Рішення
від 06.03.2017 по справі 914/1811/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.03.2017р.                                                                       Справа№ 914/1811/16

Господарський суд Львівської області розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали справи:

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю “ОДЕО” (Україна,Львівська область, місто Городок, вулиця Івасюка, 2Г, поштовий індекс 81500)

до відповідача: BROCKETT SERVІCES LTD, реєстраційний номер: 09785832 Unit 8, Watch Oak Business Centre, Сhaіn Lane, Battlе, East Susseх, TN33 0GB Unsted Ksngdom

про: стягнення заборгованості. Ціна позову: 5 277 520,00 євро, що становить 145 869 935,05 гривень згідно офіційного курсу гривні щодо євро встановленого Національним банком України станом на 05.07.2016р.

                                                                                          Суддя Кітаєва С.Б.

Представники:

від позивача: не з'явився

від відповідача: не з'явився

Суть спору: На розгляд господарського суду Львівської області поступив позов Товариства з обмеженою відповідальністю “ОДЕО” (Україна,Львівська область, місто Городок, вулиця Івасюка, 2Г, поштовий індекс 81500) до відповідача: BROCKETT SERVІCES LTD, реєстраційний номер: 09785832 Unit 8, Watch Oak Business Centre, Сhasn Lane, Battlе, East Susseх, TN33 0GB Unsted Ksngdom про: стягнення заборгованості. Ціна позову: 5277520,00 євро, що становить 145869935,05 гривень згідно офіційного курсу гривні щодо євро встановленого Національним банком України станом на 05.07.2016р.

Ухвалою суду від 08.07.2016р. за даним позовом порушено провадження та призначено справу до розгляду в судовому засіданні на 25.07.2016р. Вимоги до сторін по підготовці справи до розгляду в судовому засіданні висвітлені в ухвалі.

Ухвалою суду від 25.07.2016р. розгляд справи відкладено на 01.02.2017р. та ухвалено, в порядку ст. 125 ГПК України, звернутися до компетентного органу за місцем знаходження BROCKETT SERVІCES LTD (East Sussex, United Kingdom) із судовим дорученням про вручення документів у порядку, встановленому Конвенцією про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних та комерційних справах.

04.08.2016р. за вх. №32405/16 позивач подав заяву про долучення додаткових доказів до матеріалів справи, яку судом прийнято та приєднано до матеріалів справи.

07.11.2016р. за вх. №43992/16 на адресу суду надійшло підтвердження про вручення судового доручення у порядку, встановленому Конвенцією про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних та комерційних справах, яке судом прийнято та приєднано до матеріалів справи.

Ухвалою суду від 01.02.2017р. відкладено розгляд справи на 08.02.2017р., а ухвалою суду від 08.02.2017р. відкладено розгляд справи на 06.03.2017р. через неявку в судове засідання представників сторін.

В судове засідання 06.03.2017р. року позивач явку повноважного представника не забезпечив.

Відповідач явку повноважного представника в судові засідання не забезпечив, відзиву на позовну заяву, доказів відсутності боргу перед позивачем суду не надав; із клопотаннями, заявами до суду не звертався,хоча наявні у справі документи свідчать про вручення компетентним органом відповідачу пакету документів, у т.ч. і ухвал суду по даній справі.

Розглянувши та оцінивши подані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення повноважного представника позивача, створивши сторонам необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства, суд встановив наступне:

Відповідно до ч.1. ст.1 ГПК України, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів.

У відповідності до ст.123 ГПК України, іноземні суб'єкти господарювання мають такі самі процесуальні права і обов'язки, що і суб'єкти господарювання України, крім винятків, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.

Згідно ст.124 ГПК України, підсудність справ за участю іноземних суб'єктів господарювання визначається цим Кодексом, законом або міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.

Відповідно до ст.38 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", спори, що виникають між суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності, іноземними суб'єктами господарської діяльності у процесі такої діяльності можуть розглядатися судами України, а також за згодою сторін спору Міжнародним комерційним арбітражним судом та Морською арбітражною комісією при Торгово-промисловій палаті України та іншими органами вирішення спору, якщо це не суперечить чинним законам України або передбачено міжнародними договорами України.

У відповідності до ст. 39 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", будь-які спори щодо застосування положень цього Закону та законів, прийнятих на виконання цього Закону, можуть бути предметом розгляду: - в суді України, якщо одна із сторін у справі - фізична особа та/або держава; - в господарських судах, якщо сторонами у справі виступають юридичні особи.

Статтею 32 Закону України “Про міжнародне приватне право” передбачено, зміст правочину може регулюватися правом, яке обрано сторонами, якщо інше не передбачено законом. У разі відсутності вибору права до змісту правочину застосовується право, яке має найбільш тісний зв'язок із правочином. Якщо інше не передбачено або не випливає з умов, суті правочину або сукупності обставин справи, то правочин більш тісно пов'язаний з правом держави, у якій сторона, що повинна здійснити виконання, яке має вирішальне значення для змісту правочину, має своє місце проживання або місцезнаходження.

Згідно ст.76 Закону України “Про міжнародне приватне право”, суди можуть приймати до свого провадження і розглядати будь-які справи з іноземним елементом у випадку якщо сторони передбачили своєю угодою підсудність справи з іноземним елементом судам України.

Таким чином, якщо сторони передбачили своєю угодою підсудність справи з іноземним елементом судам України, крім випадків виключної підсудності (пункт 1 частини 1 статті 76 Закону України "Про міжнародне приватне право") спір підлягає вирішенню в господарських судах України з урахуванням вимог розділу III ГПК України (абз. 6 п.1 Роз'яснень Президії ВГСУ “Про деякі питання практики розгляду справ за участю іноземних підприємств і організацій” №04-5/608 від 31.05.2002р.)

Додатковою угодою №2 до Договору №0704 від 07.04.2016р. сторони погодились викласти ст.9 Договору в наступній редакції: 9. Порядок вирішення спорів. 9.1. Усі спори, розбіжності та вимоги, які виникнуть із цього Договору або у зв'язку із ним, підлягають вирішенню Господарським судом Львівської області, при цьому застосовується матеріальне та процесуальне законодавство України.

Враховуючи вищезазначені норми матеріального права та положення договору, даний спір підлягає вирішенню господарським судом Львівської області з застосуванням законодавства України.

Згідно ст. 509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона зобов'язана вчинити на користь другої сторони певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Однією з підстав виникнення зобов'язань, згідно ст.11 ЦК України, зокрема є договори та інші правочини.

07 квітня 2016 року між ТзОВ “ОДЕО” (Продавець) та BROCKETT SERVІCES LTD (Покупець) було укладено Договір № 0704, відповідно до якого Продавець зобов'язувався продати та поставити Покупцю товар, а Покупець зобов'язався прийняти вказаний товар та здійснити його оплату у строки визначені Договором.

На виконання умов Договору та на підставі підписаних сторонами Специфікацій Продавцем було здійснено поставку партій товару загальною вартістю 5 277 520,00 євро (п'ять мільйонів двісті сімдесят сім тисяч п'ятсот двадцять євро 00 євроцентів). Про належну поставку і отримання Відповідачем відповідних партій товару свідчать вантажно-митні декларації та СМR накладні (копії яких наявні в матеріалах справи).

Відповідно до п. 4.2. Договору в редакції Додаткової угоди №2 від 23.06.2016 р., Покупець повинен був здійснити оплату за поставлений товар протягом 5 календарних днів з моменту поставки товару, тобто згідно з п. 3.4. Договору з моменту оформлення відповідних СМR накладних.

Станом на дату звернення до суду Позивачем було поставлено Відповідачеві, а Відповідачем - прострочено оплату 299 партій товару згідно переліку наведеного в реєстрі ВМД (Додаток №5).

У зв'язку з цим 29.06.2016 року Позивач звернувся до Відповідача із письмовою вимогою про оплату усієї вартості поставленого товару у розмірі 5 277 520,00 євро (про отримання такої вимоги представником Відповідача є відповідна відмітка на другому примірнику врученої вимоги). Згідно з вимогою Позивач згідно з ч.2. ст. 530 Цивільного кодексу України зобов'язав Відповідача виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня отримання вимоги. У відповіді від 30.06.2016 р. Відповідач підтвердив суму заборгованості та зобов'язувався її погасити в межах визначеного у вимозі строку. Однак, станом на дату подання позову Відповідач так і не виконав свого зобов'язання щодо оплати поставленого товару.

Отже, на дату подання позову за Продавцем рахується заборгованість в розмірі 5 277 520,00 євро (п'ять мільйонів двісті сімдесят сім тисяч п'ятсот двадцять євро 00 євроцентів), що еквівалентно 145 869935,05 гривень згідно офіційного курсу гривні щодо євро встановленого Національним банком України станом на 05.07.2016 року, що підтверджено сторонами в акті звірки взаєморозрахунків складеному станом на 23.06.2016р. та не заперечується відповідачем.

Доказів зворотнього матеріали справи не містять.

Розглянувши та дослідивши докази по справі та оцінивши їх в сукупності, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги, підлягають до з наступних підстав:

Згідно ст. 509 ЦК України зобов'язання є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку, при цьому зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 174 ГК України господарські зобов'язання виникають з господарського договору та інших угод, передбачених законом.

Згідно з ст.175 ГК України майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

          Згідно з ч.ч.1,2 ст.193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання – відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Згідно визначення ст. 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Відповідно до ст. 663 ЦК України, продавець зобов'язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, - відповідно до положень статті 530 цього Кодексу.

Згідно зі ст. 692 ЦК України, покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.

Відповідно до ст. 526 ЦК України, 193 ГК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог – відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Порушенням зобов'язання, відповідно до ст.610 ЦК України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

У ст. 525 ЦК України передбачено, що одностороння відмова від виконання зобов'язань не допускається, а у відповідності до ст. 599 ЦК України, зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Як вбачається з матеріалів справи станом на день розгляду справи відповідач свого зобов'язання не виконав, оплати товару не здійснив. Сторони докази зворотнього суду не надали.

У відповідності з п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України та ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Оскільки доказів погашення заборгованості відповідач суду не надав, позовні вимоги не заперечив, хоча належним чином був повідомлений про знаходження на розгляді господарського суду Львівської області даної справи, позов підлягає до задоволення.

Судовий збір, відповідно до ст. 49 ГПК України, покладається на відповідача.

Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 174, 175, 193 ГК України, ст.ст. 509, 525, 526, 599, 610, 655, 663, 692, ЦК України, ст.ст.4-3, 33, 34, 43, 49, 82,84,85,116 Господарського процесуального кодексу України,суд, -

ВИРІШИВ :

1. Позовні вимоги задоволити повністю.

2. Стягнути з BROCKETT SERVІCES LTD (Unit 8, Watch Oak Business Centre, Сhaіn Lane, Battlе, East Susseх, TN33 0GB Unіted Kіngdom) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “ОДЕО” (81500, Львівська область, м.Городок, вул.Івасюка, 2-г, ідентифікаційний код 39192457) 5277520,00 євро, що становить 145869935,05 гривень згідно офіційного курсу гривні щодо євро встановленого Національним банком України станом на 05.07.2016 року.

3.Стягнути з BROCKETT SERVІCES LTD (Unit 8, Watch Oak Business Centre, Сhaіn Lane, Battlе, East Susseх, TN33 0GB Unіted Kіngdom) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “ОДЕО” (81500, Львівська область, м.Городок, вул.Івасюка, 2-г, ідентифікаційний код 39192457) сплачений судовий збір в розмірі 206 700,00 грн.

4. Накази на стягнення видати згідно ст.116 ГПК України.

Повний текст рішення складено 09.03.2017 р.

Суддя Кітаєва С.Б.

СудГосподарський суд Львівської області
Дата ухвалення рішення06.03.2017
Оприлюднено14.03.2017
Номер документу65191869
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —914/1811/16

Рішення від 06.03.2017

Господарське

Господарський суд Львівської області

Кітаєва С.Б.

Ухвала від 08.02.2017

Господарське

Господарський суд Львівської області

Кітаєва С.Б.

Ухвала від 01.02.2017

Господарське

Господарський суд Львівської області

Кітаєва С.Б.

Ухвала від 25.07.2016

Господарське

Господарський суд Львівської області

Кітаєва С.Б.

Ухвала від 08.07.2016

Господарське

Господарський суд Львівської області

Кітаєва С.Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні