Рішення
від 05.04.2017 по справі 910/2665/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.04.2017Справа №910/2665/17 За позовом: Публічного акціонерного товариства "Укрнафта"

До Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕХГОЛДСТРОЙ"

Про стягнення заборгованості за договором купівлі-продажу нафти 5 836 944,40 грн.

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Приватне акціонерне товариство Українська міжбанківська валютна біржа.

Суддя Лиськов М.О.

Представники :

від позивача: Авраменко Ж.М (дов. № 10-683/д від 16.11.2016)

від відповідача: не з'явився

від третьої особи : не з'явився

Відповідно до ст. 85 ГПК України в судовому засіданні 05.04.2017 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ :

17.02.2017 до канцелярії Господарського суду м. Києва надійшла позовна заява №26-16/329 від 06.02.2017 Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" (надалі - позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕХГОЛДСТРОЙ" (надалі - відповідач) стягнення заборгованості за договором купівлі-продажу нафти 5 836 944,40 грн.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 21.02.2017 прийнято позовну заяву до розгляду та порушено провадження по справі № 910/2665/17, розгляд справи призначено на 13.03.2017.

В судове засідання, призначене на 13.03.2017, представник позивача з'явився та надав документи на виконання вимог ухвали суду.

В судове засідання, призначене на 13.03.2017, представники відповідача та третьої особи не з'явились, причин неявки суд не повідомили, хоча про час та місце судового розгляду були повідомлені належним чином.

13.03.2017 ухвалою суду розгляд справи відкладено на 05.04.2017.

В судове засідання, призначене на 05.04.2017, представник позивача з'явився та підтримав позовні вимоги в повному обсязі.

В судове засідання, призначене на 05.04.2017, представники відповідача та третьої особи не з'явились, причин неявки суд не повідомили, хоча про час та місце судового розгляду були повідомлені належним чином.

Ухвала суду, позовна заява надсилались відповідачу на юридичну адресу підприємства згідно відомостей єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (довідка з ЄДРПОУ наявна в матеріалах справи). У відповідності з положеннями п. 3.6 Роз'яснення Вищого арбітражного суду України "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України" від 18.09.1997 особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною у позовній заяві.

Пунктом 11 "Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 15.03.2007р. (2.04.2009р.)" передбачено, що до повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб -учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи.

У відповідності до підпункту 3.6 пункту 3 роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 18.09.1997 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України" (з подальшими змінами) у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

Згідно із абз. 3 п. 3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

Оскільки про час та місце судового засідання відповідач був належним чином повідомлений, на підставі статті 75 Господарського процесуального кодексу України справа може бути розглянута за наявними в ній матеріалами.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач повідомлений про час та місце судового розгляду належним чином, а матеріали справи містять достатні докази для її розгляду по суті.

У судових засіданнях складалися протоколи згідно статті 81-1 Господарського процесуального кодексу України.

Клопотання щодо фіксації судового процесу учасниками процесу не заявлялось, у зв'язку з чим, розгляд справи здійснювався без застосуванням засобів технічної фіксації судового процесу у відповідності до статті 81 1 Господарського процесуального кодексу України.

Зважаючи на достатність в матеріалах справи доказів, необхідних для повного та об'єктивного вирішення справи, розгляд справи відбувся з урахуванням положень ст. 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

21.08.2008 між позивачем та спільним підприємством Каштан Петролеум ЛТД у формі товариства з обмеженою відповідальністю було укладено договір № 35/21-СД простого товариства про спільну виробничу (інвестиційну) діяльність (далі - Договір про СД).

Відповідно до п.5.1 Договору про СД управляючим за даним договором визначається структурний підрозділ ПАТ Укрнафта нафтогазовидобувне управління Чернігівнафтогаз (далі - НГВУ Чернігівнафтогаз ), тобто управляючим за Договором про СД сторони такого договору визначили позивача в особі його структурного підрозділу. На управляючого за Договором про СД покладено обов'язок діяти від імені учасників спільної діяльності, здійснення спільних справ учасників, укладання договорів, розпорядження коштами, здійснення бухгалтерського обліку тощо.

Відповідно до частини четвертої статті 656 Цивільного кодексу України до договору купівлі-продажу на біржах, конкурсах, аукціонах (публічних торгах), договору купівлі-продажу валютних цінностей і цінних паперів застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено законом про ці види договорів купівлі-продажу або не випливає з їхньої суті. Стаття 185 Господарського суду України також встановлює, що до укладення господарських договорів на біржах, оптових ярмарках, публічних торгах застосовуються загальні правила укладення договорів на основі вільного волевиявлення, з урахуванням нормативно-правових актів, якими регулюється діяльність відповідних бірж, ярмарків та публічних торгів.

Частиною третьою статті 4-1 Закону України Про нафту і газ передбачено, що порядок організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої і газового конденсату власного видобутку, скрапленого газу, визначення стартових цін на таких аукціонах, надбавок за якість для нафти сирої і газового конденсату, а також порядок визначення обсягів реалізації на біржових аукціонах скрапленого газу для потреб населення встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Порядок організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 570 від 16.10.2014 року (надалі також - Порядок № 570).

Згідно з пунктами 5, 6 Порядку № 570 для організації та проведення аукціону утворюється аукціонний комітет з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу (далі - аукціонний комітет), який здійснює загальне керівництво та контроль за дотриманням умов проведення аукціонів. До складу аукціонного комітету включаються по три представники Мінекономрозвитку і Міненерговугілля та чотири представники Національної акціонерної компанії Нафтогаз України . Персональний склад аукціонного комітету затверджується спільним наказом Мінекономрозвитку та Міненерговугілля. Аукціонний комітет, серед іншого, затверджує графік проведення аукціонів; затверджує стартову ціну кожного лота; приймає рішення про проведення аукціону, визначає день і час його проведення з урахуванням поданих заявок на проведення аукціону і графіка проведення аукціонів; затверджує аукціонні свідоцтва.

Відповідно до пункту 11 Порядку № 570 рішення аукціонного комітету оформляється протоколом, який підписують усі члени комітету, присутні на засіданні. Рішення комітету є обов'язковими для виконання всіма учасниками аукціону, а також біржою, на якій проводиться аукціон.

Рішенням аукціонного комітету було затверджено дату проведення аукціону № 202, про що Міненерговугілля 09.09.2015 року було розміщене інформаційне повідомлення на власному офіційному Інтернет-сайті.

Пунктом 22 Порядку № 570 передбачено, що оголошення про проведення аукціону публікується біржою, на якій проводиться аукціон, у газеті Урядовий кур'єр та розміщується на веб-сайтах зазначеної біржі та Міненерговугілля не пізніше ніж за п'ять робочих днів (у разі проведення додаткового аукціону - три робочих дні) до дня його проведення.

Оголошення про проведення аукціону також було опубліковане в газеті Урядовий кур'єр № 165(5539) від 09.09.2015.

На аукціон № 202 ПАТ Укрнафта як продавець виставляло до продажу 1 лот сирої нафти, видобутку Спільної діяльності № 35/21, в кількості 700 тон (лот 29).

За наслідками проведення 16.09.2015 аукціону № 202 з продажу нафти та газового конденсату, його переможцем по лоту № 29 запропонованої ПАТ Укрнафта до продажу нафти видобутку Спільної діяльності № 35/21 визнано Товариство з обмеженою відповідальністю ТЕХГОЛДСТРОЙ .

Як передбачено пунктами 46, 47 Порядку № 570, після закінчення аукціону складається аукціонне свідоцтво на підставі якого покупець - переможець аукціону і продавець протягом трьох днів зобов'язані підписати договір купівлі-продажу, згідно з умовами якого продавець зобов'язаний поставити нафту відповідно до визначеного базису поставки та якісної характеристики, а покупець - прийняти та оплатити їх.

На підставі Договору доручення № 07.2/1900-ІН від 26.12.2014, аукціонного свідоцтва № Н-202-29 від 16.09.2015 між ПАТ Укрнафта (продавець, позивач по справі), ТОВ ТЕХГОЛДСТРОЙ (покупець, відповідач по справі) та ПрАТ Українська міжбанківська валютна біржа (третя особа) було укладено договір купівлі-продажу нафти № А202/8184-Н (далі по тексту - договір № А202/8184-Н) від 17.09.2015 року.

Згідно умов п.3.1 договору № А202/8184-Н продавець поставляє нафту по кількості та якості на умовах поставки EXW-НГВУ Чернігівнафтогаз товарний парк Гніденці НГВУ Чернігівнафтогаз . Передача нафти здійснюється у товарному парку Гніденці НГВУ Чернігівнафтогаз в терміни зазначені у додатку 1 до цього Договору.

В той же час покупець ТОВ ТЕХГОЛДСТРОЙ зобов'язувався на умовах визначених договором сплатити на рахунок продавця вартість нафти, підписати акти прийому-передачі відвантаженого обсягу нафти та не пізніше наступного дня з моменту відвантаження надати їх Продавцю (п.4.2.1, 4.2.3 Договору).

На підставі акту прийому-передачі нафти № 11 від 25.10.2015, підписаного уповноваженими представниками сторін, підтверджується виконання ПАТ Укрнафта свого договірного зобов'язання передати товар ТОВ ТЕХГОЛДСТРОЙ відповідно до погодженого сторонами графіку, в кількості, що відповідає умовам договору. Належність поставки продавцем нафти, покупцем не заперечувалась, зауваження щодо її якості відповідач не надавав.

Загальна вартість отриманого відповідачем від позивача товару з урахуванням ПДВ становить 6 144 152 гривень 00 коп.

Крім того, відповідно до пункту 23 Порядку № 570 відповідачем до проведення аукціону здійснено оплату на рахунок біржі гарантійного внеску в розмірі 5 % заявленого обсягу закупівлі.

Як передбачено пунктом 50 Порядку № 570 сума гарантійного внеску не повертається покупцю, який став переможцем аукціону.

Згідно з пунктом 51 Порядку № 570 розрахунки між продавцем та покупцем проводяться з урахуванням суми гарантійного внеску, перерахованого покупцем на рахунок біржі.

ПрАТ Українська міжбанківська валютна біржа 25.09.2015 перерахувало на рахунок позивача отриманий від відповідача гарантійний внесок у розмірі 307 207,60, 00 грн.

Таким чином, загальна заборгованість ТОВ ТЕХГОЛДСТРОЙ перед ПАТ Укрнафта за договором № А202/8184-Н, становить: 6 144 152,00 грн. (загальна вартість отриманого товару) - 307 207,60 грн. = 5 836 944,40 гривні 40 коп.

Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом.

Відповідно до ст. 525, ч. 1 ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ч. 1 ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідно до ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Учасники господарських відносин, що порушили майнові права або законні інтереси інших суб'єктів, зобов'язані поновити їх, не чекаючи пред'явлення їм претензії чи звернення до суду (стаття 222 Господарського кодексу України).

Статтею 655 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором купівлі- продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

В силу приписів статей 691, 692 ЦК України покупець зобов'язаний оплатити товар за ціною, встановленою у договорі купівлі-продажу. Покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов'язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню повністю.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

Виходячи з вищенаведеного та керуючись ст. ст. 4, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" ( 04053, м. Київ, провулок Несторівський, будинок 3-5 ; ідентифікаційний код: 00135390) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕХГОЛДСТРОЙ" (01014, м. Київ, вулиця Звіринецька, будинок 63; ідентифікаційний код 39824594) 5 836 944 грн. 40 коп. - основного боргу та 87 554 грн. 17 коп. - суму судового збору.

3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

4. Копію рішення направити сторонам.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повний текст рішення складено 11.04.2017

Суддя М.О. Лиськов

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення05.04.2017
Оприлюднено14.04.2017
Номер документу65912866
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/2665/17

Ухвала від 10.06.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Лиськов М.О.

Ухвала від 28.05.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Лиськов М.О.

Ухвала від 10.05.2017

Господарське

Господарський суд міста Києва

Лиськов М.О.

Рішення від 05.04.2017

Господарське

Господарський суд міста Києва

Лиськов М.О.

Ухвала від 13.03.2017

Господарське

Господарський суд міста Києва

Лиськов М.О.

Ухвала від 21.02.2017

Господарське

Господарський суд міста Києва

Лиськов М.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні