Постанова
від 13.04.2017 по справі 916/2885/16
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД


П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" квітня 2017 р.Справа № 916/2885/16 Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Будішевської Л.О.,

Суддів : Мишкіної М.А., Таран С.В.,

при секретарі судового засідання Бєлянкіній Г.Є.

за участю представників сторін:

від позивача- Скоморохова К.Б., за довіреністю,

від відповідача- Колежук А.С., за довіреністю,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ПрАТ «Одеський м'ясокомбінат»

на рішення господарського суду Одеської області від 12 січня 2017 року

у справі № 916/2885/16

за позовом: Ізмаїльської міської ради;

до відповідача : Приватного акціонерного товариства "Одеський м'ясокомбінат";

про визнання укладеним договору оренди землі

У судовому засідання оголошувалася перерва з 04.04.2017 до 13.04.2017.

Встановив:

У жовтні 2016 року Ізмаїльська міська рада звернулася до господарського суду Одеської області із позовною заявою до ПрАТ Одеський м'ясокомбінат про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки загальною площею 3,0562 га, кадастровий номер 5110600000:01:020:0414, яка розташована за адресою: Україна, 68600, Одеська область, м. Ізмаїл, вул. Гагаріна, 52/1, для будівництва, експлуатації та обслуговування сонячних батарей між територіальною громадою в особі Ізмаїльської міської ради Одеської області та ПрАТ "Одеський м'ясокомбінат", та таким, що відповідає вимогам Закону України „Про оренду землі» та умовам типового договору оренди землі, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004р. за №220 в запропонованій ним редакції.

Рішенням господарського суду Одеської області від 12.01.2017 позов задоволено.

Визнано укладеним договір оренди земельної ділянки загальною площею 3,0562 га, кадастровий номер 5110600000:01:020:0414, яка розташована за адресою: Україна, 68600, Одеська область, м. Ізмаїл, вул. Гагаріна, 52/1 для будівництва, експлуатації та обслуговування сонячних батарей між територіальною громадою в особі Ізмаїльської міська рада Одеської області та ПрАТ "Одеський м'ясокомбінат", та таким, що відповідає вимогам Закону України „Про оренду землі» та умовам типового договору оренди землі, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004р. за №220 в запропонованій позивачем редакції.

Зазначене судове рішення обґрунтовано наявністю доказів, що свідчать про ухилення відповідача від укладення договору оренди земельної ділянки, а також тим, що укладення договору оренди земельної ділянки направлене на захист прав власника земельної ділянки шляхом припинення бездоговірного використання земельної ділянки, що знаходиться під будівлями, які є власністю відповідача.

Не погоджуючись із рішенням суду від 12.01.2017, ПрАТ «Одеський м'ясокомбінат» звернулося до Одеського апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати судове рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову.

Апеляційна скарга мотивована наступним.

Господарським судом Одеської області не застосовані до спірних правовідносин норми матеріального права, які підлягали застосуванню. Також, судом, при задоволенні позову здійснено неналежні висновки, та проігноровано той факт, що ПрАТ Одеський м'ясокомбінат не може бути єдиним орендарем спірної земельної ділянки, так як на ній, в тому числі, розміщені об'єкти нерухомого майна, що належать третій особі, що не було враховано при затвердженні технічної документації.

На думку скаржника, ПрАТ Одеський м'ясокомбінат не може бути єдиним орендарем земельної ділянки площею 3,0562 га для будівництва, експлуатації та обслуговування сонячних батарей по вул. Гагаріна, 52/1, м. Ізмаїл, так як при затвердженні технічної документації Ізмаїльська міська рада керувалась застарілими даними щодо переліку власників нерухомого майна, розміщеного на земельній ділянці. Передача земельної ділянки в наведеному розмірі лише відповідачу порушить права відповідача та іншого власника, суперечитиме нормам чинного законодавства.

Оскаржуване рішення ухвалено при невідповідності висновків, викладених у рішенні місцевого господарського суду, обставинам справи в частині наявності дозволу на розробку проекту землеустрою, саме щодо земельної ділянки, що є предметом спору.

Відсутність дозволу у ПрАТ Одеський м'ясокомбінат на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у довгострокову оренду площею 3,0562 га з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування сонячних батарей по вул. Гагаріна 52/1 унеможливлює укладення між сторонами договору оренди щодо вищезазначеної ділянки на законних підставах.

При ухваленні оскаржуваного рішення не доведені обставини, що мають

значення для справи, які місцевий господарський суд визнав встановленими, а саме, судом не перевірено, що на момент ухвалення Ізмаїльською міською радою Рішення №1931-УІ від 30.03.2012 року, та Рішення Ізмаїльської міської ради №997-VII від 08.07.2016 року земельної ділянки не існувало, як об'єкта права, (вона не була зареєстрована у встановленому законом порядку).

Висновки, викладені у рішенні місцевого господарського суду, відносно того, що проект договору, запропонований позивачем відповідає Типовій формі договору оренди землі, затвердженій Кабінетом Міністрів України, не відповідають дійсним обставинам справи.

При ухваленні оскаржуваного рішення судом неправильно застосовано норми матеріального права, та залишено поза увагою, що Позивачем невірно обрано спосіб захисту порушеного права.

22.02.2017 до суду від позивача надійшов відзив на апеляційну скаргу в якому представник Ізмаїльської міської ради просить оскаржуване судове рішення залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення з підстав, викладених у відзиві.

10.03.2017 до суду від ПрАТ Одеський м'ясокомбінат надійшли пояснення у справі, зі змісту яких вбачається, що скаржник просить скасувати оскаржуване судове рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову, оскільки до спірних правовідносин, визначаючи розмір орендної плати, мав застосовуватись п.5.2. Рішення - що договір може бути укладений із ставкою орендної плати в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки в рік із щорічним збільшенням на 0,05 %, а не 4,95%, як це зазначено в проекті Договору.

Також, на думку скаржника, про неоднакове застосування п.288 ПК України та власних рішень Ізмаїльською міською радою свідчить факт встановлення ФОП ОСОБА_1 в Договорі оренди землі від 30.09.2016 року ставки у розмірі 4% від нормативної грошової оцінки (в тому числі зважаючи на те, що нерухомість набута у власність 22.02.2016 року, тимчасових договорів між сторонами не було, а землі відносяться до аналогічної категорії - промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики ).

Представник позивача в судовому засіданні заперечував проти задоволення апеляційної скарги, вважаючи вимоги, викладені в ній безпідставними, а оскаржуване рішення - законним та обґрунтованим.

Представник відповідача наполягав на задоволенні апеляційної скарги з підстав, викладених в останній.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши доводи апеляційної скарги, заслухавши присутніх представників сторін, перевіривши юридичну оцінку встановлених судом першої інстанції фактичних обставин справи і їх повноту, застосування норм матеріального та процесуального права, судова колегія апеляційної інстанції не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, 19.03.2012 за вих. №19 приватним акціонерним товариством "Одеський м'ясокомбінат" до Ізмаїльської міської ради було подано клопотання про розгляд на найближчій сесії ради питання щодо надання дозволу на розроблення проекту відводу земельних ділянок в довгострокову оренду строком на 49 років, зокрема, земельної ділянки площею 3,4113 га для розміщення сонячних батарей (землі енергетики) по вул. Гагаріна, 52/1.

Рішенням Ізмаїльської міської ради від 30.03.2012 за № 1931-VІ ПрАТ „Одеський м'ясокомбінат» надано дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у довгострокову оренду терміном на 49 років у м. Ізмаїл, Одеської області в т.ч. земельна ділянка площею 3,42 га для будівництва, експлуатації та обслуговування сонячних батарей по вул. Гагаріна, 52/1.

У травні 2016 року відповідач звернувся до Ізмаїльської міської ради із заявою про видачу рішення міської ради щодо затвердження проекту землеустрою та передачі земельної ділянки площею 3,0562 га в довгострокову оренду терміном на 49 років для будівництва, експлуатації та обслуговування сонячних батарей за адресою: вулиця Гагаріна, 52/1 у м. Ізмаїл Одеської області та надав проект землеустрою щодо відведення зазначеної земельної ділянки.

Рішенням Ізмаїльської міської ради Одеської області від 08.07.2016р. №997-VІІ затверджено проект землеустрою щодо відведення відповідачу в довгострокову оренду терміном на 49 років земельної ділянки площею 3,0562 га для розміщення сонячних батарей (землі енергетики) по вул. Гагаріна, 52/1. Надано відповідачу вказану земельну ділянку в довгострокову оренду терміном на 49 років.

Крім того, вказаним рішенням встановлено оренду плату у розмірі 4,95% від нормативної грошової оцінки в рік із щорічним збільшенням на 0,05% в рік; доручено юридичному управлінню секретаріату виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради на протязі 10 днів після прийняття даного рішення, підготувати проект договору оренди землі та розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку; надати зазначені документи на підпис міському голові.

Також вирішено видати ПрАТ „Одеський м'ясокомбінат» договір оренди землі та розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку; зобов'язано відповідача виконувати вимоги ст. 96 Земельного кодексу України.

На виконання вимог вказаного рішення підготовлено проект договору оренди землі у 2 примірниках та розрахунок орендної плати на 2016 у 2 примірниках, обчислений з урахуванням цільового призначення земельної ділянки.

Судовою колегією встановлено, що зазначені документи разом із пропозицією щодо укладення договору оренди землі № 01/13-1507 від 23.08.2016 були направлені відповідачу із проханням розглянути вказаний документ та підписати відповідний договір оренди в 20-денний термін після отримання пропозиції та отримані відповідачем 30.08.2016, про що свідчить повідомленням про вручення поштового відправлення.

Однак відповідач відмовився укласти запропонований договір.

Відповідно до ст.ст. 142-145 Конституції України матеріальною основою органів місцевого самоврядування є, наряду з іншими об'єктами, земля, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, управління якою здійснюють територіальні громади безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень. Права місцевого самоврядування захищаються у судовому порядку.

Статтею 12 Земельного кодексу України передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Згідно ст. 116 Земельного кодексу України юридичні особи набувають права користування земельними ділянками із земель комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Відповідно до частини третьої статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

З аналізу наведених норм матеріального права, які регулюють земельні правовідносини, вбачається, що надання земельної ділянки із земель державної або комунальної власності в оренду шляхом укладення відповідного договору здійснюється на підставі рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, прийнятого за результатами розгляду заяви (клопотання) особи, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду, поданої відповідно до ст. 123 Земельного кодексу України.

Отже, необхідною умовою укладення договору оренди земельної ділянки, яка перебуває у державній або комунальній власності, є наявність рішення відповідного органу про передачу земельної ділянки в оренду.

Відповідно до ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Частиною 10 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.

Судовою колегією встановлено, що рішення ради від 08.07.2016р. №997-VІІ "Про надання Приватному акціонерному товариству „Одеський м'ясокомбінат» земельної ділянки площею 3,0562 га у довгострокову оренду терміном на 49 років для будівництва, експлуатації та обслуговування сонячних батарей за адресою: вул. Гагаріна, 52/1, у м. Ізмаїл Одеської області» є чинним.

Докази, які б підтверджували розміщення на спірній земельній ділянці нежитлових приміщень, що належать третій особі в матеріалах справи відсутні та представником скаржника у засіданні суду апеляційної інстанції не надані.

Посилання скаржника у своїй апеляційній скарзі на те, що на спірній земельній ділянці розміщені об'єкти нерухомого майна, що належать третій особі, що не було враховано при затверджені технічної документації, є безпідставним.

Як вбачається з матеріалів справи, на підставі договору купівлі-продажу від 20.03.2007 ПАТ Одеський м'ясокомбінат набув право власності на нежитлові будівлі загальною площею 16458,70 кв.м., які розташовані за адресою: Одеська область, м.Ізмаїл, вул.Гагаріна,52.

27.04.2015 між ПрАТ Одеський м'ясокомбінат та ОСОБА_1 укладено Договір купівлі - продажу відповідно до умов якого відповідачем передано у власність ОСОБА_1 1/40 частку нежитлових приміщень, в цілому загальною площею 16 458,7 кв.м., що знаходяться за адресою: Одеська область, м. Ізмаїл, вул. Гагаріна 52.

Вказані нежитлові приміщення передані відповідачем ОСОБА_1 згідно Акту прийому - передачі нежитлових приміщень від 27.04.2015.

22.02.2016 між ПрАТ Одеський м'ясокомбінат та ОСОБА_1 укладено Договір про поділ, відповідно до умов якого припинилася спільна часткова власність на нежитлові будівлі № 52 по вул. Гагаріна і за кожною із сторін реєструється право власності на відповідне майно, у відповідності до п.п. 4.1-4.2, як на окремий, виділений в натурі об'єкт нерухомого майна з привласненням кожному окремого реєстраційного номеру.

Розпорядженням Ізмаїльського міського голови від 05.04.2016 №148р 1/40 об'єкта нерухомості по вул.Гагаріна, 52 присвоєно самостійний юридичний адресний номер - вул.Промислова, 2.

Рішенням Ізмаїльської міської ради № 1411-VII від 28.09.2016 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0.2385 га в довгострокову оренду терміном на 49 років ФОП ОСОБА_1 за адресою: вул. Промислова, 2 у м. Ізмаїл Одеської області, надано в довгострокову оренду, присвоєно кадастровий номер земельній ділянці 5110600000:01:020:0422 та встановлено орендну плату у розмірі 4,0% від нормативної грошової оцінки в рік із щорічним збільшенням на 0,05% в рік.

Проаналізувавши умови Договору від 11.07.2016, судова колегія погоджується із позицією господарського суду Одеської області про дотримання позивачем усіх істотних умов договору, визначених Законом України "Про оренду землі" та Типовій формі договору оренди землі, затвердженій постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004р. №220.

Посилання скаржника на те, що відсутність дозволу у ПрАТ Одеський м'ясокомбінат на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у довгострокову оренду площею 3,0562 га з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування сонячних батарей по вул. Гагаріна 52/1 унеможливлює укладення між сторонами договору оренди судовою колегією не приймається.

У 2015 році МПП АЛІДАДА був розроблений проект землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки площею 3,0562 га.

27.05.2016 ПАТ Одеський м'ясокомбінат подало заяву про видачу рішення міської ради щодо затвердження проекту землеустрою та передачі земельної ділянки площею 3,0562 га по вул.Гагаріна, 52/1 у м. Ізмаїл Одеської обл.

Не приймаються до уваги також доводи скаржника щодо неправильного розрахунку розміру орендної плати, оскільки, як вбачається з матеріалів справи, цей розмір визначений у встановленому чинним законодавством порядку та у відповідності до положень Податкового кодексу України.

При розгляді справи судом апеляційної інстанції скаржником не надано ніяких додаткових доказів, які б спростували висновки, викладені в рішенні суду першої інстанції, та всупереч вимог ст.33 Господарського процесуального кодексу України не доведені ті обставини, на які скаржник посилався, як на підставу своїх вимог.

З урахуванням наведених правових положень та встановлених обставин даної справи, колегія суддів вважає доводи апеляційної скарги необґрунтованими, оскільки вони спростовуються зібраними по справі доказами та не відповідають вимогам закону, що регулює спірні правовідносини.

На підставі викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції було повно та всебічно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, надано їм належну правову оцінку та винесено рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, що дає підстави для залишення його без змін.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст.99, 101-103, 105 Господарського процесуального кодексу України,

апеляційний господарський суд

постановив:

Рішення господарського суду Одеської області від 12 січня 2017 року у справі №916/2885/16 залишити без змін, а апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства Одеський м'ясокомбінат без задоволення.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку.

Повний текст постанови складено та підписано 18.04.2017.

Головуючий суддя: Будішевська Л.О.

Судді: Мишкіна М.А.

ОСОБА_2

СудОдеський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення13.04.2017
Оприлюднено24.04.2017
Номер документу66048312
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/2885/16

Постанова від 23.08.2017

Господарське

Вищий господарський суд України

Данилова М.В.

Ухвала від 02.08.2017

Господарське

Вищий господарський суд України

Данилова М.В.

Ухвала від 25.07.2017

Господарське

Вищий господарський суд України

Данилова М.В.

Постанова від 13.04.2017

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Будішевська Л.О.

Ухвала від 04.04.2017

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Будішевська Л.О.

Ухвала від 14.03.2017

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Будішевська Л.О.

Ухвала від 28.02.2017

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Будішевська Л.О.

Ухвала від 03.02.2017

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Будішевська Л.О.

Рішення від 12.01.2017

Господарське

Господарський суд Одеської області

Щавинська Ю.М.

Ухвала від 19.12.2016

Господарське

Господарський суд Одеської області

Щавинська Ю.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні