Рішення
від 07.04.2017 по справі 760/10464/16-ц
СОЛОМ'ЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 2-644/17

760/10464/16-ц

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 квітня 2017 року Солом"янський районний суд м.Києва в складі:

головуючого - судді Кізюн Л.І.

при секретарях: Піддубняк І.О., Продан М.В., Слепусі О.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Багатопрофільного приватного підприємства Фаворит-Люкс , треті особи: Публічне акціонерне товариство Страхова компанія Країна , ОСОБА_3, про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, заподіяної внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, -

в с т а н о в и в:

Позивачі звернулися в суд з позовом до Багатопрофільного приватного підприємства Фаворит-Люкс , треті особи: Публічне акціонерне товариство Страхова компанія Країна , ОСОБА_3, про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, заподіяної внаслідок дорожньо-транспортної пригоди.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивачі зазначили, що 10 червня 2015 року сталася дорожньо-транспортна пригода, внаслідок якої було пошкоджено автомобіль MITSUBISHI, державний реєстраційний номер НОМЕР_1, власником якого є ОСОБА_1, а володільцем - ОСОБА_2

ДТП сталася з вини третьої особи ОСОБА_3, який перебуваючи у трудових відносинах з Багатопрофільним приватним підприємством Фаворит-Люкс , керував автомобілем ГАЗ, державний реєстраційний номер НОМЕР_2.

Позивач ОСОБА_1 отримав від ПАТ СК Країна , яким була застрахована цивільно-правова відповідальність відповідача, страхове відшкодування у розмірі 50 000 грн. та продав автомобіль MITSUBISHI, державний реєстраційний номер НОМЕР_1, за 40 000 грн.

Згідно з висновком експертного дослідження заподіяна позивачам матеріальна шкода становить 247 739, 90 грн.

Внаслідок дорожньо-транспортної пригоди позивачам також було заподіяно моральну шкоду.

Позивачі просили, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог (т.1 а.с.а.с. 217-218), стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1 157 739, 90 грн. матеріальної шкоди та 50 000 грн. моральної шкоди, на користь ОСОБА_2 - 100 000 грн. моральної шкоди та витрати на проведення експертного авто товарознавчого дослідження у розмірі 1 800 грн. Також позивачі просили стягнути з відповідача на їх користь судові витрати.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_2, який також представляв позивача ОСОБА_1, підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив їх задовольнити, посилаючись на викладені у позові обставини.

Представники відповідача у судовому засіданні позов не визнали, вважали його безпідставним та просили відмовити у його задоволенні, посилаючись на те, що ОСОБА_3 при вчиненні ДТП керував автомобілем, що належить відповідачу, без відповідних правових підстав. Також вважали, що розмір матеріальної шкоди, заподіяної позивачам, становить 14 432, 25 грн., а підстави для задоволення моральної шкоди відсутні.

Від третьої особи ПАТ СК Країна до суду надійшла заява про розгляд справи за відсутності її представника та письмові пояснення (т.1 а.с.а.с.119-121), з яких вбачається, що 11 червня 2015 року ПАТ СК Країна було отримано від ОСОБА_2 повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду. За участю останнього автомобіль позивача було оглянуто та складено звіт, згідно з яким вартість відновлювального ремонту пошкодженого транспортного засобу становить 125 318, 70 грн. 27 серпня 2015 року ОСОБА_2, який 21 серпня 2015 року подав заяву про виплату страхового відшкодування, було виплачено 50 000 грн.

Представник третьої особи ОСОБА_3 у судовому засіданні пояснила, що в момент вчинення ДТП останній керував автомобілем, що належить відповідачу, без дозволу відповідача, а тому вважала позовні вимоги до Багатопрофільного приватного підприємства Фаворит-Люкс безпідставними.

Суд, заслухавши позивача, представників сторін та третьої особи, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Згідно з вимогами статті 214 ЦПК під час ухвалення рішення суд вирішує, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи; які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин.

Частиною 3 статті 10 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до статті 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього кодексу.

Судом встановлено, що 10 червня 2015 року о 10 год. 00 хв. у м. Києві по пр. Перемоги, 43, сталася дорожньо-транспортна пригода, внаслідок якої було пошкоджено автомобіль MITSUBISHI, державний реєстраційний номер НОМЕР_1, що належав на праві власності ОСОБА_1, під керуванням ОСОБА_2

ДТП сталася з вини водія ОСОБА_3, який керував автомобілем ЧАЗ, державний реєстраційний номер НОМЕР_2, що належав Багатопрофільному приватному підприємству Фаворит-Люкс .

Зазначені обставини підтверджуються даними свідоцтв про реєстрацію транспортного засобу (т. 1 а.с.а.с. 31, 129), довідок про дорожньо-транспортну пригоду (т. 1 а.с.а.с. 34, 35, 132).

Постановою Солом'янського районного суду м. Києва від 06 липня 2015 року ОСОБА_3 визнано винним у вчинені правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП (т.1 а.с. 32).

Як вбачається з даних висновку №854/27-15 експертного автотоварознавчого дослідження від 20 червня 2015 року, вартість матеріального збитку заподіяного власнику автомобіля MITSUBISHI, державний реєстраційний номер НОМЕР_1, становить 247 739, 90 грн. (т.1 а.с. 36 - 78).

Відповідно до даних договору купівлі-продажу транспортного засобу від 20 травня 2016 року ОСОБА_1 продав автомобіль MITSUBISHI, державний реєстраційний номер НОМЕР_1, ціна автомобіля становить 40 000 грн. (т. 1 а.с. 79).

Згідно з даними полісу №АІ/7044894 обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів від 02 квітня 2015 року цивільно-правова відповідальність власника автомобіля ЧАЗ, державний реєстраційний номер НОМЕР_2, застрахована ПАТ СК Країна (т. 1 а.с. 122).

11 червня 2015 року ОСОБА_1 подав до ПАТ СК Країна повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду (т.1 а.с.а.с. 125-126).

Відповідно до даних звіту №12739 від 25 червня 2015 року матеріальний збиток, заподіяний власнику транспортного засобу MITSUBISHI, державний реєстраційний номер НОМЕР_1, внаслідок його пошкодження, складає 125 318, 70 грн. (т.1 а.с.а.с. 137-159).

Згідно з даними страхового акту №04/36101/3.2.29 ПАТ СК Країна було прийнято рішення про виплату ОСОБА_1 (представник - ОСОБА_2.) страхового відшкодування у розмірі 50000 грн. (т.1 а.с. 161). При цьому, розмір страхового відшкодування було розраховано, виходячи з вартості відновлювального ремонту автомобіля - 125 318, 70 грн.

Як вбачається з даних платіжного доручення від 27 серпня 2015 року ОСОБА_2 було перераховано ПАТ СК Країна 50 000 грн. страхового відшкодування (а.с. 162).

Частиною 1 статті 988 ЦК України визначено, що страхова виплата за договором майнового страхування здійснюється страховиком у межах страхової суми, яка встановлюється у межах вартості майна на момент укладення договору.

Згідно з ч.1 ст. 990 Цивільного кодексу України, страховик здійснює страхову виплату відповідно до умов договору на підставі заяви страхувальника або іншої особи, визначеної договором.

Відповідно до ст. 9 Закону України Про страхування страхове відшкодування - страхова виплата, яка здійснюється страховиком у межах страхової суми за договорами майнового страхування і страхування відповідальності при настанні страхового випадку. Відповідно до вимог зазначеної статті страхова сума - це грошова сума, в межах якої страховик зобов'язаний провести виплату страхового відшкодування відповідно до умов договору страхування.

Згідно зі ст. 36.2 Закону України Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів страховик (МТСБУ) протягом 15 днів з дня узгодження ним розміру страхового відшкодування з особою, яка має право на отримання відшкодування, за наявності документів, зазначених у статті 35 цього Закону, повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду, але не пізніш як через 90 днів з дня отримання заяви про страхове відшкодування зобов'язаний:

у разі визнання ним вимог заявника обґрунтованими - прийняти рішення про здійснення страхового відшкодування (регламентної виплати) та виплатити його. Якщо відшкодування витрат на проведення відновлювального ремонту пошкодженого майна (транспортного засобу) з урахуванням зносу здійснюється безпосередньо на рахунок потерпілої особи (її представника), сума, що відповідає розміру оціненої шкоди, зменшується на суму визначеного відповідно до законодавства податку на додану вартість. При цьому доплата в розмірі, що не перевищує суми податку, здійснюється за умови отримання страховиком (у випадках, передбачених статтею 41 цього Закону, - МТСБУ) документального підтвердження факту оплати проведеного ремонту.

У разі невизнання майнових вимог заявника або з підстав, визначених статтями 32 та/або 37 цього Закону, - прийняти вмотивоване рішення про відмову у здійсненні страхового відшкодування (регламентної виплати).

Протягом трьох робочих днів з дня прийняття відповідного рішення страховик (МТСБУ) зобов'язаний направити заявнику письмове повідомлення про прийняте рішення.

Суду не надано доказів того, що позивачі не погоджувалися з сумою страхового відшкодування, вирахуваною, виходячи з вартості відновлювального ремонту автомобіля - 125 318, 70 грн.

Будь яких заяв та повідомлень зх. цього приводу позивачі до ПАТ СК Країна не направляли.

За таких обставин суд вважає посилання позивача на розмір заподіяної йому шкоди - 247 739, 90 грн. необгрунтованими.

Враховуючи викладене, а також те, що позивачі заявляють позовні вимоги про відшкодування матеріальної шкоди, а не про стягнення суми страхового відшкодування, що розраховувалася б відповідно до вимог ст. 36.2 Закону України Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів , суд вважає, що розмір матеріальної шкоди, заподіяної позивачу ОСОБА_1 внаслідок пошкодження належного йому на праві власності транспортного засобу MITSUBISHI, державний реєстраційний номер НОМЕР_1, становить 35 318, 71 грн. (125 318, 70 грн. - 50 000 грн. страхового відшкодування та - 40 000 грн. вартості проданого транспортного засобу).

Згідно з вимогами ст. 1166 ЦК України шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до ст.1192 ЦК України з урахуванням обставин справи суд за вибором потерпілого може зобов'язати особу, яка завдала шкоди майну, відшкодувати її в натурі, або відшкодувати завдані збитки у повному обсязі. Розмір збитків, що підлягають відшкодуванню потерпілому, визначаються відповідно до реальної вартості втраченого майна на момент розгляду справи або виконання робіт, необхідних для відновлення пошкодженої речі.

Згідно зі ст. 1187 ч. 2 ЦК України шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об'єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.

Частиною 3 статті 1187 ЦК України передбачено, що особа, яка неправомірно заволоділа транспортним засобом, механізмом, іншим об'єктом, завдала шкоди діяльністю щодо його використання, зберігання або утримання, зобов'язана відшкодувати її на загальних підставах.

Згідно з ч.1 ст. 1172 ЦК України юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків.

Судом встановлено, що ДТП сталася з вини водія ОСОБА_3, який на момент вчинення ДТП перебував у трудових відносинах з відповідачем.

Зазначену обставину не заперечували у судовому засіданні представники відповідача та третьої особи.

Крім того, зазначена обставина підтверджується даними наказів про прийняття ОСОБА_3 на роботу від 06 травня 2014 року (т.1 а.с.181), закріплення за ним транспортного засобу ЧАЗ, державний реєстраційний номер НОМЕР_2, (т.1 а.с. 182), акту прийому-передачі автомобіля від 11 вересня 2014 року (т.1 а.с. 183).

Відповідно до ст. 61 ч.ч. 3, 4 ЦПК України обставини, встановлені судовим рішенням у адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення обов'язкова для суду, що розглядає справу про цивільно-правові наслідки дій особи, стосовно якої ухвалено постанову суду з питань, чи мали місце ці дії та чи вчинені вони цією особою.

Вина ОСОБА_3 встановлена постановою суду про притягнення його до адміністративної відповідальності.

Суд критично оцінює посилання відповідача на те, що саме ОСОБА_3 має відшкодовувати заподіяну внаслідок дорожньо-транспортної пригоди матеріальну шкоду, оскільки керував автомобілем без погодження з адміністрацією підприємства.

Так, ці пояснення ретельно перевірялися судом в судовому засіданні і не знайшли свого підтвердження, оскільки представником відповідача не було надано суду жодних належних та допустимих доказів, які б підтверджували, що ОСОБА_3 неправомірно заволодів транспортним засобом, належним відповідачу, а рішення суду не може грунтуватися на припущеннях.

Натомість представники відповідача у судовому засіданні пояснили, що 10 червня 2015 року ОСОБА_3 мав пройти технічний огляд автомобіля та залишити автомобіль в автопарку підприємства. 10 червня 2015 року транспортний засіб ЧАЗ, державний реєстраційний номер НОМЕР_2, пройшов технічне обстеження та планові ремонтні роботи у м. Житомир, після чого ОСОБА_3 виїхав до м. Києва, взявши пасажирів на стихійній зупинці.

Зазначені обставини також підтверджуються наказом про проведення технічного огляду в червні 2015 року (т. 1 а.с.а.с. 184-186, акту службового розслідування (т.1 а.с. 187), пояснень ОСОБА_3 (т.1 а.с.188)

Право керувати автомобілем у ОСОБА_3 не обмежувалося часом, в день вчинення ДТП він ремонтував автомобіль та виїхав за межі підприємства для проходження технічного обстеження та планових ремонтних робіт.

Пояснення представників відповідача про те, що ОСОБА_3 в той день не виконував планових рейсів та надання ними доказів цієї обставини, не спростовують зазначених вище обставин про те, що ОСОБА_3 правомірно керував автомобілем ЧАЗ, державний реєстраційний номер НОМЕР_2, в день вчинення дорожньо-транспортної пригоди.

Жодних заяв до правоохоронних органів з приводу неправомірності заволодіння ОСОБА_3 транспортним засобом відповідач не подавав.

Враховуючи викладене, суд вважає, що матеріальну шкоду у розмірі 35 318, 71 грн. на користь ОСОБА_1 потрібно стягнути з відповідача.

Що стосується вимог про стягнення з відповідача на користь ОСОБА_2 витрат на проведення експертного автотоварознавчого дослідження у розмірі 1 800 грн., то вони задоволенню не підлягають, оскільки не підтверджені належними та допустимими доказами.

Так, з наданої позивачами копії платіжного доручення від 25 червня 29015 року (т.1 а.с. 33) не вбачається, що оплату за проведення експертного автотоварознавчого дослідження у розмірі 1 800 грн. було здійснено ОСОБА_2

Крім того, зазначене платіжне доручення не відповідає вимогам такого платіжного документа.

Крім того, згідно з ч.1 ст. 1167 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Враховуючи викладене, позовні вимоги про відшкодування моральної шкоди позивачам до відповідача суд вважає необгрунтованими, а тому такими, що не підлягають задоволенню.

Таким чином, позов підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до ст. 88 ЦПК України з відповідача на користь позивача ОСОБА_1, пропорційно до частини задоволених вимог потрібно стягнути 1 102, 40 грн. судового збору.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 988, 990, 1166, 1167, 1172, 1187, 1192 Цивільного кодексу України, ст.ст. 10, 27, 31, 61, 88, 89, 209, 212, 213-215 ЦПК України, ст. 9 Закону України Про страхування , ст. 36.2 Закону України Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів , -

в и р і ш и в :

Позов ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Багатопрофільного приватного підприємства Фаворит-Люкс , треті особи: Публічне акціонерне товариство Страхова компанія Країна , ОСОБА_3, про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, заподіяної внаслідок дорожньо-транспортної пригоди - задовольнити частково.

Стягнути з Багатопрофільного приватного підприємства Фаворит-Люкс на користь ОСОБА_1 35 318 (тридцять п'ять тисяч триста вісімнадцять) грн. 71 коп. матеріальної шкоди, 5 000 (п'ять тисяч) грн. моральної шкоди та судовий збір у розмірі 1 102 (одна тисяча сто дві) грн. 40 коп.

В решті позовних вимог - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду м. Києва через районний суд. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Л.І. Кізюн

СудСолом'янський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення07.04.2017
Оприлюднено21.04.2017
Номер документу66041063
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —760/10464/16-ц

Рішення від 05.10.2017

Цивільне

Апеляційний суд міста Києва

Немировська Олена Віленівна

Ухвала від 20.07.2017

Цивільне

Апеляційний суд міста Києва

Немировська Олена Віленівна

Ухвала від 17.07.2017

Цивільне

Апеляційний суд міста Києва

Немировська Олена Віленівна

Ухвала від 06.06.2017

Цивільне

Апеляційний суд міста Києва

Немировська Олена Віленівна

Ухвала від 04.05.2017

Цивільне

Апеляційний суд міста Києва

Немировська Олена Віленівна

Рішення від 07.04.2017

Цивільне

Солом'янський районний суд міста Києва

Кізюн Л. І.

Рішення від 07.04.2017

Цивільне

Солом'янський районний суд міста Києва

Кізюн Л. І.

Ухвала від 06.09.2016

Цивільне

Солом'янський районний суд міста Києва

Кізюн Л. І.

Ухвала від 04.07.2016

Цивільне

Солом'янський районний суд міста Києва

Кізюн Л. І.

Ухвала від 14.06.2016

Цивільне

Солом'янський районний суд міста Києва

Кізюн Л. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні