Провадження № 2/616/13/17
Справа № 616/840/16-ц
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
21 березня 2017 року Великобурлуцький районний суд Харківської області в складі головуючого - судді Нестайка Ю.В.
з участю: секретаря судового засідання - Капленко А.В.
прокурора - Караченцева Д.Ю.
позивача - Великобурлуцької районної державної адміністрації , представник ОСОБА_1, ОСОБА_2
відповідача - ОСОБА_3
розглянувши справу за позовом Великобурлуцької районної державної адміністрації в інтересах малолітніх дітей до ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів,
в с т а н о в и в:
Великобурлуцька районна державна адміністрація як орган опіки і піклування звернулася до суду з позовом до ОСОБА_3 про позбавлення її батьківських прав відносно ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3, та стнягнення аліментів на утримання дітей в розмірі 1 / 6 частки від усіх видів заробітку (доходу) відповідача на кожну дитину щомісячно. На обґрунтування позову зазначено, що ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 з 05.03.2014 року по 04.04.2014 року перебували в КЗ Харківський обласний центр соціально- психологічної реабілітації дітей Надія . В зв'язку з покращенням становища в сім'ї діти були повернуті матері, але причини, які перешкоджали належному вихованню та утриманню дітей в сім'ї, не усунені. Тобто ОСОБА_3 свідомо ухиляється від виконання батьківських обов'язків по вихованню та утриманню малолітніх дітей. Згідно інформації Великобурлуцького відділу поліції Вовчанського відділу ГУНП в Харківській області,ОСОБА_3 неодноразово притягувалась до адміністративної відповідальності. Сім'я проживає в будинку з пічним опаленням. Стіни в кімнатах не білені, підлога брудна. Є меблі, але в занедбаному стані. Запас продуктів харчування та палива мінімальний. Постільна білизна відсутня. Підсобного господарства не ведуть. Матері дітей неодноразово надавались консультації, рекомендації щодо належного виховання та утримання дітей, вона була попереджена про те, що може бути позбавлена батьківських прав, але належних висновків ОСОБА_3 не зробила, ситуація на краще не змінилася. ОСОБА_3 перебуває на Д обліку у лікаря-нарколога з діагнозом: синдром алкогольної залежності, що є підставою для позбавлення батьківських прав відносно дітей.
Представник позивача ОСОБА_1 у судовому засіданні підтримала позовні вимоги, пояснивши, що діти фактично позбавлені належного батьківського піклування, так як мати зловживає спиртним, періодично зникає з села на декілька днів, перебуває на обліку у лікаря-нарколога. У будинку, де живе сім'я, брудно, продуктів харчування дуже мало, умови для проживання жахливі.
Представник позивача ОСОБА_2 пояснила, що 02.03.2017 р. було в черговий раз обстежено умови проживання сім'ї ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1. Комісія служби у справах дітей прибула туди о 10 год. 45 хв. ОСОБА_3 в цей час ще спала разом з співмешканцем. Діти не відразу змогли її розбудити. Коли ОСОБА_3 прокинулася, то почала у присутності малолітніх дітей висловлюватися нецензурною лайкою на адресу прибулих. Комісія встановила, що у будинку повний безлад, антисанітарія. Речі розкидані по кімнатах, посуд брудний, діти брудні, частина стелі обвалилася.
Прокурор підтримав позов у повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_3 позов не визнала повністю, та пояснила, що вона вже давно не вживає спиртне, діти завжди вдягнені та нагодовані, усе необхідне приладдя для школи у старших дітей є. Вона заробляє, допомагаючи по господарству односельцям, її співмешканець має постійну роботу, також вона отримує державну допомогу на дітей 1300 грн. щомісячно. Нещодавно над нею добровільно взяла опіку місцева підприємець ОСОБА_7, яка разом з нею отримує кошти на дітей, відразу оплачує за годування дітей у школі, купує продукти харчуванні для її сім'ї, щоб вона (ОСОБА_3) не витратила кошти на інші цілі.
Дослідивши докази у справі, суд встановив обставини справи і визначив відповідно до них правовідносини.
Згідно з свідоцтвами про народження ОСОБА_3 є матір'ю ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 9-11).
Батьки дітей записані зі слів матері відповідно до ч.1 ст. 135 СК України (а.с.12-14).
Згідно з довідкою Малобурлуцької сільської ради ОСОБА_3 зареєстрована та проживає разом зі своїми дітьми за адресою АДРЕСА_2 не працює, має схильність до вживання спиртних напоїв, свариться з сусідами, постійно проявляє агресію. Не здійснює належного догляду за дітьми. Діти недоглянуті, голодні, часто мати покидає їх, тому що веде аморальний спосіб життя (а.с.15).
Згідно з актами обстежень умов проживання від 05.03.2014 року, від 18.06.2015 року, від 05.02.2016 року, та від 25.04.2016 року сім'я проживає в будинку з пічним опаленням. Стіни в кімнатах не білені, підлога брудна. Є меблі, але в занедбаному стані. Запас продуктів харчування та палива мінімальний. Постільна білизна відсутня. Підсобного господарства не ведуть (а.с. 17-20).
У довідці КЗ Харківський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей Надія зазначено, що ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 з 05.03.2014 року по 04.04.2014 року перебували в центрі. Згідно клопотання служби у справах дітей діти були повернуті матері (а.с.25).
Згідно з довідкою лікаря-нарколога ОСОБА_3 перебуває на Д з діагнозом: синдром алкогольної залежності (а.с. 24).
Великобурлуцька районна державна адміністрація у своєму висновку вказала про доцільність позбавлення ОСОБА_3 батьківських прав, зазначивши, що вона матеріально утримувати дітей не спроможна, не піклується про їх життя та здоров'я, тобто ухиляється від виконання своїх батьківських обов'язків (а.с.5-6).
Свідок ОСОБА_8 - вчитель ОСОБА_4, пояснила, що ОСОБА_4 є учнем 3-А класу Великобурлуцької ЗОШ, навчається слабо, однак домашнє завдання виконує завжди, все необхідне шкільне приладдя у нього є, заняття без поважних причин не пропускає. Однак мати хлопця не цікавиться його шкільним життям, на батьківських зборах не буває, за весь час навчання сина приходила до школи двічі за її викликом з приводу поведінки дитини. ОСОБА_4 вдягнутий у старий одяг, в чому ходив до школи у першому класі, в тому ж і зараз вдягнений, взуття погане, він сам неохайний. Вчитель вважала недоцільним вислуховувати дитину у судовому засіданні, зважаючи на його вік та рівень розвитку.
Свідок ОСОБА_9 - вчитель ОСОБА_5, пояснила, що ОСОБА_5 навчається у 1-В класі Великобурлуцької ЗОШ, до школи прийшла не першого вересня, а приблизно 10.09.2016 р. До грудня 2016 року заняття без поважних причин не пропускала, у січні-лютому 2017 року часто попускала заняття, її мати каже, що дитина хворіла, однак жодного разу доказу на підтвердження цього не надала. Дитина найнеобхіднішим шкільним приладдям забезпечена, однак у неї немає олівців, кольорового паперу, клею тощо. Дитина до школи приходить брудна, з нечесаним волоссям, у брудному одязі, в якому вдягнена незмінно декілька місяців. Був випадок, що дівчинка прийшла до школи настільки голодна, що погано себе почувала, і її стан покращився лише після того, як вчитель нагодувала її печивом. Загалом дитина активна, любить писати, однак видно, що вдома дитині не приділяється належної уваги. На батьківські збори мати не приходить, шкільним життям дитини не цікавиться. Вчитель вважала недоцільним вислуховувати дитину у судовому засіданні, зважаючи на її вік та рівень розвитку.
Свідок ОСОБА_10 - Малобурлуцький сільський голова, дав показання, що сім'я ОСОБА_3 і її сестри, у якої також троє дітей, на території сільської ради вважається неблагополучною, дітей там ніхто не виховує, гроші дорослі витрачають на свої потреби, зокрема на спиртне. У будинку майже відсутні продукти харчування, немає палива для обігріву приміщення. Нещодавно ОСОБА_3 побила свою матір - інваліда, яка десять днів тому померла.
При обстеженні умов проживання сім'ї ОСОБА_3 02.03.2017 р. встановлено та зафіксовано актом, що у будинку ліжка не застелені, у кімнатах брудно, речі розкидані, меблі також брудні. Брудний посуд звалений докупи, куток стелі обвалився. Зазначені у акті відомості підтверджуються також світлинами, на яких зафіксовано безлад та бруд у помешканні, де проживає відповідач з дітьми (а.с. 85-87).
ОСОБА_3 упродовж 2015-2017 років неодноразово притягувалася до адміністративної відповідальності за появу у громадському місці в стані алкогольного сп'яніння, за невиконання обов'язків щодо виховання дітей, за насильство у сім'ї по відношенню до своєї матері (а.с. 23, 89).
Відповідно до ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи у межах заявлених вимог і на підставі наданих сторонами доказів.
Відповідно до ч. 2 ст. 150 СК України батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
Згідно з ч. 1 п. 2 ст. 164 СК України батьки або один з них можуть бути позбавлені батьківських прав, якщо вони ухиляються від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини.
Встановивши на підставі наданих доказів обставини справи, суд дійшов висновку, що ОСОБА_3 свідомо нехтує своїми обов'язками по вихованню та матеріальному забезпеченню дітей, не піклується про їх здоров'я, фізичний, духовний та моральний розвиток, ухиляючись тим самим від виконання своїх батьківських обов'язків, що свідчить про наявність підстав для задоволення позову.
Ці обставини встановлені на підставі показань свідків, актів обстеження умов проживання відповідачки та її дітей, відомостей щодо притягнення відповідача до адміністративної відповідальності та іншими письмовими доказами.
Вказані докази підтверджують нездатність ОСОБА_3 на даний час виконувати свої обов'язки по матеріальному забезпеченню дітей, по збереженню здоров'я дітей, по забезпеченню їх фізичного, духовного та морального розвитку.
Відповідач не надала доказів, які б спростовували докази, надані позивачем.
Заперечення ОСОБА_3 відносно позову та запевнення щодо спроможності забезпечити належні умови для життя та виховання дітей не можуть бути прийняті судом, так як вони не ґрунтуються на доказах. Сама відповідач у судовому засіданні підтвердила, що без сторонньої допомоги вона навіть не може раціонально розпорядитися коштами, які отримує на дітей у вигляді державної допомоги.
Відповідно до ст.ст. 180, 182, 183 СК України з відповідача слід стягнути аліменти на утримання кожної дитини у межах заявлених вимог у розмірі 1/6 частки від усіх видів заробітку (доходу).
Відповідно до ч. 3 ст. 193 СК України аліменти належить перераховувати на особисті рахунки дітей у публічному акціонерному товаристві Державний ощадний банк України .
За правилами ч.3 ст. 88 ЦПК України з відповідача слід стягнути на користь держави судовий збір в розмірі 1200,00 грн. (640,00 +640,00), виходячи з того, що задовольняється як вимога про позбавлення батьківських прав, так і вимога про стягнення аліментів.
Керуючись ст.ст.10,11,60,212-215 ЦПК України, суд
в и р і ш и в:
Позов задовольнити повністю.
Позбавити ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, батьківських прав відносно дітей - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, та ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3
Стягнути з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3, аліменти на їх утримання в розмірі по 1/6 частці від усіх видів заробітку (доходу) на кожну дитину, починаючи з 04 листопада 2016 року і до досягнення дітьми повноліття.
Аліменти на утримання дітей перераховувати на їх особисті рахунки у публічному акціонерному товаристві Державний ощадний банк України .
Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави 1280,00 гривень судових витрат.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Харківської області шляхом подання апеляційної скарги через Великобурлуцький районний суд протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Суддя Ю.В.Нестайко
Суд | Великобурлуцький районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 21.03.2017 |
Оприлюднено | 28.03.2017 |
Номер документу | 65496175 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Великобурлуцький районний суд Харківської області
Нестайко Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні