Рішення
від 02.03.2017 по справі 922/222/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"02" березня 2017 р.Справа № 922/222/17

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Суслової В.В.

при секретарі судового засідання Помпі К.І.

розглянувши справу

за позовом Публічного акціонерного товариства " Комерційний банк "Приватбанк", м. Дніпро до Приватного підприємства приватної фірми "Локис", м. Харків про визнання грошових вимог та включення їх до реєстру кредиторів за участю представників:

позивача - ОСОБА_1, довіреність № 2319-К-О від 11.01.2017 року;

відповідача - не з'явився;

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство Комерційний банк "Приватбанк" звернулось до господарського суду Харківської області з позовом до Приватного підприємства приватної фірми "Локис", в якому просить зобов'язати ліквідаційну комісію Приватного підприємства приватної фірми "Локис (61025, Харківська область, м. Харків, вул. Клочківська, буд. 192А, оф. 341, код ЄДРПОУ 21214633) в особі голови ліквідаційної комісії, визнати грошові вимоги Публічного акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" (юридична адреса: 49094, м. Дніпропетровськ, вул. Набережна Перемоги, буд. 50, код ЄДРПОУ 14360570) у загальному розмірі 105169,15 грн. та включити зазначені вимоги до проміжного ліквідаційного балансу Приватного підприємства приватної фірми "Локис".

Ухвалою господарського суду Харківської області від 12.01.2017 року прийнято позовну заяву до розгляду, порушено провадження у справі та призначено її до розгляду у судовому засіданні на 14.02.2017 року об 12:30 год.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 14.02.2017 року розгляд справи було відкладено на 02.03.2017 року об 12:15 год.

У судовому засіданні 02.03.2017 року був присутній представник позивача, який підтримав позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідач свого представника у судове засідання 02.03.2017 року не направив, відзив на позовну заяву не надав. Ухвала про порушення провадження у справі від 12.01.2017 року повернулась до суду з позначкою пошти "За закінченням строку зберігання".

У постанові пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26 грудня 2011 року "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" зазначено, що у разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом. Таким чином, суд вважає, що відповідач належним чином був повідомлений про дату, час та місце судового засідання.

Приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, закріплені пунктом 4 частини 3 статті 129 Конституції України, статтею 4-3 та статтею 33 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає, що господарським судом в межах наданих йому повноважень сторонам створені усі належні умови для надання доказів у справі та є підстави для розгляду справи за наявними у справі матеріалами у відповідності до статті 75 Господарського процесуального кодексу України.

З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно, повно дослідивши матеріали справи та надані докази, суд встановив наступне.

Приватною фірмою "Локис" була підписана заява на відкриття поточного рахунку (далі Заява та згідно Заяви приєднався до "Умов та правил надання банківських послуг» (надалі Умови), ОСОБА_2, що розміщені в мережі Інтернет на сайті http://privatbank.ua, які разом із Заявою складають Договір банківського обслуговування № Б/Н від 18.11.2013 р. (далі - Договір) та взяв на себе зобов'язання виконувати умови Договору.

При укладенні Договору сторони керувалися ч. 1 ст. 634 ЦК України. Згідно цієї статті ЦК договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією з сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої мови договору.

Згідно з ч. 2 ст. 639 ЦК України якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалась.

Приватній фірмі "ЛОКИС" було відкрито поточний рахунок № 26005052319398.

Після підписання Договору клієнту надається право користування послугами ОСОБА_2, однією з яких є послуга «Гарантований платіж", яка може бути надана як за рахунок власних коштів клієнта, так і за рахунок коштів ОСОБА_2, тобто в кредит.

Послугу «Гарантований платіж" ПАТ КБ «ОСОБА_3» надає, для виконання грошових зобов'язань за господарськими договорами, що укладаються між Клієнтом та його контрагентами, а також між Клієнтом і ПАТ КБ «ПриватБанк" (далі - послуга). Послуга надається у вигляді виконання ГІАТ КБ '"ПриватБанк» заявок на договірне списання коштів і далі - «гарантований платіж" або «заявка» ), згідно якої клієнт-платник доручає ПАТ КБ «ПриватБанк» зарахувати кошти на рахунок отримувача, в сумі і в дату, зазначені при створенні заявки. Послуга надається ПАТ КБ «ПриватБанк» , як за рахунок власних коштів платника, так і за рахунок кредитних коштів. Споживачами цієї послуги є платник і одержувач платежів за господарськими договорами (п.3.1.1.73 Умов).

Відповідно до п.3.2.2.1 Умов - кредит надається в обмін на зобов'язання Клієнта щодо повернення, сплати процентів і винагороди.

Після отримання ПАТ КБ «ПриватБанк» за допомогою системи дистанційного ослуговування Заявки (система Internet Banking Приват -24 - офіційний канал зв'язку між ОСОБА_2 та Клієнтом відповідно до п. 1.1.1.91 Умов), ПАТ КБ «ПриватБанк» розглядає її на предмет надання або відмови у наданні Послуги, у разі відсутності у платника власних коштів та/або некредитоспроможності платника (п.3.1.1.75 Умов).

Відповідач почав користуватися послугою «Гарантований платіж» з 25.11.2013р. шляхом реєстрації відповідних заявок в системі Internet Banking Приват -24 (заявки містяться в матеріалах справи).

Відповідно до п. 3.2.2.2 Умов Клієнт погашає заборгованість по кредиту в розмірі, зазначеному в заявці Клієнта, в строк 30 днів з дати виконання заявки. За користування кредитом у період з дати ініціювання Клієнтом заявки до дати виконання заявки Клієнт сплачує винагороду за надання фінансового інструменту в розмірі 4% річних (але не менш ніж 5 гривень) від розміру кредиту, зазначеного у черговій заявці Клієнта. Винагорода за надання фінансового інструменту сплачується Клієнтом в дату надання в Банк чергової заявки. У період з дати виконання заявки за рахунок кредитних коштів до 30.06.2014 р. Клієнт за користування кредитом сплачує ПАТ КБ «ПриватБанк» відсотки в розмірі 36% річних від суми заборгованості. У разі не погашення заборгованості Клієнтом за кредитом у строк до 30 днів, включно, на 31-й день - заборгованість по кредиту стає простроченою. При цьому за користування кредитом Клієнт платить відсотки в розмірі 56% річних від суми заборгованості.

Свої зобов'язання позивач виконав належним чином, своєчасним проведенням Гарантованих платежів ініційованих клієнтом.

Однак, відповідачем було порушено взяті на себе зобов'язання в зв'язку з чим у Приватного підприємства приватної фірми "ЛОКИС" за договором № б/н від 18.11.2013 року станом на 01.11.2016 року виникла заборгованість в розмірі 45017,70 грн., яка складається з:

- 10000,00 грн. - заборгованість за тілом кредиту;

- 16434,44 грн. - заборгованість за відсотками за користування кредитом;

- 18583,26 грн. -пеня.

Окрім того, на поточний рахунок № 26005052319398 Приватному підприємству приватній фірмі "ЛОКИС", в електронному вигляді через встановлені засоби електронного зв'язку ОСОБА_2 і Клієнта (системи клієнт-банк, інтернет клієнт банк, SMS - повідомлення або інших), що визначено і врегульовано «Умовами та правилами надання банківських послуг» , було встановлено кредитний ліміт.

Встановлення Кредитного ліміту на поточний рахунок Відповідач не заперечував, про що свідчать його дії направлені на схвалення вчиненого правочину. Вказане підтверджується отриманням коштів та часткове виконання зобов'язань за ним (здійснення платежів направлених на погашення заборгованості за кредитом), підтверджується розрахунком заборгованості.

Таким чином, Відповідач користуючись послугою Гарантований платіж подаючи заявки, приєднався та погодився з умовами, викладеними в Умовах та правилах надання банківських послуг, ОСОБА_3, які розміщені на офіційному сайті ОСОБА_2 www. privatbank та також розповсюджуються на послугу Кредитний ліміт.

Відповідно до п. 3.18.1.1 Умов - кредитний ліміт на поточний рахунок надається на поповнення оборотних коштів та здійснення поточних платежів Клієнта, в межах кредитного ліміту. Про розмір ліміту Банк повідомляє Клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку ОСОБА_2 та Клієнта.

Відповідно до п. 3.18.1.3 Умов - Кредит надається в обмін на зобов'язання Клієнта щодо його повернення, сплаті процентів та винагороди.

Відповідно до п. 3.18.1.6 Умов зазначає, що Ліміт може бути змінений ОСОБА_2 в односторонньому порядку, передбаченому Умовами і правилами надання банківських послуг, у разі зниження надходжень грошових коштів на поточний рахунок або настання інших пасторів, передбачених внутрішніми нормативними документами ОСОБА_2. Підписавши Угоду, Клієнт висловлює свою згоду на те, що зміна Ліміту проводиться ОСОБА_2 в односторонньому порядку шляхом повідомлення Клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку ОСОБА_2 і Клієнта (системи клієнт-банк, інтернет клієнт банк, SMS - повідомлення або інших).

Свої зобов'язання за договором Позивач виконав в повному обсязі, надавши Відповідачу кредитний ліміт в розмірі 12000 грн. 00 коп.

Відповідно до розділу Умов 3.18.1.4 яким затверджений порядок розрахунків, за користування кредитом в період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку Клієнта при закритті банківського дня Клієнт виплачує проценти, виходячі з процентної ставки, розмір якої залежить від строку користування кредитом (диференційована процентна ставка).

За період користуванні кредитом з моменту виникнення дебетового сальдо до дати обнулення дебетового сальдо в одну з дат з наступного 20-го до 25-го числа місяця (надалі - період, в який дебетове сальдо підлягає обнуленню"), розрахунок процентів здійснюється за процентною ставкою в розмірі 0% річних від суми залишку непогашеної заборгованості.

При необнуленні дебетового сальдо в одну із дат періоду, в якому дебетове сальдо підлягає обнуленню, протягом 90 днів з останньої дати періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнуленню, Клієнт виплачує ОСОБА_2 за користування кредитом проценти в розмірі 36% річних, починаючи з останньої дати періоду, в яку дебетове сальдо підлягало обнуленню.

У випадку непогашення кредиту протягом 90 днів з дати закінчення періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнуленню, починаючи з 91-го дня після дати закінчення періоду, в кому дебетове сальдо підлягало обнуленню, кредит вважається простроченим, а грошові зобов'язання Клієнта щодо погашення заборгованості вважаються порушеними. При порушенні Клієнтом будь-якого з грошового зобов'язання Клієнт сплачує ОСОБА_2 відсотки за користуванні кредитом-у розмірі 56% річних від суми залишку непогашеної заборгованості. У разі порушення Клієнтом будь-якого з грошових зобов'язань і при реалізації права ОСОБА_2 на встановлення іншого строку повернення кредиту, передбаченого Умовами і правилами надання Банківських послуг, Клієнт сплачує ОСОБА_2 пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми залишку непогашеної заборгованості за кожен день прострочення. Сплата пені здійснюється з дня, наступного за датою порушення зобов'язань.

Під «непогашенням кредиту» мається на увазі не виникнення на поточному на поточному рахунку нульового дебетового сальдо при закритті банківського дня.

Розрахунок відсотків за користування кредитом проводиться щодня, починаючи з моменту утворення на поточному рахунку дебетового сальдо при закритті банківського дня, за кількість днів користування кредитними коштами, виходячи з 360 днів у році. Розрахунок 5лсотків проводиться до повного погашення заборгованості за кредитом, на суму залишку заборгованості за кредитом. День повернення кредиту в часовий інтервал нарахування відсотків не включається. Нарахування відсотків здійснюється в дату сплати.

Відповідно до п.3.18.4.4 Умов - Клієнт сплачує ОСОБА_2 винагороду за використання Ліміту відповідно до п.п. 3.18.1.6, 3.18.2.3.2., 1-го числа кожного місяця у розмірі 0,9 % від суми максимального сальдо кредиту, що існувало на кінець банківського дня за попередній місяць, в порядку, передбаченому Умовами та правилами надання банківських послуг.

При несплаті винагороди, відсотків у відповідні їм дати сплати, вони вважаються простроченими.

Відповідно до п. 3.18.2.3.4 Умов - банк має право при порушенні Клієнтом будь-якого в зобов'язань, передбаченого «Умовами» змінити умови кредитування - вимагати від Клієнта додаткового повернення кредиту, сплати відсотків за його користування, виконання інших зобов'язань за кредитом в повному обсязі.

Однак, взяті на себе зобов'язання Відповідач не виконав належним чином, у зв'язку з чим у нього станом на 01.11.2016 року, виникла заборгованість у розмірі 60151,45грн., яка складається з наступного:

12 000,00 грн. - заборгованість за тілом кредиту;

18585,96 грн. - заборгованість за відсотками по користуванню кредитними коштами;

4599,32 грн. - заборгованість з комісії;

24966,17 грн. - пеня.

Таким чином, з матеріалів справи вбачається, що у Відповідача перед Позивачем рахується непогашена заборгованість на загальну суму 105169,15 грн. (45017,70+60151,45=105169,15).

Проте, як стало відомо позивачу, а саме з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, Приватне підприємство приватна фірма "ЛОКИС" перебуває в стані припинення з 03.09.2014 року, а строк для заявлення кредиторами своїх вимог не встановлено.

Заява з грошовими вимогами на адресу відповідача була направлена позивачем за місцезнаходженням вказаним в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців 04.11.2016 року. Однак, вказана заява позивача була повернута на його адресу 09.12.2016 року з позначкою пошти "За закінченням строку зберігання".

На підставі вказаного, позивач і звернувся до господарського суду Харківської області з відповідним позовом, в якому просить зобов'язати ліквідаційну комісію Приватного підприємства приватної фірми "ЛОКИС" в особі голови ліквідаційної комісії, визнати грошові вимоги Публічного акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" у загальному розмірі 105169,15 грн. та включити зазначені вимоги до проміжного ліквідаційного балансу Приватного підприємства приватної фірми "ЛОКИС".

Надаючи правову кваліфікацію вказаним позовним вимогам, суд виходить з наступного.

Частиною 3 статті 105 Цивільного кодексу України встановлено, що учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється.

Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи.

Відповідно до ч. 4 ст. 105 Цивільного кодексу України, до комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.

Відповідно до ч. 5 ст. 105 Цивільного кодексу України, строк для пред'явлення кредиторами вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня опублікування повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.

Згідно з частиною 6 ст. 105 Цивільного кодексу України, кожна окрема вимога кредитора, щодо сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, розглядається, після чого приймається відповідне рішення, яке надсилається кредитору не пізніше тридцяти днів з дня отримання юридичною особою, що припиняється, відповідної вимоги кредитора.

Згідно з ч. 8 ст. 111 Цивільного кодексу України, ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.

Відповідно до ч. 3 ст. 112 Цивільного кодексу України, у разі відмови ліквідаційної комісії у задоволенні вимог кредитора або ухилення від їх розгляду кредитор протягом місяця з дати, коли він дізнався або мав дізнатися про таку відмову звернутися до суду із позовом до ліквідаційної комісії. За рішенням суду вимоги кредитора можуть бути задоволені за рахунок майна, що залишилося після ліквідації юридичної особи.

Відповідно до ст. 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

Виходячи з контексту вказаної норми, суд вважає, що позовні вимоги спрямовані на захист прав позивача шляхом визнання судом його права як кредитора стосовно Приватного підприємства приватної фірми "ЛОКИС", тобто відповідають передбаченим законодавством способам захисту порушених прав.

Крім того, позивачу про ухилення від розгляду його вимог стало відомо 09.12.2016 року та в місячний термін, а саме 06.01.2017 року (відповідно до штампу на поштовому конверті) останній звернувся з відповідним позовом до суду, а отже, позивачем був дотриманий порядок та строк звернення до суду відповідно до ч. 3 ст. 112 Цивільного кодексу України.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку про правомірність заявлених вимог позивача та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд керується ст. 49 ГПК України. У спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Суми, які підлягають сплаті за проведення судової експертизи, послуги перекладача, адвоката та інші витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: при задоволенні позову - на відповідача; при відмові в позові - на позивача; при частковому задоволенні позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

На підставі викладеного та керуючись ст. 129 Конституції України, ст.ст. 105, 112 Цивільного кодексу України, ст.ст.1, 4, 12, 22, 32, 33, 34, 43, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Зобов'язати ліквідаційну комісію Приватного підприємства приватної фірми "ЛОКИС" (61025, Харківська область, м. Харків, вул. Клочківська, буд. 192А, оф. 341, ЄДРПОУ 21214633) в особі голови ліквідаційної комісії, визнати грошові вимоги Публічного акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" (49094, м. Дніпропетровськ, вул. Набережна Перемоги, буд. 50, код ЄДРПОУ 14360570) у загальному розмірі 105169,15 грн. та включити зазначені вимоги до проміжного ліквідаційного балансу Приватного підприємства приватної фірми "ЛОКИС".

Стягнути з Приватного підприємства приватної фірми "ЛОКИС" (61025, Харківська область, м. Харків, вул. Клочківська, буд. 192А, оф. 341, ЄДРПОУ 21214633) на користь Публічного акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" (49094, м. Дніпропетровськ, вул. Набережна Перемоги, буд. 50, код ЄДРПОУ 14360570) 1600,00 грн. судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 07.03.2017 р.

Суддя ОСОБА_4

справа № 922/222/17

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення02.03.2017
Оприлюднено10.03.2017
Номер документу65192191
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —922/222/17

Рішення від 02.03.2017

Господарське

Господарський суд Харківської області

Суслова В.В.

Ухвала від 14.02.2017

Господарське

Господарський суд Харківської області

Суслова В.В.

Ухвала від 12.01.2017

Господарське

Господарський суд Харківської області

Суслова В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні