Апеляційний суд Рівненської області
У Х В А Л А
Іменем України
02 березня 2017 року м. Рівне
Колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Апеляційного суду Рівненської області в складі:
Суддів - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3
секретаря судового засідання - ОСОБА_4
розглянула у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу прокурора на ухвалу Сарненського районного суду Рівненської області від 23.01.2017 року про повернення прокурору обвинувального акта у кримінальному провадженні №32012190000000003 про обвинувачення ОСОБА_5 за ч.1 ст.212, ч.3 ст.358, ч.4 ст.358 КК України, з участю:
прокурора - ОСОБА_6
захисників- адвокатів ОСОБА_7 , ОСОБА_8
обвинуваченого- ОСОБА_5
ВСТАНОВИЛА:
Ухвалою Сарненського районного суду Рівненської області від 23.01.2017 року обвинувальний акт у кримінальному провадженні №32012190000000003 про обвинувачення ОСОБА_5 за ч.1 ст.212, ч.3 ст.358, ч.4 ст.358 КК України повернуто прокурору.
В ухвалі суд вказав, що в обвинувальному акті всупереч вимог п. 5 ч. 2 ст. 291 КПК України, не зазначено, в чому саме виявляється підроблення документів, ким саме та у який спосіб. Також стороною обвинувачення передчасно створено умови, за яких суд має визнати належними та допустимими доказами зазначені показання свідків, результати огляду, висновок експерта, без їх безпосереднього дослідження судом. Крім цього, в порушення п. 9 ч. 2 ст. 291 КПК України у обвинувальному акті відсутня дата затвердження обвинувального акта прокурором.
В поданій апеляційній скарзі прокурор просить ухвалу суду скасувати та призначити новий розгляд в суді першої інстанції. Вказує, що обвинувальний акт щодо ОСОБА_5 містить виклад фактичних обставин кримінального правопорушення, правову кваліфікацію кримінального правопорушення та формулювання обвинувачення, а тому висновки суду є надуманими. При цьому зазначає, що при складанні обвинувального акту дотриманні вимоги КПК України.
Заслухавши суддю-доповідача, доводи прокурора, який просить ухвалу суду скасувати та призначити новий розгляд в суді першої інстанції, пояснення обвинуваченого ОСОБА_5 та його захисників про залишення ухвали місцевого суду без зміни, а апеляційної скарги без задоволення, перевіривши матеріали справи та обговоривши наведені в апеляційній скарзі доводи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає до задоволення з наступних підстав.
Повертаючи обвинувальний акт прокурору місцевий суд послався на те, що обвинувальний акт не містить формулювання обвинувачення за ч.4 ст.358 КК України, у вчиненні якого обвинувачується ОСОБА_5 . Крім того, стороною обвинувачення передчасно створено умови, за яких суд має визнати належними та допустимими доказами зазначені показання свідків, результати огляду, висновок експерта, без їх безпосереднього дослідження судом. В порушення п. 9 ч. 2 ст. 291 КПК України у обвинувальному акті відсутня дата затвердження обвинувального акта прокурором.
Разом з тим, колегія суддів не може погодитись із такими висновками суду першої інстанції.
Відповідно до п.3 ч.3 ст.314 КПК України у підготовчому судовому засіданні суд має право повернути обвинувальний акт прокурору, якщо він не відповідає вимогам КПК.
Зокрема, із системного аналізу вказаної норми закону випливає, що обвинувальний акт повертається прокурору у випадку, коли він не підписаний слідчим, або не затверджений прокурором, в обвинувальному акті містяться положення, що суперечать одне одному, обвинувачення викладене в обвинувальному акті є неконкретним, коли обвинувальний акт містить недопустиму натуралізацію опису статевого злочину, коли в обвинувальному акті відсутні дані про місце перебування обвинувачених, дані про потерпілого, коли в обвинувальному акті немає посилань на аркуші справи, коли до обвинувального акта не долучені додатки, передбачені ч.4 ст.291 КПК, не вручені копії обвинувального акта підозрюваному та його захиснику.
Конкретні вимоги до обвинувального акта містяться у ст.291 КПК України, згідно якої обвинувальний акт має містити відомості: 1) найменування кримінального провадження та його реєстраційний номер; 2) анкетні відомості кожного обвинуваченого (прізвище, ім`я, по батькові, дата та місце народження, місце проживання, громадянство); 3) анкетні відомості кожного потерпілого (прізвище, ім`я, по батькові, дата та місце народження, місце проживання, громадянство); 4) прізвище, ім`я, по батькові та займана посада слідчого, прокурора; 5) виклад фактичних обставин кримінального правопорушення, які прокурор вважає встановленими, правову кваліфікацію кримінального правопорушення з посиланням на положення закону і статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність та формулювання обвинувачення; 6) обставини, які обтяжують чи пом`якшують покарання; 7) розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням; 8) розмір витрат на залучення експерта; 9) дату та місце його складення та затвердження.
Перелік вимог до обвинувального акту та додатків, що до нього додаються, встановлений ст.291 КПК України, є вичерпним.
В контексті зазначених норм закону суд, приймаючи рішення за результатами підготовчого судового засідання має виходити і з положень ст.22, ст.26 КПК України щодо змагальності та диспозитивності кримінального провадження та ст.337 КПК України, яка в подальшому визначає межі судового розгляду, який проводиться лише стосовно особи, якій висунуте обвинувачення і лише в межах висунутого обвинувачення відповідно до обвинувального акта.
Як убачається з матеріалів даного провадження в обвинувальному акті відносно ОСОБА_5 зазначено дані передбачені ч.2 ст.291 КПК України, що встановлені досудовим розслідування та формулювання обвинувачення в необхідному обсязі.
При цьому, обвинувальний акт містить правову кваліфікацію кримінального правопорушення з посиланням на положення закону і статті та формулювання обвинувачення ОСОБА_5 .
За таких обставин колегія суддів вважає, що ухвала суду першої інстанції про повернення обвинувального акта прокурору підлягає скасуванню як незаконна з направленням матеріалів кримінального провадження на новий судовий розгляд.
Керуючись ст.ст.404, 405, 418, 419 КПК України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу прокурора задовольнити.
Ухвалу Сарненського районного суду Рівненської області від 23.01.2017 року про повернення прокурору обвинувального акту у кримінальному провадженні №32012190000000003 про обвинувачення ОСОБА_5 за ч.1 ст.212, ч.3 ст.358, ч.4 ст.358 КК України скасувати та призначити новий розгляд в суді першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і касаційному оскарженню не підлягає.
с у д д і:
ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3
Суд | Апеляційний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 02.03.2017 |
Оприлюднено | 06.03.2023 |
Номер документу | 65046478 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Апеляційний суд Рівненської області
Сачук В. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні