Постанова
від 27.02.2017 по справі 823/12/17
ЧЕРКАСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2017 року справа № 823/12/17

                                                                      м. Черкаси

15 год. 30 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Гараня С.М.,

секретаря – Тараненка М.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до кредитної спілки «Добробут» про стягнення штрафу,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась Національна комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, з позовною заявою до кредитної спілки «Добробут», у якій просить стягнути з відповідача до Державного бюджету України штраф в сумі 34 000,00грн.

Позов мотивований тим, що відповідач не сплатив у добровільному порядку штраф за правопорушення на ринку фінансових послуг відповідно до постанови від 01.07.2016 № 530/15-2 в сумі 34 000,00грн., що зумовило необхідність звернення з відповідним позовом до суду.

Представник позивача до зали судового засідання не прибув, в прохальній частині позовної заяви просив проводити розгляд справи за його відсутності, на підставі наявних матеріалів.

Відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду справи в судове засідання повторно не з'явився, свого представника не направив, причини неявки суду не повідомив.

Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

За таких обставин, суд вирішив провести розгляд справи за відсутності сторін на підставі наявних матеріалів справи.

Частиною 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Кредитної спілки «Добробут» є юридичною особою з 19.02.2004 (код ЄДРПОУ - 26491194). Згідно з даними ЄДРПОУ кредитування є основним видом діяльності відповідача.

Матеріалами справи встановлено, що 13.06.2016 позивачем був складений акт № 530/15-2 про правопорушення, вчинені КС «Добробут» на ринку фінансових послуг. Висновками вказаного акту встановлено, що кредитною спілкою не подано до Нацкомфінпослуг звітні дані за І квартал 2016 року в паперовій і електронній формах, що є порушенням вимог:

-          ст. 14 Закону № 2664-III, в частині обов'язковості надання фінансовою установою звітності відповідно до вимог законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг;

-          абз. 2 п.п. 2.2.2 п. 2.2 Порядку складання та подання звітності кредитними спілками та об'єднаними кредитними спілками до Нацкомфінпослуг, затвердженого розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 25 грудня 2003 року № 177 (далі – Порядок № 177), в частині подання до Нацкомфінпослуг проміжних звітних даних не пізніше 25 числа місяця, що настає за звітним кварталом.

Даний акт у відповідності до супровідного листа № 4840/15-8/6 був направлений КС «Добробут» 14.06.2016. Вказаним листом відповідача було повідомлено, що розгляд справи відбудеться 01.07.2016 об 11год. 00хв., за адресою: м. Київ, вул. Б.Грінченка, 3.

01.07.2016 позивачем була прийнята постанова № 530/15-2, якою, на підставі встановленого в акті перевірки від 13.06.2016 № 530/15-2 порушення до відповідача застосовано штрафну санкцію в розмірі 34 000,00грн. Зазначена постанова була направлена на адресу кредитної спілки рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Оскільки в добровільному порядку сума штрафу кредитною спілкою погашена не була, це спонукало Нацкомфінпослуг звернутись з відповідним позовом до суду.

Вирішуючи спір по суті суд виходить з наступного.

Згідно з п. 10 ч.1 ст.1 Закону України від 12.07.2001 № 2664-ІІІ «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» (далі – Закон № 2664-ІІІ) державне регулювання ринків фінансових послуг - здійснення державою комплексу заходів щодо регулювання та нагляду за ринками фінансових послуг з метою захисту інтересів споживачів фінансових послуг та запобігання кризовим явищам.

Уповноваженим органом, який здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, відповідно до п. 1 її Положення, затвердженого Указом Президента України від 23 листопада 2011 року № 1070/2011 (далі – Положення №1070/2011).

У відповідності до ст. 14 Закон № 2664-III, фінансова установа зобов'язана вести облік своїх операцій та надавати звітність відповідно до вимог законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг.

Згідно пп. 2.2.2 п. 2.2 Порядоку № 177, проміжні звітні дані (за I квартал, I півріччя, 9 місяців) складаються щокварталу наростаючим підсумком з початку звітного періоду станом на кінець останнього дня кварталу. Звітні дані за рік складаються кредитними спілками станом на 31 грудня року, за який подаються звітні дані. Проміжні звітні дані подаються не пізніше 25 числа місяця, що настає за звітним кварталом, звітні дані за рік - не пізніше 28 лютого року, наступного за звітним роком. У разі, якщо останній день подання форм звітних даних є неробочим, термін подання продовжується до першого, після неробочого, робочого дня включно. У разі надання звітності безпосередньо до Нацкомфінпослуг датою подання є дата реєстрації паперових форм звітності у Нацкомфінпослуг. При надходженні звітності поштою дата подання визначається за поштовим штемпелем підприємства (відділення) зв'язку, що обслуговує відправника. При невиконані цих умов звітні дані вважаються поданими несвоєчасно.

Відповідно до пп. 2.2.4 п. 2.2 Порядоку № 177, звітні дані подаються в електронній та паперовій формах та обсязі, які встановлені цим Порядком у форматі, визначеному Нацкомфінпослуг.

Право Нацкомфінпослуг застосовувати заходи впливу за порушення законодавства про фінансові послуги закріплено Положенням про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України затвердженого розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 20.11.2012 N 2319 та ст. 40 Закону № 2664-III.

Статтю 40 Закону № 2664-III встановлено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може застосовувати такі заходи впливу, зокрема накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону.

Аналогічні права закріплені пунктом 2.1 Положення № 2319, Нацкомфінпослуг може застосовувати такі заходи впливу: 1) зобов'язати порушника вжити заходів для усунення порушення; 2) вимагати скликання позачергових зборів учасників фінансової установи; 3) накладати штрафи в розмірах, передбачених статтею 41 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг».

Розмір фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації передбачений п. 2 ч.1 ст. 41 Закону № 2664-ІІІ та становить від 100 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Частиною 2-3 ст. 41 Закону № 2664-ІІІ передбачено, що рішення національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, про застосування штрафних санкцій може бути оскаржено в суді. Штрафи, накладені національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, стягуються у судовому порядку.

Згідно з ч. 1 ст. 42 Закону № 2664-ІІІ штрафи, передбачені статтею 41 цього Закону, накладаються Головою, іншими членами національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, а також уповноваженими комісією посадовими особами після розгляду матеріалів, що засвідчують факт правопорушення.

На підставі ч. 6 наведеної статті посадові особи національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, визначені у частині першій цієї статті, приймають рішення про накладення штрафу протягом 30 днів після надходження документів, зазначених у частинах другій і третій цієї статті. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою, що надсилається учаснику ринків фінансових послуг.

Суд звертає увагу, що вищевказана постанова направлена відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення за адресою зазначеною у витягу з ЄДРПОУ: 19604, Черкаська обл., Черкаський р-н., с. Червона Слобода, вул. Пирогова, 3. У встановленому законом порядку постанова оскаржена не була, а штрафні санкції, визначені нею, не сплачені, отже суд дійшов висновку, що відповідач не виконав у встановленому законом порядку вимоги постанови про застосування штрафних санкцій.

За вказаних обставин, з огляду на межі заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства та матеріалів справи суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи є обґрунтованими, а вимоги такими, що підлягають задоволенню.

Суд також врахував, що відповідно до п. 2.1 Порядку організації роботи органів Державної казначейської служби України у процесі казначейського обслуговування державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями, затвердженого наказом Державної казначейської служби України від 09.08.2013 № 128, платежі, які відповідно до Бюджетного кодексу України та закону про Державний бюджет України є доходами загального фонду державного бюджету, зараховуються на аналітичні рахунки, відкриті в головних управліннях Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі та Казначействі України на ім'я органу Казначейства за балансовим рахунком 3111 "Надходження до загального фонду державного бюджету" Плану рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 28.11.2000 №119, у розрізі територій та кодів класифікації доходів бюджету.

Враховуючи вищезазначене, та з огляду на те, що стягувачем у цьому спорі є Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, суд дійшов висновку, що відповідна сума підлягає стягненню до Державного бюджету України через позивача на рахунки, відкриті в управлінні Державної казначейської служби за місцезнаходженням платника.

Згідно з ч.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах за позовами суб'єкта владних повноважень до фізичної чи юридичної особи судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Тому відсутні підстави для повернення позивачу сплаченого судового збору за подання цього позову.

На підставі викладеного, керуючись статтями 159 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з кредитної спілки «Добробут» (ідентифікаційний код - 26491194) до Державного бюджету України через Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (ідентифікаційний код - 38062828), на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцем знаходження платника на балансовий рахунок 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», код бюджетної класифікації за доходами 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106, штраф в сумі 34 000 (тридцять чотири тисячі) грн. 00 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка підлягає поданню до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. У разі застосування судом частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною 4 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя С.М. Гарань

Повний текст постанови виготовлений 06.03.2017 року

СудЧеркаський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення27.02.2017
Оприлюднено10.03.2017
Номер документу65160818
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —823/12/17

Ухвала від 15.09.2020

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

А.М. Бабич

Ухвала від 08.09.2020

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

А.М. Бабич

Постанова від 27.02.2017

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

С.М. Гарань

Ухвала від 01.02.2017

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

С.М. Гарань

Ухвала від 25.01.2017

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

С.М. Гарань

Ухвала від 06.01.2017

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

С.М. Гарань

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні