ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 лютого 2017 р. Справа № 917/2063/16
За позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "ОСББ Нафтовиків 15", АДРЕСА_1, 38714
до 1. Комунального підприємства "Управляюча компанія з обслуговування житлового фонду" с. Супрунівки", вул. Центральна, 13, с. Супрунівка, Полтавський район, Полтавська область, 38714
2. Супрунівська сільська рада, вул. Леніна, 3, с. Супрунівка, Полтавський район, Полтавська область, 38741.
про зобов'язання виготовити документацію на багатоквартирний будинок. Суддя Гетя Н.Г.
Представники:
від позивача: ОСОБА_1; ОСОБА_2
від відповідача 1: ОСОБА_3
від відповідача 2: ОСОБА_4
Суть спору: розглядається позовна заява про зобов'язання відповідачів усунути перешкоди у користуванні житловим багатоквартирним будинком, що розташований за адресою: вул. Нафтовиків,15, с. Супрунівка, Полтавський район, Полтавська область шляхом виготовлення та передання документації позивачу на багатоквартирний будинок.
Представники позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі з підстав, викладених в позовній заяві, надали додаткові письмові пояснення по справі б/н від 21.02.2017 р. (вх. № 2559 від 21.02.2017 р.).
Представник відповідача 1 проти задоволення позову заперечує, надав для долучення до матеріалів справи додаткові документи.
Представник відповідача 2 проти задоволення позову заперечує та надав суду пояснення по суті предмету спору.
Враховуючи достатність у матеріалах справи доказів для розгляду спору по суті, приписи ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (ратифікована Законом України від 17.07.1997 р. № 475/97-ВР) щодо права кожного на розгляд його справи упродовж розумного строку, закінчення встановленого ст. 69 ГПК України строку вирішення спору, суд спір розглядається за наявними матеріалами відповідно до ст. 75 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши подані докази, суд встановив :
Рішенням загальних зборів жителів багатоквартирного будинку, що розташований за адресою: Полтавський район, с.Супрунівка, вул. Нафтовиків 15 було зареєстровано Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «ОСББ Нафтовиків 15» (протокол загальних зборів від 19.05.2016 року).
За результатами проведення Загальних зборів членів Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Нафтовиків 15" від 19.05.2016 року прийнято Рішення про здійснення самостійного управління багатоквартирним будинком та про прийняття даного житлового будинку на баланс об'єднання.
Згідно зі ст. 9 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" визначено, що управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками.
Після реєстрації ОСББ у встановленому законом порядку, голова ОСББ звертався до Супрунівської сільської ради з проханням передати багатоквартирний житловий будинок, що розташований за адресою: Полтавський район, с Супрунівка, вул. Нафтовиків 15 на баланс ОСББ, що окрема підтверджується листом від 01.11.2016 року № 10 (а.с.28).
Відповідно до наданих Позивачем рішень виконавчого комітету Супрунівської сільської ради, між ОСББ, Супрунівської сільською радою та КП "Управляюча компанія з обслуговування житлового фонду" постійно ведеться переписка щодо питання передачі багатоквартирного житлового будинку на баланс ОСББ.
30 листопада 2016 року КП «Управляюча компанія з обслуговування житлового фонду с. Супрунівки» було надано Позивачеві проект ОСОБА_3 № 1/15 від 30.11.2016 року приймання - передачі житлового будинку по вул. нафтовиків 15 з балансу КП «УК ОЖФ с Супрунівки» на баланс «ОСББ Нафтовиків 15» .
Вказаний проект ОСОБА_5 не підписано з огляду на те, що колишній балансоутримувач (Відповідач 1) не передає належної документації на вказаний житловий будинок, яка передбачена чинними нормативно - правовими актами, зокрема документи, на підставі яких вказаний житловий багатоквартирний будинок було прийнято в експлуатацію, технічного паспорта, планів інженерних мереж (паспорта земельної ділянки з розташованим на ній будинком та усіма спорудами, паспортів фасадів будинку, планів зовнішніх меж, проектно-кошторисної документації, виконавчих креслень на будинок, акту технічного стану будинку на момент приймання-передачі, схем внутрішньо будинкових мереж централізованого постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газопостачання, електропостачання, виконавчих креслень контурів заземлення, кошторисів, описів робіт з поточного та капітального ремонту, актів технічного огляду, журналів заявок мешканців будинку, протоколів виміру опору ізоляції електромереж, протоколів огляду системи вентиляції, документів щодо бухгалтерського обліку та передбаченої законодавством звітності за об'єктом та інше).
Представник Відповідача 2 в судовому засіданні усно пояснив суду, що сільська рада не може надати Позивачу витребувану документацію, оскільки її виготовлення потребує багато часу та коштів.
При винесенні рішення суд виходить з наступного:
Відповідно до ч. 18 ст. 6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання, у тримісячний строк з дня державної реєстрації об'єднання забезпечує передачу йому примірника технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок, а також документа, на підставі якого багатоквартирний будинок прийнято в експлуатацію, технічного паспорта і планів інженерних мереж.
Відповідно до ч. 19 ст. 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» у разі відсутності документації на багатоквартирний будинок колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання, протягом півроку з дня державної реєстрації об'єднання відновлює її за власний рахунок.
Здійснення процедури передачі житлового комплексу на баланс об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, а також житлового комплексу або його частини на баланс іншої юридичної особи, статут якої передбачає можливість провадження такої діяльності, з балансу колишнього балансоутримувача встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 11.10.2002 №1521 «Про реалізацію Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку".
Так, у п. 5 Порядку передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс, затвердженого вказаною постановою передбачено, що передача житлового комплексу або його частини з балансу на баланс проводиться разом з планом земельної ділянки, технічним паспортом будинку та відповідною технічною документацією (інвентарна справа, акт прийняття в експлуатацію, плани зовнішніх мереж тощо) у двомісячний термін після надходження відповідного звернення від об'єднання.
З 01.07.2015 набрав чинності Закон України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", у ст. 5 якого встановлено, що замовник будівництва або попередній власник будинку зобов'язаний передати один примірник технічної документації на будинок згідно з переліком, визначеним центральним органом виконавчої-влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства, співвласникам в особі їх об'єднання або особі, уповноваженій співвласниками у передбаченому цим Законом порядку. У разі зміни форми управління багатоквартирним будинком особа, яка здійснювала управління, повинна передати наявну в неї технічну та іншу передбачену законодавством документацію на будинок особі, визначеній співвласниками такого будинку.
Відповідно до п. 1 ст. 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" балансоутримувачем будинку, споруди, житлового комплексу, комплексу будівель і споруд є власник, або юридична особа, що за договором із власником утримує на балансі відповідне, майно, а також веде бухгалтерську, статистичну й іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки засобів, необхідних для своєчасного проведення капітального, поточного ремонтів і утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію відповідно до закону.
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.
За змістом ст. 12 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" управління багатоквартирним будинком здійснює об'єднання через свої органи управління. Об'єднання самостійно визначає порядок управління багатоквартирним будинком та може змінити його у порядку, встановленому цим Законом та статутом об'єднання.
Відповідно до п. .2 Порядок передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс загальні збори об'єднання вирішують питання про прийняття житлового комплексу на баланс об'єднання, залишення житлового комплексу або його частини на балансі попереднього балансоутримувача (за умови укладення з ним відповідного договору), передачу житлового комплексу або його частини на баланс іншої юридичної особи, статут якої передбачає можливість провадження такої діяльності, та укладення з цією юридичною особою відповідного договору.
Пунктами 3, 4, 5 зазначеного Порядку передбачено, що для приймання-передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс утворюється відповідна комісія. У разі прийняття рішення про передачу житлового комплексу на баланс об'єднання утворюється комісія у складі представників попереднього балансоутримувача та Об'єднання. Комісію очолює представник приймаючої сторони. Комісія визначає технічний стан житлового комплексу або його частини відповідно до вимог законодавства та складає акт приймання-передачі згідно з додатком до цього Порядку. Передача житлового комплексу або його частини з балансу на баланс проводиться разом з планом земельної ділянки, технічним паспортом будинку та відповідною технічною документацією (інвентарна справа, акт прийняття в експлуатацію, плани зовнішніх мереж тощо) у двомісячний термін після надходження відповідного звернення від об'єднання.
Порядок здійснення управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, порядок передачі будинку в управління у разі укладення договору, встановлено «Правилами управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд» , які затверджено наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 02.02.2009 №13. зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.04.2009 за № 377/16393.
Виходячи з п. 1.4 таких Правил управитель визначається власниками, співвласниками або за їх дорученням балансоутримувачем у встановленому законодавством порядку.
Згідно з п. 2.1 зазначених Правил управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, для приймання-передачі об'єкта в управління утворюється відповідна комісія у складі представників попереднього балансоутримувача чи особи, що здійснювала управління будинком, власників, співвласників та особи, що буде здійснювати управління будинком. Комісію очолює представник сторони, яка приймає. Комісія визначає технічний стан об'єкта відповідно до вимог законодавства та складає акт приймання-передачі об'єкта в управління (з управління). Кожній із сторін, що бере участь у прийманні-передачі об'єкта, надається примірник акту приймання-передачі, підписаний членами комісії та затверджений керівництвом кожної сторони - юридичної особи.
Пунктом 2.2 даних Правил визначено, що при передачі об'єкта в управління попередній балансоутримувач чи особа, що здійснювала управління будинком, надає замовнику, а замовник передає особі, що буде здійснювати управління будинком, оригінали або належним чином завірені копії документів (у разі зберігання оригіналів документів у місцевих архівах): щодо технічного стану об'єкта, у тому числі: план земельної ділянки з усіма будинками та спорудами, що на ній розташовані, виготовлений відповідно до вимог Інструкції з топографічного знімання у масштабах 1:5000, 1:2000, 1:1000 та 1:500 (ГКНТА-2.04-02-98), затвердженої наказом Головного управління геодезії, картографії та кадастру при Кабінеті Міністрів України від 09.04.1998 3 56, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 23.06.1998 за № 393/2833; паспорт об'єкта та земельної ділянки; проектно-кошторисну документацію та виконавчі креслення на кожний будинок та споруду об'єкта; акт технічного стану об'єкта на момент приймання- передачі; схеми внутрішньобудинкових мереж централізованого постачання холодної води, водовідведення, газо- та електропостачання тощо; виконавчі креслення контурів заземлення (для споруд, які мають заземлення); кошториси, описи робіт з поточного та капітального ремонту; акти технічного огляду; журнали заявок мешканців об'єкта; протоколи виміру опору ізоляції електромереж; протоколи огляду системи вентиляції; щодо бухгалтерського обліку та передбаченої законодавством звітності за об'єктом; обліку мешканців об'єкта, а також власників, співвласників окремих приміщень об'єкта, які у ньому не мешкають; правовідносин попереднього балансоутримувача чи особи, що здійснювала управління будинком, з юридичними або фізичними особами у сфері надання та оплати житлово-комунальних послуг, найму, оренди та користування приміщеннями об'єкта; планових заходів за попередній та на поточний роки, необхідних для утримання об'єкта відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил та для збереження належного технічного стану будівельних елементів, конструкцій та мереж об'єкта.
Разом з тим, за змістом п. 3.6 Правил особа, що здійснює управління будинком, зберігає та веде технічну документацію щодо стану, утримання та експлуатації об'єкта. Технічна документація довготривалого зберігання містить: план ділянки в масштабі 1:1000 - 1:2000 з усіма будинками та спорудами, що на ній розташовані; проектно-кошторисну документацію та виконавчі креслення на кожний будинок та споруду; акт технічного стану житлового будинку на момент укладення договору управління; схеми внутрішньобудинкових мереж централізованого постачання холодної води, водовідведення, газо- та електропостачання тощо; паспорти на кожний житловий будинок та земельну ділянку; виконавчі креслення контурів заземлення (для споруд, які мають заземлення).
До документів, які потребують заміни після закінчення строку дії, належать: кошториси, описи робіт з поточного та капітального ремонту; акти технічного огляду; журнали заявок мешканців об'єкта; протоколи виміру опору ізоляції електромереж; протоколи огляду системи вентиляції.
Відповідно ч.2 ст.382 Цивільного кодексу України власникам квартир у дво- або багатоквартирному житловому будинку належать на праві спільної сумісної власності приміщення загального користування, опорні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання за межами або всередині квартири, яке обслуговує більше однієї квартири, а також споруди, будівлі, які призначені для забезпечення потреб усіх власників квартир, а також власників нежитлових приміщень, які розташовані у житловому будинку.
Згідно ст. 355 Цивільного кодексу України майно, що є у власності двох або більше осіб (співвласників), належить їм на праві спільної власності (спільне майно). Спільна власність вважається частковою, якщо договором або законом не встановлена спільна сумісна власність на майно. Багатоквартирний будинок (житловий комплекс) як цілісність є спільною частковою власністю власників всіх приміщень у цьому будинку.
За змістом ст. 358 Цивільного кодексу України право спільної часткової власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою.
Статтею 391 Цивільного кодексу України встановлено, що власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Враховуючи те, що відповідач не передав позивачу план земельної ділянки, технічний паспорт будинку та відповідну технічну документацію (акт прийняття в експлуатацію, плани зовнішніх мереж тощо) всупереч вимогам чинного законодавства, суд дійшов висновку задовольнити позов.
Доводи, викладені відповідачем у відзиві, суд вважає безпідставними, оскільки чинне законодавство, покладаючи обов'язок на колишнього балансоутримувача багатоквартирного будинку передати ОСББ примірник технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок, а також документ, на підставі якого багатоквартирний будинок прийнято в експлуатацію, технічний паспорт і плани інженерних мереж, не ставить виконання даного зобов'язання в залежність від наявності чи відсутності коштів у колишнього балансоутримувача.
Судові витрати відповідно до ч. 2 ст. 49 ГПК України підлягають стягненню з відповідача.
На підставі матеріалів справи та керуючись статтями 32, 33,43,49, 82-85 ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Зобов'язати Комунальне підприємство «Управляюча компанія з обслуговування житлового фонду с. Супрунівки» (38714, Полтавська обл., Полтавський район, село Супрунівка, вул. Центральна 13, код ЄДРПОУ - 30297024) усунути перешкоди у користуванні Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку «ОСББ Нафтовиків 15» (38714, Полтавський район, с Супрунівка. вул. Нафтовиків 15 код ЄДРПОУ - 40517485) житловим багатоквартирним будинком, що розташований за адресою: Полтавська область, Полтавський район, с Супрунівка, вул. Нафтовиків 15 шляхом:
2.1. передачі за актом приймання-передачі документів, на підставі яких вказаний житловий багатоквартирний будинок було прийнято в експлуатацію, технічного паспорта, планів інженерних мереж (паспорта земельної ділянки з розташованим на ній будинком та усіма спорудами, паспортів фасадів будинку, планів зовнішніх меж, проектно-кошторисної документації, виконавчих креслень на будинок, акту технічного стану будинку на момент приймання-передачі, схем внутрішньо будинкових мереж централізованого постачання холодної та водовідведення (разом зі схемами внутрішньобудинкових мереж зі всіма змінами в схемах і зменшенням перерізів трубопроводів із обґрунтуванням і висновками проектних органів), газопостачання (газопровід підземний, надземний і внутрішньобудинковий), грозозахисту будинків і протоколів його замірів, електропостачання (документи на вузли обліку електроенергії, протоколи випробування за 2016 рік), виконавчих креслень контурів заземлення, описів робіт з поточного та капітального ремонту, актів технічного огляду, журналів заявок мешканців будинку, протоколів виміру опору ізоляції електромереж, протоколів огляду системи вентиляції, документів щодо бухгалтерського обліку та передбаченої законодавством звітності за об'єктом).
3. Стягнути з Комунального підприємства «Управляюча компанія з обслуговування житлового фонду с Супрунівки» (38714, Полтавська обл., Полтавський район, село Супрунівка, вул. Центральна 13, код ЄДРПОУ - 30297024) на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «ОСББ Нафтовиків 15» , (38714, Полтавський район, с Супрунівка. вул. Нафтовиків 15, код ЄДРПОУ - 40517485) витрати на сплату судового збору в розмірі 1378,00 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 06.03.2017 року
Суддя Гетя Н.Г.
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 28.02.2017 |
Оприлюднено | 10.03.2017 |
Номер документу | 65164402 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Полтавської області
Гетя Н.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні