Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 квітня 2017 р. Справа № 805/970/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Тарасенка І.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя до товариства з обмеженою відповідальністю «ДОНРОЗРОБКА» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій на суму 186967,11 грн.,
В С Т А Н О В И В:
Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя звернулось до суду із позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «ДОНРОЗРОБКА» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій на суму 186967,11 грн.
Позов мотивовано наявністю у товариства з обмеженою відповідальністю «ДОНРОЗРОБКА» заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 1 за грудень 2015 року, січень-червень 2016 року, вересень 2016 року, яка підлягає стягненню у примусовому порядку.
Представник позивача до судового засідання не з'явився, про місце, дату та час розгляду справи повідомлений належним чином. Через канцелярію суду надав клопотання про розгляд справи за його відсутністю.
Представник відповідача до судового засідання не з'явився, про місце, дату та час розгляду справи повідомлений належним чином.
Згідно ч. 6ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Таким чином, на підставіст. 128 КАС Українисудовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ДОНРОЗРОБКА» зареєстроване у якості юридичної особи, код ЄДРПОУ: 31362083, місцезнаходження: 87500, Донецька область, вул. 130-ї Таганрозької Дивізії, 140, офіс 451, про що зазначено у відомостях з Єдиного державного реєстру, безоплатний доступ до яких забезпечується на підставі «Порядку надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців», затвердженого Наказом Міністерства юстиції України «Про деякі питання надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» № 466/5 від 31.03.2015р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 березня 2015р. за № 349/26794.
Відповідачу направлені та вручені повідомлення про розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «а» «Про пенсійне забезпечення» за грудень 2015 року, січень – червень 2016 року, вересень 2016 року.
Наявність у товариства з обмеженою відповідальністю «ДОНРОЗРОБКА» заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 1 у заявленому розмірі позовних вимог підтверджується відповідними витягами з картки особового рахунку платника – відповідача.
Відповідно до пп. 1 п. 4 Положення «Про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 р. № 28-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015р. за № 41/26486, встановлено, що управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань забезпечує додержання підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності та громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, вимог актів законодавства про пенсійне забезпечення.
Згідно з пп. 9 п. 4 зазначеного Положення, управління Фонду здійснює стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум страхових внесків та інших платежів.
Відповідно до пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди:
1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення».
У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів «в» - «е» та «ж» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону;
2) окремим категоріям працівників залежно від умов праці за результатами атестації робочих місць можуть призначатися пенсії за рахунок коштів підприємств та організацій, але не раніше ніж за 5 років до досягнення віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону;
3) особам, які працювали на роботах із шкідливими і важкими умовами праці та мали або матимуть право на пенсію відповідно до статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсії призначаються за нормами цього Закону, виходячи з вимог віку та стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Таким чином, обов'язок відшкодування підприємством фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій встановлений чинним законодавством України.
Відповідно до п. 6.2 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 р. № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004р. за № 64/8663, передбачено, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи з урахуванням вимог абзацу третього підпункту 1 пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з п. 6.7 вказаної Інструкції встановлено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Таким чином, відповідач має заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у заявленому розмірі позовних вимог, яка підлягає стягненню в примусовому порядку.
Статтею першою Податкового кодексу України встановлено, що Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу.
Державна податкова справа - сфера діяльності контролюючих органів, передбачена цим Кодексом та іншими актами законодавства України, спрямована на формування і реалізацію державної податкової політики в частині адміністрування податків, зборів, платежів.
Правила оподаткування товарів, що переміщуються через митний кордон України, визначаються цим Кодексом, крім правил оподаткування товарів митом, які встановлюються Митним кодексом України та іншими законами з питань митної справи.
Цей Кодекс не регулює питання погашення податкових зобов'язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», з банків, на які поширюються норми Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», та погашення зобов'язань зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зборів на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій.
Встановлення і скасування зборів на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, їх розмірів та механізмів справляння здійснюються відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування».
Сфера дії Податкового кодексу України не поширюються на правовідносини щодо відшкодування підприємством фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
Спеціальним законодавством, яке регулює спірні правовідносини не передбачено визнання безнадійною заборгованості з відшкодування підприємством фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій. Також не передбачено звільнення від обов'язку відшкодовувати фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій в залежності від фінансового стану, форс-мажорних обставин або фактичного ведення господарської діяльності.
Крім того, у суду відсутні повноваження визнавати безнадійною заборгованість з відшкодування підприємством фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
За наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення, що передбачено частиною першою ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
До суду не надано відомостей щодо оскарження розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій. Також до суду не надано обґрунтованих відомостей щодо включення до вказаних розрахунків осіб, які не мають права на отримання пільгових пенсій за Списком 1 або визначення розміру витрат, які підлягають покриттю відповідачем, у більшому розмірі ніж передбачено законодавством України.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
Щодо клопотання позивача про поновлення строку звернення до суду суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Позивач заявив позовні вимоги щодо стягнення із відповідача заборгованість за період грудень 2015 року – червень 2016 року, вересень 2016 року. Шестимісячний строк пред'явлення заборгованості по 30.06.2016 року вже сплинув.
Проте Позивачем неодноразово своєчасно в межах встановленого законодавством строку були подані позовні заяви до Донецького окружного адміністративного суду про стягнення із відповідача заборгованості за вищевказані періоди.
З 01.09.2015 року, органи Пенсійного фонду було виключено з переліку органів, які звільнені від сплати судового збору. Через відсутність достатнього фінансування витрат по сплаті судового збору, управління не мало змоги сплатити судовий збір за подання адміністративного позову. З огляду на зазначене, ухвалами Донецького окружного адміністративного суду від 30.03.2016 року № 805/585/16-а, 06.07.2016 року № 805/1248/16-а, 09.08.2016 року № 805/2048/16-а, 21.10.2016 року № 805/2896/16-а, 21.12.2016 року № 805/4302/16-а позовні заяви було повернуто позивачу без розгляду.
01.01.2017 року було внесено зміни до ст. 5 Закону України «Про судовий збір», а саме п. 18 ч. 1 ст. 5 Закону до органів, які звільнені від сплати судового збору включено органи Пенсійного фонду України.
Отже, відповідно до ч. 6 ст. 108 КАС України, повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Частиною 1 ст. 100 КАС України встановлено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановлюється ухвала.
З урахуванням викладеного та керуючись тим, що несплата боржником вищезазначених платежів тягне за собою несвоєчасну виплату пенсій, чим спричиняється шкода інтересам держави, оскільки порушується встановлений порядок надходження і зарахування платежів до бюджету Пенсійного фонду України, позивач вважає, що вказані їм причини є поважними та достатніми для поновлення йому строку звернення до Донецького окружного адміністративного суду та прийняття адміністративного позову до розгляду.
Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 100, 128, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
П О С Т А Н О В И В:
Визнати причини пропуску строку звернення до суду управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя – поважними.
Поновити управлінню Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя строк звернення до суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКСІМЕНЕРГО» ПАЛИВНО-ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій на суму 879977,07 грн.
Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя до товариства з обмеженою відповідальністю «ДОНРОЗРОБКА» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій на суму 186967,11 грн. – задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «ДОНРОЗРОБКА» (87500, Донецька область, м. Маріуполь, вул. 130-ї Таганрозької Дивізії, 104, код ЄДРПОУ 31362083) на користь управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя (87500, Донецька область, м. Маріуполь, проспект Перемоги, 16, код ЄДРПОУ 23336748) заборгованість по відшкодуванню пільгових пенсій у розмірі 186967 (сто вісімдесят шість тисяч дев'ятсот шістдесят сім) грн. 11 коп. на р/р № 256013012033 в ДОУ ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 335106.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до адміністративного суду апеляційної інстанції через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Тарасенко І.М.
Суд | Донецький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 11.04.2017 |
Оприлюднено | 14.04.2017 |
Номер документу | 65903234 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Донецький апеляційний адміністративний суд
Арабей Тетяна Георгіївна
Адміністративне
Донецький апеляційний адміністративний суд
Арабей Тетяна Георгіївна
Адміністративне
Донецький апеляційний адміністративний суд
Арабей Тетяна Георгіївна
Адміністративне
Донецький окружний адміністративний суд
Тарасенко І.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні