ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"09" березня 2017 р.Справа № 916/2564/16 Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Л.В. Поліщук,
суддів В.В. Бєляновського, С.В. Таран
(на підставі розпорядження керівника апарату про призначення повторного автоматизованого розподілу судової справи від 07.02.2017р. №138 та протоколу автоматичної зміни складу колегії суддів від 07.02.2017р.),
при секретарі судового засідання -А.В. Земляк,
за участю представників сторін :
від позивача: ОСОБА_1,
від відповідача: О.А. Байдерін,
від третьої особи: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3
на рішення господарського суду Одеської області від 05.12.2016 року
у справі №916/2564/16
за позовом ОСОБА_3
до Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОМІНЬ"
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: ОСОБА_4
про визнання недійсним рішення з п'ятого питання порядку денного загальних зборів учасників ТОВ "ПРОМІНЬ" від 09 лютого 2015 року, оформленого протоколом №7,
встановив:
ОСОБА_3 звернувся до Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОМІНЬ" з позовом про визнання недійсним рішення з п'ятого питання порядку денного загальних зборів учасників ТОВ "ПРОМІНЬ" від 09 лютого 2015 року, оформленого протоколом №7.
В обґрунтування позовних вимог позивач послався на порушення відповідачем діючого законодавства та статуту ТОВ „Промінь", а саме, ст.40 Закону України „Про господарські товариства" в частині вимог до повідомлення про загальні збори з питань змін статутного (складеного) капіталу акціонерного товариства, відсутність письмових заяв від учасників товариства стосовно збільшення уставного капіталу, оголошення ОСОБА_4 лише на зборах учасників товариства пропозиції про збільшення статутного капіталу товариства без попереднього повідомлення учасників. Недотримання процедури надання акціонерам (учасникам) відповідної інформації про зміну статутного капіталу, а також п.6.3 статуту. Загальними зборами учасників товариства не враховано лист Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 18.03.2005 №1768, яким надаються роз'яснення щодо форм внесення додаткового вкладу учасника до статутного капіталу товариства. Також позивач послався на відсутність рішення з питань встановлення переважного права учасників з внесення додаткового вкладу, позбавлення позивача права самостійно визначитись щодо частки додаткового внеску до статутного капіталу, порушення порядку збільшення статутного капіталу вже існуючого ТОВ, неприйняття рішення за наслідками невнесення учасниками своїх вкладів до закінчення встановленого річного строку.
У відзиві на позов відповідач вимоги позивача не визнав, посилаючись на необґрунтованість посилань на ст.40 Закону України „Про господарські товариства", дотримання встановленої чинним законодавством для ТОВ процедури повідомлення учасників про проведення загальних зборів, необов'язковість взагалі такого повідомлення за певних передбачених вищевказаним Законом обставин, спеціальний характер правових норм Закону України „Про господарські товариства" порівняно з іншим законодавством, наявність компетенції загальних зборів на прийняття такого рішення, неможливість звільнення учасника від обов'язку внесення вкладу до статутного капіталу, відсутність згоди позивача на зменшення його частки у статутному капіталі, рішення господарського суду Одеської області від 06.10.2015 у справі №916/3107/15 про зобов'язання учасника товариства ОСОБА_3 виконати в натурі рішення з 5-го питання порядку денного зборів учасників відповідача від 09.02.2015 щодо здійснення додаткового внеску у розмірі 499500грн. до статутного капіталу відповідача, яке залишено без змін постановами апеляційної та касаційної інстанцій, відсутність до наступного часу пропозицій від позивача стосовно зменшення його долі та відмови від здійснення додаткового внеску.
Рішенням господарського суду Одеської області від 05.12.2016р. у задоволенні позову відмовлено з посиланням на те, що позивачем не доведено порушень порядку скликання загальних зборів та порушень під час прийняття рішення з п'ятого питання порядку денного.
Не погодившись з рішенням суду, позивач звернувся із апеляційною скаргою, в якій просив рішення скасувати, позов задовольнити, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права; невідповідність висновків, викладених у рішенні місцевого господарського суду, обставинам справи.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального і процесуального права, апеляційна інстанція встановила наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю "ПРОМІНЬ" є юридичною особою, яка зареєстрована в Єдиному державному реєстрі з присвоєнням ідентифікаційного коду юридичної особи - 32497192.
Відповідно до статуту ТОВ "ПРОМІНЬ" ОСОБА_3 є учасником товариства (а.с. 14-33).
Згідно з п. 5.1. статуту ТОВ "ПРОМІНЬ" статутний капітал товариства складає 409 500 грн.
Пунктом 5.2. визначено, що товариство має право змінювати (збільшувати або зменшувати) розмір свого статутного капіталу. Прийняття рішення про зміну розміру статутного капіталу товариства віднесено до виключної компетенції вищого органу управління товариства.
Збільшення статутного капіталу може бути здійснено лише після внесення учасниками своїх вкладів до статутного капіталу в повному обсязі.
Відповідно до п.6.1 статуту, зі змінами затвердженими рішенням загальних зборів ТОВ "ПРОМІНЬ", оформленим протоколом №6 від 20.10.2014р., вклади (внески) учасників у статутному капіталі товариства розподіляються наступним чином: ОСОБА_4-розмір внеску 273136,50 грн., що складає 66,7%; ОСОБА_3 розмір внеску 136363,50 грн., що складає 33,3%.
Пунктом 6.3 статуту визначено, що якщо інше не встановлено законодавством України або рішенням Зборів Учасників, Учасники мають право вносити вклади (в тому числі додатковий та/або вклад третьої особи, що набула прав Учасника) на підставі рішення Зборів Учасників протягом одного року з дати прийняття відповідного рішення.
При цьому учасники мають переважне право на внесення додаткового вкладу у розмірі, пропорційному належним їм часткам. Порядок реалізації переважного права встановлюється відповідним рішенням Зборів Учасників.
09.02.2015р. відбулися загальні збори учасників ТОВ "ПРОМІНЬ", оформлені протоколом №7.
Єдиним зареєстрованим учасником був ОСОБА_4, розмір частки якого у статутному капіталі товариства становить 66,7% статутного капіталу товариства.
Як вбачається з рішення загальних зборів учасників ТОВ "ПРОМІНЬ", оформленого протоколом №7, за результатами голосування з п'ятого питання прийнято рішення та ухвалено:
1.Збільшити розмір статутного капіталу ТОВ ПРОМІНЬ до 1909500грн.
2.Встановити двомісячний строк, з моменту проведення державної реєстрації відповідних змін до установчого документа (статуту) Товариства, для здійснення учасниками додаткового внеску до статутного капіталу Товариства. Даний строк не підлягає продовженню і є граничним для виконання учасниками своїх обов'язків.
3.Визначити, що розмір додаткових внесків, обов'язкових до сплати кожним з учасників Товариства у зв'язку зі збільшенням статутного капіталу ТОВ ПРОМІНЬ , визначається пропорційно частці кожного із учасників Товариства:
-розмір додаткового внеску ОСОБА_4, що підлягає внесенню ним до статутного капіталу ТОВ ПРОМІНЬ протягом двомісячного строку з моменту проведення державної реєстрації відповідних змін до установчого документа (статуту) товариства, складає 1 000 500 грн.;
-розмір додаткового внеску ОСОБА_3, що підлягає внесенню ним до статутного капіталу ТОВ ПРОМІНЬ протягом двомісячного строку з моменту проведення державної реєстрації відповідних змін до установчого документа (статуту) Товариства, складає 499 500 грн.
4. Зобов'язати учасників ТОВ ПРОМИНЬ здійснити додаткові внески до статутного капіталу:
- зобов'язати ОСОБА_4 виконати рішення Загальних зборів учасників ТОВ ПРОМІНЬ від 09.02.2015 р. - здійснити додатковий внесок до статутного капіталу ТОВ ПРОМІНЬ грошовими коштами або майном у розмірі, що пропорційний розміру його частки, і складає 1 000 500 грн.
- зобов'язати ОСОБА_3 виконати рішення Загальних зборів учасників ТОВ ПРОМІНЬ від 09.02.2015 р. - здійснити додатковий внесок до статутного капіталу ТОВ ПРОМІНЬ грошовими коштами або майном у розмірі, що пропорційний розміру його частки, і складає 499 500 грн.
Голосували „ЗА" - 66,7% статутного капіталу Товариства (ОСОБА_4).
Позивач, не погоджуючись саме з п'ятою частиною питання порядку денного загальних зборів учасників ТОВ "ПРОМІНЬ" від 09 лютого 2015 року, оформленого протоколом №7, звернувся до суду з відповідним позовом.
Відповідно до ст.15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Положеннями ст.16 ЦК України визначено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права і інтересу.
Відповідно до ст. 167 ГК України, корпоративні права- це права особи, частка якої визначена у статутному фонді (капіталі) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Частиною 1 ст. 1 Закону України "Про господарські товариства" та статтею 113 ЦК України визначено, що господарським товариством є юридична особа, статутний (складений) капітал якої поділений на частки між учасниками.
Відповідно до положень ст. 4 Закону України "Про господарські товариства", ст.ст. 87, 88 ЦК України, ст.ст. 57,82 ГК України документом, який визначає правовий статус юридичної особи, є статут.
Відповідно до ч.1 ст.58 Закону "Про господарські товариства" вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є загальні збори учасників. Вони складаються з учасників товариства або призначених ними представників.
Згідно з п."а" ч.1 ст.59 вказаного Закону до компетенції зборів товариства з обмеженою відповідальністю крім питань, зазначених у пунктах "а", "б", "г - ж", "и - й" статті 41 цього Закону, належить встановлення розміру, форми і порядку внесення учасниками додаткових вкладів.
Частина 2 ст.59 Закону визначає, що з питань, зазначених у пунктах "а", "б" статті 41 цього Закону, а також при вирішенні питання про виключення учасника з товариства рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосують учасники, що володіють у сукупності більш як 50 відсотками загальної кількості голосів учасників товариства.
Вказані вимоги спеціального закону кореспондуються з п.1 та п.2 ст.98 Цивільного Кодексу України „Загальні збори учасників товариства", в якому зазначено, що:
1. Загальні збори учасників товариства мають право приймати рішення з усіх питань діяльності товариства, у тому числі і з тих, що передані загальними зборами до компетенції виконавчого органу.
2. Рішення загальних зборів приймаються простою більшістю від числа присутніх учасників, якщо інше не встановлено установчими документами або законом.
Відповідно до положень п. а , б , г ч.1 ст.11 Закону України Про господарські товариства , учасники товариства зобов'язані: додержуватись установчих документів товариства і виконувати рішення загальних зборів та інших органів управління товариства; виконувати свої зобов'язання перед товариством, в тому числі і пов'язані з майновою участю, а також вносити вклади (оплачувати акції) у розмірі, порядку та засобами, передбаченими установчими документами; нести інші обов'язки, якщо це передбачено цим Законом, іншим законодавством України та установчими документами.
В преамбулі Закону України "Про господарські товариства" визначено поняття і види господарських товариств, правила їх створення, діяльності, а також права і обов'язки їх учасників та засновників.
При цьому ч.3 ст.1 вказаного Закону встановлювала, що до господарських товариств належать: акціонерні товариства, товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю, повні товариства, командитні товариства (Стаття 1 втратила чинність у частині, що стосується акціонерних товариств, на підставі Закону N 514-VI від 17.09.2008).
Стаття 40 Закону, на яку послався позивач, включена до Глави 1 "Акціонерне товариство" Розділу ІІ "Окремі види товариств" та має назву "Повідомлення про загальні збори з питання змін статутного (складеного) капіталу акціонерного товариства".
Ані з тексту статті, ані з тексту інших статей Закону не вбачається, що дія цієї статті поширюється на товариства з обмеженою відповідальністю, одним з яких є відповідач.
Відповідно до п. 2.24 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №4 від 25.02.2016 "Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин", порядок скликання загальних зборів учасників ТОВ та ТДВ регулюється приписами частини п'ятої статті 61 Закону України "Про господарські товариства" та установчими документами цих товариств. На відносини, пов'язані із скликанням зборів учасників ТОВ та ТДВ, положення, що регулюють порядок скликання загальних зборів акціонерів, у тому числі розміщення повідомлення про скликання зборів у засобах масової інформації, не поширюються.
У пункті 2.25 вказаної постанови вказано, що, згідно з положеннями частини п'ятої статті 61 Закону України "Про господарські товариства", про проведення загальних зборів ТОВ чи ТДВ учасники повідомляються передбаченим статутом способом із зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного.
Згідно з п. 2.14 постанови Пленуму рішення загальних зборів юридичної особи можуть бути визнані недійсними в судовому порядку в разі недотримання процедури їх скликання, встановленої статтею 61 Закону України "Про господарські товариства", статтею 35 Закону України "Про акціонерні товариства", статтею 15 Закону України "Про кооперацію". Про статтю 40 Закону не йдеться.
Частиною 5 статті 61 Закону визначено, що про проведення загальних зборів товариства учасники повідомляються передбаченим статутом способом з зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 30 днів до скликання загальних зборів. Будь-хто з учасників товариства вправі вимагати розгляду питання на загальних зборах учасників за умови, що воно було ним поставлено не пізніш як за 25 днів до початку зборів. Не пізніш як за 7 днів до скликання загальних зборів учасникам товариства повинна бути надана можливість ознайомитися з документами, внесеними до порядку денного зборів. З питань, не включених до порядку денного, рішення можуть прийматися тільки за згодою всіх учасників, присутніх на зборах.
В матеріалах справи міститься копія повідомлення від 24.12.2014р. вих. № 24-12/14/1 про проведення загальних зборів учасників відповідача 09.02.2015р., в якому зазначено у тому числі місце, час проведення та порядок денний (а.с.83). Вказане повідомлення отримане позивачем, про що свідчать докази поштової відправки. Факт отримання позивачем повідомлення не заперечує.
Факт отримання вказаного повідомлення відповідачем також встановлений рішенням господарського суду Одеської області у справі №916/3107/15 від 06.10.2015р., яке набрало законної сили 05.09.2016р.
Щодо посилання позивача на те, що ст. 40 Закону "Про господарські товариства" втратила чинність в частині, що стосується акціонерних товариств, на підставі Закону № 514-VI від 17.09.2008р., а тому вона розповсюджує свою дію на товариства з іншою організаційно-правовою формою, судова колегія зазначає наступне.
Дійсно, статті 1-49 Закону України "Про господарські товариства" втратили чинність у частині, що стосується акціонерних товариств, на підставі Закону "Про акціонерні товариства" від 17.09.2008 № 514-VI (п.2 Прикінцевих та перехідних положень). Проте ця обставина, не спростовує вищевикладених доводів про відсутність підстав для застосування ст.40 Закону України "Про господарські товариства" до відповідача.
Посилання позивача на п.18 постанови Пленуму Верховного суду України № 13 від 24.10.2008 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" є помилковим, так як вказаний пункт не містить вказівок на те, що вимоги ст.40 вказаного Закону поширюються на товариства з обмеженою відповідальністю.
Таким чином, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для визнання недійсним рішення з п'ятого питання порядку денного загальних зборів учасників ТОВ "ПРОМІНЬ" від 09 лютого 2015 року, оформленого протоколом №7.
З урахуванням викладеного, рішення суду слід залишити без змін, а апеляційну скаргу-без задоволення.
Керуючись ст.ст.99, 103, 105 Господарського процесуального кодексу
України, суд -
постановив:
Рішення господарського суду Одеської області від 05.12.2016 року у справі №916/2564/16 залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Постанова апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з дня набрання постанови законної сили.
Повний текст постанови складено 10.03.2017
Головуючий суддя Л.В. Поліщук
Суддя В.В. Бєляновський
Суддя С.В. Таран
Суд | Одеський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 09.03.2017 |
Оприлюднено | 16.03.2017 |
Номер документу | 65252699 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Одеський апеляційний господарський суд
Поліщук Л.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні