позивач, Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця» , м. Київ в особі Регіональної філії «ОСОБА_1 залізниця » , м. Дніпро звернулося до господарського суду Донецької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Промислова фінансова компанія Укразовметсплав , м. Маріуполь про стягнення штрафу у розмірі 66955,00 грн.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилався на: копію накладної №48573679, копію комерційного акту РА №008237/107 від 05.06.2016р., копію технічного паспорту ваг №89.

Ухвалою господарського суду Донецької області від 28.11.2016 р. порушено провадження по справі №905/3342/16.

26.01.2017р. позивач через канцелярію суду надав клопотання про долучення до справи наступних документів, а саме: копію акта загальної форми №584 від 04.06.2016р.

Представник позивача у судове засідання з'явився, надав пояснення по справі.

Відповідач, який належним чином був повідомлений про час і місце слухання справи, в судове засідання не з'явився, витребуваних документів не надіслав, тому відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України справу розглянуто за наявними в ній матеріалами.

Представники позивача та відповідача клопотання щодо фіксації судового процесу не заявляли, у зв'язку з чим, розгляд справи здійснювався без застосування засобів технічної фіксації судового процесу у відповідності до статті 81-1 Господарського процесуального кодексу України.

Розгляд справи на підставі ст.77 Господарського процесуального кодексу України відкладався.

ВСТАНОВИВ

Товариство з обмеженою відповідальністю Промислова фінансова компанія Укразовметсплав (вантажовідправник), зі станції Сартана Донецької залізниці на станцію Нижньодніпровськ - Вузол ОСОБА_1 залізниці, відвантажило на адресу Відкритого акціонерного товариства Дніпропетровський Втормет (вантажоодержувач) за залізничною накладною № 48573679, вантаж - лом чорних металів, не поіменований в алфавіті. При оформленні залізничної накладної № 48573679 відповідачем у вагоні № 65955585 вказано масу вантажу: нетто - 66200 кг., тара - 23800кг. Завантаження вантажу у вагон здійснювалось засобами відправника.

При проходженні вагону №65955585 на станції ОСОБА_1 залізниці, було здійснено зважування маси вантажу, під час якої було виявлено невідповідність фактичної маси вантажу у вищезазначеному вагоні з масою вантажу, яка зазначена вантажовідправником у накладній №48573679.

Невідповідність фактичної маси вантажу з масою вантажу, яка зазначена у накладній, засвідчено комерційним актом РА № 008237/107 складеним 05.06.2016, в розділі «Д» якого зазначено: «На підставі актів загальної форми № 584 від 04.06.2016 р, №591 від 05.06.2016р. на станції ОСОБА_1 було проведено контрольне переважування вагону №65955585 по відправці на особовій зазначеній стороні цього акту прийомоздавальником ОСОБА_3 в присутності начальника станції ОСОБА_4, з переважуванням на справних електронних 150т. вагонних вагах ст. Пологи (огляд перевірка 18.05.2016р.) За документом значиться вага: нетто 66200 кг., тара 23800 кг. Фактично виявилася вага: брутто 88080 кг., тара з документа 23800кг., нетто 64280 кг., що менше ваги вказаної в документі на 1920 кг. У комерційному відношенні навантаження в вагоні на рівні бортів, вантаж вкрито листами укриття, маркований білим вапном, обрису навантаження не порушено, виїмок немає. У документі маркування значиться вантаж маркований вапном . Вантаж прибув без супроводження охорони, у документі значиться охорона. Вагон технічно виправлений, люка, двері закриті. ОСОБА_5.

Відповідно до ч.1 ст.909 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), за договором перевезення перевізник зобов'язаний доставити довірений йому відправником вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві), а відправник зобов'язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату.

Відповідно до ст. 908 ЦК України перевезення вантажу здійснюється за договором перевезення; загальні умови визначаються цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них, умови перевезення вантажу окремими видами транспорту, а також відповідальність сторін щодо цих перевезень встановлюються договором, якщо інше не встановлено цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.

Як встановлено ч.3 ст. 909 ЦК України, укладення договору перевезення вантажу підтверджується складанням транспортної накладної.

Згідно ч.5 ст. 307 ГК України, умови перевезення вантажів окремими видами транспорту, а також відповідальність суб'єктів господарювання за цими перевезеннями встановлюються транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно - правовими актами.

Як зазначено в ст.6 глави 1 Статуту накладна це основний перевізний документ встановленої форми, оформлений відповідно до цього Статуту та Правил перевезення вантажів і наданий залізниці відправником разом з вантажем. Накладна є обов'язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої особи одержувача і супроводжує вантаж до місця призначення.

Статут визначає обов'язки, права і відповідальність залізниць, а також підприємств, які користуються залізничним транспортом (ст. 2 Статуту).

На підставі цього Статуту затверджені Мінтрансом Правила перевезень вантажів, які є обов'язковими для всіх юридичних осіб (ст. 5 Статуту).

Правилами перевезень вантажів, а саме п.1.1. розділу 4 «Правила оформлення перевізних документів» , зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.11.2000 року за № 863/5084 (далі «Правила оформлення» ), а також ст. 23 Статуту передбачено, що відправник повинен надати станції навантаження на кожне відправлення вантажу заповнену накладну (комплект перевізних документів). У відповідності до цих Правил, а саме п. 2.1 та п. 2.2, графи «Маса вантажу, визначена відправником, кг» та «Спосіб визначення маси» заповнюються вантажовідправником. Маса вантажу згідно ст. 37 Статуту та п. 5 «Правила приймання вантажів до перевезення» , зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.11.2000 року за № 861/5082, визначається відправником.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.24 Статуту, вантажовідправники несуть відповідальність за всі наслідки неправильності, неточності або неповноти відомостей, зазначених ним у накладній. Залізниця має право перевіряти правильність цих відомостей, а також періодично перевіряти кількість та масу вантажу, що зазначаються у накладній.

Підставою для покладання на відправника відповідальності, згідно ст. 122 Статуту, за неправильне зазначення ним відомостей про масу вантажу, є комерційний акт, складений у випадках передбачених ст.129 Статуту.

Пунктом 5.5. Правил № 644 закріплено, що якщо під час перевезення вантажу або на станції його призначення буде виявлено неправильне зазначення у накладній маси, кількості місць вантажу, його назви, коду та адреси одержувача з відправника, порта стягується штраф у розмірі згідно зі статтею 118 Статуту залізниць України. При цьому відправник несе перед залізницею відповідальність за наслідки, які виникли. Цей факт засвідчується актом загальної форми, якщо за цим фактом не складався комерційний акт.

Частиною 1 статті 118 Статуту встановлено, що за пред'явлення вантажу, який заборонено до перевезень або який потребує під час перевезення особливих заходів безпеки, та з неправильним зазначенням його найменування або властивостей з відправника, крім заподіяних залізниці збитків і витрат, стягується штраф у розмірі п'ятикратної провізної плати за всю відстань перевезення.

Матеріалами справи підтверджено, що відповідачем невірно вказані відомості у накладній, у зв'язку з чим, відповідно до вимог ст.ст. 118, 122 Статуту залізниць, позовні вимоги є обґрунтованими та доведеними.

Позивачем за неправильно зазначену у залізничній накладній №48573679 масу вантажу у вагоні №65955585 нарахований штраф відповідачеві у розмірі 66955,00 грн. Судом встановлено, що розмір суми штрафу відповідає вимогам ст.ст. 118, 122 Статуту.

Згідно вимог передбачених ст.32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень (ст.33 ГПК України).

Відповідно до приписів ст.36 ГПК України письмовими доказами є документи і матеріали, які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.

Відповідно до вимог передбачених ст.43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

Судові витрати підлягають стягненню в порядку, що передбачений ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст.ст. 908, 909 Цивільного кодексу України, ст. 233,307 Господарського кодексу України, ст.ст. 6,2,23,24,37,118,122,129 Статуту залізниць України та ст.ст. 4-3, 32, 33, 36, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства Українська залізниця м. Київ в особі регіональної філії ОСОБА_1 залізниця м. Дніпро до Товариства з обмеженою відповідальністю Промислова фінансова компанія Укразовметсплав , м. Маріуполь, Донецька область про стягнення штрафу у розмірі 66955,00 грн. задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Промислова фінансова компанія Укразовметсплав (87551, Донецька область, м. Маріуполь, проїзд Знаменський, будинок 1/29, р/р 26005962487631 ПАТ ПУМБ у м. Київ, МФО 334851, код ЄДРПОУ 36637261) на користь Публічного акціонерного товариства Українська залізниця (03680, м. Київ, вул. Тверська, буд.5, код ЄДРПОУ 40075815) в особі регіональної філії ОСОБА_1 залізниця (49602, Дніпропетровська область, м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, буд.108, р/р 2600757872107 АБ Експрес - Банк , МФО 322959, код ЄДРПОУ 40081237) штраф у розмірі 66955,00 грн. та витрати по сплаті судового збору у розмірі 1378,00 грн.

Видати наказ після набуття рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття (складання).

Вступну та резолютивну частини рішення

оголошено в судовому засіданні 26.01.2017 р.

Повне рішення складено 30.01.2017 р.

Суддя М.Ю. Мальцев

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення26.01.2017
Оприлюднено07.02.2017
Номер документу64503593
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —905/3342/16

Ухвала від 21.06.2018

Господарське

Господарський суд Донецької області

О.М. Сковородіна

Ухвала від 12.06.2018

Господарське

Господарський суд Донецької області

О.М. Сковородіна

Ухвала від 01.06.2018

Господарське

Господарський суд Донецької області

О.М. Сковородіна

Судовий наказ від 13.02.2017

Господарське

Господарський суд Донецької області

М.Ю. Мальцев

Рішення від 26.01.2017

Господарське

Господарський суд Донецької області

М.Ю. Мальцев

Ухвала від 17.01.2017

Господарське

Господарський суд Донецької області

М.Ю. Мальцев

Ухвала від 20.12.2016

Господарське

Господарський суд Донецької області

М.Ю. Мальцев

Ухвала від 28.11.2016

Господарське

Господарський суд Донецької області

М.Ю. Мальцев

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні