Рішення
від 17.02.2017 по справі 910/22416/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.02.2017Справа №910/22416/16

За позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "ДЕЗОМАРКЕТ" доПублічного акціонерного товариства "АГРОХОЛДИНГ АВАНГАРД" простягнення 65 000, 00 грн. Суддя Підченко Ю.О.

Представники сторін:

від позивача:Дехтярьов С.В. - представник за довіреністю; від відповідача:Петренко В.В. - представник за довіреністю.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ДЕЗОМАРКЕТ" (далі - позивач, ТОВ "ДЕЗОМАРКЕТ") звернулось до Господарського суду міста Києва із позовом до Публічного акціонерного товариства "АГРОХОЛДИНГ АВАНГАРД" (далі - відповідач, ПАТ "АГРОХОЛДИНГ АВАНГАРД") про стягнення 65 000, 00 грн. у погашення заборгованості за простим векселем серія АА № 2786047 від 06.11.2014 року.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 12.12.2016 р. порушено провадження у справі № 910/22416/16, розгляд справи призначено на 27.01.2017 р.

Представник позивача у засіданні 27.01.2017 року наполягав на задоволенні позову, 25.01.2017 року через загальний відділ діловодства суду від позивача на виконання ухвали від 12.12.2017 року надійшли додаткові документи по справі.

Представник відповідача проти позову заперечував посилаючись, зокрема, на викладені у відзиві обставини. Крім того, у судовому засіданні представник відповідача звернувся до суду із клопотанням про продовження строку розгляду даного спору додатково на 15 днів.

З метою усунення порушення рівності та змагальності учасників судового процесу, суд задовольнив клопотання відповідача про продовження строку розгляду спору додатково на 15 днів та оголосив у судовому засіданні 27.01.2017 року перерву до 17.02.2017 року.

У судовому засіданні 17.02.2017 року представник позивача продовжував наполягати на задоволенні заявленого позову. 10.02.2017 року через канцелярію суду позивачем подано додаткові документи по справі, в тому числі заперечення на відзив на позовну заяву.

Представник відповідача проти позовних вимог заперечував надав усні пояснення по справі.

В судовому засіданні 17.02.2017 р. судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши представника позивача та представника відповідача, які приймали участь під час розгляду справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

06.11.2014 року ПАТ АГРОФІРМА "АВІС" емітувало ТОВ "ДЕЗОМАРКЕТ" простий вексель серія АА №2786047 на суму 265 000, 00 грн. зі строком платежу 10.12.20114 року (копія у матеріалах справи, а оригінал досліджено безпосередньо у судовому засіданні).

Відповідно до тверджень позивача у заяві, вексель виданий з дотриманням усіх вимог, передбачених ст. 75 Уніфікованого закону про переказні векселі та прості векселі до простих векселів (далі - Уніфікований закон), та шляхом індосаменту не передавався, а тому ТОВ "ДЕЗОМАРКЕТ" є законним держателем векселя.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 07.07.2016 року № 22076471, ПАТ АГРОФІРМА "АВІС" було припинено 09.03.2016 року, а його правонаступником є ПАТ "АГРОХОЛДИНГ АВАНГАРД".

Згідно положень п. 1.1. Статуту ПАТ "АГРОХОЛДИНГ АВАНГАРД" стало повним (універсальним) правонаступником прав та обов'язків припинених через реорганізацію шляхом приєднання юридичних осіб, до переліку яких входить і ПАТ АГРОФІРМА "АВІС".

Також, витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 06.07.2016 року № 22073719, відповідач має відокремлені підрозділи, серед яких зазначена ФІЛІЯ "ПТАХОФАБРИКА "АВІС", яка розташована у буд. 1 по вул. Вербецьке шосе у с. Гуменці Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, тобто за адресою, за якою раніше знаходився векселедавець - ПАТ АГРОФІРМА "АВІС".

Із позовної заяви також вбачається, що Філія "ПТАХОФАБРИКА "АВІС" 26.06.2015 року платіжним дорученням № 9 перерахувала ТОВ "ДЕЗОМАРКЕТ" 200 000, 00 грн. У графі "Призначення платежу" цього платіжного доручення було вказано: "Погашення векселя серії АА № 2786047 від 06.11.2014 року згідно передавального акту від 05.05.2015 року без ПДВ".

17.10.2016 року позивач звернувся до відповідача із листом-вимогою про підписання акту пред'явлення векселя до платежу та сплату залишку суми векселя, проте вказану вимогу було залишено відповідачем без відповіді.

Таким чином, згідно доводів позивача, станом на час звернення із позовом до суду, заборгованість Публічного акціонерного товариства "АГРОХОЛДИНГ АВАНГАРД" перед Товариством з обмеженою відповідальністю "ДЕЗОМАРКЕТ" становить 65 000, 00 грн.

Відповідно до положень статті 3 Закону України "Про обіг векселів в Україні", зобов'язуватися та набувати права за переказними і простими векселями на території України можуть юридичні та фізичні особи.

Простий вексель являє собою просту, нічим не обумовлену або за наказом конкретної особи обіцянку векселедавця сплатити визначену суму. За простим векселем векселедавець самостійно приймає на себе безумовне зобов'язання платежу, тобто є одночасно і платником, якщо він не визначив платником за векселем будь-яку третю особу, тобто не здійснив доміціляцію векселя.

Статтею 75 Уніфікованого закону про переказні векселі та прості векселі (Уніфікований закон) передбачено, що простий вексель містить:

- назву "простий вексель", яка включена в текст документа і висловлена тією мовою, якою цей документ складений;

- безумовне зобов'язання сплатити визначену суму грошей;

- зазначення строку платежу;

- зазначення місця, в якому повинен бути здійснений платіж;

- найменування особи, якій або за наказом якої повинен бути здійснений платіж;

- зазначення дати і місця видачі простого векселя;

- підпис особи, яка видає документ (векселедавець).

Згідно ст. 77 Уніфікованого закону, до простих векселів застосовуються такі ж положення, що стосуються переказних векселів, тією мірою, якою вони є сумісними з природою цих документів.

У частині 1 статті 78 Уніфікованого закону встановлено, що векселедавець простого векселя зобов'язаний так само, як акцептант за переказним векселем.

Прості векселі зі строком платежу у визначений строк від пред'явлення повинні бути протягом строків, встановлених статтею 23 , пред'явлені векселедавцю для відмітки. Перебіг строку починається від дати відмітки, підписаної векселедавцем на векселі. Відмова векселедавця зробити датовану відмітку повинна бути засвідчена протестом (стаття 25 ), дата якого є початком строку від пред'явлення (стаття 78 Уніфікованого закону).

У відповідності до ст. 38 Уніфікованого закону держатель переказного векселя зі строком платежу на визначений день або у визначений строк від дати складання чи від пред'явлення, повинен пред'явити вексель для платежу або в день, в який він підлягає оплаті, або в один із двох наступних робочих днів

Так, у простому векселі серія АА 2786047 від 06.11.2014 року сторони по справі передбачили, що Публічне акціонерне товариство Агрофірма "АВІС" 10.12.2014 року здійснить платіж за векселем Товариству з обмеженою відповідальністю "ДЕЗОМАРКЕТ".

У матеріалах справи відсутні докази, які б підтверджували пред'явлення векселя до платежу у вказаний строк.

Відповідно до ст.ст. 53, 78 Уніфікованого закону, після закінчення строків, встановлених для пред'явлення переказного векселя зі строком платежу за пред'явленням або у визначений строк від пред'явлення; для здійснення протесту у неакцепті або у неплатежі; для пред'явлення для платежу у разі застереження "Обіг без витрат", держатель втрачає свої права регресу проти індосантів, проти трасанта і проти інших зобов'язаних осіб, за винятком акцептанта, а отже, при непред'явленні до платежу простого векселя - за винятком векселедавця.

Таким чином, непред'явлення простого векселя до платежу у встановлений строк не звільняє від грошових зобов'язань, що виникли між сторонами, відносно платежу за векселем, а отже, векселедавець не звільняється від свого обов'язку сплатити суму векселя.

Проте, вимог позивача щодо підписання акту пред'явлення векселя до платежу та сплати залишку суми за векселем Публічне акціонерне товариство "АГРОХОЛДИНГ АВАНГАРД" не виконало, у зв'язку з чим і виник спір у справі.

Заперечуючи проти заявленого позову, Публічне акціонерне товариство "АГРОХОЛДИНГ АВАНГАРД" наводить наступні доводи:

- відповідно до п. 11.4. постанови Національного Банку України від 16.12.2002 року № 508 "Про затвердження Положення про порядок здійснення банками операцій з векселями у національній валюті на території України", ознака не доміцильованого векселя з особливим платником - це наявність на лицьовому боці векселя вказівки векселедавця простого або переказного векселя або акцептанта переказного векселя "Підлягає оплаті в


" (найменування місця платежу і назва банку) або "Платник
" (назва банку і найменування місця платежу) . У цьому разі банк як особливий платник також виконує платіж від імені та за дорученням платника за векселем (векселедавця простого або акцептанта переказного векселя);

- особливим платником по векселю виступає Публічне акціонерне товариство Комерційний банк "Фінансова Ініціатива";

- оскільки в самому векселі банк передбачений як доміциліат, то і вимога про оплату повинна пред'являтися саме до нього.

Оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 1 статті 14 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", вексель є борговим документом, а згідно положень ч. 3 статті 545 ЦК України - наявність боргового документа у боржника підтверджує виконання ним свого обов'язку.

За таких умов векселедержатель може вручити (передати, направити) оригінал векселя векселедавцю (уповноваженій ним особі) лише після отримання платежу за ним. Передача векселя до платежу буде означати втрату векселедержателем права на отримання вексельної суми.

У п. 20 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 08.06.2007 року "Про деякі питання практики розгляду спорів, пов'язаних з обігом векселів" зазначено, що прямий боржник за векселем зобов'язаний довести обґрунтованість своїх заперечень стосовно того, що векселедержатель не пред'явив йому оригінал векселя або не надав можливості перевірити наявність у встановленому місці та у визначений строк у особи, що пред'явила вимогу, оригіналу векселя і прав власності на зазначений цінний папір.

Оригінал векселя серія АА № 2786047 було пред'явлено позивачем по справі у судовому засіданні для огляду.

Крім того, стосовно тверджень відповідача про те, що особливим платником по векселю виступає Публічне акціонерне товариство Комерційний банк "Фінансова Ініціатива" суд дійшов наступних висновків.

на підставі Постанови Правління Національного банку України від 23.06.2015 року № 408 "Про віднесення Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "ФІНАНСОВА ІНІЦІАТИВА" до категорії неплатоспроможних виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 23.06.2015 року № 121 "Про запровадження тимчасової адміністрації ПАТ "КБ "ФІНАНСОВА ІНІЦІАТИВА", згідно з яким з 24.06.2015 року запроваджено тимчасову адміністрацію в ПАТ "КБ "ФІНАНСОВА ІНІЦІАТИВА". Згідно з інформацією, наведеною на офіційному сайті Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, тимчасова адміністрація в ПАТ "КБ "ФІНАНСОВА ІНІЦІАТИВА" діє до теперішнього часу.

Згідно п. 1 ч. 45 ст. 36 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" під час тимчасової адміністрації не здійснюється задоволення вимог вкладників та інших кредиторів банку.

Терміни "доміціліат" та "особливий платник" у законодавстві України мають різне значення, перший термін використовується стосовно доміцильованого векселя (п. 11.3. Положення про порядок здійснення банками операцій з векселями в національній валюті на території України, далі також Положення), а другий стосовно неодоміцильованого векселя з особливим платником (п. 11.4 Положення).

Різниця між ними полягає, зокрема, у тому, що згідно п. 11.9 положення банк не зобов'язаний приймати до оплати неодоміцильовані векселі з особливим платником, на відміну від доміцильованих векселів.

Також, у п. 11.3. та п. 11.4. Положення наведений вичерпний перелік ознак, за якими можна ідентифікувати вексель як доміцильований або як неодиміцильований з особливим платником. Вичерпність цього переліку свідчить про те, що векселедавець для надання векселю статусу доміцильованого (не доміцильованого з особливим платником) повинен на лицевому боці зробити один із написів, формулювання яких наведені у п. 11.3. або у п. 11.4. Положення. Враховуючи формальність, як істотну особливість вексельного права, будь-яке відхилення векселедавця від встановлених формулювань тягне за собою позбавлення векселя статусу доміцильованого (не доміцильованого з особливим платником).

У простому векселі серія АА № 2786047 від 06.11.2014 року місцезнаходження векселедавця та адреса місця в графі "Підлягає сплаті" різні, а тому є підстави вважати, що визначено особливе місце платежу. Таким чином, за цією ознакою простий вексель серія АА № 2786047 від 06.11.2014 року можна вважати доміцильованим.

Векселедавець на спірному векселі зазначив назву банку оскільки саме у ПАТ КБ "Фінансова Ініціатива" відкрито рахунок на ім'я векселедавцем, що підтверджується, зокрема, копією банківської виписки з поточного рахунку ТОВ "ДЕЗОМАРКЕТ" від 18.06.2014 року.

Отже, хоча ПАТ "КБ "Фінансова Ініціатива" і зазначено у спірному векселі, але вважати цей банк доміциліатом немає підстав. Згідно п. 1.2. Положення доміциліат - особа, яка є особливим платником за векселем. Векселедавець на векселі зазначив свій власний поточний рахунок, з якого буде виконаний платіж за векселем, тобто векселедавець виключив можливість оплати векселя банком з окремого рахунку (відмінного від поточного рахунку векселедавця).

У пункті 1.2. Положення встановлено, що під час складання векселя векселедавець може зазначити не лише особливе місце платежу, а й особу, яка оплатить вексель у місці доміциляції. Якщо така особа не зазначена, то її може зазначити трасат під час акцепту. Якщо він цього не зробить, то вважається, що акцептант сам виконає платіж у місці доміциляції.

Більше того, векселедавець вже здійснював часткову оплату на погашення векселя у розмірі 200 000, 00 грн., що підтверджується наявною у справі копією виписки по рахунку № 26002210323562 ТОВ "ДЕЗОМАРКЕТ".

З огляду на все вищенаведене суд дійшов висновку, що виходячи з напису на простому векселі серія АА № 2786047 від 06.11.2014 року, векселедавець (ПАТ АГРОФІРМА "АВІС" правонаступником якого є ПАТ "АГРОХОЛДИНГ АВАНГАРД") повинен сам виконати платіж у місці доміциляції та відповідно до та відповідно вимога про оплату векселя повинна пред'являтися саме до векселедавця.

Згідно ст. 43 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.

Зокрема, в силу вимог ст. ст. 33, 34 цього Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Відповідач під час розгляду справи не надав суду належних та допустимих доказів, які б спростовували заявлені позовні вимоги та свідчили про відсутність у нього обов'язку сплатити заявлену до стягнення суму.

За таких обставин, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі з покладенням судового збору на відповідача в порядку ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст.ст. 4 3 , 32, 33, 34, 43, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "ДЕЗОМАРКЕТ" задовольнити.

2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства "АГРОХОЛДИНГ АВАНГАРД" (03115, м. Київ, просп.. Перемоги, 121 В; код ЄДРПОУ 00851519) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ДЕЗОМАРКЕТ" (03115, м. Київ, вул. Феодори Пушиної, 8-А; код ЄДРПОУ 34575654) 65 000, 00 грн. у погашення заборгованості за простим векселем серії АА № 2786047 від 06.11.2014 року та судовий збір у розмірі 1 378, 00 грн. Видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повний текст рішення підписано 22.02.2017 р.

Суддя Ю.О. Підченко

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення17.02.2017
Оприлюднено23.02.2017
Номер документу64888141
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/22416/16

Постанова від 18.07.2017

Господарське

Вищий господарський суд України

Демидова A.M.

Ухвала від 27.06.2017

Господарське

Вищий господарський суд України

Демидова A.M.

Постанова від 18.04.2017

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Мартюк А.І.

Ухвала від 16.03.2017

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Мартюк А.І.

Рішення від 17.02.2017

Господарське

Господарський суд міста Києва

Підченко Ю.О.

Ухвала від 27.01.2017

Господарське

Господарський суд міста Києва

Підченко Ю.О.

Ухвала від 12.12.2016

Господарське

Господарський суд міста Києва

Підченко Ю.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні