Рішення
від 23.02.2017 по справі 569/15469/16-ц
РІВНЕНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 569/15469/16-ц

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 лютого 2017 року

Рівненський міський суд Рівненської області в складі:

головуючий суддя - Кучина Н.Г.

з участю секретаря судового засідання - Довбенко Г.В.

позивача - ОСОБА_1

представника позивача - ОСОБА_2

представника відповідача - ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Рівне цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Професійної спілки працівників дочірнього підприємства "ПрикарпатЗахідтранс" відкритого акціонерного товариства трубопровідного транспорту нафтопродуктів про визнання недійсним рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до Рівненського міського суду Рівненської області із вищевказаним позовом, в якому просить визнати протиправним та недійсним з моменту ухвалення рішення Професійної спілки дочірнього підприємства "ПрикарпатЗахідтранс" відкритого акціонерного товариства трубопровідного транспорту нафтопродуктів про виключення з 01.03.2016 року ОСОБА_1 із членства профспілки працівників ДП "ПрикарпатЗахідтранс", оформлене протоколом № 4 засідання профкому ДП " ПрикарпатЗахідтранс" від 31.03.2016 року; судові витрати покаласти на відповідача.

В обгрунтування позовних вимог вказує, що наказом №30-3в від 13 червня 2016 року вона була звільнена з посади начальника відділу діловодства і контролю за п.1 ст. 40 КЗпП України у зв"язку із скороченням штату працівників. При ознайомленні з наказом вона заявила письмову незгоду з тих підстав, що роботодавцем не було дотримано норм діючого трудового законодавства, що регулює порядок розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у випадку скорочення чисельності або штату працівників. Також зазначає, що 30.03.2016 року на ім"я Голови профкому ОСОБА_4 позивачем була написана заява з проханням припинити її членство в профспілці працівників ДП "ПрикарпатЗахідтранс" з 01.03.2016 року. Протоколом №4 засідання профкому ДП "ПрикарпатЗахідтранс" від 31.03.2016 року, позивача було виключено із членів профспілки з 01.03.2016 року. Однак засідання профкому, на якому прийняте оскаржуване нею рішення було проведене без її участі, тобто про місце, дату і час проведення вказаного засідання профкому її повідомлено не було.

В судовому засіданні позивач та її представник підтримали позовні вимоги з підстав викладених в позовній заяві, просили позов задоволити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідвиши письмові докази по справі, суд дійшов до такого висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебувала у трудових відносинах із ДП "Прикарпат Західтранс", де працювала на посаді начальника відділу діловодства і контролю.

Згідно наказу №30-3в від 13 червня 2016 року виданого ДП "ПрикарпатЗахідтранс" відкритого акціонерного товариства трубопровідного транспорту нафтопродуктів, ОСОБА_1 була звільнена з посади начальника відділу діловодства і контролю на підстві п.1 ст. 40 КЗпП України у зв"язку із скороченням штату працівників.

13 червня 2016 року ОСОБА_1 була ознайомлена із наказом №30-3в від 13 червня 2016 року та зазначила, що не згідна із наказом.

Відповідно до ч.1 ст. 43 КЗпП України, розірвання трудового договору з підстав, передбачених пунктами 1 (крім випадку ліквідації підприємства, установи, організації), 2-5, 7 ст. 40 і п. 2 і 3 ст. 41 цього Кодексу, може бути проведено лише за попередньою згодою виборного органу (профспілкового представника), первинної профспілкової організації, членом якої є працівник.

Відповідно до вимог ст.ст. 7, 14 Закону України "Про профспілки, їх права та гарантії діяльності" така заява підлягає розгляду компетентним керівним органом в порядку та строки визначені Статутом.

Професійна спілка працівників Дочірнього підприємства "ПрикарпатЗахідтранс" Південно-Західного відкритого акціонерного товариства трубопровідного транспорту нафтопродуктів, як юридична особа, діє на підставі Статуту, затвердженого установчими зборами членів професійної спілки працівників Дочірнього підприємства "ПрикарпатЗахідтранс" відкритого акціонерного товариства трубопровідного транспорту нафтопродуктів, Протокол №1 від 08 червня 2004 року та зареєстровано Рівненським міським управлінням юстиції №2 від 05 листопада 2004 року, свідоцтво №2.

Відповідно до п.3.2 Статуту, членство в Профспілці є добровільним, і всі члени Профспілки мають рівні права. Прийняття до членів Профспілки здійснюється на підставі особистої заяви того, хто вступає в неї, не пізніше як через місяць після подання заяви. Членство у Профспілці визначається від дня схвалення рішення про прийняття до членів Профспілки.

Пунктом 3.5 Статуту визначено, що член Профспілки має право: на судовий захист своїх законних трудових, професійних, соціально-економічних прав, безкоштовне користування юридичними послугами профспілкових органів; на сприяння у вирішенні питань відшкодування роботодавцем заподіяної йому шкоди,пов'язаної з настанням каліцтва, професійним захворюванням або іншим погіршенням здоров"я внаслідок виконання трудових обов"язків; брати участь у профспілкових зборах, засіданнях профорганів, дискусіях, вноситипропозиції та відстоювати свої погляди щодо питань, які розглядаються, брати участь у виробленні рішень; висувати свою кандидатуру, обирати та бути обраним до профспілкових органів, в томучислі на керівні посади; на матеріальну допомогу та заохочення з коштів Профспілки за активну роботу у Профспілці; на безкоштовне користування майном Профспілки (музичні інструменти, спортінвентар, будинки культури, спортивні зали, басейни, тощо); на отримання путівки для себе та членів своєї сім"ї на санаторно-курортне лікування та відпочинок у оздоровчих закладах профспілок і базах відпочинку з оплатою за рахунок профспілкового бюджету в межах кошторису та у відповідності з колективним договором; користуватися соціальними цільовими фондами Профспілки, що створюються за рахунок відрахувань Профспілки та особистих пожертвувань; вимагати своєї присутності на профспілкових зборах чи засіданнях будь-якого профспілкового органу, коли розглядається питання про його особисту справу на виробництві або у побуті; вийти з Профспілки за особистою заявою.

Судом встановлено, що 30.03.2016 року ОСОБА_1 на ім"я Голови профкому ОСОБА_4 написала заяву з проханням припинити її членство в профспілці працівників ДП "ПрикарпатЗахідтранс" з 01.03.2016 року.

Згідно п.3.7 Статуту, за невиконання статутних вимог до члена Профспілки можуть бути-вжиті заходи громадського впливу, аж до виключення його з членів Профспілки. Рішення про накладання стягнення або виключення з членів Профспілки приймається на профспілкових зборах і вважається прийнятим, якщо при наявності кворума за нього проголосувало не менше двох третин присутніх на зборах членів Профспілки. Дане питання вирішується в присутності члена Профспілки, а за відмови без поважних на те причин бути присутнім на профспілкових зборах, рішення може бути прийняте за його відсутністю. Виключений з Профспілки може бути прийнятий знову до членів Профспілки на загальних підставах.

Статутом професійної спілки працівників ДП "ПрикарпатЗахідтранс" Південно- Західного ВАТ трубопровідного транспорту нафтопродуктів не передбачено будь- який інший порядок виключення з членів профспілки, зокрема , якщо особа самостійно написала заяву про вихід із членів профспілки.

Статутом передбачено єдиний порядок виключення з членів профспілки на підставі рішення Профспілкових зборів.

Вищим органом Профспілки є профспілкові збори, які скликаються за необхідністю, але не рідше одного разу на рік (п.4.4 Статуту).

З оглянутого судом Протоколу №4 засідання профкому ДП "ПрикарпатЗахідтранс" від 31.03.2016 року вбачається, що в присутності ОСОБА_4 - голови профкому, членів профкому: ОСОБА_5В - заступник директора з ОП, ОСОБА_6 - провідного інженера ЕХЗ, ОСОБА_7 - водій АТЗ, слухали інформацію голови профкому ОСОБА_4 щодо заяв про вихід з членів профспілки працівників ДП "ПрикарпатЗахідтранс", які надійшли в березні місяці 2016 року а саме, зам.директора з економіки та фінансів ОСОБА_8 та нач.відділу діловодства та контролю ОСОБА_1. За результатами засідання було ухвалено з 01.03.2016 року виключити із членів профспілки працівників ДП "ПрикарпатЗахідтранс" згідно поданих заяв.

Статутом передбачено, що збори можуть передати окремі свої повноваження профспілковому комітету. Повноваження проспілкового комітету передбачені п. 4.9 Статуту і такими повноваженнями, як виключення працівників з числа членів профспілки профспілковий комітет не наділений.

Жодних належних та допустимих доказів щодо надання профкому повноважень щодо виключення працівників з членів профспілки, так само як і делегування вказаних повноважень від одного органу до іншого, надано не було та в судовому засіданні не здобуто. Про передачу таких повноважень Профспілковими зборами до профкому Статутом не встановлено та іншими документами не підтверджено.

Відповідно до ч. 3 ст. 43 КЗпП України та ст. 39 Закону України "Про профспілки, їх права та гарантії діяльності", подання власника або уповноваженого ним органу має розглядатися у присутності працівника, на якого воно внесено. Розгляд подання у разі відсутності працівника допускається лише за його письмовою заявою. За бажанням працівника від його імені може виступати інша особа, у тому числі адвокат. Якщо працівник або його представник не з"явився на засідання, розгляд заяви відкладається до наступного засідання у межах строку, визначеного частиною другою цієї статті. У разі повторної неявки працівника (його представника) без поважних причин подання може розглядатися за його відсутності.

Як встановлено судом, засіданні профкому ДП "ПрикарпатЗахідтранс" 31.03.2016 року ОСОБА_1 присутня не була.

Разом з тим, відповідно до п.4.8 Статуту, засідання профспілкового комітету скликаються за необхідністю, але не рідше одного іазу на квартал, вважаються правомочними, якщо у їх роботі беруть участь понад половину членів комітету (кворум). Рішення вважається схваленим, коли при наявності кворуму за нього голосувало понад половину членів профспілкового комітету.

На час прийняття Протоколу №4 профкому ДП "ПрикарпатЗахідтранс" від 31.03.2016 року, на обліку в апараті управління перебувало 43 члени профспілки, проте участь у засіданні приймало 3 члени профспілки (а.с.12).

В судовому засіданні, з огляду на змагальність процесу, представником відповідача , не надано жодних доказів щодо затвердженої кількості профкому, їх правомочності щодо вирішення питань, пов"язаних із виключеннях працівників із числа членів профспілки

Відповідно до ч. 1 ст. 60 Цивільного процесуального кодексу України кожна сторона зобов"язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу.

Таким чином, враховуючи вищезазначене, суд вважає, що рішення про виключення ОСОБА_1 із членства профспілки працівників ДП "ПрикарпатЗахідтранс", оформлене Протоколом №4 від 31.03.2016 року було прийняте некомпетентним органом профспілки, з порушенням Статуту профспілки, з огляду на що підлягає визнанню недійсним з моменту ухвалення.

Крім того, відповідно ст.88 ЦПК України, стороні на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 60, 88, 212-215 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Професійної спілки працівників дочірнього підприємства "ПрикарпатЗахідтранс" відкритого акціонерного товариства трубопровідного транспорту нафтопродуктів про визнання недійсним рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та недійсним з моменту ухвалення рішення Професійної спілки дочірнього підприємства "ПрикарпатЗахідтранс" відкритого акціонерного товариства трубопровідного транспорту нафтопродуктів (33028 Рівненська область, м.Рівне, вул. Котляревського, 18 ЄДРПОУ 33214307) про виключення з 01.03.2016 року ОСОБА_1 із членства профспілки працівників ДП "ПрикарпатЗахідтранс", оформлене протоколом № 4 засідання профкому ДП "ПрикарпатЗахідтранс" від 31.03.2016 року.

Стягнути з Професійної спілки працівників ДП "ПрикарпатЗахідтранс" ВАТ трубопровідного транспорту нафтопродуктів на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 551, 20 грн..

Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Рівненської області через Рівненський міський суд з поданням в десятиденний строк апеляційної скарги з дня проголошення рішення.

Суддя -

СудРівненський міський суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення23.02.2017
Оприлюднено26.02.2017
Номер документу64937686
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —569/15469/16-ц

Рішення від 23.02.2017

Цивільне

Рівненський міський суд Рівненської області

Кучина Н.Г. Н. Г.

Рішення від 23.02.2017

Цивільне

Рівненський міський суд Рівненської області

Кучина Н.Г. Н. Г.

Ухвала від 23.01.2017

Цивільне

Рівненський міський суд Рівненської області

Кучина Н.Г. Н. Г.

Ухвала від 11.01.2017

Цивільне

Апеляційний суд Рівненської області

Ковальчук Н. М.

Ухвала від 16.12.2016

Цивільне

Апеляційний суд Рівненської області

Ковальчук Н. М.

Ухвала від 19.12.2016

Цивільне

Апеляційний суд Рівненської області

Ковальчук Н. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні