ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 січня 2017 рокуСправа № 912/962/16 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Тимошевської В.В. розглянув у відкритому судовому засіданні справу № 912/962/16
за позовом: Фермерського господарства "Гаївка Агро"
до відповідача: Фермерського господарства ОСОБА_1
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача:
- Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області,
- ОСОБА_2,
- ОСОБА_3;
про усунення перешкод у користуванні земельними ділянками
Представники сторін:
від позивача - Кривонос А.М., директор;
від позивача - Макєєв Д.В., довіреність № 23/02 від 23.02.16;
від відповідача - ОСОБА_6, довіреність № 1 від 30.09.15;
від 3-х осіб - участі не брали.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Фермерським господарством "Гаївка Агро" (далі по тексту - ФГ "Гаївка Агро", позивач) подано позовну заяву з вимогами до Фермерського господарства ОСОБА_1 (далі по тексту - ФГ ОСОБА_1, відповідач) з вимогами усунути перешкоди у користуванні земельними ділянками, зобов'язавши відповідача звільнити самовільно зайняті земельні ділянки позивача за кадастровими номерами:
НОМЕР_1, площею 4 га;
НОМЕР_2 площею 6 га;
НОМЕР_3 площею 2 га;
НОМЕР_4 площею 6 га;
НОМЕР_5 площею 18 га,
що знаходяться на території Аджамської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області та надані Фермерському господарству "Гаївка-Агро" в оренду.
В обґрунтування підстав позову позивач послався на ті обставини, що відповідач безпідставно, незаконно та самовільно займає земельні ділянки, які перебувають в оренді позивача на підставі договорів оренди, укладених з фізичними особами-власниками відповідних земельних ділянок. Позов подано з посиланням на ст. ст. 125, 152, 211, 212 Земельного кодексу України та ст. ст. 17, 31 Закону України "Про оренду землі".
Ухвалою господарського суду Кіровоградської області (далі по тексту - господарський суд) від 16.03.2016 позов прийнято до розгляду та порушено провадження у справі № 912/962/16. Крім того, даної ухвалою залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області та фізичних осіб ОСОБА_2 і ОСОБА_3.
Відповідачем позовні вимоги заперечено повністю, про що надано до матеріалів справи письмовий відзив, з підстав наступного: земельні ділянки за наведеними позивачем кадастровими номерами для відповідача означає зовсім інший об'єкт цивільних прав - земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_6, на яку ФГ ОСОБА_1 має правові підстави користування згідно до укладеного з Кіровоградською районною державною адміністрацією договору оренди землі від 10.10.2008 зі змінами та що підтверджено постановами Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17.12.2013 у справі № 811/3504/13-а та від 19.01.2016 у справі № П/811/3506/15, якими визнано протиправним та скасовано рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби про відмову у реєстрації прав та їх обтяжень та зобов'язано розглянути заяву ФГ ОСОБА_1 щодо державної реєстрації права оренди земельних ділянок та вчинити дії щодо реєстрації права оренди ФГ ОСОБА_1 на земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_6; постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04.11.2014 у справі № П/811/972/14 зобов'язано державного кадастрового реєстратора управління Держземагентства у Кіровоградському районі Кіровоградської області поновити у Державному земельному кадастрі відомості про земельну ділянку площею 46,10 га з кадастровим номером НОМЕР_6; земельні ділянки за кадастровими номерами, про які повідомляє позивач, не були створені в результаті поділу земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_6 та такі земельні ділянки є різними об'єктами цивільних прав; відповідач не порушував прав та охоронюваних законом інтересів позивача; протиправна схема по відібранню у ФГ ОСОБА_1 була завчасно спланована з урахуванням закінчення строку дії договору оренди землі від 10.10.2008 та проти відповідача був задіяний потужний адміністративний ресурс в особі посадових осіб Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області, реєстраційної служби Кіровоградського районного управління юстиції, державних кадастрових реєстраторів, які діяли виключно в інтересах ОСОБА_2 і ОСОБА_7, бенефіціарного власника ФГ "Гаївка Агро" (том І а.с. 136-146).
Третіми особами ОСОБА_2 і ОСОБА_3 в письмових поясненнях від 29.04.2016 позовні вимоги ФГ "Гаївка Агро" підтримано повністю (том ІІ а.с. 104-105, 111-112).
Ухвалою господарського суду від 12.04.2016 відмовлено ФГ "Гаївка Агро" у задоволенні заяви про забезпечення позову.
Рішенням господарського суду від 12.05.2016, прийнятим у даній справі, у задоволенні позову ФГ "Гаївка Агро" до ФГ ОСОБА_1 відмовлено повністю.
Постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 11.08.2016 рішення господарського суду від 12.05.2016 залишено без змін.
За результатами касаційного перегляду постановою Вищого господарського суду України від 08.11.2016 постанова Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 11.08.2016 та рішення господарського суду від 12.05.2016 скасовано, справу направлено на новий розгляд до господарського суду.
У прийнятій судом касаційної інстанції постанові зазначено, зокрема про наступне.
Надана судами юридична оцінка, встановлених ними обставин справи, яка потягла за собою відмову позивачу в позові про усунення перешкод у користуванні ним земельними ділянками, здійснена без встановлення обставин, якими позивач обґрунтовував підстави звернення до суду за захистом порушеного суб'єктивного права користування законно орендованими земельними ділянками, і які, як наслідок, залишились без будь-якої юридичної оцінки. Враховуючи підстави позову, суд повинен був встановити наявність саме у особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або законного інтересу, на захист якого подано позов, а також з'ясувати наявність чи відсутність факту їх порушення або оспорювання, а також яким чином особа, до якої позивачем пред'явлено позов, порушує права останнього.
Суди не встановили обставини, які мають істотне значення для правильного вирішення спору, зокрема не дослідили надані позивачем свідоцтва про права власності, витяги з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, договори оренди на які він посилався в обґрунтування наявності у нього права користування спірними земельними ділянками; не встановили чи підтверджується належними доказами існування у відповідача права користування саме спірними земельними ділянками.
За наслідками розгляду спору суди фактично захистили права відповідача, який самостійних зустрічних вимог до позивача в даній справі не пред'являв, пославшись на рішення в адміністративній справі №П/811/972/14, яким зобов'язано поновити у Державному земельному кадастрі відомості про земельну ділянку площею 46,10 га кадастровий номер НОМЕР_6, розташованої на території Аджамської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області, не звернувши у вагу на те, що вищевказане судове рішення не засвідчує ані факту поновлення реєстрації відомостей, ані існування у позивача правовстановлюючих документів, якими б підтверджувалось його право користування як розформованою земельною ділянкою НОМЕР_6, так і сформованими земельними ділянками з кадастровими номерами НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_4, НОМЕР_5 та НОМЕР_7, які передано позивачу за договорами оренди, на які він посилався в обґрунтування позовних вимог.
Після повернення матеріалів справи до господарського суду здійснено її автоматизований розподіл, за результатами якого для розгляду справи призначено суддю господарського суду Тимошевську В.В.
Ухвалою від 30.11.2016 справу № 912/962/16 прийнято до провадження суддею господарського суду Тимошевською В.В. та призначено до розгляду в судовому засіданні.
Під час нового розгляду справи позивачем позовні вимоги згідно поданого позову підтримано повністю та надано письмові пояснення щодо поданого позову і обставин, наведених в постанові Вищого господарського суду України від 08.11.2016 та, крім того, повідомлено про те, що по тексту позовної заяви допущено технічну помилку в зазначені розміру земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_4, відповідно позивач просить вважати правильним розміром вказаної земельної ділянки - 16 га та уточнив розмір вказаної земельної ділянки в його позовних вимогах (том ІІІ а.с. 68-72).
Відповідачем під час нового розгляду справи позовні вимоги заперечено та згідно письмових пояснень від 20.01.2017 викладено письмову позицію з урахуванням постанови Вищого господарського суду України від 08.11.2016, у відповідності до якої відповідач зазначив про те, що позивачем не надано доказів на підтвердження самовільного зайняття ФГ ОСОБА_1 відповідних земельних ділянок, тоді як відповідач дій по самовільному зайняттю спірних земельних ділянок не здійснював та з 10.10.2008 користується земельною ділянкою площею 46,1012 га кадастровий номер НОМЕР_6 (том ІІІ а.с. 127-139).
В клопотанні від 06.01.2017 відповідач просить зобов'язати управління Держгеокадастру у Кіровоградської районі Кіровоградської області надати для залучення до матеріалів справи письмові пояснення з посиланням на законодавчі норми щодо наявності повноважень для направлення ФГ "Гаївка Агро" листа від 11.03.2016 за вих. № 27-28-99.2-1545/15-16, а також надати письмові пояснення щодо змісту цього листа, та просить визнати обов'язковою особисту явку в судове засідання представника Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області для надання пояснень, як особи до повноважень якої відноситься питання розпорядження земельними ділянками державної форми власності, а також як особи, яка протягом провадження у справі № 811/3504/13-а паралельно в порушення ст. 19 Земельного кодексу України провела зміну цільового призначення земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_6, що знаходиться в користуванні ФГ ОСОБА_1 (том ІІІ а.с. 65-67).
Третьою особо Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області будь-яких пояснень щодо поданого позову не надано та подано письмові клопотання про розгляд справи за відсутності представника вказаної третьої особи (том ІІІ а.с. 75, 109).
Третіми особами ОСОБА_2 і ОСОБА_3 в письмових поясненнях від 16.01.2017 позовні вимоги ФГ "Гаївка Агро" підтримано повністю та заявлено клопотання про розгляд справи за їхньої відсутності (том ІІІ а.с. 77-99).
В судовому засіданні 23.01.2017 господарський суд перейшов до розгляду справи по суті. Розгляд справи в судовому засіданні 23.01.2017 було відкладено за усним клопотанням представників сторін до 30.01.2017.
Представниками позивача в судовому засіданні позовні вимоги згідно поданого позову та з урахуванням уточнень щодо розміру земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_4 підтримано повністю; представником відповідача в судовому засіданні заперечено у задоволенні позову відповідно до обставин, наведених у відзиві на позов та наданих письмових пояснень.
Господарський суд в судовому засіданні відхиляє клопотання відповідача від 06.01.2017 щодо витребування від управління Держгеокадастру у Кіровоградської районі Кіровоградської області пояснень з приводу листа від 11.03.2016 за вих. № 27-28-99.2-1545/15-16 та про визнання обов'язковою явку в судове засідання представника Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, оскільки господарський суд в силу приписів Господарського процесуального кодексу України та виходячи з наявних у справі матеріалів, має можливість надати оцінку доказів у справі без отримання додаткових пояснень зазначених в клопотанні посадових осіб.
Розглянувши наявні у справі матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, які наведено в обґрунтування підстав позову та заперечень проти позовних вимог, оцінивши подані докази, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
З матеріалів справи слідує, що ФГ "Гаївка Агро" є орендарем земельних ділянок, розташованих на території Аджамської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області, відповідно до укладених з орендодавцями - фізичними особами договорів оренди землі, а саме:
договорів оренди землі від 23.10.2015, укладених з ОСОБА_2 на оренду земельних ділянок з кадастровими номерами та площею: НОМЕР_1, площею 4 га; № НОМЕР_2, площею 16 га; № НОМЕР_7, площею 2 га;
договорів оренди землі від 23.10.2015, укладених з ОСОБА_3 на оренду земельних ділянок з кадастровими номерами та площею: НОМЕР_4, площею 6 га; № НОМЕР_5, площею 18 га (том І а.с. 38-43, 47-52, 58-63, 67-72, 76-81).
За умовами укладених договорів землі земельні ділянки надано позивачеві для ведення особистого селянського господарства зі строком дії договорів на 15 років, починаючи з дати державної реєстрації права оренди земельної ділянки.
Право оренди ФГ "Гаївка Агро" за вказаними договорами на земельні ділянки за кадастровими номерами НОМЕР_1 НОМЕР_2, НОМЕР_7, НОМЕР_4, НОМЕР_5 зареєстровано в державному реєстрі речових прав 23.10.2015, що підтверджується відповідними витягами з реєстру (том І а.с. 46, 66, 83).
Орендодавці за укладеними з позивачем договорами оренди є власниками наданих в оренду земельних ділянок згідно наступних документів:
ОСОБА_2 - свідоцтво від 19.10.2015 індексний номер НОМЕР_8, свідоцтво від 19.10.2015 індексний номер НОМЕР_9, договір купівлі-продажу від 16.09.2014;
ОСОБА_3 - свідоцтво від 19.10.2015 індексний номер НОМЕР_10, свідоцтво від 19.10.2015 індексний номер НОМЕР_11 (том І а.с. 44, 53, 64, 73, том ІІ а.с. 108-109)
Право власності на відповідні земельні ділянки зареєстровано за ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (том І а.с. 45, 46, 54, 55, 65. 66, 74, 75, 82, том ІІІ а.с. 80-85, 90-98).
Як повідомляє позивач, з листопада 2013 року ФГ ОСОБА_1 безпідставно, незаконно, самовільно займає вищевказані земельні ділянки, які перебувають в оренді ФГ "Гаївка Агро", що стало підставою для звернення з позовом у даній справі.
При вирішенні спору господарський суд враховує, що земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Конституція України встановлює, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Згідно з частинами 8, 9 названої норми орендодавцями земельних ділянок є їх власники або уповноважені ними особи; відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.
Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав ( ст. 125 Земельного кодексу України).
Законом України "Про оренду землі" встановлено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст. 13). Укладення договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності здійснюється за згодою орендодавця та особи, яка згідно із законом вправі набувати право оренди на таку земельну ділянку (ч. 1 ст. 16).
Згідно зі ст. 27 Закону України "Про оренду землі" орендареві забезпечується захист його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону. Орендар в установленому законом порядку має право витребувати орендовану земельну ділянку з будь-якого незаконного володіння та користування, на усунення перешкод у користуванні нею, відшкодування шкоди, заподіяної земельній ділянці громадянами і юридичними особами України, іноземцями, особами без громадянства, іноземними юридичними особами, у тому числі міжнародними об'єднаннями та організаціями.
Таким чином, позивач, який набув на підставі договорів оренди та зареєстрував право оренди на земельні ділянки за кадастровими номерами НОМЕР_1 НОМЕР_2, НОМЕР_7, НОМЕР_4, НОМЕР_5, має право на захист такого права на рівні із захистом права власності, у тому числі шляхом усунення перешкод в користуванні відповідними земельними ділянками.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до договору оренди землі від 10.10.2008, укладеного між Кіровоградською районною державною адміністрацією (орендодавець) та ФГ ОСОБА_1 (орендар) в оренду відповідача було передано земельну ділянку площею 46,10 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель резерву, що перебувають у державній власності на території Аджамської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області (том І а.с. 24-36, том ІІ 6-14).
Строк дії вказаного договору 5 років з дати його державної реєстрації.
Вказаний договір зареєстровано у Кіровоградському районному відділі КРФ ДП Центр ДЗК при Держкомземі України 03.11.2008 за № 040837200300.
Згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, сформованого станом на 25.06.2013. кадастровий номер переданої відповідачеві в оренду за договором земельної ділянки НОМЕР_6 (том ІІ а.с. 17-18).
Розпорядженням Голови Кіровоградської районної державної адміністрації № 1135-р від 23.11.2012 внесено зміни до договору оренди землі, укладеного з ФГ ОСОБА_1, та збільшено термін дії договору оренди землі строком на 20 років, починаючи з дати його реєстрації, а також збільшено розмір орендної плати до 4% від нормативної грошової оцінки (том ІІ а.с. 15). Згідно змісту вказаного розпорядження вказані зміни вносяться шляхом укладення додаткової угоди до договору оренди землі.
28.11.2012 між Кіровоградською районною державною адміністрацією та ФГ ОСОБА_1 підписано договір про внесення змін та доповнень до договору оренди землі від 10.10.2008 згідно вказаного вище розпорядження (том ІІ а.с. 16).
Згідно поданої ФГ ОСОБА_1 заяви від 15.10.2013 про реєстрацію права оренди земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_6 рішенням державного реєстратора від 28.10.2013 відмовлено у державній реєстрації права оренди на вказану земельну ділянку (том ІІ а.с. 24, 25).
Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17.12.2013 у справі № 811/3504/13-а, яка набрала законної сили, задоволено позов ФГ ОСОБА_1 до державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Кіровоградського районного управління юстиції у Кіровоградській області визнано протиправним та скасовано вказане вище рішення державного реєстратора від 28.10.2013 та зобов'язано останнього розглянути заяву ФГ ОСОБА_1 від 15.10.2013 щодо державної реєстрації права оренди земельних ділянок (том ІІ а.с. 26-32).
За результатами розгляду заяви ФГ ОСОБА_1 від 15.10.2013 рішенням державного реєстратора від 14.12.2015 відмовлено у державній реєстрації права оренди на земельну ділянку кадастровим номером НОМЕР_6 (том ІІ а.с. 33). За змістом вказаного рішення однією з підстав для відмови стала інформація про відсутність станом на 09.12.2015 в Національній кадастровій системі відомостей щодо реєстрації земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_6.
Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19.01.2016 у справі № 811/3506/15, яка набрала законної сили, за позовом ФГ ОСОБА_1 визнано протиправним та скасовано назване вище рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно від 14.12.2015 та зобов'язано останнього вчинити дії щодо державної реєстрації іншого речового права - право оренди ФГ ОСОБА_1 на земельну ділянку кадастровим номером НОМЕР_6 (том ІІ а.с. 34-37).
Згідно повідомлення відповідача та що підтверджується довідками Аджамської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області, платіжними дорученнями, ФГ ОСОБА_1 продовжує користуватися земельною ділянкою кадастровим номером НОМЕР_6 та сплачувати за неї орендну плату (том ІІ а.с. 38-77).
Відповідач вказує, що земельна ділянка за кадастровим номером НОМЕР_6, якою за твердженням відповідача, останній користується правомірно на підставі договору оренди землі від 10.10.2008, та земельні ділянки, з приводу яких подано позов, є різними об'єктами цивільних прав, сформованими з різних правових підстав, а тому взаємних цивільних прав та обов'язків у позивача та відповідача немає.
Досліджуючи вказані доводи відповідача, господарський суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Згідно з частинами 3, 4, 9, 10 ст. 79-1 Земельного кодексу України сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї. Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про Державний земельний кадастр" державна реєстрація земельної ділянки - це внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.
Разом з цим, як слідує з матеріалів справи, відомості про земельну ділянку за кадастровим номером НОМЕР_6, що була надана в оренду ФГ ОСОБА_1 за договором від 10.10.2008, видалено з Державного земельного кадастру. Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04.11.2014 у справі № П/811/972/14, порушеною за позовом ФГ ОСОБА_1 до Державного кадастрового реєстратора управління Держземагентства у Кіровоградському районі Кіровоградської області ОСОБА_8, зобов'язано реєстратора поновити у Державному земельному кадастрі відомості про земельну ділянку площею 46,10 га кадастровим номером НОМЕР_6 (том І а.с. 101-105). Проте докази виконання вказаного рішення адміністративного суду в матеріалах справи відсутні та за повідомленням відповідача таке рішення суду на час розгляду справи не виконано.
Отже, на час розгляду справи поновлення у Державному земельному кадастрі відомостей про земельну ділянку кадастровим номером НОМЕР_6 не відбулося.
З підстав викладеного господарський суд відхиляє доводи відповідача, що земельна ділянка кадастровим номером НОМЕР_6 є окремим об'єктом цивільних прав. Земельна ділянка за кадастровим номером НОМЕР_6, у зв'язку із не внесенням на час розгляду справи відомостей до Державного земельного кадастру, відсутня.
Одночасно господарський суд погоджується з доводами відповідача щодо відсутності в матеріалах справи належних доказів на підтвердження того, що земельні ділянки за кадастровими номерами НОМЕР_1 НОМЕР_2, НОМЕР_7, НОМЕР_4, НОМЕР_5 були сформовані шляхом поділу земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_6 чи в інший, передбачений ст. 79-1 Земельного кодексу України спосіб.
Між тим, вказане не є беззаперечним свідченням того, що земельні ділянки за кадастровими номерами НОМЕР_1 НОМЕР_2, НОМЕР_7, НОМЕР_4, НОМЕР_5 не були фактично сформованими на місці раніше сформованої земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_6.
Частиною 2 ст. 79-1 Земельного кодексу України передбачено декілька способів формування земельних ділянок. Предметом спору у даній справі не є законність формування земельних ділянок кадастровими номерами НОМЕР_1 НОМЕР_2, НОМЕР_7, НОМЕР_4, НОМЕР_5. Господарський суд виходить з тих обставин, що на вказані земельні ділянки зареєстровано право власності фізичних осіб-орендодавців ОСОБА_2 і ОСОБА_3. А отже такі земельні ділянки є фактично сформованими та внесеними до Державного земельного кадастру.
Згідно листа управління Держгеокадастру у Кіровоградському районі Кіровоградської області від 11.03.2016 № 27-28-99.2-1545/15-16, направленого голові ФГ "Гаївка Агро" повідомлено, що на місці земельної ділянки НОМЕР_6 сформовані ділянки з кадастровими номерами НОМЕР_1 НОМЕР_2, НОМЕР_7, НОМЕР_4, НОМЕР_5 (том І а.с. 86).
Обставини того, що земельна ділянка кадастровий номер НОМЕР_6 та земельні ділянки кадастровими номерами НОМЕР_1 НОМЕР_2, НОМЕР_7, НОМЕР_4, НОМЕР_5 являються однією і той же земельною ділянкою підтверджуються в поясненнях державного кадастрового реєстратора Управління Держгеокадастру у Кіровоградському районі ОСОБА_8, якого було викликано в судове засідання в порядку ст. 30 Господарського процесуального кодексу України згідно ухвали господарського суду від 28.03.2016 (том І а.с. 155-156).
Треті особи ОСОБА_2 і ОСОБА_3, за якими зареєстровано право власності на відповідні земельні ділянки, в своїх поясненнях повідомили господарський суд, що вони заключили договори оренди землі з ФГ "Гаївка Агро", однак ФГ ОСОБА_1 не дає можливості користуватися та використовує земельні ділянки самовільно без будь-яких правоустановчих документів (том ІІІ а.с. 78-79, 88-89).
Листами від 23.10.2015 та від 21.01.2016 позивач звертався до відповідача з проханням звільнити відповідне поле, на що 21.01.2016 надано відповідь, що ФГ ОСОБА_1 правомірно користується земельною ділянкою кадастровий номер НОМЕР_6 (том І а.с. 32-34).
Доводи відповідача про те, що матеріали справи не містять доказів передачі за договорами оренди земельних ділянок ФГ "Гаївка Агро" та доказів того, що ФГ "Гаївка Агро" зверталось до орендодавців з повідомленнями про неможливість використовувати земельні ділянки, не спростовують жодних повідомлених позивачем обставин, оскільки за положеннями ст. 17 Закону України "Про оренду землі" об'єкт за договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди, якщо інше не встановлено законом.
З підстав викладеного, господарський суд вважає доведеними належними доказами повідомлені позивачем обставини щодо фактичного зайняття ФГ ОСОБА_1 земельних ділянок кадастровими номерами НОМЕР_1 НОМЕР_2, НОМЕР_7, НОМЕР_4, НОМЕР_5.
Щодо самовільного зайняття відповідачем відповідних земельних ділянок, господарський суд зазначає наступне.
Поняття "самовільне зайняття земельної ділянки" наведено в Законі України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", згідно з яким самовільне зайняття земельної ділянки - це будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Виходячи з умов договору оренди землі від 10.10.2008, який було укладено між Кіровоградською районною державною адміністрацією та ФГ ОСОБА_1 на оренду земельної ділянки площею 46,10 га за кадастровим номером НОМЕР_6, дата закінчення строку дії такого договору 03.11.2013.
Зміни щодо збільшення строку дії вказаного договору на 20 років, які було внесено за розпорядженням РДА та оформлено шляхом підписання між названими сторонами правочину договору від 28.11.2012, чинності не набули у зв'язку з відсутністю державної реєстрації договору про внесення змін, що було обов'язковим згідно ст. 18 Закону України "Про оренду землі" в редакції станом на 28.11.2012.
Розпорядження голови Кіровоградської районної державної адміністрації від 23.11.2012 № 1135-р про внесення змін до договору оренди землі не породжує жодних правових наслідків щодо внесених змін без їх оформлення в установленому законодавством порядку.
Господарський суд враховує, що до правовідносин має застосовуватися саме та редакція Закону України "Про оренду землі", яка була чинною на момент їх виникнення, оскільки згідно зі статтею 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи
На момент закінчення строку дії договору, укладеного ФГ ОСОБА_1 діяли положення ст. 33 Закону України "Про оренду землі", в редакції Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", який набрав чинності з 12.03.2011.
Згідно частини 6 ст. 33 Закону України "Про оренду землі" у зазначеній редакції у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Разом з цим, за приписами вказаної норми, про поновлення договору оренди землі між сторонами укладається додаткова угода у місячний строк в обов'язковому порядку.
Між тим, в матеріалах справи відсутні будь-які докази на підтвердження обставин укладення додаткової угоди про поновлення договору оренди землі від 10.10.2008. Більш того, відсутні будь-які відомості щодо звернення ФГ ОСОБА_1 до відповідного органу, який з урахуванням змін до законодавства здійснював чи здійснює на теперішній час розпорядження земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної форми власності, з повідомленням про свій намір скористатися правом на поновлення договору.
Згідно правової позиції Верховного Суду України, викладеної, зокрема в постанові від 25.05.2016 у справі № 3-312гс16 для поновлення договору оренди землі з підстав, передбачених ч. 6 ст. 33 Закону України "Про оренду землі", необхідна наявність таких юридичних фактів: орендар продовжує користуватися виділеною земельною ділянкою; орендар належним чином виконує свої обов'язки за договором; відсутнє письмове повідомлення орендодавця про відмову у поновленні договору оренди; сторони укладають додаткову угоду про поновлення договорів оренди.
Згідно постанови Верховного Суду України від 23.03.2016 у справі № 6-146цс16 зазначено про те, що для поновлення договору оренди землі з підстав, передбачених частиною шостою статті 33 Закону України "Про оренду землі", необхідна наявність таких юридичних фактів: орендар належно виконує свої обов'язки за договором оренди; до закінчення строку дії договору він повідомив орендодавця в установлені строки про свій намір скористатися переважним правом на укладення договору на новий строк; до листа-повідомлення орендар додав проект додаткової угоди, продовжує користуватись виділеною земельною ділянкою; орендодавець письмово не повідомив орендаря про відмову в поновленні договору оренди.
Крім того, як встановлено вище, реєстрація земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_6 в Державному земельному кадастрі на час розгляду справи взагалі відсутня. Натомість сформовано та зареєстровано земельні ділянки кадастровими номерами НОМЕР_1 НОМЕР_2, НОМЕР_7, НОМЕР_4, НОМЕР_5, на які зареєстровано право приватної власності фізичних осіб та зареєстровано право оренди ФГ "Гаївка Агро".
Відносно посилання відповідача на рішення Європейського суду з прав людини у справі "Пайн Велі Девелопмент ЛТД" та інші проти Ірландії", господарський суд зазначає, що відповідач не вчинив належних дій по продовженню (поновленню) договору оренди від 10.10.2008, тоді як у вказаному рішенні йдеться про дотримання особою всіх вимог законодавства.
У зв'язку з наведеним підстави вважати, що дії ФГ ОСОБА_1 є правомірними з огляду на положення ч. 6 ст. 33 Закону України "Про оренду землі", відсутні.
Докази реєстрації права оренди ФГ ОСОБА_1 на земельну ділянку за кадастровим номером НОМЕР_6 відповідно до постанови Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19.01.2016 у справі № П/811/3506/15 в матеріалах справи відсутні, тоді як ст. 125 Земельного кодексу України чітко встановлює, що право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цих прав.
Крім того, за положеннями ч. 10 ст. 79-1 Земельного кодексу України державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі. Між тим, як встановлено вище, реєстрація земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_6 в Державному земельному кадастрі на час розгляду справи відсутня.
Натомість, право оренди ФГ "Гаївка Агро" на земельні ділянки кадастровими номерами НОМЕР_1 НОМЕР_2, НОМЕР_7, НОМЕР_4, НОМЕР_5 зареєстровано в Державному реєстрі речових права на нерухоме майно.
Таким чином, матеріалами справи не підтверджено наявність у ФГ ОСОБА_1 правовстановлюючих документів, якими б підтверджувалось його право користування як розформованою земельною ділянкою кадастровим номером НОМЕР_6, так і сформованими земельними ділянками з кадастровими номерами НОМЕР_1 НОМЕР_2, НОМЕР_7, НОМЕР_4, НОМЕР_5.
З підстав викладеного господарський суд вважає доведеними матеріалами справи обставини самовільного зайняття ФГ ОСОБА_1 земельних ділянок з кадастровими номерами НОМЕР_1 НОМЕР_2, НОМЕР_7, НОМЕР_4, НОМЕР_5, право оренди на які зареєстровано за ФГ "Гаївка Агро".
Як встановлено ст. 27 Закону України "Про оренду землі", про що зазначено вище, орендареві забезпечується захист його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону. Орендареві забезпечується захист його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону. Орендар в установленому законом порядку має право, зокрема, витребувати орендовану земельну ділянку з будь-якого незаконного володіння та користування, на усунення перешкод у користуванні нею.
Згідно з ч. 2 ст. 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
З підстав викладеного господарський суд вважає позовні вимоги ФГ "Гаївка Агро" про усунення перешкод у користуванні земельними ділянками, зобов'язавши ФГ ОСОБА_1 звільнити самовільно зайняті земельні ділянки за кадастровими номерами:НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_7, НОМЕР_4, НОМЕР_5, що знаходяться на території Аджамської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області та надані Фермерському господарству "Гаївка-Агро" в оренду, обґрунтованими, належним чином підтвердженими та такими, що підлягають задоволенню повністю.
Одночасно господарський суд зазначає, що позивач, подаючи до господарського суду під час нового розгляду заяву, в якій повідомив про допущення технічної помилки в зазначені розміру земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_4 та просить вважати правильним розмір вказаної земельної ділянки - 16 га (том ІІІ а.с. 68-72), помиляється та зазначає неправильні розміри земельних ділянок. Згідно наявних в матеріалах справи документів розмір земельної ділянки кадастровим номером НОМЕР_4 становить 6 га (том І а.с. 44, 45, 46, 47-52, том ІІІ а.с. 80-82), тоді як позивач зазначає 16 га, а розмір земельної ділянки НОМЕР_2 - 16 га (том І а.с. 58-63, 73, 74, 75, том ІІІ а.с. 93-95), тоді як позивач зазначає 6 га.
Виходячи з положень Закону України "Про Державний земельний кадастр", яким визначено, що кадастровий номер земельної ділянки - це індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування, господарський суд вважає необхідним при задоволенні позову зазначити правильні площі відповідних земельних ділянок. При цьому господарський суд вважає, що вказане не є виходом за межі позовних вимог та не може бути підставою для часткового задоволення позову, оскільки позивач просить захистити своє право оренди земельних ділянок за зазначеними ним кадастровими номерами, які індивідуалізують сформовані у відповідних площах земельні ділянки.
За правилами ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись ст. ст. 33, 34, 43, 44, 49, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Усунути перешкоди у користуванні земельними ділянками, зобов'язавши Фермерське господарство ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний код НОМЕР_12) звільнити самовільно зайняті земельні ділянки Фермерського господарства "Гаївка Агро" (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 10-а, кв. 32, ідентифікаційний код 39787296) за кадастровими номерами:
НОМЕР_1, площею 4 га;
НОМЕР_2 площею 6 га;
НОМЕР_3 площею 2 га;
НОМЕР_4 площею 16 га;
НОМЕР_5 площею 18 га,
що знаходяться на території Аджамської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області та надані Фермерському господарству "Гаївка-Агро" в оренду.
Стягнути з Фермерського господарства ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний код НОМЕР_12) на користь Фермерського господарства "Гаївка Агро" (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 10-а, кв. 32, ідентифікаційний код 39787296) 1378,00 грн судового збору.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи Дніпропетровським апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга на рішення подається через місцевий господарський суд, який розглянув справу, протягом десяти днів з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено 06.02.2017.
Суддя В.В.Тимошевська
Суд | Господарський суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 30.01.2017 |
Оприлюднено | 07.02.2017 |
Номер документу | 64532424 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Орєшкіна Еліна Валеріївна
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Орєшкіна Еліна Валеріївна
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Орєшкіна Еліна Валеріївна
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Орєшкіна Еліна Валеріївна
Господарське
Господарський суд Кіровоградської області
Тимошевська В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні