Справа № 311/44/17
Провадження № 2/311/306/2017
03.02.2017
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 лютого 2017 року м. Василівка
Василівський районний суд Запорізької області
у складі: головуючого - судді: Сидоренко Ю.В.,
при секретарі: Осінцевій Л.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Василівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Фермерське господарство Пролісок-5 , Кам'янська сільська рада Василівського району Запорізької області, Публічне акціонерне товариство "Державний ощадний банк України в особі територіального відокремленого безбалансового відділення № 10007/0224 філії - Запорізького обласного управління ПАТ "Державний ощадний банк України", про визнання права на майнові права засновника фермерського господарства в порядку спадкування за законом,
В С Т А Н О В И В:
11.01.2017 року ОСОБА_1 звернулася до Василівського районного суду Запорізької області з позовом, який в подальшому уточнила, до ОСОБА_2, ОСОБА_3, про визнання права на майнові права засновника фермерського господарства в порядку спадкування за законом.
На обгрунтування заявлених позовних вимог позивач ОСОБА_1 зазначає, що вона перебувала у шлюбі з ОСОБА_4, який був зареєстрований 19 вересня 1977 року у Кам`янській сільській раді Василівського району Запорізької області. Від шлюбу мають двох повнолітніх на теперішній час дітей: ОСОБА_2 та ОСОБА_3, які є відповідачами за позовом. ІНФОРМАЦІЯ_4 року її чоловік ОСОБА_4 помер у віці 59 років у м.Василівка Запорізької області. Заповіту за життя ОСОБА_4 не складав.
На час смерті чоловіка вони вдвох були зареєстровані та проживали за адресою: АДРЕСА_1 Спадкоємцями першої черги за законом після смерті її чоловіка, є вона та їх діти ОСОБА_2 та ОСОБА_3, відповідачі по справі.
Вона прийняла спадщину належним чином та своєчасно, відповідно до положень ст.1268-1270 ЦК України, а відповідачі спадщину не приймали, оскільки заяву нотаріусу про прийняття спадщини не подавали, зі спадкодавцем на час його смерті не проживали та не були зареєстровані.
За життя її чоловік був головою фермерського господарства Пролісок-5 та відповідно до Статуту вказаного фермерського господарства, чоловік ОСОБА_4 був засновником господарства, а вона та їх діти - членами фермерського господарства. Відповідно до Розділу 6 Статуту, майно господарства належить йому на праві власності, утворюється за рахунок прибутку, внесків, пожертвувань. Майно складається із статутного та інших фондів, що утворюються за рішенням засновника.
Розділом 7 Статуту було визначено, що складений капітал господарства складає 65 570 грн., початкова сума якого може бути змінена за рішенням засновника. Збільшення складеного капіталу відбувається шляхом внесення засновником або членами додаткових внесків та іншими способами, передбаченими чинним законодавством, враховуючи і прибуток господарства.
Рішенням засновника ФГ Пролісок-5 №1 від 25 січня 2012 року, було внесено зміни до п.7.1 розділу 7 Статуту про збільшення складеного капіталу господарства, який був визначений у сумі 142 980 грн. Відповідні зміни до Статуту були зареєстровані Василівською РДА Запорізької області 30 березня 2012 року за НОМЕР_7.
При створенні фермерського господарства та на період його діяльності за життя засновника ОСОБА_4 складений капітал господарства був сформований та збільшувався лише за рахунок його власних особистих коштів та коштів отриманих за рахунок господарської діяльності господарства. Ні вона, ні їх діти: члени фермерського господарства, не вкладали своїх особистих коштів до складеного капіталу господарства.
Крім складеного капіталу - майна, фермерське господарство має на теперішнй час боргові зобов"язання за дворма кредитними договорами: №183 у вигляді відновлювальної кредитної лінії від 09 березня 2011 року в сумі 300 000 грн. зі строком погашення 05 березня 2018 року, по якому сума заборгованості станом на 1 січня 2017 року складає 100 000 грн.; №457 у вигляді кредитної ділінії на придбання основних засобів від 30 жовтня 2015 року в сумі 235 900 грн. зі строком погашення 21 вересня 2018 року; сума заборгованості станом на 12 січня 2017 року становить 136 241 грн.
Простроченої заоргованості за обома кредитними договорами фермерське господарство "Пролісок" на теперішнй час не має.
Відповідно до п.14.3 Статуту успадкування фермерського господарства здійснюється відповідно до закону.
12 вересня 2016 року вона звернулася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини за законом після смерті чоловіка. Їх діти спадщину не приймали. Нотаріусом було заведено спадкову справу №47 за 2016 рік. На її заяву про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на майнові права засновника фермерського господарства Пролісок-5 - спадкодавця ОСОБА_4, 26 грудня 2016 року нотаріусом було винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії - у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті її чоловіка. Постанова нотаріуса мотивована тим, що у Статуті фермерського господарства не зазначено яким чином розподіляється складений капітал господарства - 142 980 грн. між засновником господарства - ОСОБА_4 та його членами: ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_2 Аналіз ст.167 ГК України та норм Закону України Про фермерське господарство дає висновок про те, що об'єктом спадкування фермерських господарств може бути частка у статутному фонді. Та нотаріусом відмовлено їй у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті чоловіка, оскільки без державної реєстрації підприємства як цілісного майнового комплексу ні відчуження, ні спадкування цілісного майнового комплексу неможливе, що стосується і спадкування прав на фермерське господарство як цілісний майновий комплекс, що встановлено ст.23 закону України Про фермерське господарство , а фермерське господарство Пролісок-5 не зареєстровано як цілісний майновий комплекс.
Тому, вона позбавлена можливості реалізувати своє право, відповідно до положень ст.1296 ЦК України, на отримання свідоцтва про право на спадщину у вигляді майнових прав засновника фермерського господарства та на фермерське господарство, оскільки має намір продовжити діяльність фермерського господарства, від спадщини не відмовилась і продовжую займатися всіма справами, пов'язаними із переоформленням фермерського господарства, тобто фактично вступила у його володіння.
Отже, особливостями спадкування фермерського господарства є: складність визначення майна, яке належить фермерському господарству на момент його створення та за результатами його діяльності на час спадкування; правовий режим майна осіб, які ведуть фермерське (селянське) господарство; особливості спадкування земель фермерського (селянського) господарства, про що вона питання в межах даного позову не висуває.
Статус голови фермерського господарства не успадковується, оскільки такий статус належить до немайнових відносин і у разі смерті голови чле ни фермерського господарства обиратимуть наступного голову господар ства.
Отже, у випадку смерті голови фермерського господарства за рішенням членів такого господарства один із них призначається головою, що обов'язково оформлюється шляхом внесення змін до статуту фермерського господарства. Фермерське господарство як цілісний майновий комплекс включає майно, передане до складеного капіталу, нерозподілений прибуток, майнові та інші зобов'язання.
Таким чином, вона на теперішній час, як спадкоємиця першої черги за законом, не може у позасудовому порядку переоформити спадщину на фермерське господарство Пролісок-5 на себе, так як нотаріус відмовив у вчиненні нотаріальної дії та видачі свідоцтва про право на спадщину, мотивуючи свою відмову тим, що на теперішній час не передбачений порядок реєстрації підприємств (цілісного майнового комплексу), як об'єкта нерухомості.
У свою чергу відсутність свідоцтва про право на спадщину за законом є перешкодою для проведення державної реєстрації з метою внесення змін до установчих документів - Статуту, які пов'язані із зміною засновника вказаного фермерського господарства на підставі факту смерті фізичної особи - засновника ОСОБА_4
Крім того, після смерті чоловіка, вона не може переоформити фермерське господарство на себе та внести зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, вирішити питання про внесення змін до Статуту фермерського господарства. З настанням періоду весняно-польових робіт діяльність фермерського господарства, що має кредитні зобов`язання, буде фактично паралізована, оскільки проведення розрахунків з рахунками фермерського господарства буде неможливою, як і вирішення інших питань господарської діяльності фермерського господарства Пролісок-5 . Тому за захистом свого права на спадщину за законом вона вимушена звернутися до суду з даним позовом, в якому просить визнати за нею в порядку спадкування за законом після смерті чоловіка - ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 року, право на майнові права засновника фермерського господарства Пролісок-5 , що розташовано за адресою: АДРЕСА_2
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з"явилася, про день та час розгляду справи була повідомлена судом своєчасно та належним чином, проте надала суду заяву з проханням розглянути справу у її відсутність, уточнені позовні вимоги підтримує у повному обсязі та наполягає на їх задоволенні за підставами, викладеними у позовній заяві (а.с.42).
Представник позивача адвокат Кара Р.Т. в судове засідання не з"явилася, проте надала суду заяву, в якій просить розглянути справу у її відсутність та без участі її довірителя ОСОБА_1, позовні вимоги підтримують у повному обсязі, просять вимоги задовольнити за підставами, викладеними в уточненій позовній заяві (а.с.61-63).
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилася, належним чином була повідомлена судом про день та час розгляду справи, проте надала суду нотаріально посвідчену заяву, в якій просить розглядати справу без її участі, позовні вимоги визнає у повному обсязі, проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 не заперечує (а.с.44).
Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, належним чином був повідомлений судом про день та час розгляду справи, однак надав суду заяву, в якій просить розглядати справу у його відсутність, позовні вимоги ОСОБА_1 визнає у повному обсязі, проти їх задоволення не заперечує (а.с.45).
Представник третьої особи: Кам"янської сільської ради Василівського району Запорізької області в судове засідання не з'явився, належним чином був повідомлений судом про день та час судового розгляду, проте надав суду заяву про розгляд справи у відсутність представника, проти позовних вимог ОСОБА_1 заперечень не мають, з позовом згодні, просять його задовольнити, самостійних вимог щодо предмета позову не заявляють (а.с.57).
Представник третьої особи: Публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України в особі територіального відокремленого безбалансового відділення № 10007/0224 філії - Запорізького обласного управління ПАТ "Державний ощадний банк України" в судове засідання не з'явився, належним чином був повідомлений судом про день та час судового розгляду, проте надав суду заяву з проханням розглядати справу у відсутність їх представника, проти задоволення позову ОСОБА_1 не заперечують (а.с.58-59). Самостійних вимог щодо предмету позову не заявлено.
Представник третьої особи: Фермерського господарства Пролісок-5 в судове засідання не з'явився, про день та час судового розгляду був належним чином судом сповіщений, проте на адресу суду надано заяву з проханням розглядати справу у відсутність їх уповноваженого представника, проти задоволення позову ОСОБА_1 не заперечують, самостійних вимог щодо предмету позову не заявляють.
З огляду на вказані обставини, суд вважає можливим розглянути справу без участі сторін.
Вивчивши та дослідивши матеріали цивільної справи, всебічно та повно з'ясувавши обставини у даній справи, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи, давши їм оцінку у сукупності з оголошеними та дослідженими матеріалами, суд вважає, що заявлені ОСОБА_1 позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, позивачка по справі, з 17 вересня 1977 року перебувала у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_4, що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_1, виданим Кам`янською сільською радою Василівського району Запорізької області, за актовим записом № 62, копія якого міститься в матеріалах справи (а.с.26).
Відповідач по справі: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, є дітьми позивачки та її чоловіка, що підтверджується свідоцтвами про їх народження, серії НОМЕР_2 та НОМЕР_3 відповідно, виданими Кам`янською сільською радою Василівського району Запорізької області, копії яких міститься в матеріалах даної справи (а.с.25).
ІНФОРМАЦІЯ_4 року помер ОСОБА_4, у віці 59 років, у місті Василівка Запорізької області, що підтверджено свідоцтвом про його смерть серії НОМЕР_4, виданим виконавчим комітетом Кам`янської сільської ради Василівського району Запорізької області, за актовим записом № 13, копія якого міститься в матеріалах справи (а.с. 19).
Після смерті ОСОБА_4, відповідно до положень ст.1220 ЦК України, відкрилася спадщина за законом, оскільки ОСОБА_4 при житті заповіту складено не було.
На день смерті ОСОБА_4 проживав та був зареєстрований разом з ОСОБА_1, позивачкою по справі, за адресою: АДРЕСА_1, що підтверджується довідкою Кам`янської сільської ради Василівського району Запорізької області за № 38 від 05.01.2017 року (а.с.18).
Таким чином, спадкоємцями першої черги за законом після смерті ОСОБА_3, відповідно до положень ст.ст.1222, 1223, 1258, 1261 ЦК України, є позивачка ОСОБА_1 та відповідачі по цій справі : ОСОБА_2 та ОСОБА_3
З матеріалів спадкової справи №47/2016, заведеної приватним нотаріусом Василівського районного нотаріального округу Запорізької області Кириченко В.В., копія якої міститься в матеріалах даної цивільної справи, вбачається, що позивачка ОСОБА_1 є єдиною спадкоємицею за законом після смерті ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 року та яка своєчасно та належним чином, відповідно до положень ст.1268-1270 ЦК України, прийняла спадщину, подавши про це відповідну заяву нотаріусу. Відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 спадщину після смерті батька ОСОБА_4 не приймали, зі спадкодавцем на час його смерті не проживали та не були зареєстровані, подали заяви нотаріусу, а також мати померлого ОСОБА_7 про відмову від прийняття спадшини після смерті ОСОБА_4 Заповіт за життя ОСОБА_4 складений не був, тому спадкування спадщини після смерті ОСОБА_4 здійснюється за законом, за правилами, встановленими нормами глави 86 книги шостої ЦК України.
Також, як вбачається з матеріалів даної цивільної справи, ОСОБА_4 був головою фермерського господарства Пролісок-5 , створеного у 1992 році, що підтверджено довідкою НОМЕР_5 з ЄДРПОУ, свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи НОМЕР_6, Статутом вказаного фермерського господарства, копії яких містяться в матеріалах даної справи (а.с.9-10,11-17).
Відповідно до Статуту фермерського господарства Пролісок-5 ОСОБА_4 був єдиним засновником господарства, та відповідно до вказаного Статуту був і головою фермерського господарства. Його дружина - ОСОБА_1 та діти: ОСОБА_2 і ОСОБА_3 є членами даного фермерського господарства, про що зазначено у розділі 2 Статуту, копія якого є у справі (а.с.11-16).
Відповідно до Розділу 6 Статуту майно господарства належить йому на праві власності, утворюється за рахунок прибутку, внесків, пожертвувань. Майно складається із статутного та інших фондів, що утворюються за рішенням засновника.
Розділом 7 Статуту визначено, що складений капітал господарства складає 65 570 грн., початкова сума якого може бути змінена за рішенням засновника. Збільшення складеного капіталу відбувається шляхом внесення засновником або членами додаткових внесків та іншими способами, передбаченими чинним законодавством, враховуючи і прибуток господарства.
Рішенням засновника фермерського господарства Пролісок-5 №1 від 25 січня 2012 року, було внесено зміни до п.7.1 розділу 7 Статуту про збільшення складеного капіталу господарства, який був визначений в сумі 142 980 гривень (а.с.24). Відповідні зміни до Статуту фермерського господарства Пролісок-5 були зареєстровані Василівською районною державною адміністрацією Запорізької області 30 березня 2012 року за НОМЕР_7 (а.с.17).
При створенні фермерського господарства та на період його діяльності за життя засновника ОСОБА_4, як вбачається зі змісту Статуту, складений капітал господарства був сформований та збільшувався лише за рахунок його власних особистих коштів та коштів отриманих за рахунок господарської діяльності господарства. Доказів того, що члени фермерського господарства вносили свої особисті кошти чи майно до складеного капіталу господарства, суду не надано.
На теперішній час фермерське господарство має боргові зобов'язання за двома кредитними договорами: №183 у вигляді відновлювальної кредитної лінії від 09 березня 2011 року в сумі 300 000 грн. зі строком погашення 05 березня 2018 року, по якому сума заборгованості станом на 1 січня 2017 року складає 100 000 грн.; №457 у вигляді кредитної лінії на придбання основних засобів від 30 жовтня 2015 року в сумі 235 900 грн. зі строком погашення 21 вересня 2018 року; сума заборгованості станом на 12 січня 2017 року становить 136 241 грн. Простроченої заборгованості за обома кредитними договорами фермерське господарство "Пролісок-5" станом на 12.01.2017 року не має, що підтверджено відповідною довідкою територіального відокремленого безбалансового відділення № 10007/0224 ПАТ "Державний ощадний банк України за № 586 від 12.01.2017 року, оригінал якої міститься в матеріалх справи (а.с.36).
Відповідно до п.14.3 Статуту успадкування фермерського господарства здійснюється відповідно до закону.
Правовідносини щодо спадкування фермерського господарства врегульовані такими актами чинного законодавства: Цивільним кодексом України, Земельним кодексом України, Податковим Кодексом, Законом України Про фермерське господарство , Законом України Про податок з доходів фізичних осіб України , Законом України Про нотаріат , Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, Постановою КМУ Про затвердження мінімальних розмірів земельних ділянок, які утворюються в результаті поділу земельної ділянки фермерського господарства, що успадковується ..
Так, у ч.1 ст.23 Закону України Про фермерське господарство щодо спадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) міститься загальна відсилочна норма, а саме: успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону.
Згідно норм Цивільного кодексу, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Отже, успадковуватись можуть лише права та обов'язки фізичної особи , а не юридичної, якою є фермерське господарство.
Відповідно до положень ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті
В той же час ст.1219 ЦК України містить перелік прав та обов'язків, що не входять до складу спадщини - права та обов'язки, що нерозривно пов'язані з особою спадкодавця, зокрема: 1) особисті немайнові права; 2) право на участь у товариствах та право членства в об'єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами.
Оскільки спадкодавець ОСОБА_4 був єдиним засновником фермерського господарства та був його головою, проте позивачка як одна із членів фермерського господарства бажає продовжити діяльність вказаного господарства, що зумовило її звернення як до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини, так і з позовною заявою до суду, що є предметом розгляду у цій цивільній справі, то господарство, як юридична особа, може не припиняти своє існування (у зв'язку зі смертю засновника та голови фермерського господарства), бо ст. 36 Закону Про фермерське господарство визначає Порядок припинення діяльності фермерського господарства, де п.1-б передбачено, що діяльність фермерського господарства припиняється у разі, якщо не залишається жодного члена фермерського господарства або спадкоємця, який бажає продовжити діяльність господарства у порядку, встановленому законом.
12 вересня 2016 року позивачка ОСОБА_1 звернулася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини за законом після смерті чоловіка - ОСОБА_4. Відповідачі у справі - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 спадщину не приймали.
За заявою позивачки ОСОБА_1 про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на права засновника - спадкодавця ОСОБА_4 на фермерське господарство Пролісок-5 , приватним нотаріусом Василівського районного нотаріального округу Кириченко В.В. по спадковій справі №47 за 2016 рік, було винесено 26 грудня 2016 року постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії - у видачі ОСОБА_1 свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті її чоловіка - ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 року (а.с.20-21). Постанова нотаріуса мотивована тим, що у Статуті фермерського господарства не зазначено яким чином розподіляється складений капітал господарства - 142 980 грн. між засновником господарства - ОСОБА_4 та його членами: ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_2
Аналіз ст.167 Господарського кодексу України та норм Закону України Про фермерське господарство дає висновок про те, що об'єктом спадкування фермерських господарств може бути частка у статутному фонді. Відповідно до ч.1 ст.23, ч.2 ст.22 Закону України Про фермерське господарство відчуження та спадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу) здійснюється відповідно до закону. Проте відповідних норм, на які є посилання у Законі України Про фермерське господарство , чинне законодавство України не містить, тому мають бути застосовані, за аналогією, норми, що регулюють процедуру наслідування корпоративних прав господарських товариств.
Визначення поняття єдиного майнового комплексу містять декілька нормативно-правових актів. Зокрема ст.191 ЦК України визначає, що підприємство є єдиним майновим комплексом, який використовується для здійснення підприємницької діяльності. До складу підприємства як єдиного майнового комплексу входять усі види майна, призначені для його діяльності, включаючи земельні ділянки, будівлі, споруди, устаткування, інвентар, сировину, продукцію, права вимоги, борги, а також право на торговельну марку або інше позначення та інші права, якщо інше не встановлено договором або законом. Підприємство як єдиний майновий комплекс є нерухомістю. Права на земельну ділянку та інші об'єкти нерухомого майна, які входять до складу єдиного майнового комплексу підприємства, підлягають державній реєстрації в органах, що здійснюють державну реєстрацію прав на нерухоме майно. Підприємство або його частина можуть бути об'єктом купівлі-продажу, застави, оренди та інших правочинів.
Відповідно до ч.6 ст.3 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень будь-які правочини щодо нерухомого майна укладаються, якщо право власності на таке майно зареєстровано згідно з вимогами цього Закону.
Ч.2 ст.144 Господарського кодексу України визначено, шо право на майно, яке підлягає державній реєстрації, виникає з дня реєстрації цього майна або відповідних прав на нього, якщо інше не встановлено законом.
Оскільки без державної реєстрації підприємства як цілісного майнового комплексу ні відчуження, ні спадкування цілісного майнового комплексу не можливе, що стосується і спадкування прав на фермерське господарство як цілісний майновий комплекс, що встановлено ст.23 закону України Про фермерське господарство , а фермерське господарство Пролісок-5 не зареєстровано як цілісний майновий комплекс, нотаріусом відмовлено позивачці у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті чоловіка. Тому позивачка позбавлена можливості реалізувати своє право, відповідно до положень ст.1296 ЦК України, на отримання свідоцтва про право на спадщину у вигляді майнових прав засновника фермерського господарства.
Способи захисту цивільних прав передбачені ч.2 ст.16 ЦК України, в тому числі шляхом визнання права (п.1) Окрім вказаних у цій статті способів можливий захист цивільного права іншим способом, який встановлений, у даному випадку, законом.
Відповідно до ст.1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до іншої особи (спадкоємця).
Відповідно до ст.1217 УК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять всі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Статтею 1219 ЦК України, яка визначає права та обов'язки особи, які не входять до складу спадщини, не викючає зі складу спадщини майнових прав засновника фермерського господарства.
Нормами книги шостої ЦК України не визначено особливостей спадкування майна чи майнових прав засновника фермерського господарства.
В роз'ясненнях, що містяться в п.9 постанови № 20 від 22.12.95 року Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності зазначено, що успадкування майна селянського (фермерського) господарства здійснюється за загальними правилами спадкового права.
Відповідно до роз'яснень, що містяться в п.9 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування вирішуючи спір про спадкування частки учасника підприємницького товариства, необхідно враховувати, що це допускається статтями 130, 147, 166 ЦК України, статтями 55, 69 Закону України від 19 вересня 1991 року № 1576-XII Про господарські товариства і не підпадає під заборону пункту 2 частини першої статті 1219 ЦК України. При цьому спадкується не право на участь, а право на частку в статутному (складеному) капіталі.
Відповідно до ч.1,2 ст.1 Закону України Про фермерське господарство фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону. Фермерське господарство може бути створене одним громадянином України або кількома громадянами України, які є родичами або членами сім'ї, відповідно до закону.
Ч.4 цієї статті була змінена, згідно із Законом N 1067-VIII від 31 березня 2016 року, тобто зміни в даній правовій нормі відбулися після смерті спадкодавця (ІНФОРМАЦІЯ_4 року) та викладена в наступній редакції: Фермерське господарство підлягає державній реєстрації як юридична особа або фізична особа - підприємець. Фермерське господарство, зареєстроване як юридична особа, діє на основі Статуту. У Статуті зазначаються найменування господарства, його місце знаходження, адреса, предмет і мета діяльності, порядок формування майна (складеного капіталу), органи управління, порядок прийняття ними рішень, порядок вступу до господарства та виходу з нього та інші положення, що не суперечать законодавству України.
За життя спадкодавця та на час утворення і діяльності фермерського господарства до кінця березня 2016 року законодавством не вимагалося зазначення в Статуті фермерського господарства порядку формування майна (складеного капіталу), розподілу часток у кладеному капіталі між засновником та членами фермерського господарства, органів управління та порядку прийняття ними рішень. Тому членами фермерського господарства та спадкоємцем засновника мають бути вирішені питання внесення змін у Статут фермерського господарства з метою приведення його змісту до вимог чинного законодавства.
Ч.1 ст.32 того ж Закону передбачає, що держава гарантує дотримання і захист майнових та інших прав і законних інтересів фермерського господарства
Відповідно до положень ст.19 Закону України Про фермерське господарство визначено поняття майна фермерського господарства (складеного капіталу) до складу якого можуть входити: будівлі, споруди, облаштування, матеріальні цінності, цінні папери,продукція, вироблена господарством в результаті господарської діяльності, одержані доходи, інше майно, набуте на підставах, що не заборонені законом, право користування землею, водою та іншими природними ресурсами, будівлями, спорудами, обладнанням, а також інші майнові права (в тому числі на інтелектуальну власність), грошові кошти, які передаються членами фермерського господарства до його складеного капіталу.
Виходячи зі змісту ст.19 Закону поняття майно фермерського господарства та складений каптал є тотожними.
З часу утворення фермерського господарства розмір складеного капіталу становив 65 570 грн. За результатами господарської діяльності фермерського господарства кладений капітал, тобто вартість майна фермерського господарства за одноосібним рішенням №1 від 25 січня 2012 року засновника та голови фермерського господарства була збільшена та становить 142 980 грн., про що внесені відповідні зміни до Статуту фермерського господарства.
Відповідно до ст.20 Закону України Про фермерське господарство майно фермерського господарства належить йому на праві власності. Майнові права, що входять до складеного капіталу фермерського господарства, передаються йому на визначений у Статуті термін. У власності фермерського господарства може перебувати будь-яке майно, в тому числі земельні ділянки, житлові будинки, господарські будівлі і споруди, засоби виробництва тощо, яке необхідне для ведення товарного сільськогосподарського виробництва і набуття якого у власність не заборонено законом. Фермерське господарство має право здійснювати відчуження та набуття майна на підставі цивільно-правових угод. Порядок володіння, користування і розпорядження майном фермерського господарства здійснюється відповідно до його Статуту, якщо інше не передбачено угодою між членами фермерського господарства та законом. Член фермерського господарства має право на отримання частки майна фермерського господарства при його ліквідації або у разі припинення членства у фермерському господарстві. Розмір частки та порядок її отримання визначаються Статутом фермерського господарства. Майнові спори між фермерським господарством та його членами вирішуються судом.
Відповідно до ч.1 ст.23 Закону України Про фермерське господарство , успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини здійснюється відповідно до закону, тому фермерське господарство повинно успадковуватися як цілісний майновий комплекс. На теперішній час законодавством не передбачений порядок реєстрації підприємств (цілісного майнового комплексу), як об'єкта нерухомості.
В Законі України Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 755-1У зазначено положення щодо внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи на підставі факту смерті фізичної особи-засновника (учасника).
Отже, особливостями спадкування фермерського господарства є: складність визначення майна, яке належить фермерському господарству на момент його створення та за результатами його діяльності на час спадкування; правовий режим майна осіб, які ведуть фермерське (селянське) господарство; особливості спадкування земель фермерського (селянського) господарства, про що позивачка питання в межах цього позову вимог не висуває.
Статус голови фермерського господарства не успадковується, оскільки такий статус належить до немайнових відносин і у разі смерті голови чле ни фермерського господарства обиратимуть наступного голову господар ства.
Відповідно до ст. 4 Закону України Про фермерське господарство головою фермерського господарства є його засновник або інша визначена в Статуті особа, аналогічні положення містить і Статут Фермерського господарства Пролісок-5 .
Отже, у випадку смерті голови фермерського господарства за рішенням членів такого господарства один із них призначається головою, що обов'язково оформлюється шляхом внесення змін до статуту фермерського господарства. Фермерське господарство як цілісний майновий комплекс включає майно, передане до складеного капіталу, нерозподілений прибуток, майнові та інші зобов'язання.
Таким чином, позивачка на теперішній час, як спадкоємиця першої черги за законом не може у позасудовому порядку переоформити спадщину на майнові права засновника фермерського господарства Пролісок-5 , так як нотаріус відмовив вчинити нотаріальні дії та видати свідоцтво про право на спадщину, мотивуючи свою відмову тим, що на теперішній час не передбачений порядок реєстрації підприємств (цілісного майнового комплексу), як об'єкта нерухомості, а Статут фермерського господарства не відповідає чинним вимогам Закону України Про фермерське господарство , оскільки зміни до законодавчо встановлених вимог щодо змісту статуту фермерського господарства були внесені після смерті спадкодавця..
У свою чергу, відсутність свідоцтва про право на спадщину за законом є перешкодою для проведення державної реєстрації з метою внесення змін до установчих документів - Статуту господарства, які пов'язані із зміною засновника вказаного фермерського господарства на підставі факту смерті фізичної особи - засновника ОСОБА_4
Оскільки права засновника фермерського господарства Пролісок-5 є майновими правами, що встановлено приписами ст.ст.177-178 ЦК України, то вони входять до складу спадщини, та враховуючи вищезазначені факти, які підтверджують обставини, викладені у позовній заяві та те, що позивачка є спадкоємицею першої черги за законом майна померлого ОСОБА_4, виявила бажання продовжити діяльність фермерського господарства в якості голови господарства, та для цього вона повинна отримати у порядку спадкування права засновника фермерського господарства.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, ст.ст.177,178, 191, 1210, 1216-1220, 1222, ст.ст.1223, 1258, 1261, 1268-1270 ЦК України, ст.ст.144,167 Господарського кодексу України, Законом України Про фермерське господарство , Законом України Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців , Постановою № 20 від 22.12.95 року Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності", Постановою Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування , ст.ст.10, 11, 60, 61, 79, 84, 88, 131, 208-209, 212-215, 218 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, треті особи: Фермерське господарство Пролісок-5 , Кам'янська сільська рада Василівського району Запорізької області, Публічне акціонерне товариство "Державний ощадний банк України в особі територіального відокремленого безбалансового відділення № 10007/0224 філії - Запорізького обласного управління ПАТ "Державний ощадний банк України", про визнання права на майнові права засновника фермерського господарства в порядку спадкування за законом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 року, право на майнові права засновника фермерського господарства Пролісок-5 , що знаходиться за юридичною адресою: АДРЕСА_1 (ЄДРПОУ - 22158109).
Рішення суду може бути оскаржено до апеляційного суду Запорізької області через Василівський районний суд Запорізької області протягом 10 днів з дати проголошення рішення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя
Василівського районного суду
Запорізької області Ю.В. СИДОРЕНКО
Суд | Василівський районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 03.02.2017 |
Оприлюднено | 16.02.2017 |
Номер документу | 64659779 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Василівський районний суд Запорізької області
Сидоренко Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні