Сторожинецький районний суд Чернівецької області
Справа № 723/646/17
Провадження № 2-а/723/963/17
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 березня 2017 року м.Сторожинець
Суддя Сторожинецького районного суду Чернівецької області Дедик Н.П., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, в інтересах якого діє представник за довіреністю ОСОБА_2, до Управління Пенсійного фонду України в Сторожинецькому районі про зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
13 березня 2017 року позивач ОСОБА_1, інтереси якого представляє ОСОБА_2, який діє на підставі довіреності, посвідченої 17.02.2017 року в.о. старости с. Їжівці Чудейської сільської ради Сторожинецького району та зареєстрованої в реєстрі за №1-34, звернувся до суду з вищевказаним адміністративним позовом, в якому зазначає, що 23.09.1984 року позивач ОСОБА_3 уклав шлюб з ОСОБА_4, який було зареєстровано Їжівською сільською радою Сторожинецького району Чернівецької області, актовий запис за №27. Від шлюбу мають доньку-інваліда з дитинства першої групи ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1
15 грудня 2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою за № 3/418 щодо призначення йому дострокової пенсії за віком як батькові дитини-інваліда ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1
Листом від 23 січня 2017 року за №337/06 управління Пенсійного фонду України в Сторожинецькому районі повідомило ОСОБА_3 про відмову у призначенні пенсії, посилаючись на те, що його дружина ОСОБА_4 вже використала право на призначення пенсії до досягнення пенсійного віку, а саме: з 05 листопада 2008 року їй призначено пенсію за вислугу років.
Вважає вказану відмову незаконною з тих підстав, що відповідно до абзацу 5 пункт 3 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов язкове державне пенсійне страхування за вибором матері або в разі її відсутності, якщо виховання п ятьох або більне дітей чи дитини-інваліда здійснювалося батьком, йому призначається дострокова пенсія за віком після досягнення 55 років та за наявності не менше 20 років страхового стажу.
Вказує, що позивач досяг 55 років, має 24 роки 4 місяці 24 дні страхового стажу, є батьком дитини-інваліда ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, яку виховав до шестирічного віку та з якою проживає на даний час. Його дружині 05.11.2008 року призначено пенсію за вислугу років як працівнику охорони здоров я відповідно до п. е ст.55 Закону України Про пенсійне забезпечення , вона не використала своє право на призначення пенсії відповідно до абз.5 п.3 Перехідних положень Закону України Про загальнообов язкове державне пенсійне страхування , тим самим надала згоду на призначення цієї пенсії своєму чоловікові - батькові дитини-інваліда.
Вважає відмову управління Пенсійного фонду України в Сторожинецькому районі у призначенні йому дострокової пенсії за віком відповідно до абзацу 5 пункту 3 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , є незаконною. Просить зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Сторожинецькому районі призначити йому дострокову пенсію за віком, відповідно до абзацу 5 п.3 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , починаючи з 15.12.2016 року - дати звернення із заявою про призначення пенсії.
Ухвалою судді від 14 березня 2017 року відкрито скорочене провадження у відповідності до положень ст.183-2 КАС України.
Відповідач на виконання ухвали судді, у встановлений термін, направив до суду заперечення на позов, в якому просив відмовити в задоволенні позову виходячи з наступного. Відповідно до ст.10 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування особі, яка має право на різні види пенсії, призначають один із них на її вибір. Отже, якщо мати використала право на призначення пенсії (незалежно від її виду) до досягнення пенсійного віку, передбаченого в статті 26 Закону, батько не має права на призначння пенсії достроково за віком.
Вказують, що дружині позивача ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2,призначено пенсію за вислугу років як працівнику охорони здоров'я з 05 листопада 2008 року відповідно до ст.55 пункту е Закону України Про пенсійне забезпечення , що свідчить про використання нею права на призначення пенсії до досягнення пенсійного віку.
Відповідно до вказаного, призначити пенсію із скороченням пенсійного віку, згідно ст.10 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , ОСОБА_1, як такому, що виховував до 6-річного віку інваліда не можливо, так як чинним законодавством передбачено скорочення пенсійного віку тільки одному з батьків.
Вивчивши письмові докази по справі, оцінивши повідомлені сторонами обставини своїх вимог і заперечень, суддя на підставі аналізу встановлених фактичних обставин справи і відповідних їм правовідносин вважає, що позовні вимоги слід задовольнити, виходячи з наступного.
23.09.1984 року ОСОБА_3 уклав шлюб з ОСОБА_4, який було зареєстровано Їжівською сільською радою Сторожинецького району Чернівецької області, актовий запис за №27, що підтверджується копією свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2.
Відповідно до копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 ОСОБА_3 та ОСОБА_4 є батьками ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 та проживають однією сім'єю, що підтверджується довідкою про склад сім'ї №1006, від 13.03.2017 року, виданою Чудейською сільською радою Сторожинецького району Чернівецької області.
Згідно довідки виконкому Чудейської сільської ради №761 від 17.02.2017 року ОСОБА_1 виховав до шести років дитину-інваліда ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Відповідно до медичних висновків №59/І від 03.08.1998 року та №32/ІІ від 15.03.2013 року, довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААА №402830 від 10.04.2015 року та заключення ЛКК №736 від 30.1.2016 року, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 хворіє на спінальну оміотрофію Вердніге-Гофмана, в'ялим тетрапарезом та має першу групу, підгрупу А інвалідності з дитинства, встановлену безтерміново та потребує постійного стороннього нагляду та догляду.
З 05.11.2008 року ОСОБА_4, відповідно до п. е ст.55 Закону України Про пенсійне забезпечення , призначено пенсію за вислугу років як працівнику охорони здоров'я, що підтверджується листом УПФ України в Сторожинецькому районі Чернівецької області №1037/06 від 23.02.2017 року та копією пенсійного посвідчення серії НОМЕР_3.
Своєю заявою від 17.02.20017 року ОСОБА_4 надала свою згоду на призначення дострокової пенсії за віком своєму чоловіку ОСОБА_1 на підставі абз.5 п.3 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування .
Страховий стаж ОСОБА_1 становить 24 роки 4 місяці 24 дні, що підтверджується листом УПФ України в Сторожинецькому районі №1036/06 від 23.02.2017 року.
15.12.2016 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Сторожинецькому районі із заявою №3/418 про призначення йому, відповідно до ст.10 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , пенсії із скороченням пенсійного віку, як батькові, що виховав до 6-річного віку інваліда з дитинства, однак отримав відповідь від 23.01.2017 року, в якій зазначено, що в призначенні вказаної пенсії йому відмовлено, оскільки, його дружині ОСОБА_4, призначено пенсію за вислугу років з 05.11.2008 року, отже, якщо мати використала право на призначення пенсії (незалежно від її виду) до досягнення пенсійного віку, передбаченого в ст.26 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , батько не має права на призначення пенсії достроково за віком.
Відповідно до ст.26 Закону України Про загальнообов язкове державне пенсійне страхування особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Згідно абзаців 4 та 5 пункту 3 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов язкове державне пенсійне страхування жінки, які народили п ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, і матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до цього віку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 50 років та за наявності не менше 15 років страхового стажу. При цьому до числа інвалідів з дитинства належать також діти-інваліди віком до 16 років. За вибором матері або в разі її відсутності, якщо виховання п ятьох або більше дітей чи дитини-інваліда здійснювалося батьком, йому призначається дострокова пенсія за віком після досягнення 55 років та за наявності не менше 20 років страхового стажу.
Отже матері інваліда з дитинства, яка виховала його до шестирічного віку належить право вибору особи, яка буде отримувати дострокову пенсію за віком: вона сама після досягнення 50 років та за наявності не менше 15 років страхового стажу чи батько дитини після досягнення 55 років та за наявності не менше 20 років страхового стажу.
Як встановлено судом, дружині позивача ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, призначено пенсію за вислугу років з 05.11.2008 року як працівнику охорони здоров я відповідно до п. е ст.55 Закону України Про пенсійне забезпечення і до досягнення нею 50 років. Своє право на отримання пенсії на підставі абзацу 4 пункту 3 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов язкове державне пенсійне страхування вона не використала, надала згоду на призначення пенсії з цих підстав своєму чоловікові - батькові дитини-інваліда, який здійснював виховання останньої.
Згідно правової позиції Верховного Суду України, що викладена в постанові від 12.11.2013 року, абзацом 5 пункту 3 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов язкове державне пенсійне страхування визначено спеціальне суб єктивне право батька (за вибором матері), як одного з членів подружжя, що здійснювало виховання дитини-інваліда, на призначення дострокової пенсії за віком, і допустимість реалізації цього права не може ставитись в залежність від реалізації матір ю свого права на призначення дострокової пенсії за віком, передбаченого іншими нормами законодавства, якщо вона скористалася своїм правом і відмовилася від пенсії, передбаченого абзацом 4 пункту 3 Прикінцевих положень цього закону.
На підставі аналізу вказаних законодавчих положень та обставин справи, приходжу до висновку, що відмова позивачу у призначенні дострокової пенсії за віком, як батькові, що виховав до 6-річного віку інваліда з дитинства, досяг віку 57 років, страховий стаж якого становить 24 роки 4 місяці 24 дні є протиправною, тому позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
У відповідності до вимог ч.1 ст.94 КАС України з відповідача підлягають стягненню на користь позивача здійснені ним судові витрати по сплаті судового збору згідно квитанції №17341062 від 13.03.2017 року.
На підставі абзаців 4, 5 пункту 3 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , керуючись ст.ст.9, 11, 71, 159, 160, 161, 162, 163, 183-2 КАС України, суддя, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Сторожинецькому районі призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком відповідно до абзацу 5 пункту 3 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , починаючи з 15.12.2016 року.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Сторожинецькому районі (59000, м.Сторожинець, вул..Головна, 2, код ЄДРПОУ 21430644) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, судові витрати по сплаті судового збору в сумі 640 (шістсот сорок) грн.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Сторожинецький районний суд, шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови стороною або іншою особою, яка брала участь у справі.
СУДДЯ:
Суд | Сторожинецький районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 22.03.2017 |
Оприлюднено | 28.03.2017 |
Номер документу | 65497533 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Сторожинецький районний суд Чернівецької області
Дедик Н. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні