ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м.Харків, пр.Науки, 5
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
18.04.2017 Справа № 905/482/17
Господарський суд Донецької області у складі судді Курило Г.Є.
при секретарі судового засідання Кащеєві А.О.
розглянувши матеріали справи
за позовом: Керівника Маріупольської місцевої прокуратури №2 Донецької області, м. Маріуполь в інтересах держави в особі Маріупольської міської ради Донецької області, м. Маріуполь
до відповідача: Благодійного фонду "Приазовське дитячо-юнацьке адміралтейство", м. Маріуполь
про стягнення заборгованості за договором оренди земельної ділянки у розмірі 7299,72грн
Представники сторін:
прокурор: Полякова С.О. – за довіреністю;
від позивача : не з'явився;
від відповідача: не з'явився.
Суть спору: Керівник Маріупольської місцевої прокуратури №2 Донецької області, м.Маріуполь звернувся до господарського суду Донецької області з позовом в інтересах держави в особі Маріупольської міської ради Донецької області, м. Маріуполь до Благодійного фонду "Приазовське дитячо-юнацьке адміралтейство", м. Маріуполь про стягнення заборгованості за договором оренди земельної ділянки у розмірі 7299,72грн., в тому числі основний борг в розмірі 6899,98 грн. та пеня в розмірі 399,74грн.
В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на неналежне виконання відповідачем грошових зобов'язань зі сплати орендних платежів за договором оренди земельної ділянки від 29.01.2007.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 28.02.2017 порушено провадження по справі № 905/482/17.
Прокурор в судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити у повному обсязі.
Представник позивача в судовому засіданні 04.04.2017 просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач у судові засідання не з'являвся, своєї позиції до відома суду не довів та не надав витребуваних документів, хоча про судові засідання повідомлявся належним чином шляхом своєчасного надсилання ухвал за адресою місцезнаходження, визначеною за матеріалами справи та відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, достовірність яких (відомостей) презумується ст. 10 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".
За змістом правової позиції Вищого господарського суду України, викладеної в п.3.9.2 постанови №18 від 26.12.2011 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору. При цьому неявка у судове засідання однієї з сторін, належним чином повідомленої про час і місце цього засідання, не перешкоджає такому переходові до розгляду позовних вимог, якщо у господарського суду відсутні підстави для відкладення розгляду справи, передбачені частиною першою статті 77 ГПК України (п.3.12 постанови).
Суд вважає за можливе розглянути спір в порядку ст. 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними в справі матеріалами.
Розгляд справи відкладався на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.
Перед початком розгляду справи по суті прокурора та представника позивача було ознайомлено з правами та обов'язками відповідно до ст.ст. 20, 22, 29 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши обставини спору, доводи учасників судового процесу суд встановив наступне.
29.01.2007 між позивачем, Маріупольською міською радою Донецької області, м. Маріуполь (орендодавець) та відповідачем, Благодійним фондом "Приазовське дитячо-юнацьке адміралтейство", м. Маріуполь (орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки (далі договір).
Відповідно до п. 1. договору орендодавець, згідно до рішення Маріупольської міської ради від 26.09.2006 №5/5-439, надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: по вул. Виноградній в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя.
В оренду передається земельна ділянка загальною площею: 0,2400га (п. 2.1 договору).
Згідно п. 3.1 договору договір укладено на 10 років до 26.09.2016.
У відповідності до п. 4.3 договору в редакції додаткової угоди від 16.12.2008 орендна плата за землю сплачується орендарем у грошовій формі та розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки за рік.
Орендна плата за землю вноситься за базовий податковий (звітний) період щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Розмір орендної плати за земельну ділянку змінюється у разі індексації у встановленому законом порядку грошової оцінки. У разі індексації грошової оцінки земель міста Маріуполя, орендар зобов'язаний вносити орендну плату у новому розмірі зі дня індексації (п.п. 4.4, 4.5 договору).
Відповідно до п. 5.1 договору земельна ділянка передається в оренду для діяльності у сфері спорту (будівництво та послідуюча експлуатація водно-спортивної бази).
Згідно п. 13.2 договору цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.
Договір оренди зареєстрований у Маріупольському міському відділі Донецької регіональної філії Державного підприємства "Центр Державного земельного кадастру" 08.02.2007 №04.07.162.00058.
Згідно акту приймання-передачі земельної ділянки позивач передав, а відповідач прийняв у користування земельну ділянку площею 0,2400га кадастровий номер №1412300000:01:004:0081, розташовану за адресою: по вул. Виноградній в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя.
Посилаючись на неналежне виконання відповідачем своїх зобов'язань зі сплати орендних платежів за період з червня 2016 р. по вересень 2016 р. за договором оренди від 29.01.2007 прокурор просив стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість в розмірі 6899,98 грн. та пеню в розмірі 399,74грн.
Оцінюючи позовні вимоги, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оренду землі», оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 13 цього ж закону визначено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
За своєю правовою природою договір є правочином. Водночас, договір є й основною підставою виникнення цивільних прав та обов'язків (ст.11 Цивільного кодексу України).
Відповідно до статті 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Частиною 1 ст. 24 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендодавець має право вимагати від орендаря: використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди; дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних стандартів, норм і правил; дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються; своєчасного внесення орендної плати.
Зважаючи на наведені положення законодавства та наведені вище положення укладеного між сторонами договору оренди землі, суд дійшов висновку, що між сторонами наявні саме правовідносини щодо оренди землі, який регулює строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, а тому до цього договору в повній мірі застосовані положення Закону України «Про оренду землі» та іншого законодавства, яке регулює земельні відносини в Україні.
Статтею 526 Цивільного кодексу України, що кореспондується зі ст. 193 Господарського кодексу України, передбачено, що зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, проте відповідач неналежним чином виконав свій обов'язок щодо розрахунку за орендовану земельну ділянку, що призвело до виникнення заборгованості у спірній сумі.
Статтею 530 Цивільного кодексу України передбачено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Статтею 629 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Отже, орендна плата за землю має сплачуватися своєчасно та в повному обсязі, згідно з умовами укладеного договору оренди землі.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем не виконуються умови договору оренди від 29.01.2007, а саме, в обумовлені договором строки останнім не перераховується орендна плата, в результаті чого виникла заборгованість в розмірі 6899,98 грн. за період з 08.06.2016 по 25.09.2016.
Законом України Про внесення змін до Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції щодо безперешкодної діяльності органів місцевого самоврядування» № 1365-VIII від 17.05.2016, який набрав чинності 08.06.2016, внесено зміни до статті 6 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» та викладено в такій редакції: Звільнити суб'єктів господарювання від плати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності в населених пунктах згідно з переліками, передбаченими частиною четвертою статті 4 цього Закону.
Згідно ч. 4 ст. 4 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджуються Кабінетом Міністрів України, який забезпечує своєчасну їх актуалізацію.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014р. № 1085-р Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення затверджений перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, серед яких відсутнє м. Маріуполь.
Згідно ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
З урахуванням вищевикладеного, вбачається правомірним нарахування позивачем заборгованості з орендної плати з 08.06.2016 по 25.09.2016, таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення заборгованості за договором оренди у розмірі 6899,98 грн. підлягають задоволенню.
Крім того, прокурором до стягнення заявлена пеня в розмірі 399,74 грн. за період за 02.08.2016 по 20.01.2017.
У разі невнесення орендної плати у строки визначені договором, орендар сплачує орендодавцю пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожен день прострочення, доки суму строченої орендної плати не буде повністю сплачено (п. 4.11 договору).
Здійснивши перерахунок пені, судом встановлено, що позовні вимоги про стягнення з відповідача пені в 399,74 грн. за період за 02.08.2016 по 20.01.2017 підлягають задоволенню.
Судовий збір відповідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 75, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Керівника Маріупольської місцевої прокуратури №2 Донецької області, м. Маріуполь в інтересах держави в особі Маріупольської міської ради Донецької області, м. Маріуполь до відповідача, Благодійного фонду "Приазовське дитячо-юнацьке адміралтейство", м. Маріуполь, про стягнення заборгованості за договором оренди земельної ділянки у розмірі 7299,72 грн. задовольнити.
Стягнути з Благодійного фонду "Приазовське дитячо-юнацьке адміралтейство", м. Маріуполь (87555, Донецька область, м. Маріуполь, проспект Миру (Леніна), б. 1, код ЄДРПОУ 25324071) на користь Маріупольської міської ради Донецької області, м. Маріуполь (87500, Донецька область, м. Маріуполь, проспект Миру, б. 70, код ЄДРПОУ 33852448) заборгованість з орендної плати в сумі в розмірі 6899,98 грн. та пеню в розмірі 399,74 грн.
Стягнути з Благодійного фонду "Приазовське дитячо-юнацьке адміралтейство", м. Маріуполь (87555, Донецька область, м. Маріуполь, проспект Миру (Леніна), б. 1, код ЄДРПОУ 25324071) на користь прокуратури Донецької області, м. Маріуполь (87500, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Університетська, 6; р/р 35216066016251, банк отримувача: Державна казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, код ЄДРПОУ 25707002) судовий збір в сумі 1600,00 грн.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повний текст рішення підписаний 24.04.2017.
Суддя Г.Є. Курило
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 18.04.2017 |
Оприлюднено | 27.04.2017 |
Номер документу | 66138804 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Г.Є. Курило
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні