ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"12" квітня 2017 р.Справа № 916/2001/16 Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду у складі :
Головуючого судді: Савицького Я.Ф.
Суддів: Разюк Г.П.,
ОСОБА_1
секретар судового засідання Селиверстова М.В.
за участю представників сторін в судовому засіданні від 12.04.2017р.:
від позивача: ОСОБА_2, за посвідченням;
від відповідача-1: ОСОБА_3, за довіреністю;
від відповідача-2: ОСОБА_4, за довіреністю;
Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного малого підприємства «Виробничо-комерційна фірма «Престиж»
на рішення господарського суду Одеської області
від 19 грудня 2016 року
по справі №916/2001/16
за позовом виконувача обов'язків керівника Білгород-Дністровської місцевої прокуратури
до відповідачів: 1. Затоківської селищної ради
2. Приватного малого підприємства «Виробничо-комерційна фірма «Престиж»
про визнання незаконним і скасування рішення селищної ради про затвердження технічної документації із землеустрою та визнання недійсним договору оренди земельної ділянки
Сторони належним чином повідомлені про час і місце засідання суду.
В судовому засіданні 12.04.2017р. відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
В с т а н о в и в:
Рішенням господарського суду Одеської області від 19.12.2016р. по справі №916/2001/16 (головуючий суддя Петров В.С., судді Желєзна С.П., Бездоля Ю.С.) задоволено позовні вимоги виконувача обов'язків керівника Білгород-Дністровської місцевої прокуратури до Затоківської селищної ради та Приватного малого підприємства «Виробничо-комерційна фірма «Престиж» визнання незаконним і скасування рішення селищної ради про затвердження технічної документації із землеустрою та визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, визнано незаконним та скасовано рішення Затоківської селищної ради від 20.08.2015р. № 3458 „Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ПМП „ВКФ „Престиж» для експлуатації та обслуговування бази відпочинку „Престиж» за адресою: вул. Приморська, 69а, смт. Затока, м. Білгород-Дністровський Одеської області» ; визнано недійсним договір оренди земельної ділянки, укладений 23.12.2015р. між Затоківською селищною радою та Приватним малим підприємством „Виробничо-комерційна фірма „Престиж» щодо ділянки загальною площею 0,1738 га, розташованої в смт. Затока, м. Білгород-Дністровський Одеської області, вул. Приморська, 69а, для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення (кадастровий номер земельної ділянки 5110300000:02:028:0198), строком на 49 років, зареєстрований у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно на підставі рішення приватного нотаріуса ОСОБА_5, від 23.12.2015р. № 27415225; стягнуто з Приватного малого підприємства „Виробничо-комерційна фірма „Престиж» на користь Прокуратури Одеської області судовий збір в сумі 2756,00 грн.
Вказане рішення обґрунтоване тим, що рішення Затоківської селищної ради від 20.08.2015р. № 3458, яким затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ПМП „ВКФ „Престиж» площею 0,1738 га для експлуатації та обслуговування бази відпочинку „Престиж» за адресою: вул. Приморська, 69а смт. Затока м. Білгород-Дністровський Одеської області, є незаконним та підлягає скасуванню, оскільки ПМП „ВКФ „Престиж» виготовлено, а Затоківською селищною радою затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) стосовно земельної ділянки площею 0,1738 га, що на 0,0298 га більше, ніж земельна ділянка, яка перебувала у користуванні ПМП „ВКФ „Престиж» та щодо якої розроблений проект відведення земельної ділянки. Суд першої інстанції зазначив, що відсутність вказаної технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ПМП „ВКФ „Престиж» площею 0,1738 га для експлуатації та обслуговування бази відпочинку „Престиж» за адресою: вул. Приморська, 69а смт. Затока м. Білгород-Дністровський Одеської області, яка була затверджена Затоківською селищною радою оспорюваним рішенням від 20.08.2015 р. № 3458, свідчить про неправомірність прийняття такого рішення селищною радою, а також здійснення на підставі такого рішення процедури з передачі в оренду ПМП „ВКФ „Престиж» земельної ділянки площею 0,1738 га для експлуатації та обслуговування бази відпочинку „Престиж» за адресою: вул. Приморська, 69а смт. Затока м. Білгород-Дністровський Одеської області, а також укладання самого договору оренди від 23.12.2015р. Приймаючи до уваги те, що при передачі Затоківською селищною радою в оренду ПМП «ВКФ «Престиж» нової земельної ділянки (з іншими межами, конфігурацією та площею) без складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки вказана селищна рада порушили вимоги діючого законодавства, суд першої інстанції вважає правомірними вимоги прокурора про визнання незаконним та скасування рішення Затоківської селищної ради від 20.08.2015 р. № 3458 „Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ПМП „ВКФ „Престиж» для експлуатації та обслуговування бази відпочинку „Престиж» за адресою: вул. Приморська, 69а, смт. Затока, м. Білгород-Дністровський Одеської області» , а також вимоги про визнання недійсним договору оренди від 23.12.2105р., укладеного між відповідачами з порушенням вищенаведених вимог земельного законодавства.
Не погодившись з вказаним рішенням суду, Приватне мале підприємство «Виробничо-комерційна фірма «Престиж» звернулось до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій відповідач-2 просить скасувати рішення господарського суду Одеської області від 19.12.2016р. по справі №916/2001/16 та відмовити в задоволенні позовних вимог, мотивуючи це тим, що оскаржуване рішення винесено з порушенням та неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, судом першої інстанції неповно з'ясовано та не доведено обставин, що мають значення для справи з підстав, викладених в апеляційній скарзі.
Розглянувши матеріали справи та доводи апеляційної скарги Приватного малого підприємства «Виробничо-комерційна фірма «Престиж» , заслухавши представників сторін, перевіривши правильність юридичної оцінки встановлених фактичних обставин справи, застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті рішення, колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду вважає, що рішення першої інстанції слід скасувати, апеляційну скаргу - задовольнити, з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, 14.06.2000р. між Затоківською селищною радою (орендодавець) та Приватним малим підприємством „Виробничо-комерційна фірма „Престиж» (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до п. 1.1 якого орендодавець із земель загального користування на підставі рішення ХVII сесії Затоківської селищної Ради від 24.04.2000 року під № 239- ХХШ надає, а орендар набуває право на оренду земельної ділянки, яка знаходиться у смт. Затока, м. Білгород-Дністровського, Центральний район, база відпочинку „Престиж» .
За положеннями п. 1.2 договору земельна ділянка виділена в натурі/на місцевості/ у встановленому законом порядку, згідно з доданим планом землекористування, що є невід'ємною часткою цього договору, для організації масового відпочинку населення.
Відповідно до п. 1.3 договору в оренду передається земельна ділянка площею 0,144 га, в тому числі під громадськими забудовами - 0,144 га.
Згідно з п. 2.1.1 договору, земельна ділянка передається в оренду з метою організації масового відпочинку населення.
За пунктом 2.2.1 договору останній укладено на термін 5 років.
Відповідно до п. 2.2.2 договору по закінченні терміну договору орендар має переважне право на поновлення договору на новий термін. У цьому разі зацікавлена сторона повинна повідомити письмово другу сторону про бажання щодо продовження дії договору на новий термін не пізніше, ніж за два місяця до його закінчення.
Відповідно до п. 2.3.2 договору, грошова плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 2,00 грн. за 1 кв.м.
Відповідно до п. 4.1 договору сторони домовились про те, що:
- зміна умов договору можлива за взаємною згодою сторін;
- договір втрачає чинність у разі його припинення або розірвання.
Вказаний договір зареєстрований у міському відділі земельних ресурсів Держкомзему України, про що у книзі записів Державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис під № 180 від 27 червня 2000 року. Крім цього, договір зареєстрований у Затоківській селищній раді, про що у книзі записів Державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис під № 22 від 03 липня 2000 року.
Додатковою угодою від 18.05.2005р., укладеною між Затоківською селищною радою та ПМП „ВКФ „Престиж» , зареєстрованою у Білгород-Дністровському міському відділі Одеської регіональної філії ДП „Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» , про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис за № 04.05.506.00096 від 19.05.2005р., внесено зміни до договору оренди від 14.06.2000р., відповідно до яких п. 1 договору викладено в наступній редакції: „Земельна ділянка передається в оренду для експлуатації та обслуговування бази відпочинку „Престиж» , а п. 2.2.1 доповнено словами: „Продовжити на 5 років термін дії договору оренди земельної ділянки площею 0,144 га, яка використовується для експлуатації та обслуговування бази відпочинку „Престиж» у Центральному районі смт. Затока м. Білгород-Дністровського Одеської області.
Як зазначає ПМП „ВКФ „Престиж» , у 2010 році додаткова угода між відповідачами не укладалась, що стало підставою звернення ПМП ВКФ «Престиж» до суду.
Постановою Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 20.03.2012р. по справі № 2-а-3910/11, яка набрала законної сили 19.12.2013р., було частково задоволено позов ПМП „ВКФ „Престиж» , а саме: визнано протиправною бездіяльність Затоківської селищної ради Білгород-Дністровської міської ради Одеської області щодо неприйняття рішення про укладення додаткової угоди із Приватним малим підприємством «Виробничо-комерційна фірма «Престиж» про продовження терміну дії договору оренди земельної ділянки площею 0,144 га., яка розташована за адресою: Одеська область, м. Білгород-Дністровський, смт. Затока, Центральний район, вул. Приморська, 69-а, яка використовується для експлуатації та обслуговування бази відпочинку «Престиж» , а також зобов'язано Затоківську селищну раду Білгород-Дністровської міської ради Одеської області укласти із Приватним малим підприємством «Виробничо-комерційна фірма «Престиж» додаткову угоду щодо продовження терміну дії договору оренди земельної ділянки площею 0,144 га, яка розташована за адресою: Одеська область, м. Білгород-Дністровський, смт. Затока, Центральний район, вул. Приморська, 69-а, яка використовується для експлуатації та обслуговування бази відпочинку «Престиж» терміном на п'ять років.
Проте, доказів виконання вказаного судового рішення відповідачами не надано.
Як свідчать матеріли справи, 22.09.2014р. Затоківською селищною радою було прийнято рішення № 2097, яким надано дозвіл ПМП „ВКФ „Престиж» на складання технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для експлуатації та обслуговування бази відпочинку „Престиж» за адресою: вул. Приморська, 69а, смт. Затока м. Білгород-Дністровський Одеської області.
В подальшому, рішенням Затоківської селищної ради від 20.08.2015р. № 3458 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ПМП „ВКФ „Престиж» площею 0,1738 га для експлуатації та обслуговування бази відпочинку „Престиж» за адресою: вул. Приморська, 69а смт. Затока м. Білгород- Дністровський Одеської області.
Рішенням Затоківської селищної ради від 29.09.2015р. № 3562 надано ПМП „ВКФ „Престиж» в оренду земельну ділянку (кадастровий номер 5110300000:02:028:0198) площею 0,1738 га, терміном на 49 років для експлуатації та обслуговування бази відпочинку „Престиж» за адресою: вул. Приморська, 69а, Центральний район, смт. Затока, м. Білгород-Дністровський Одеської області; затверджено проект договору оренди земельної ділянки (кадастровий номер 5110300000:02:028:0198) площею 0,1738 га, терміном на 49 років для експлуатації та обслуговування бази відпочинку „Престиж» за адресою: вул. Приморська, 69а, Центральний район, смт. Затока, м. Білгород-Дністровський Одеської області між Затоківською селищною радою та ПМП „ВКФ „Престиж» .
На підставі рішення селищної ради від 29.09.2015 р. № 3562, 23.12.2015р. між Затоківською селищною радою (орендодавець) та ПМП „ВКФ „Престиж» (орендар) укладено договір оренди, відповідно до п. 1 якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування, в оренду терміном на 49 років земельну ділянку, цільове призначення якої: для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення, яка використовується для експлуатації та обслуговування бази відпочинку «Престиж» , розташовану в смт Затока м. Білгород-Дністровського Одеської області, Центральний район, вулиця Приморська, 69а, категорія зазначеної земельної ділянки - землі рекреаційного призначення, кадастровий номер земельної ділянки 5110300000:02:028:0198, дата державної реєстрації земельної ділянки: 28 вересня 2015 року. Індексний номер витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності: 50611175 від 23 грудня 2015 року, номер запису про право власності: 12699131 від 23 грудня 2015 року, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності: 815159751103.
Згідно з п. 2 договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею - 0,1738 га, у тому числі з них за земельними угіддями: під землями, які використовуються для відпочинку та оздоровлення - 0,1738 га.
Пунктом 3 договору встановлено, що на земельній ділянці розташовані будівлі та споруди бази відпочинку „Престиж» .
Відповідно до п. 4 договору, вищезазначена земельна ділянка передається в оренду для експлуатації та обслуговування бази відпочинку „Престиж» .
Вказаний договір було посвідчено та зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно приватним нотаріусом Білгород-Дністровського міського нотаріального округу Одеської області ОСОБА_5 від 23.12.2015р. № 27415225.
Як вбачається з матеріалів справи, 23.12.2015р. сторонами договору було складено акт прийому-передачі земельної ділянки про те, що згідно з договором оренди земельної ділянки, що був посвідчений, ОСОБА_5 приватним нотаріусом Білгород-Дністровського міського нотаріального округу Одеської області, 23 грудня 2015 року за реєстровим № 1-375, на підставі рішення LVI-ої сесії VI скликання Затоківської селищної ради Білгород-Дністровської міськради від 29 вересня 2015 року № 3562, орендодавець фактично передає, а орендар приймає в оренду терміном на сорок дев'ять років земельну ділянку, цільове призначення якої будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення, яка використовується для експлуатації та обслуговування бази відпочинку «Престиж» , розташовану в смт. Затока м. Білгород-Дністровського Одеської області, Центральний район, вул. Приморська, 69а, кадастровий номер земельної ділянки 5110300000:02:028:0198, загальною площею - 0,1738 га. Також, у вищевказаному акті прийому-передачі земельної ділянки зазначено, що земельна ділянка, що передається орендодавцем орендарю, перебуває в належному стані та у визначених договором оренди землі межах.
Як зазначає прокурор, рішенням Затоківської селищної ради від 20.08.2015р. № 3458 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ПМП „ВКФ „Престиж» площею 0,1738 га для експлуатації та обслуговування бази відпочинку „Престиж» за адресою: вул. Приморська, 69а смт. Затока м. Білгород- Дністровський Одеської області.
Крім того, рішенням Затоківської селищної ради від 29.09.2015р. № 3562 надано ПМП „ВКФ „Престиж» в оренду земельну ділянку (кадастровий номер 5110300000:02:028:0198) площею 0,1738 га, терміном на 49 років для експлуатації та обслуговування бази відпочинку „Престиж» за адресою: вул. Приморська, 69а, Центральний район, смт. Затока, м. Білгород-Дністровський Одеської області; затверджено проект договору оренди земельної ділянки (кадастровий номер 5110300000:02:028:0198) площею 0,1738 га, терміном на 49 років для експлуатації та обслуговування бази відпочинку „Престиж» за адресою: вул. Приморська, 69а, Центральний район, смт. Затока, м. Білгород-Дністровський Одеської області між Затоківською селищною радою та ПМП „ВКФ „Престиж» .
Прокурор зазначає, що на підставі зазначеного рішення між Затоківською селищною радою та ПМП „ВКФ „Престиж» 23.12.2015 р. укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 0,1738 га, розташованої в смт. Затока м. Білгород-Дністровського Одеської області, Центральний район, вул. Приморська, 69а, для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення (кадастровий номер земельної ділянки 5110300000:02:028:0198) строком на 49 років, зареєстрований у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно на підставі рішення приватного нотаріуса Білгород-Дністровського міського нотаріального округу Одеської області ОСОБА_5 від 23.12.2015 р. № 27415225.
Позивач стверджує, що таким чином, ПМП „ВКФ „Престиж» виготовлено, а Затоківською селищною радою затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) стосовно земельної ділянки площею 0,1738 га, що на 0,0298 га більше, ніж земельна ділянка, яка перебувала у користуванні ПМП „ВКФ „Престиж» та щодо якої розроблений проект відведення земельної ділянки.
У зв'язку з цим прокурор вважає, що у даному випадку має місце формування нової земельної ділянки (з іншими межами, конфігурацією та площею), що в свою чергу вимагає виготовлення такого виду документації із землеустрою як проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Отже, прокурор стверджує, що рішення Затоківської селищної ради від 20.08.2015р. №3458, яким затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), має бути визнано незаконним та скасованим, а договір оренди земельної ділянки від 23.12.2015 р. - недійсним у зв'язку з незаконним збільшенням розміру орендованої земельної ділянки.
Вказані обставини стали підставою звернення прокуратури з відповідним позовом.
Дослідивши обставини справи, апеляційний господарський суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до пункту 10 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
За приписами ч. 1 ст. 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси. Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів позивача у справі. Тобто, обов'язковою умовою визнання недійсним акта є не тільки невідповідність його чинному законодавству, але й порушення у зв'язку з цим прав та охоронюваних законом інтересів позивача.
Відповідно ст. 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Судова колегія зазначає, що Конституційний Суд України в пункті 5 мотивувальної частини Рішення від 16.04.2009 року № 7-рп/2009 (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) зазначив, що органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До ненормативних належать акти, які передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію фактом їхнього виконання. У зв'язку з прийняттям цих рішень виникають правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, у тому числі отримання державного акта на право власності на земельну ділянку, укладення договору оренди землі.
Верховним Судом України у постанові від 11.11.2014р. у справі №21-405а14 зазначено, що позов, предметом якого є рішення органу місцевого самоврядування щодо передачі у власність або та оренду земельної ділянки, тобто ненормативний акт, що застосовується одноразово і з прийняттям якого виникають правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, не може бути задоволений, оскільки таке рішення органу місцевого самоврядування вичерпало свою дію шляхом виконання. Його скасування не породжує наслідків для власника чи орендаря земельної ділянки, оскільки у таких осіб виникло право власності або володіння земельною ділянкою і це право ґрунтується на правовстановлюючих документах.
Верховний Суд України у вказаній постанові дійшов висновку, зокрема, що приймаючи до уваги те, що розгляд позову про визнання протиправним та скасування рішення уповноваженого органу, не впливає на законність правовстановлюючих документів щодо права власності чи користування земельною ділянкою до розгляду спору про їх оскарження (не породжує юридичних наслідків), підстави для задоволення позову про визнання цього рішення незаконним та скасування відсутні.
Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що рішення Затоківської селищної ради від 20.08.2015р. № 3458 „Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ПМП „ВКФ „Престиж» для експлуатації та обслуговування бази відпочинку „Престиж» за адресою: вул. Приморська, 69а, смт. Затока, м. Білгород-Дністровський Одеської області» є ненормативним актом органу місцевого самоврядування, який вичерпав свою дію внаслідок його виконання, відтак, скасування такого акта не породжує наслідків для власника чи орендаря земельної ділянки.
При цьому, судова колегія зазначає про відсутність підстав для задоволення позовної вимоги про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, укладеного 23.12.2015р. між Затоківською селищною радою та Приватним малим підприємством „Виробничо-комерційна фірма „Престиж» щодо ділянки загальною площею 0,1738 га, розташованої в смт. Затока, м. Білгород-Дністровський Одеської області, вул. Приморська, 69а, для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення (кадастровий номер земельної ділянки 5110300000:02:028:0198), строком на 49 років, зареєстрованого у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно на підставі рішення приватного нотаріуса ОСОБА_5, від 23.12.2015 р. № 27415225, оскільки рішення Затоківської селищної ради від 29.09.2015р. № 3562, яким надано ПМП „ВКФ „Престиж» в оренду земельну ділянку (кадастровий номер 5110300000:02:028:0198) площею 0,1738 га та затверджено відповідний проект договору оренди земельної ділянки, яке і є підставою для укладення спірного договору оренди, не є предметом розгляду даної справи та є чинним на даний час.
Відтак, правові підстави для визнання недійсним спірного договору відсутні.
При розгляді даної справи, колегією суддів також враховано приписи Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року та практику Європейського суду з прав людини, з огляду на приписи ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» , згідно якої суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Згідно з частиною 1 статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованого Законом України від 17.07.1997 №475/97-ВР, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Рішенням Європейського суду з права людини «Стретч проти Об'єднаного Королівства Великобританії і Північної Ірландії» №44277/98 від 24.06.2003 встановлено, що, оскільки особу позбавили права на його майно лише з тих підстав, що порушення були вчинені з боку публічного органу, а не громадянина, то в такому випадку мало місце «непропорційне втручання у право заявника на мирне володіння своїм майном та, відповідно, відбулось порушення статті 1 Першого протоколу Конвенції» , тому визнання недійсним договору, згідно з яким покупець отримав майно від держави, та подальше позбавлення його цього майна на підставі того, що державний орган порушив закон, є неприпустимим.
Отже, правова позиція Європейського суду з прав людини полягає в тому, що особа не може відповідати за помилки державних органів при виконанні ними своїх повноважень, а державні органи не можуть вимагати повернення в попередній стан, посилаючись на те, що вони при виконанні своїх повноважень припустилися помилки.
Відповідно до другого речення частини 1 статті 1 Першого Протоколу до Конвенції держава може втручатися в права суб'єктів власності і позбавити їх майна в розумінні Протоколу, але таке втручання не може суперечити інтересам суспільства і здійснюється лише на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права.
Будь-яке втручання держави у власність має відповідати вимозі про наявність законної мети - інтересів суспільства.
Концепція «майна» , в розумінні статті 1 Першого протоколу до Конвенції, має автономне значення, тобто не обмежується власністю на матеріальні речі та не залежить від формальної класифікації у внутрішньому праві: певні інші права та інтереси, що становлять активи, також можуть вважатися «правом власності» , а відтак і «майном» . До таких активів може відноситися право оренди (рішення у справі "Іатрідіс проти Греції" від 25.03.1999).
Тобто, право оренди земельної ділянки також є майном в розумінні статті 1 Першого протоколу до Конвенції, мирно володіння яким з моменту прийняття оспорюваного розпорядження та укладання договору оренди земельної ділянки гарантується нормами ст. ст. 1, 8, 41 Конституції України та ст. 1 Першого протоколу до Конвенції.
У Рішенні Європейського суду з прав людини від 02.11.2004 у справі «Трегубенко проти України» вказано, що позбавлення майна може бути виправданим лише у випадку, якщо буде показаний inter alia, «інтерес суспільства» та «умови, передбачені законом» . Більше того, будь-яке втручання у право власності обов'язково повинно відповідати принципу пропорційності. Як неодноразово зазначав суд, «справедливий баланс» має бути дотриманий між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами захисту основних прав людини. Необхідний баланс не буде дотриманий, якщо особа, про яку йдеться, несе «індивідуальний і надмірний тягар» .
Отже, відповідно до прецедентної практики Європейського суду з прав людини, майнове право особи, зокрема, право оренди, може бути припинено у разі, якщо цього потребують загальні інтереси суспільства.
Разом з тим, зазначаючи про наявність справедливої рівноваги між інтересами держави та юридичної особи - Приватного малого підприємства «Виробничо-комерційна фірма «Престиж» при позбавленні права, набутого останнім за рішенням Затоківської селищної ради та укладеним договором оренди землі, з тих підстав, що звернення прокурора до суду із позовом на захист інтересів держави спрямоване на задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні суспільно значимого питання стосовно розпорядження землями, що належать державі, прокурор не зазначив, в чому саме полягає шкода державі, завдана спірним рішенням та укладеним договором оренди: чи має місце ненадходження чи невідповідне надходження плати за користування земельною ділянкою, чи було позбавлено права на неї іншого потенційного землекористувача, чи передана в оренду земельна ділянка відповідно до закону не може використовуватися з метою, наведеною в договорі оренди, а також яким чином буде змінено наявну ситуацію в бік державних/суспільних інтересів щодо використання земельної ділянки в разі задоволення позовних вимог.
Враховуючи вищевикладене, судова колегія дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
За таких обставин, приймаючи до уваги вищезазначене, колегія суддів приходить до висновку, що рішення господарського суду Одеської області від 19.12.2016р. по справі №916/2001/16 слід скасувати, а апеляційну скаргу Приватного малого підприємства «Виробничо-комерційна фірма «Престиж» - задовольнити.
Керуючись ст.ст. 99, 101-105 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу задовольнити.
Рішення господарського суду Одеської області від 19.12.2016р. по справі №916/2001/16 скасувати.
В задоволенні позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку.
Повний текст постанови підписаний 18.04.2017р.
Головуючий суддя Савицький Я.Ф.
Суддя Разюк Г.П.
Суддя Головей В.М.
Суд | Одеський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 12.04.2017 |
Оприлюднено | 24.04.2017 |
Номер документу | 66048330 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Одеський апеляційний господарський суд
Савицький Я.Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні