Справа № 627/488/16-ц
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 березня 2017 року смт. Краснокутськ
Краснокутський районний суд Харківської області в складі:
головуючого судді - Каліберди В. А.,
при секретарі: Пушкар І.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Краснокутськ Харківської області цивільну справу за позовною заявою сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Діна до ОСОБА_1, третя особа - ОСОБА_2 про усунення перешкод користування земельною ділянкою, зобов'язання орендодавця виконувати договірні умови та відшкодування майнової шкоди,
ВСТАНОВИВ :
Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю Діна звернулося до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про усунення перешкод користування земельною ділянкою, зобов'язання орендодавця виконувати договірні умови та відшкодування майнової шкоди.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що між СТОВ Діна та ОСОБА_3 01.03.2006 року було укладено договір оренди землі на земельну ділянку площею 3,8498 га, строком на 10 років, тобто до 26.11.2017 року, оскільки вказаний договір був зареєстрований у Краснокутському районному відділі Харківської регіональної філії ДП Центр ДЗК 26.11.2007 року. Право власності на вказану земельну ділянку перейшло до відповідача ОСОБА_1, про що свідчить відмітка в Державному акті на право приватної власності на землю. На протязі восьми років СТОВ Діна виконує всі умови договору оренди землі як орендар, а саме використовує земельну ділянку за призначенням та сплачує орендну плату власникам земельної ділянки. Натомість, при об'їзді полів 05.04.2016 року позивачем було виявлено, що відповідач разом із сином в порушення умов договору, без будь - яких попереджень, виділив земельну ділянку площею 3,8498 га, кадастровий номер: 6323583200:02:000:0326 і розпочав роботи, чим порушив умови договору оренди земельної ділянки, тим самим наніс майнову шкоду СТОВ Діна .
Викладені обставини змусили позивача звернутися до суду за захистом своїх прав.
В судовому засіданні представник позивача підтримав уточнені позовні вимоги, прохав їх задовольнити та пояснив, що договір оренди землі між СТОВ Діна та ОСОБА_3 був підписаний 01.03.2006 року, однак зареєстрований у Краснокутському районному відділі Харківської регіональної філії ДП Центр ДЗК 26 листопада 2007 року. Як вбачається з умов договору - договір набирає чинності після його державної реєстрації, тобто з 26.11.2007 року, а тому строк дії договору до 26 листопада 2017 року, оскільки він укладений на 10 років. Також вказав, спірну земельну ділянку успадкував відповідач ОСОБА_1 та його незаконними діями, пов'язаними з самовільним зайняттям земельної ділянки, яка перебуває в оренді СТОВ Діна , порушені умови чинного договору оренди землі та завдані матеріальні збитки, натомість СТОВ Діна на протязі восьми років виконує всі умови договору оренди землі як орендар, а саме використовує земельну ділянку за призначенням та сплачувало орендну плату ОСОБА_3 та ОСОБА_1
Представник відповідача та третьої особи в судовому засіданні заперечувала проти заявлених позовних вимог СТОВ Діна , прохала відмовити в їх задоволенні та пояснила, що відповідач почав обробляти належну йому земельну ділянку, оскільки вважає, що договір набрав чинності з моменту його підписання сторонами, а не з часу державної реєстрації, а тому дія договору закінчилася 01.03.2016 року. Також повідомила, що позивачем під час дії договору умови договору не порушувалися.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши обставини справи, дослідивши письмові матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
1 березня 2006 року ОСОБА_3 уклала з СТОВ Діна договір оренди землі, за умовами якого ОСОБА_3 передала СТОВ Діна свою земельну ділянку площею 3,8498 га ріллі, кадастровий номер 6323583200:04:000:0050, яка належала їй на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії РЗ №782204, строком на 10 років. Договір оренди був зареєстрований у Краснокутському районному відділі Харківської регіональної філії ДП Центр ДЗК 26.11.2007 року за №040769900032 .
Згідно свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 11 листопада 2013 року, посвідченого державним нотаріусом Краснокутської державної нотаріальної контори Харківської області ОСОБА_1 успадкував після смерті ОСОБА_3 земельну ділянку площею 3,9486 га, кадастровий номер 6323583200:04:000:0050, розташованої на території Козіївської сільської ради Краснокутського району Харківської області, про що свідчить відмітка у Державного акту на право приватної власності на землю серії РЗ №782204.
Таким чином, відповідно до ст. 1218 ЦК України відповідач успадкував права та обов'язки орендодавця за вищевказаним договором оренди.
Частиною 4 ст. 32 Закону України Про оренди землі визначено, що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.
Статтею 629 ЦК України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Пунктом 38 договору оренди землі від 01.03.2006 року, укладеного між ОСОБА_3 та СТОВ Діна передбачено, що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи не є підставою для зміни або розірвання договору.
За таких обставин суд вважає, що, разом із правом власності на земельну ділянку до її спадкоємця перейшли права та обов'язки за договором оренди.
До відповідача ОСОБА_1, який набув право власності на орендовану земельну ділянку після смерті орендодавця ОСОБА_3, разом із правом власності на земельну ділянку перейшли права та обов'язки за договором оренди, у тому числі право на отримання орендної плати, що ним було реалізовано , та ним отримувалась орендна плата, про що свідчать платіжні відомості.
Як вбачається з пункту 41 договору оренди землі, договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.
Факт передачі земельної ділянки підтверджується актом приймання - передачі земельної ділянки від 30 листопада 2007 року.
Відповідно до ст. 2 Закону України Про оренду землі , відносини, що пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (частина перша статті 627 ЦК України).
За змістом частини другої ст. 792 ЦК України майнові відносини, що виникають з договору найму (оренди) земельної ділянки, є цивільно-правовими, ґрунтуються на засадах рівності, вільного волевиявлення та майнової самостійності сторін договору та, крім загальних норм цивільного законодавства, щодо договору, договору найму регулюються актами земельного законодавства - ЗК України, Законом України Про оренду землі .
Згідно із частинами 1, 2 ст. 93 ЗК України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземцям і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам.
Відповідно до ст.13 Закону України Про оренду землі договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно зі ст.14 вказаного закону договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2004 року №220 затверджено типовий договір оренди землі, а тому форма договору оренди землі із зазначенням істотних умов договору має дотримуватись сторонами.
Відповідно до ст.ст. 18, 20 Закону України Про оренду землі в редакції до 1 січня 2013 року договір оренди набирає чинності після його державної реєстрації. Укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Державна реєстрація проводиться у встановленому законом порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 210 ЦК правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації.
За змістом ч. 3 ст. 640 в редакції до 01 січня 2013 р. договір, який підлягає державній реєстрації, є укладеним з моменту його державної реєстрації.
Разом з тим, суд також враховує правову позицію Верховного Суду України у справі №6-643цс16 від 13 червня 2016 року, відповідно до якої договір оренди землі набуває чинності з дня проведення його державної реєстрації.
Відповідно до ч. 1 ст. 638 ЦК України , договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Як вбачається з пояснень представників сторін, сторони під час укладення договору оренди землі досягли всіх істотних умов договору та позивачем умови договору не порушувалися.
Згідно з положеннями статей 125, 126 ЗК України , право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до ЗУ Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень .
Згідно із ч. 5 ст. 6 ЗУ Про оренду землі право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Підпунктом 7 п. 2 ч. 1 ст. 4 ЗУ Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень передбачено, що державній реєстрації прав підлягає право постійного користування та право оренди земельної ділянки.
Статтею 2 ЗУ Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Учасники правочину, дійшовши згоди щодо всіх істотних умов договору оренди землі, складають і підписують відповідний письмовий документ, надаючи згоді встановленої форми.
Разом з тим, цивільні права та обов'язки, на досягнення яких було спрямоване волевиявлення сторін під час укладення договорів оренди, набуваються після відповідної державної реєстрації.
Виходячи з положень статті 638 ЦК України, статей 125, 126 ЗК України , договір оренди землі набуває чинності з дня проведення його державної реєстрації, а тому строк дії договору, укладеного між ОСОБА_3 та СТОВ Діна - до 26 листопада 2017 року .
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача про повернення земельної ділянки, призупинення незаконних дії ОСОБА_1 та зобов'язання останнього виконувати умови договору оренди землі від 01.03.2006 року, який був зареєстрований у Краснокутському районному відділі Харківської регіональної філії ДП Центр ДЗК 26.11.2007 року за №040769900052 до 26.11.2017 року підлягають задоволенню, оскільки вони знайшли своє підтвердження під час судового розгляду справи.
Що стосується вимог позивача щодо стягнення з відповідача ОСОБА_1 на користь СТОВ Діна майнової шкоди, то вони задоволенню не підлягають, оскільки ні до матеріалів справи, а ні під час судового розгляду справи представником позивача не надано жодного документального підтвердження заявлених вимог.
Натомість, як вбачається з акту, наданого представником відповідача на спростування заявлених вимог позивача про стягнення майнової шкоди, поле, де знаходиться належна відповідачу земельна ділянка, засіяне просом, а не соєю, як стверджував позивач, на даний час не прибране та знаходиться під снігом. Даний факт позивачем не спростований.
Керуючись ст.ст. 3,10,11,60,88,212-215 ЦПК України, Законом України Про оренду Землі , договором оренди землі від 01.03.2006 року, ст.ст.638,792 ЦК України, суд
вирішив:
Позовну заяву сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Діна до ОСОБА_1, третя особа - ОСОБА_2 про усунення перешкод користування земельною ділянкою, зобов'язання орендодавця виконувати договірні умови та відшкодування майнової шкоди - задовольнити частково.
Повернути земельну ділянку площею 3,8498 га, кадастровий номер: 6323583200:02:000:0326 в користування СТОВ Діна , на умовах оренди згідно договору оренди землі від 01.03.2006 року, якого було зареєстровано у Краснокутському районному відділі Харківської регіональної філії ДП Центр ДЗК 26.11.2007 року за №040769900052 до 26.11.2017 року.
Призупинити незаконні дії ОСОБА_1, а саме: не вчиняти дії, які перешкоджають сільськогосподарському товариству з обмеженою відповідальністю Діна використовувати земельну ділянку площею 3,8498 га, кадастровий номер: 6323583200:02:000:0326 на умовах оренди згідно договору оренди землі від 01.03.2006 року, який був зареєстрований у Краснокутському районному відділі Харківської регіональної філії ДП Центр ДЗК 26.11.2007 року за №040769900052 до 26.11.2017 року.
Зобов'язати ОСОБА_1 виконувати умови договору оренди землі від 01.03.2006 року, який був зареєстрований у Краснокутському районному відділі Харківської регіональної філії ДП Центр ДЗК 26.11.2007 року за №040769900052 до 26.11.2017 року.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, податковий номер: НОМЕР_1 на користь сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Діна судовий збір в розмірі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн. 00 коп.
Стягнути з сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Діна на користь держави судовий збір в розмірі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн. 00 коп.
В задоволенні інших позовних вимог сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Діна -відмовити за недоведеністю.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Харківської області через Краснокутський районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя В.А.Каліберда
Суд | Краснокутський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 06.03.2017 |
Оприлюднено | 10.03.2017 |
Номер документу | 65167951 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Закропивний Олександр Васильович
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Закропивний Олександр Васильович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні