ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
про зупинення провадження у справі
"14" лютого 2017 р. Справа № 903/7/17
за позовом Публічного акціонерного товариства "Банк Форум"
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "ОСОБА_1 ОСОБА_2"
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача:
1)Товариство з обмеженою відповідальністю "Золотий Екватор"
2)Мале приватне підприємство"ВК Імпекс"
про звернення стягнення на предмет іпотеки
Суддя Шум М.С.
Представники сторін:
від позивача: ОСОБА_1, довір. №10/21-02 від 03.06.2016р.
від відповідача: ОСОБА_3, довір. б/н від 30.12.2016р.
від третіх осіб: н/з
Встановив: позивач - Публічне акціонерне товариство "Банк Форум" звернулось до суду з позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю "ОСОБА_1 ОСОБА_2", в якій просить суд: 1)звернути стягнення на предмет іпотеки згідно Іпотечного договору №1-0217/13/23-ІР від 03.06.2013р.; 2)визначити спосіб реалізації предмета іпотеки шляхом проведення прилюдних торгів; 3)встановити початкову ціну продажу предмета іпотеки на рівні, не нижчому за звичайні ціни на цей вид майна, на підставі оцінки, проведеної суб'єктом оціночної діяльності/незалежним експертом на стадії оцінки майна під час проведення виконавчих дій, а також стягнути судові витрати по справі сумі 206 700 грн.
14.02.2017р. від позивача надійшло обґрунтоване клопотання відповідно до ст.27 ГПК України, щодо можливості залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача.
Згідно п.1 ст. 27 Господарського процесуального кодексу України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до прийняття рішення господарським судом, якщо рішення з господарського спору може вплинути на їх права або обов'язки щодо однієї з сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за клопотанням сторін, прокурора. Якщо господарський суд при прийнятті позовної заяви, вчиненні дій по підготовці справи до розгляду або під час розгляду справи встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права і обов'язки осіб, що не є стороною у справі, господарський суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору. У справах щодо майна господарських організацій, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, господарський суд залучає орган державної влади, що здійснює управління корпоративними правами, до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
14.02.2017р. від представника відповідача надійшло клопотання про призначення судової експертизу для з'ясування питання щодо початкової ціни продажу предмета іпотеки, оскільки останній не погоджується з можливістю застосувати у вигляді початкової вартості продажу майна визначену у п.1.3 іпотечного договору ринкову вартість, так як вважає її необ'єктивною та такою, що не відповідає дійсній ситуації на ринку, вимога позивача встановити початкову ціну продажу предмету іпотеки на рівні, не нижчому за звичайні ціни на цей вид майна, на підставі оцінки, проведеної суб'єктом оціночної діяльності/незалежним експертом на стадії оцінки майна під час проведення виконавчих дій, не узгоджується з позицією Верховного Суду України, у справі № 6-1239цс16, згідно з якою посилання суду у резолютивній частині рішення на визначення початкової ціни предмету іпотеки під час здійснення виконавчого провадження суперечить вимогам статей 39 та 43 Закону України "Про іпотеку". Враховуючи, що предмет дослідження знаходиться в Київській області, проведення експертизи просить доручити експертам Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України.
На вирішення судової експертизи просить винести питання:
"Яка ринкова вартість майна:
- автозаправна станція з повіткою /літер А-1/, розташований за адресою: Волинська обл., Любешівський район, смт. Любешів, вул. Червоноармійська, будинок 76, загальною площею 62,7 кв.м, матеріали стін - цегла;
- земельна ділянка площею 0,3155 гектарів, розташована за адресою: Волинська обл., Любешівський район, смт. Любешів, вул. Червоноармійська, земельна ділянка 76, цільове призначення - для обслуговування автозаправочної станції, кадастровий номер 0723155100:01:002:0011, дата державної реєстрації земельної ділянки 23.04.2013р., з усіма об'єктами незавершеного будівництва, які на ній розташовані та можуть бути розташовані в майбутньому;
- рухомого майна (основних засобів - обладнання), що є невід'ємною складовою частиною (приналежністю) вказаного нерухомого майна, пов'язане з ним спільним призначенням та використовується для його обслуговування, розташоване за адресою: Волинська обл., Любешівський район, смт. Любешів, вул. Червоноармійська, будинок 76, а саме: колонка паливороздавальна НОС-17-4-8/04, колонка паливороздавальна НОС-17-4-8/04, пожежна сигналізація, стела рекламна, повітка (навіс), резервуар РГС-10 (наземний), резервуар РГС-10 (наземний), резервуар РГС-10 (наземний), резервуар РГС-10 (наземний), резервуар РГС- 10 (наземний), резервуар РГС-10 (наземний).
Оплату експертизи гарантує.
Провадження у справі просить зупинити до закінчення проведення експертизи".
У судовому засіданні представник відповідача уточнив, що просить провести оціночно-будівельну експертизу.
Представник позивача проти клопотання позивача не заперечував, поклавшись на розсуд суду. Повідомив, що додаткові питання до експерта відсутні.
Згідно ч1. ст. 39 Закону "Про іпотеку" в разі задоволення судом позову про звернення стягнення на предмет іпотеки у рішенні суду зазначаються: загальний розмір вимог та всі його складові, що підлягають сплаті іпотекодержателю з вартості предмета іпотеки; опис нерухомого майна, за рахунок якого підлягають задоволенню вимоги іпотекодержателя; заходи щодо забезпечення збереження предмета іпотеки або передачі його в управління на період до його реалізації, якщо такі необхідні; спосіб реалізації предмета іпотеки шляхом проведення прилюдних торгів або застосування процедури продажу, встановленої статтею 38 цього Закону; пріоритет та розмір вимог інших кредиторів, які підлягають задоволенню з вартості предмета іпотеки; початкова ціна предмета іпотеки для його подальшої реалізації.
Відповідно до ч.6 ст. 5 Закону України "Про іпотеку" вартість предмета іпотеки визначається за згодою між іпотекодавцем і іпотекодержателем або шляхом проведення оцінки предмета іпотеки відповідним суб'єктом оціночної діяльності у випадках, встановлених законом або договором. Якщо під час розгляду справи сторони з такою оцінкою погоджуються, то суд не має підстав її не брати до уваги, оскільки вона є умовою договору. Якщо між сторонами виникає спір щодо такої оцінки, то залежно від того, яка сторона її оспорює, ця сторона зобов'язана довести інший розмір, зокрема заявити клопотання про призначення та проведення відповідної судової експертизи (лист ВСУ від 01.02.2015р. «Аналіз судової практики застосування судами законодавства, яке регулює іпотеку як заставу нерухомого майна» ).
Відповідно до п.4.4.3 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 24.11.2014 р. №1 «Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з кредитних договорів» , якщо господарський суд визнає обґрунтованими позовні вимоги про звернення стягнення на предмет іпотеки, то в силу приписів статті 38, частини першої статті 39 Закону України "Про іпотеку" у резолютивній частині рішення суду має бути встановлено та зазначено початкову ціну реалізації предмета іпотеки.
З урахуванням положення частини шостої статті 38 Закону України "Про іпотеку" ціна продажу предмета іпотеки встановлюється за згодою між іпотекодавцем та іпотекодержателем, а у разі відсутності такої згоди - на підставі оцінки майна суб'єктом оціночної діяльності на рівні, не нижчому за звичайні ціни на цей вид майна. Водночас господарський суд за необхідності може згідно із статтею 41 ГПК вирішити питання про призначення у справі відповідної судової експертизи.
Відповідно до ст. 41 Господарського процесуального кодексу України для роз'яснення питань, що виникають при вирішенні господарського спору і потребують спеціальних знань, господарський суд призначає судову експертизу. Учасники судового процесу мають право пропонувати господарському суду питання, які мають бути роз'яснені судовим експертом. Остаточне коло цих питань встановлюється господарським судом в ухвалі. Проведення судової експертизи доручається державним спеціалізованим установам чи безпосередньо особам, які відповідають вимогам, встановленим Законом України «Про судову експертизу» . Особа, яка проводить судову експертизу, користується правами і несе обов'язки, зазначені у статті 31 цього Кодексу.
Пленум Вищого господарського суду України у постанові від 23.03.2012р. №4 "Про деякі питання практики призначення судової експертизи" зазначив, що до актів законодавства, якими слід керуватись у вирішенні питань призначення судової експертизи в судовому процесі, відносяться, зокрема, Інструкція про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затверджена наказом Міністерства юстиції України від 08.10.98 N 53/5, з урахуванням науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених згаданим наказом Міністерства юстиції України (далі Інструкція).
Згідно п. 1.6. Інструкції експертизи та дослідження проводяться експертними установами за зонами регіонального обслуговування згідно з Переліком регіональних зон обслуговування науково-дослідними установами судових експертиз Міністерства юстиції України, наведеним у додатку 1 до цієї Інструкції.
Згідно додатку 1 до Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень визначений перелік регіональних зон обслуговування науково-дослідними установами судових експертиз Міністерства юстиції України, зокрема до Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз: Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Рівненська і Чернівецька області
Наказом Міністерства юстиції України від 08.10.98 N 53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 26.12.2012 № 1950/5) затверджено Науково-методичні рекомендації з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, відповідно до п.5.1 яких визначення ринкової вартості нерухомого майна відноситься до завдань будівельно-технічної (оціночно-будівельної) експертизи.
Запропоновані відповідачем питання відповідають орієнтовному переліку, зазначеному у науково-методичних рекомендаціях з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних дослідженнях.
Враховуючи недосягнення згоди щодо визначення сторонами початкової ціни продажу предмета іпотеки, суд дійшов висновку про задоволення клопотання відповідача про призначення у справі судової оціночно-будівельної експертизи, проте відповідно до додатку №1 до Інструкції доручити проведення Львівському науково-дослідному інституту судових експертиз (79024, Львівська область, м. Львів, вул. Липинського, 54).
Витрати з проведення експертизи покласти на відповідача за його згодою.
Відповідно до ч.2 ст.79 ГПК України господарський суд зупиняє провадження у справі у випадку призначення господарським судом судової експертизи.
На підставі викладеного, керуючись ст. 27, ст.41, ч.2 ст.79 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,
ухвалив:
1. Призначити судову оціночно-будівельну експертизу по справі, яку доручити провести Львівському науково-дослідному інституту судових експертиз (79024, Львівська область, м. Львів, вул. Липинського, 54).
2. На вирішення експерта поставити наступні питання:
Яка ринкова вартість майна:
- автозаправна станція з повіткою /літер А-1/, розташований за адресою: Волинська обл., Любешівський район, смт. Любешів, вул. Червоноармійська, будинок 76, загальною площею 62,7 кв.м, матеріали стін - цегла;
- земельна ділянка площею 0,3155 гектарів, розташована за адресою: Волинська обл., Любешівський район, смт. Любешів, вул. Червоноармійська, земельна ділянка 76, цільове призначення - для обслуговування автозаправочної станції, кадастровий номер 0723155100:01:002:0011, дата державної реєстрації земельної ділянки 23.04.2013р., з усіма об'єктами незавершеного будівництва, які на ній розташовані та можуть бути розташовані в майбутньому;
- рухомого майна (основних засобів - обладнання), що є невід'ємною складовою частиною (приналежністю) вказаного нерухомого майна, пов'язане з ним спільним призначенням та використовується для його обслуговування, розташоване за адресою: Волинська обл., Любешівський район, смт. Любешів, вул. Червоноармійська, будинок 76, а саме: колонка паливороздавальна НОС-17-4-8/04, колонка паливороздавальна НОС-17-4-8/04, пожежна сигналізація, стела рекламна, повітка (навіс), резервуар РГС-10 (наземний), резервуар РГС-10 (наземний), резервуар РГС-10 (наземний), резервуар РГС-10 (наземний), резервуар РГС- 10 (наземний), резервуар РГС-10 (наземний).
3. Оплату витрат на проведення експертизи здійснює відповідач - товариство з обмеженою відповідальністю "ВЕСТ ОЙЛ ГРУП" (43010, м. Луцьк, вул. Кременецька, 38, код ЄДРПОУ 34524327) за його згодою.
4. Господарський суд повідомляє експертів про кримінальну відповідальність згідно ст.ст. 384, 385 Кримінального кодексу України.
5. Експертний висновок направити на адресу господарського суду Волинської області: 43010, м.Луцьк, пр. Волі,54-а.
6. На підставі ст. 27 ГПК України залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців, 17).
7. Зобов'язати позивача направити Фонду гарантування вкладів фізичних осіб позовну заяву з додатками.
8. Провадження у справі на час проведення судової експертизи зупинити .
Суддя М. С. Шум
Суд | Господарський суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 14.02.2017 |
Оприлюднено | 21.02.2017 |
Номер документу | 64759608 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні